Şimdi Ara

Oracle, Google’ın peşini bırakmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Teknoloji dünyasında Apple ve Samsung arasındaki patent ihlali kavgası daha çok gündeme gelirken, onun kadar eskilere dayanan bir patent ihlali davası daha mevcut. Oracle ve Google arasında yıllardır devam eden mücadele, yeni bir çizgiye taşındı.

Dava Konusu

Oracle, 37 adet Java API’sinin izni olmadan Android işletim sisteminde kullanıldığını iddia ederek 2010 yılında Google aleyhine dava açmıştı. 2012 yılında sona eren davada, Google’ın adil kullanım sınırları içerisinde kaldığına karar verilmiş ancak 2014 yılında Federal Mahkeme tarafından karar bozulmuştu. Google da soluğu Anayasa Mahkemesi’nde almıştı ancak yüksek mahkeme, davaya bakmayı reddetmişti. En sonunda dava tekrar bölge mahkemesine geri dönmüştü.

İddia Edilen Tazminatlar

9 Mayıs tarihinde görülecek olan duruşmada, Oracle 9.3 milyar dolarlık tazminat talep ediyor. Oracle, eğer Android işletim sistemi olmasaydı üreticilerden 475 milyon dolar kazanacağını düşünüyor. Ayrıca Google’ın Android işletim sisteminden bugüne kadar yaklaşık olarak 31 milyar dolar kar elde ettiğini hesaplayan Oracle, bu kısımdan da 8.8 milyar dolar zarara uğradığını ifade ediyor.

Ayrıca Bkz.Açık kaynak kod ile milyar dolarlar kazanan şirket: Red Hat

Google’ın kendi uzmanlarına yaptırdığı hesap sonunda ise, yaklaşık 100 milyon dolarlık bir zarar oluştuğunu düşünüyor. Firma, sadece ihlal konusu patentlerden doğan karın davaya dahil edilmesi gerektiğini savunuyor. 27 Nisan tarihinde, duruşma öncesi bir ön duruşma yapılacak. Asıl duruşmaya ise Eric Schmidt ve Larry Ellison gibi dev isimler katılacak. 

• Hic bir is yapmayan oraclenin sacmaliklari

• Hani bir arkadaşın sana piyango bileti alırda, piyango sana çıkarsa arkadaşın yarısını ister ya ben ona benzetiyorum bu işi :D

• Sun'ı satın al. Daha sonra Java'yı senden daha iyi işler için kullanan adamlara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan...
    Oracle aç gözlü bir firma... Yaptığı iyi işler var ama onlarında çoğu SUN'dan kalma...
    Düşünün şuan açık kaynak geliştirilen SUN'dan kalma ZFS, oracle'ın kendi geliştirdiği ZFS'den daha iyi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Morphinz -- 29 Mart 2016; 23:02:54 >
  • Oracle işe yarayan bir firma olsa google çoktan satın alırdı zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Sun'ı satın al. Daha sonra Java'yı senden daha iyi işler için kullanan adalara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan...
    Oracle aç gözlü bir firma... Yaptığı iyi işler var ama onlarında çoğu SUN'dan kalma...
    Düşünün şuan açık kaynak geliştirilen SUN'dan kalma ZFS, oracle'ın kendi geliştirdiği ZFS'den daha iyi...

tamamda hayır kurumumu ki oracle bakın bizden daha işlerde kullanıyorlar en iyisi biz bunlara dokunmayalım desin, google adamların yazılımı sırtından milyar dolarlık vurgun yaparken iyide teknoloji sahibinin hak talep etmesi mi kötü her ne şekilde olursa artık onlara ait değil mi o zaman hak talep etmeleri çok doğal google'ın en azından lisans bedeli ödemesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 29 Mart 2016; 22:02:37 >
  • Google'ın yerinde olsam satın alırdım oracle'yi

• quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

quote:

Sun'ı satın al. Daha sonra Java'yı senden daha iyi işler için kullanan adalara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan...

tamamda hayır kurumumu ki oracle bakın bizden daha işlerde kullanıyorlar en iyisi biz bunlara dokunmayalım desin, google adamların yazılımı sırtından milyar dolarlık vurgun yaparken iyide teknoloji sahibinin hak talep etmesi mi kötü her ne şekilde olursa artık onlara ait değil mi o zaman hak talep etmeleri çok doğal google'ın en azından lisans bedeli ödemesi lazım.

Dostum bak şöyle düşün, Windows'u 200 dolar olarak satın aldın, daha sonra bunu geliştirip 500 dolardan satabilir hale geldin.
    Kalkıp Windows sana kazandığın 300 doların yarısıda benim dese ne dersin?
    Adamlar zaten hiç para vermeden el koymamış ki... Hesap yapmışlar toplam lisans bedeli 100 milyon al vereyim sus diyor. Ama Oracle bilmem kaç milyar dolar istiyor firmadan.
    Anladın?

• quote:

quote:

quote:

Dostum bak şöyle düşün, Windows'u 200 dolar olarak satın aldın, daha sonra bunu geliştirip 500 dolardan satabilir hale geldin.
    Adamlar zaten hiç para vermeden el koymamış ki... Hesap yapmışlar toplam lisans bedeli 100 milyon al vereyim sus diyor. Ama Oracle bilmem kaç milyar dolar istiyor firmadan.
    Anladın?

lisans ücretinin hesabını google nasıl belirler, ayrıca windows'a bir şey ekleyip satmaya kalksan uydudan vururlar adamı herhalde microsoft örneği doğru olmadı şöyle denebilir mesela unreal engine 4 oyun motorunda oyununu geliştiriyorsun oyundan belli bir para kazanmaya başlayınca yüzde kaç hatırlamıyorum firma senden bir hak talep ediyor bu olayda bunun gibi adamların teknolojisi kullanıldıysa ve sürekli onun sırtından para akıyorsa istenilen rakam uçuk olabilir çünkü kazanılan parada uçuk google'ın 100 milyonla sıyrılması kolay olmaz. tabi tüm bunlar kenara başta nasıl bir anlaşma yapıldı bu çok önemli zaten böyle bir şey yoksa sıradan bir lisans ücreti almakla kalır dendiği gibi ancak 100 milyon yine çok az.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 29 Mart 2016; 23:25:38 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Anladın?

lisans ücretinin hesabını google nasıl belirler, ayrıca windows'a bir şey ekleyip satmaya kalksan uydudan vururlar adamı herhalde microsoft örneği doğru olmadı şöyle denebilir mesela unreal engine 4 oyun motorunda oyununu geliştiriyorsun oyundan belli bir para kazanmaya başlayınca yüzde kaç hatırlamıyorum firma senden bir hak talep ediyor bu olayda bunun gibi adamların teknolojisi kullanıldıysa ve sürekli onun sırtından para akıyorsa istenilen rakam uçuk olabilir çünkü kazanılan parada uçuk google'ın 100 milyonla sıyrılması kolay olmaz. tabi tüm bunlar kenara başta nasıl bir anlaşma yapıldı bu çok önemli zaten böyle bir şey yoksa sıradan bir lisans ücreti almakla kalır dendiği gibi ancak 100 milyon yine çok az.

Oracle Java kütüphanelerini bedava kullanım izni veriyor ama o neolacak?Şimdide yan çizmeye başladı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ORACLE bi ara da Google'dan vaktin kalırsa Java FX'e el at.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KediTartaklayanBodyciFare -- 30 Mart 2016; 7:26:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye Vestelleniyooooor , Oracle Apple'laşıyoooor...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz Sunı satın al. Daha sonra Javayı senden daha iyi işler için kullanan adalara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan... Oracle aç gözlü bir firma... Yaptığı iyi işler var ama onlarında çoğu SUNdan kalma... Düşünün şuan açık kaynak geliştirilen SUNdan kalma ZFS, oracleın kendi geliştirdiği ZFSden daha iyi...
    tamamda hayır kurumumu ki oracle bakın bizden daha işlerde kullanıyorlar en iyisi biz bunlara dokunmayalım desin, google adamların yazılımı sırtından milyar dolarlık vurgun yaparken iyide teknoloji sahibinin hak talep etmesi mi kötü her ne şekilde olursa artık onlara ait değil mi o zaman hak talep etmeleri çok doğal googleın en azından lisans bedeli ödemesi lazım.

Peki güzel diyorsun da Google zaten ödeme için 100m diyor. Ayrıca normalde ücretsiz olarak geliştirilen ama sonrasında bir firmanın altına giren olay için de zaten bu kadar bir miktar ödemesi gayet makul. 10 Milyar istemek de nedir? Bir de 8.8Milyar zarara uğradık diyor. Alakası olmayan bir şey gibi gelmiyor mu zarara uğramaları?

• quote:

Sun'ı satın al. Daha sonra Java'yı senden daha iyi işler için kullanan adamlara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan...

Bir de şöyle düşün,

Ben Android'i aldım TV'ye özelleştirdim (Android TV yazılımının dışında) ve bundan milyonlarca dolar gelir elde ettim ve dedim ki Google'a sen beceremediysen ben ne yapayım?

Sence böyle birşey etiğe sığar mı?

Java onun malıysa, kullananları da haraca bağlama hakkına sahiptir arkadaşım.

Javayı yazanlar nasıl emek harcadıysa, sen de emek harca alternatifi yarat? Karşı devrimin alasını yap.

Bugün kimsenin cesareti var mı buna ömrünü feda etmeye? Yok.

E cebinden beş kuruş fazla çıkınca Google batacak mı? Kesinlikle hayır.

Versin parayı Oracle'a, Oracle'da ar-ge bütçesine kullansın bu parayı?

Yönetim kurulu neden karından kıssın o para vermiyor diye? Hangi şirkette bu görülmüş?

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Sun'ı satın al. Daha sonra Java'yı senden daha iyi işler için kullanan adamlara dava aç.. Oturduğun yerden para kazan...

Bir de şöyle düşün,

Ben Android'i aldım TV'ye özelleştirdim (Android TV yazılımının dışında) ve bundan milyonlarca dolar gelir elde ettim ve dedim ki Google'a sen beceremediysen ben ne yapayım?

Sence böyle birşey etiğe sığar mı?

Java onun malıysa, kullananları da haraca bağlama hakkına sahiptir arkadaşım.

Javayı yazanlar nasıl emek harcadıysa, sen de emek harca alternatifi yarat? Karşı devrimin alasını yap.

Bugün kimsenin cesareti var mı buna ömrünü feda etmeye? Yok.

E cebinden beş kuruş fazla çıkınca Google batacak mı? Kesinlikle hayır.

Versin parayı Oracle'a, Oracle'da ar-ge bütçesine kullansın bu parayı?

Yönetim kurulu neden karından kıssın o para vermiyor diye? Hangi şirkette bu görülmüş?

Ücretsiz kullanıma sunduğun bir şeyi daha sonradan "kullanıp bi ton para kazandın" diyerek üzerine birde bize ZARAR ettirdiler diyerek para istemek çok etik tabi

• Oracle'in dedigi senin arabanda benim kapi kollarim var, ettigin karin dortte biri de benim olmali. Benim kapi kollarim olmazsa senin araban da olmaz. Tabii canim oldu, arabayi olusturan diger 3500 parcanin hic bir onemi yok zaten.

• Öncelikle bi açık kaynak nedir diye bakmak lazım. Üstteki arkadaşlar Bilal'e anlatır gibi anlatmış gerçi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7%C4%B1k_kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brucedeluxe -- 31 Mart 2016; 17:37:36 >
  • Artık nasıl bir karlılık yapısı varsa bu zarara rağmen ayaktalar

• quote:

Orijinalden alıntı: Brucedeluxe

Öncelikle bi açık kaynak nedir diye bakmak lazım. Üstteki arkadaşlar Bilal'e anlatır gibi anlatmış gerçi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C3%A7%C4%B1k_kaynak

Android de açık kaynak sözüm ona.
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    Android işletim sistemi de ücretsiz zaten. Samsung, LG vs firmalar işletim sistemi için Google a para ödemiyor, istedikleri gibi de değiştiriyor sistemi. Bunun yanı sıra cyanogenmod gibi bir dev var piyasada. Adamlar google ın temel uygulamaları olmadan android işletim sistemi çıkartıp kullanıcılara ücretsiz sunuyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.