Şimdi Ara

Android Direct Boot ile şifreli cihazlarda bildirim ve alarm kaçırma son buluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Android Direct Boot ile şifreli cihazlarda bildirim ve alarm kaçırma son buluyor
    Android Lollipop sürümü ile hayatımıza giren cihaz depolamasını şifreleme özelliği cihazın çalınması yada kaybolması gibi durumlarda kişisel bilgilerin güvende kalmasını sağlıyor. Cihazı başlattığınızda belirlediğiniz kilit açma yönteminin sorulduğu güvenlik sisteminde cihazın şifrelemesi kilit açıldıktan sonra çözülüyor.

Temelde olumlu bir çözüm olarak görülsede bu sistemin de bazı dezavantajları mevcut. Eğer telefonunuzu sabah uyanmak için alarm olarak kullananlardansanız ve cihazınızda şifreleme seçeneği aktifse bir gün alarmınız çalmayabilir. Zira gece süresinde oluşacak bir hata sonucu telefonunuz kendi kendini yeniden başlatırsa güvenlik kilidi açılana kadar alarm uygulaması devre dışı kalıyor. Bu durum sadece alarmla kalmamakla birlikte gelen çağrılar, mesajlar, e-postalar kısaca bütün bildirimler size ulaşmıyor.

Android N ile birlikte bu duruma bir çözüm getiren Google yeni özelliği Direct Boot'u (doğrudan başlatma) Android'e kazandırıyor. Öyle ki Android N itibariyle telefon kendi kendini yeniden başlatsa bile gelen çağrılar ve bildirimler aktif halde olacak. Doğrudan başlatma özelliği sayesinde gelen başlatma sonrası kısıtlı mod vasıtasıyla uygulamalar bu tarz sınırlı işlemleri yerine getirebilecek.

Bunun gerçekleşmesi için geliştiricilerin ilk olarak uygulamalarının sisteme LOCKED_BOOT_COMPLETED isteğini göndermesi ve hangi verilerin şifresinin açılmasını istediğini bildirmesi gerekiyor. Bu isteği gönderen uygulamaları gözlemleyen Android sisteminin ise istenilen kısıtlı verinin şifresini çözeceği kalan hassas veriyi cihaz kilidi açılana kadar şifreli tutmaya devam edeceği belirtiliyor.

Android N ile gelecek bu özelliğin yeniden başlatma nedeniyle gidecekleri yere kaç kalan kullanıcılar için ilaç niteliğinde olacağını düşünüyoruz.

• valla böyle kırk yama şeylerden hiç hazzetmiyorum. Bir özellik her yönüyle mükemmel ise son kullanıcıya sunulmalı, beta süreci gibi adeta sürekli bişeyler yamanıyor. Doze içinde bi iyileştirme yapılmış galiba. Google bu tavrıyla bana hiç güven vermiyor. Şifreleme özelliği direct boot ile çok mükemmel çalışacak izlenimi yaratmadı bende yine mutlaka bişey çıkar.

• quote:

Orijinalden alıntı: salihercetin06

valla böyle kırk yama şeylerden hiç hazzetmiyorum. Bir özellik her yönüyle mükemmel ise son kullanıcıya sunulmalı, beta süreci gibi adeta sürekli bişeyler yamanıyor. Doze içinde bi iyileştirme yapılmış galiba. Google bu tavrıyla bana hiç güven vermiyor. Şifreleme özelliği direct boot ile çok mükemmel çalışacak izlenimi yaratmadı bende yine mutlaka bişey çıkar.

Açıkçası bana ilerleyen dönemlerde bir çok güvenlik açığının ortaya çıkabileceği bir özellik gibi geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: salihercetin06

valla böyle kırk yama şeylerden hiç hazzetmiyorum. Bir özellik her yönüyle mükemmel ise son kullanıcıya sunulmalı, beta süreci gibi adeta sürekli bişeyler yamanıyor. Doze içinde bi iyileştirme yapılmış galiba. Google bu tavrıyla bana hiç güven vermiyor. Şifreleme özelliği direct boot ile çok mükemmel çalışacak izlenimi yaratmadı bende yine mutlaka bişey çıkar.

Google çok aceleci davranıyor nedense. 5.2 bile olamayacak bir sürümü 6.0 olarak çıkarttılar. 6.0 daha %5 kullanma oranına varmadan 7.0 ı tanıttılar. Neden böyle yaptığına hala anlam veremiyorum. Neden google neden ?

• quote:

Orijinalden alıntı: crazywinner3

quote:

Orijinalden alıntı: salihercetin06valla böyle kırk yama şeylerden hiç hazzetmiyorum. Bir özellik her yönüyle mükemmel ise son kullanıcıya sunulmalı, beta süreci gibi adeta sürekli bişeyler yamanıyor. Doze içinde bi iyileştirme yapılmış galiba. Google bu tavrıyla bana hiç güven vermiyor. Şifreleme özelliği direct boot ile çok mükemmel çalışacak izlenimi yaratmadı bende yine mutlaka bişey çıkar.
    Google çok aceleci davranıyor nedense. 5.2 bile olamayacak bir sürümü 6.0 olarak çıkarttılar. 6.0 daha %5 kullanma oranına varmadan 7.0 ı tanıttılar. Neden böyle yaptığına hala anlam veremiyorum. Neden google neden ?

zaparlama yok parazlama yok palazrama yok pazarmala(ha bu stable version) pazarlama bu da 7.1 versiyonu ;)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.