Şimdi Ara

Akıllı telefonlarla rekabet, kamera üreticilerini üst seviyeye yöneltiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Akıllı telefonlarla rekabet, kamera üreticilerini üst seviyeye yöneltiyor

İlk yıllarında VGA olarak tabir edilen kameralarla donatılmış ve çektiği fotoğraflar zar zor seçilen akıllı telefonlar, aradan geçen süre de şaşırtıcı bir gelişme gösterdi. Kimse, bas-çek tarzında kompakt makinalar varken, kullanıcıların akıllı telefonlar ile yetineceğini tahmin edemiyordu ancak oldu.

Yüksek çözünürlükler, karanlık ortamlarda en iyi performans, 4K video kaydı gibi etkenler; kullanıcıların akıllı telefonlarına sıkı sıkıya sarılmasına neden oldu. Ayrıca hızlı paylaşım imkanı da buna katkı sağladı. Bunun sonucunda da, dijital kamera sektörü olumsuz etkilenmeye başladı.

Yapılan gözlemlere göre, bahar aylarında piyasaya çıkacak olan dijital kamera sayısı, geçen yıla göre yüzde 30 azaldı. Nikon ve Canon geçen yıla göre modellerin sayısını üçer tane azaltırken, Sony ile Samsung ise henüz bahar dönemi için yeni bir model tanıtmış değil.

Ayrıca Bkz.Xiaomi, ikinci nesil akıllı güvenlik kamerasını duyurdu

Akıllı telefonların kameralarından farklılaşmak amacıyla, üreticiler daha çok üst seviyeye yöneliyor ve dikkat çekici özellikler sunuyor. Örneğin Nikon, DSLR kameralarında kullandığı Nikkor lensleri bas-çek  kameralarına da getirdi. Ayrıca, 1 inçlik büyük CMOS sensörlere yer vermeye başladı.

Üst seviyeye yönelim, elbette fiyatları da yükseltiyor. Geçen yıl 500$ üzerinde fiyata sahip bas-çek kameraların oranı yüzde 6 civarındaydı. Bu yıl ise oran yüzde 34.6’ya fırlamış durumda. Nikon’un yukarıda saydığımız dijital kameraları, 630$-950$ arasında değişiyor. Dijital kamera pazarında stratejinin değişmesi, bas-çek kameraların yavaş yavaş DSLR kamera özelliklerine sahip olmaya başlamasına da neden oluyor. 

• "Akıllı telefonlarla rekabet, kamera üreticilerini üst seviyeye yöneltiyor"

o yüzden mi 5 - 10 bin tl lik kamera dolu piyasa üst seviye değil alınabilir bir fiyata indirmeleri gerek örnek canon eos m 1000 tl civarında eos m2 japonya pazarında sadece o da piyasaya çıksa 1200 tl civarında olrdu canon eos m3 çıktı global anlamda ülkeme 2200 tl giriş yaptı.

şimdi soruyorum eos m4 5 10 neyse çıksa fiyatı 3500 4000 tl bulur peki bunu kim alacak yada sony a6000 şuan 1700 tl 16-50mm lenslen full framelisi çıkmıştı 3000-4000 tl civarında bundan sonra çıkarsalar 6000 tl lik bir makina çıkar peki kim alacak bunu da

fiyatları düşürsünler yeni model çıkaracağına bakın pazar bir anda nasıl canlanıyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

"Akıllı telefonlarla rekabet, kamera üreticilerini üst seviyeye yöneltiyor"

o yüzden mi 5 - 10 bin tl lik kamera dolu piyasa üst seviye değil alınabilir bir fiyata indirmeleri gerek örnek canon eos m 1000 tl civarında eos m2 japonya pazarında sadece o da piyasaya çıksa 1200 tl civarında olrdu canon eos m3 çıktı global anlamda ülkeme 2200 tl giriş yaptı.

şimdi soruyorum eos m4 5 10 neyse çıksa fiyatı 3500 4000 tl bulur peki bunu kim alacak yada sony a6000 şuan 1700 tl 16-50mm lenslen full framelisi çıkmıştı 3000-4000 tl civarında bundan sonra çıkarsalar 6000 tl lik bir makina çıkar peki kim alacak bunu da

fiyatları düşürsünler yeni model çıkaracağına bakın pazar bir anda nasıl canlanıyor...

Aynen hocam. Özellikle Canon EOS M serisinde fiyat artışı muazzam oldu. Ben aynasız makine düşünüyordum ama almayı düşündüğüm EOS M de piyasadan kalktı. M3 de aşırı pahalı ki zaten M'i ucuz diye almak istemiştim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

"Akıllı telefonlarla rekabet, kamera üreticilerini üst seviyeye yöneltiyor"

Aynen hocam. Özellikle Canon EOS M serisinde fiyat artışı muazzam oldu. Ben aynasız makine düşünüyordum ama almayı düşündüğüm EOS M de piyasadan kalktı. M3 de aşırı pahalı ki zaten M'i ucuz diye almak istemiştim.

hocam sakın canon eos m alarak hata yapma netleme hızında sonradan çıkan yazılımca azcık giderildi fakat pek tatmin etmiyor.
    aynasız makina alacaklardanım bende takip ettiğim modeller canon eos m3 (fiyat uçmuş) , sony a6000 , samsung nx300 modeli bu üç modele endexlendim haziran ayına kadar takipteyim belki yeni modeller de çıkabilir fakat fiyatlar çok uçuk
    alırken bütün eksi artıları ileride lens alma durumuna kadar ince hesaplama yapıp alacam her makına kendi içinde + ve - leri var şimdi makınaya bakıyorsun uygun ama lensi pahalı ötekine bakıyorsun tersi kimisinde dokunmatık ekran varken diğerinde yok çok kapsamlı inceleme ve araştırma şart fiyatları 1700 tl aşağıya değiller birde. Haziranda kesin almam gerek bakalım hayırlısı olur...

• donanımhaberin de bu fotoğraf makina teknolojisine endexlenmesi gerek artık hangi kamera iyi hangiis kötü + lar - ler alınabilirlik gibi ciddi testler yapmaları gerek.

her fotoğrafla ilglenenler için öncelikli önemli olan fotoğraf kalitesi bunu hangi makına fiytat performans olarak veriyor. Lensin etkiside yadırganamaz tabi burada

• Ben de yakın zamanda (muhtemelen) 2. el bir aynasız almayı düşünüyorum. 600 liralık telefonla da instagram'lık fotoğraf çekebiliyorsunuz ama hiçbir cep telefonu slr'nin yerini tutmaz bana göre.

• Bence de haklilar telefonlar artık çok iyi çekiyor..

• Bu mesaj bipekkan @bipekkan hocama gelsin Zamanında büyük sensorlu kompakt makina diye konu açtığımda böyle şey olmaz diye bi ton saymıştı, oluyormuş demek ki. 1"sensensorlu kompakt makina olabiliyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selmand -- 29 Mart 2016; 6:33:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evdeki 2 tane kamera çekmecede çürüyor. çünkü lumia 930 süper foto çekiyor . +ları her zaman yanımda ve compact istediğim an yayınlayabiliyorum.. sabit telefon gibi dijital kameraların geleceği yok gibi. sadece profosyoneller kalır bence

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.