Şimdi Ara

Galaxy S7 Edge'nin Snapdragon 820 ve Exynos 8890 versiyonları karşı karşıya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Galaxy S7 Edge'nin Snapdragon 820 ve Exynos 8890 versiyonları karşı karşıya 
    Samsung'un amiral gemisi akıllı telefonlarında iki farklı çipset kullanmasına alışığız. Üretici çoğu zaman tepe modellerinde Qualcomm'un Snapdragon çözümlerini veya kendi Exynos çipsetlerini tercih ediyor ve bu ürünleri farklı pazarlar göre kategorize ederek satışa sunuyor. Bu durumun kafalarda oluşturduğu soru işaretlerini gidermenin en iyi yolu ise performans testleri.

Benchmark skorlarında Snapdragon bir adım önde görünse de asıl önemli olan çipsetlerin kullanıcı deneyimi konusunda ne sunabildikleri. Günlük kullanımda büyük bir fark gözlemlenmese de modelleri yan yana koyup kronometreyi açtığınızda durum biraz değişebiliyor.

Yayınlanan videoda toplam 14 uygulama sırasıyla açılıyor. İlk açılan uygulamada kronometre başlatılarak döngü tamamlandığında tekrar bu uygulamaya dönülüyor ve ilk tur zamanı kaydediliyor. Daha sonra açılan uygulamalar arka plandan çağrılarak ikinci tur performansı test ediliyor. Videodan görüldüğü kadarıyla uygulama açılışı ve arka plandan geri çağırma konusunda Exynos işlemci bir adım daha önde.

• Silver titanyum rengi olduktan sonra donanımı önemli değil.

• Hani kazik yemisti exynos kullanicilari? Hani cokluislemci skorlari onemli degildi? Exynos coptu? Allah rizasi icin su foruma yazi yazarken birkac kez degil binlerce kez daha dusunun. Hangi devirde exynos rezil oldu ki? Exynos herzaman hizlidir. Benchmarklarla hayatini idame ettirenlere bu video kitap niteliginde olmustur. Artik sagda solda snapdragon diye aglamazsiniz.

• S4 i9505 (Snapdragon 600'lü versiyon) ve S4 19500'ü (Exynos 5410'lu versiyon) Android 5.0.1 sürümü ile kullandım. O zamanın cihazlarında snapdragon modeli menüde olsun uygulamalarda olsun daha hızlıydı ama oyun konusunda 5410'lu model daha iyiydi. Şimdi bu fark kapanmış gibi görünüyor. O yaptığım testte bir şey daha farkettim. Exynos versiyonundaki Android özel olarak hazırlanmış yani menü tasarımı standart android'den tamamen farklıydı. Snapdragon'lu versiyonda birkaç saf android'de olan ekran üstü bildirim gibi detaylar vardı. Acaba hala öyle bir ince detay fark var mı?

• Pil performansından sonra şimdi de günlük kullanım performansı olarak Exynos öne çıkıyor. İlginç. Bakalım güncellemeler ile bir farklılık olacak mı ileride. Snapdragon 820'nin GPU dışında bir artısı yok gibi şu an için.

• "ne farkeder ölümüne samsung" , diyenler ile " Eboo Exynos hizli yaaa Almam ben qualcomluyu" diyenler :D

• samsung un arayüzü kendi sistemi içinde daha kararlı.

• 2 gün sonra güncelleme kesilince snapdragoncuların kafa rahat olacak ama ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Qualcomm fanları üzüntülü
  • s820 li versiyon samsungun lolipopta exynos 7420 ile yaşadığı arka plandaki uygulamaların kapanması sorununu yaşıyor.. bu sorun marshmallow la düzeldi.. s820 içinde android n güncellemesi ile düzeltirler artık multitasking sorununu :)

• Bu videodan sonra qualcomm ceo su ( temsili )

https://m.youtube.com/watch?v=S_eUAUX11Fk

• Ve exynos ezer. Mühendis donanımhaber üyeleri şaşırıp kalır.

• Rom desteği için hala 820 diyorum. 2 yıl sonra güncelleme kesilecek. Sonra rom bulamayacaksınız.

• Helio x10 daha iyi :)

şaka şaka

• Belirleyici bir etken olmuş ama aklıma takılan okuma hızları farklı mı bunların sadece işlemci değilde rem ve flash bellek kısmında farklılık mı var acaba.
    Yazma ve okuma hızları test edildikden sonra ve sonuçlar aynı çıkarsa bu test daha doğru olurdu bence. Daha öncesinde yapıldımı bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1ses1 -- 25 Mart 2016; 21:29:11 >
  • Başka benzer bir s820'li cihazla da karşılaştırmasını izlemek lazım. Eğer onda da böyleyse, Qualcomm gg wp.

• aga ne olcak sanıosunuz samsung kndi işlemcisine göre optimize edecek tabiki:) zaten ben sd820 li samsung almam ki optimize edilmiş baska bir ürün alırım 820 li :) oparayı vereceğime

• Kesinlikle yanlı değilim hangisi işime gelirse onu alırım keza exynoslu olduğu için ülkemizde o sürümü alacağım. Lakin marka Samsung işlemci SOC'u yine Samsung dolayısı ile kendi işlemcisine daha fazla optimize yapması son derece normal diye düşünüyorum. Asıl karşılaştırma Snapdragon'lu G5'le veya Htc 10 çıkınca onunla yapılırsa test daha belirleyici bir sonuç olur kesinlikle.
    Diğer taraftan oturun düşünün Amerika ve Çin hariç bütün çoğunluk Exynos kullanıyor tabiki bu modele daha fazla ağırlık vermesi de çok doğal bir etken.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Snapdragon benchmark dışında avantajlı değil. İşte bu yüzden hep diyorum ki bu tarz gerçek hayat testleri önemli. Antutu yalan dolan.
  • Farkı hissedeceğimiz yokta, insan yinede sonuçlara bakıyor tabi...

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.