Şimdi Ara

Kullanıcı testlerine göre 4.5G’de gerçek hızlar ne oldu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanıcı testlerine göre 4.5G’de gerçek hızlar ne oldu?

1 Nisan 2016 itibariyle hayatımıza giren 4.5G, için operatörler ciddi bir alt yapı yatırımı ve reklam harcaması yaptı. Tüm bu emeğin karşılığında görebileceğimiz maksimum hızlar büyük merak konusuydu. Kota artırımı konusunda kısa süreli kampanyalar ile kullanıcıların 4.5G’yi deneyimlemesine olanak tanıyan operatörler, uzun solukta ise hıza endekslendiğinde şimdilik pek tatmin edici görünmeyen paket seçenekleri sunuyor.

DonanımHaber forumlarında burada yer alan konuda hız testi sonuçlarını 00.00’dan hemen sonra paylaşmaya başlayan kullanıcılar heyecan verici rakamlar gördü. 200Mbps seviyesinin zorlandığı testlerde bazı kullanıcıların 4.5G’ye rağmen çok düşük hızlar aldığı görüldü.

Tamamen kullanıcıların elde ettiği hız testi sonuçlarına göre elde ettiğimiz verilerin doğruluk oranı elbette ki çok düşük. Rakamlar sadece forum kullanıcılarının elde ettiği rakamları yansıttığı için kesinlik ifadesi kullanmak asla doğru olmayacaktır.

Elde edilen veriler ışığında DonanımHaber forumlarındaki kullanıcılar için 4.5G’de ilgi çekici rakamlar şöyle:

• Tüm operatörler baz alındığında 4.5G ortalama indirme hızı: 59.99Mbps, ortalama yükleme hızı: 11,51Mbps

• İstanbul, Ankara ve İzmir için 4.5G ortalama indirme hızı: 56,55Mbps, ortalama yükleme hızı: 22,53Mbps

• İstanbul hariç Anadolu’da 4.5G ortalama indirme hızı: 63,65Mbps, ortalama yükleme hızı: 22,53Mbps

Peki 4G’de dünya ortalaması ne durumda?

Open Signal Şubat 2016 rakamlarına göre Avrupa’da 4G indirme hızlarında ortalamalar şöyle:

1. Macaristan: 28.13Mbps

2. Romanya: 25.94Mbps

3. Danimarka: 25.04Mbps

4. Hollanda: 23.10Mbps

5. Avusturya: 22.79Mbps

6. İspanya: 20.92Mbps

7. Norveç: 19.68Mbps

8. Litvanya: 18.92Mbps

9. Belçika: 18.77Mbps

10. Yunanistan: 18.72Mbps

Open Signal verilerine göre 2G, 3G, 4G ve WiFi için dünya genelinde ortalama veriler şöyle:

Kullanıcı testlerine göre 4.5G’de gerçek hızlar ne oldu? 

Dünyada ise indirme hızlarında 2015 sonu itibariyle oluşmuş veriler şöyle:

1. Singapur: 37Mbps

2. Yeni Zelanda: 29Mbps

3. Macaristan: 28Mbps

4. İsrail: 28Mbps

5. Güney Kore: 27Mbps

6. Romanya: 26Mbps

7. Danimarka: 25Mbps

8. Avustralya: 24Mbps

9. Birleşik Arap Emirlikleri: 23Mbps

10. Hollanda: 23Mbps

• Hızı boşverin kota önemli kota.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha da artacaktır hızlar. Alt yapılar güçlendikçe.

• 20 30 civarı aldım upload da 8 civarı...

Kota derdi kalksa ve çekim gücü sorunu olmasa gerçekten yararlı bir şey ama güzel ülkemde bunlar hayal..

• Bende 4G 17Mbps, 3G 13Mbps çıkıyor. Üstünü görsem şükür namazı kılacağım.

• Kota kalksın 3g hızına da razıyım şu fiyatlarda
  • Dahada artar hızlar umarım yatırım yapsınlar yeterki.

• quote:

Orijinalden alıntı: General.

Bende 4G 17Mbps, 3G 13Mbps çıkıyor. Üstünü görsem şükür namazı kılacağım.

vodafone mu hattınız ?

• 25 mbit ile yapamayacağınız bir şey yok, önemli olan karşı tarafın muslukları açması. Kotalar yükselsin iş tamamdır, hızlar güzel.

• Cok iyi basladik :)

• Bende sadece 1 kere test yaptım kotadan çok gidiyor diye. iphone 6S te 51 e 29. Bence çok iyi. (İst/Sarıyer)

• vodafone berbat. bir iki aya toparlanmazsa turkcell e geçiş yaparım. parayı ağaçtan toplamıyoruz. verdiğim ücretin karşılığını almak isterim.

• OP "Tamamen kullanıcıların elde ettiği hız testi sonuçlarına göre elde ettiğimiz verilerin doğruluk oranı elbette ki çok düşük. Rakamlar sadece forum kullanıcılarının elde ettiği rakamları yansıttığı için kesinlik ifadesi kullanmak asla doğru olmayacaktır." demiş
    Daha ne kadar gerçek olacak acaba?
    Özel ortamlarda özel cihazlarla yapılan testler mi?
    Gerçek hayattan gerçek sonuç işte. Cam gibi ortaya koymuş sonuçları arkadaşlar.

Bizim ülke harbiden masal aleminde yaşıyor zira hayali gerçek bilir olmuşuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0quz28

quote:

Orijinalden alıntı: General.

Bende 4G 17Mbps, 3G 13Mbps çıkıyor. Üstünü görsem şükür namazı kılacağım.

vodafone mu hattınız ?

Turk Telekom. Baz istasyonu hemen yanımda, bizi unuttular herhalde

• Bu gün berber vodafone hattı ve Lg G4 telefonuyla bi hiz testi yaptı bak abi uçuyor dediği hız 18 mbit çıktı 😂
    Çok hevesliydi ben o hızı 3G de zaten görüyorum demedim, diyemedim..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar hem vodafone, hem turkcell hattı aynı anda kullanan biri olarak söylüyorum:

Vodafone bu işi eline yüzüne bulaştırmış durumda, 3G ile 4G arasınca vodafone da resmen fark yok.

• Bence ortalamalar daha düşük olabilir. Düşük çıkan adam gelip foruma yazmıyordur

• General. kullanıcısına yanıt
    vodafone içinde durum aynı malesef ki çoğu yerde turk telekom ve turkcellden çok daha kötü performans veriyor İstanbul Bağcılar
  • LTE'ye geç geçmemiz gerçekten yaramış ben 2-3 sinyalle 20 30 alırım sanıyordum Turkcell'e 55 60mb aldım şehir merkezindede oturuyo sayılmam yıl sonunda signapur'dan daha iyi ortalamalara ulaşırız(Vodafone'a rağmen)

Tabi gönül isterki ortalama hızımız 25 35 kotalar 8-10-20 diye gitsinde nerde o günler belki 2-3 yıl sonra.

• bu kotalar la o hızları ne için kullanıcaz anlamıyorum hayatımıza bişe katmazki.10 GB alt limit olması şart.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.