Şimdi Ara

DERS : KAMERADAN GÖRÜNTÜ AKTARMA (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.958
Cevap
14
Favori
845.634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar ben asayukari bütün programlari denedim sonuc en iyisi magix deluxe inanin öbürleri biseye yaramaz net görüntü bakimindan ,kafaniz rahat eder
  • biraz önce sizin söylediğiniz adrese girdim istenen bilgileri girdikten sonra (e-mail, Pinnacle Systems Product Selection ve Passport) submit yapıyorum. fakat sonraki pencerede bana ait aktivasyon key olmadığı yazıyor. anladığım kadarıyla benim şu anda software'ima ait aktivasyon key yok. ve bunlar olmadığı için program içinde capture seçeneği içinde mpeg capture'i tıkladığımda bu seçeneği kullanabilmem için bir key'e ihtiyacım var. bu key'e ulaşabilmem içinde pinnacle nin sayfasından 5 pound vererek bu keyi alabileceğim. ama çok saçma bir durum o kadar para verdim ve hala para istiyorlar.... para ödemem gereken pencerede şunlar yazıyor:

You Have Selected :

Codecs: €5,00
    Expand your creative options by selecting from a list of available codecs inside your application.

MPEG-2 Unlock
    To capture or export MPEG-2 video for VCD, SVCD or DVD, you need to activate this feature.

bana bu durumu sizin nasıl çözdüğünüzü yazabilirmisiniz? activation key'i nasıl elde ettiniz?

• Genel görüşe genel bir yorum;."Firewire aktarımı tv kartı ile capturedan daha iyidir.Çünkü firewire ile
    aktarımda kayıp yaşanmaz"..
    Tamamen hikaye,firewire aktarımda tv kartına göre daha kolaylıklar sunar.Hepsi bu!.. İsterseniz eski analog
    kameramla P3-1000 mhz,512 ram makinamla üstelikde önizleme açık olarak dvd formatında avermedia
    ile yaptığım bir kaydın screenshot'unu buraya koyabilirim.. Tek sorun kameramın sensörünün arıza nedeniyle
    bozuk görüntü elde etmesi... Gerçekten kayıp yaşanmaması için canopus türü profesyonel aktarım kartlarının
    kullanılması gerekirki,bu da yaklaşık 2000 dolar demektir.
  • Bende Sony DVD 403E kamera var, kullanımı gayet basit ve çok memnun kaldım görüntü kalitesinden ancak
    kullandığımın dvd leri tekrar kullanmak istiyorum format atarken bana VİDEO modu veya VR modu diyor,
    VİDEO modunu seçtiğimde görüntüleri silme işlemi yapamıyorum VR modunu seçtiğiminde kayıt bitince bilgisayarda seyrettiğimde değişik sonuçlar alıyorum şöyleki,

1- Her iki kayıt ortamında da bilgisayara aktarım yaptığımda günün tarih ve saati ekrana taşımıyor sadece görüntü geliyor,

2- VR modunda kayıt yaptığımda tek bir dosya halinde VRO uzantlı bir dosya içinde tutuyor bunu media playerden oynatıyorum toplam süre 1 dk. 10 sn diyor fakat süre (30 dk görüntü var) görüntüler geçtiğinde atlama yapıyor kısa gösteriyor ,

3- Video modunda ise VOB uzantılı bir dosya altında her bir görüntü ayrı ayrı dosya halinde karşıma geliyor.

4- Tekrar yazılabilir DVD lerde tekrar tekrar format atma görüntü kalitesinde bir değişiklik gösterir mi,

Kayıtlı görüntülerimi ben VCD kayıt yapmak istiyorum tarih ve saatide görüntülü olarak, Bu konuda VOB veya VR uzantılı dosyaları kolaylıkla MPG veya vcd kayıt ortamına gösterilecek türten bir dosyaya nasıl çevirebilirim.

Fotoğraf çekiyorum sadece görüntü var yine tarih ve saat mevcut değil dosyalarda.

İlginiz için teşekkür ederim.

• quote:

Tamamen hikaye,firewire aktarımda tv kartına göre daha kolaylıklar sunar.Hepsi bu!.. İsterseniz eski analog
    kameramla P3-1000 mhz,512 ram makinamla üstelikde önizleme açık olarak dvd formatında avermedia
    ile yaptığım bir kaydın screenshot'unu buraya koyabilirim.. Tek sorun kameramın sensörünün arıza nedeniyle
    bozuk görüntü elde etmesi... Gerçekten kayıp yaşanmaması için canopus türü profesyonel aktarım kartlarının
    kullanılması gerekirki,bu da yaklaşık 2000 dolar demektir.

Canopus türü profesyonel kartlar pc ve işlemciye yük bindirmeden Analog-dijital dijital-analog konvert yapan kartlardır. ve Avermedia TV kartından daha iyi capture kapasitesine sahip oldukları için pahalıdırlar.

Sevgili Nodar sana göre Analog kamera ile dijital kamera da aynı kalitede çeker. Şu çok iyi olduğunu iddaa ettiğin DVD kalitesinde screenshotunu koy da bizi de ikna et bakalım kim hikaye okuyor.

• Kardeş üstteki yazıda"canopus türü profesyonel aktarım kartlarının " demişiz.. Canopusun amatör ve profesyoneller için değişik kartları var.Senin o gördüklerin semi pro kartlar..Piyasada veya sitelerde çok rahat gördüğün kartları tabiki kastetmiyorum.Canopus ve türevi profesyonel aktarım,
    sıfıra yakın kayıpla aktarımdan söz ediyorum.Firewire da kayıp olmaz fikri tamamen yanlış,ki pro kartlarda bile özelikle sıfıra yakın dedeim zaten kayıpsız kelimesini unutun artık!.. 20-30 dolarlık kartla mükemmel kayıt
    olacak işmi yani?.. Ev kullanıcıları için hiçbir zaman öyle kayıpsız aktarım olmaz ve olmayacak da ..
    Hiçbir üretici ev kullanıcısı amatöre öyle yüksek kaliteli kaydı o fiyata vermez..
    ScreenShotu tabiki koyacağım.Ama görüntü kalitesi kimseyi tatmin etmiyecek.. Ama önemli olan burda
    göreceğin foto,tv bağlantısı ile yaklaşık kalitede.. Sistem: P3-1000 Mhz.,512 Ram,32 mb geforce256
    ekran kartı.. kayıt özellikleri WinDVR3,Pal-DVD(Frame için 7250 - 8000 kbps +Audio için 224 kbps)
    şeklinde.., Bugüne kadar hep arkadaşlarda dv kameranın zannetiğim gibi analoga göre kaliteli
    kayıt yapmadığından hep erteledim.Hala da bekliyorum.. Dv'ye geçmek için acele etmiyorum
    Zaten dv-cam'i tv'ye bağladığında aldığın görüntü ile firewire bağlantısında aldığın görüntü kalitesi bile
    örtüşmüyor.Bu da zaten iee394 bağlantısındaki kayıp kalitesini gösteriyor.

• Komşu düğününden bir anekdot,Yıl 2002 ve o zamanlar kameram sağlam olduğu için yeni görüntü
    koyamıyorum.Bir hatırlatmada yapayım.Bu analog kamera bundan yaklaşık altı sene önce50 km hızla giderken motorsikletimden düştü.Ve mic alıcısı hala yamuk.Bir kerede elimden düşürdüm İnşallah bir bahane bulmazssınız.. Montaj veya düzenleme yok tamamen doğal!!! Avermedya tv kartım ile 720x576 dvd-pal
    formatında 7250+224 kbps ile WinDVR3'de P3-1000 Mhz ve 512 Ram ile capture yaptım.

• Vay canına diyorum. Sanki html sayfasında daha net ve canlı gibi gözüktü bana..
    Geçen sene capture yaptığımda bu kadar gözüme hoş görünmemişti.Az önce sırf soran
    arkadaş için diamond marka dvd'den ---------- ile screenshot yaptım.
    WinDVD5 yerine PowerDVD yazmışım.Editledim.Her ikiside olunca karıştırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nodar -- 26 Haziran 2005, 6:33:27 >
  • Nodar arkadaşım. Bu görüntülere sen vay canına falan diyorsan hiç DV kameradan çekilmiş dijital resim görmemişsin. Analog kamera ve TV kartından yapılan capture a göre oldukça başarılı olmuşsun. Ancak görüntülerin analog olduğu belli. VHS kasetten DVD ye aktarım gibi olmuş. Bu benim yorumum tabi.

quote:

Firewire da kayıp olmaz fikri tamamen yanlış,ki pro kartlarda bile özelikle sıfıra yakın dedeim zaten kayıpsız kelimesini unutun artık!.. 20-30 dolarlık kartla mükemmel kayıt
    olacak işmi yani?.. Ev kullanıcıları için hiçbir zaman öyle kayıpsız aktarım olmaz ve olmayacak da ..
    Hiçbir üretici ev kullanıcısı amatöre öyle yüksek kaliteli kaydı o fiyata vermez..
    demişsin.

Öncelikle düştüğün hatayı açıklıyorum. semi-pro pro kartlar diye bahsettiğin cihazlar ile firewire i karşılaştıramazsın. O kartlar analog görüntüyü (composite, s-video, component gibi) dijitale çevirir. Doğal olarak burada bir kayıp sözkonusudur. firewire ise data aktarım protokoludur. firewire de direkt dijital data aktarılır ve kayıp gerçekten yoktur. DV formatı da analog değil dijital data formatıdır. Dolayısıyla DV kameradan firewire ile kayıpsız olarak aktarılır. Evet 20-30 dolarlık kartla mükemmel kayıt. Ancak bundan sonra tekrar analog kasete aktarılmak istenirse kayıp olur. Ev kullanıcılarının elinde dv kamera varsa neden aktarmasın ki. ister inan ister inanma, devir dijital devri.

• Ya kardeş seni görende 10 bin dolarlık kamera,2 bin dolarlık aktarım kartından falan söz ediyor
    sanacak.Yukarıdaki görüntülerin nesini beğenmedin!? Dv kamera uzaydamı bulunur?.. Zaman zaman
    arkadaşlara gittiğimde,beraber dv edit yapıyoruz.Neyin ne olduğunu biliyorum.Konu digital karşıtlığı
    gibi gösterilmesin!.. Çünkü bu mesajı yazdığım teknoloji, digital bir teknoloji ..

Mesela bir arkadaşda 1.3 mp digi-cam var.. Ama görüntüleri benimkinden daha iyi değil.
    TV'ye bağladığınaki kalite,firewire ile aktarımdan sonra o kadarda iyi olmuyor.Profesyonel çekim
    yapan bir stüdyoya gidip sorduk."Nasıl daha iyi bir aktarım yaparız diye?.." Adam; Amerikadan aktarım
    cihazı getirtmiş TR'de 4000 dolar olan kartı dışarıdan 2600 dolara mal etmiş.Aynı senin gibi bende "peki firewire kart digital aktarım yaptığı halde kayıp olmaması lazım değilmi?" dedim. Adam güldü.
    Yani "sadece kartın kendisi değil kablo bile kayıba neden olur" dedi.. "Öyle birşey mümkün olsa ben niye
    binlerce dolar harcıyorum"deyince söyliyecek söz bulamadım.Bu tür cihazlarında TR'deki müşterileride
    Ulusal Tv kanalları,reklam şirketleri,Profesyonel foto stüdyoları ..

Semi pro kartlar dediğim dil alışkanlığından ileri geliyor.Benim belirttiğim kartlar birer cihaz şeklinde.
    Kelimelerde bu kadar cımbızla ayıklama olayına girmeyelim.Belki yine kart diyeceğim.

Kısacası Amatör kart ve kamera,Semi-Pro kart ve kamera,Birde;Profesyonel kart ve kamera vardır.
    Kaybı bizzat gözlerimle gördüğüm için bundan sonra ne söylerseniz söyleyin!? Beni etkilemez.

Haa ayrıca birde yukarıda "vhs kasetten dvd'ye aktarım gibi olmuş demişsin" .. Bu doğru!
    Bütün kayıtlarımı mutlaka vhs kasede aktarıyordum.Zaten yukarıda belirttiğim gibi şu anda
    kamera bozuk kayıt yapıyor.Görüntüde dalgalı çizgiler oluyor.İleride tabiiki dv-cam alacağım inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nodar -- 27 Haziran 2005, 3:38:31 >

• Konuyu dijital - analog tartışmasına çevirmiyorum. Bilgilerim dahilinde siz ve diğer amatör kullanıcılara yardımcı olmaya ve kulaktan dolma yanlış bilgilendirmeyi önlemeye çalışıyorum.
    Arkadaşının DV kamerasını aktarılmış görüntülerini beğenmezsin beğenirsin bunlar göreceli şeyler. Biraz teknik bilgin olsaydı, sana gülen profesyonel dediğin stüdyo sahibi ya da herkimseye verecek cevabın olurdu. Ayrıca işim gereği profesyonel stüdyolar, prodüksiyon firmaları, TV kanalları, haber ajansları gibi şirketleri yakından tanıyorum. 50,000-100,000$ a da sistemler var.
    Bunların işi gereği zaten profesyonel ekipman kullanmaları gerekiyor. O arkadaş 2600$ a kartı mal etmişse (nedir bilmiyorum ama) fazla para vermiş. Bugün 5000-6000€ ya komple çözümler var . Kamerası, bilgisayarı, çift mönitörü, yazılımı, kartı vs.
    Hala anlatamadım. Eğer amatör kullanıcı iseniz kameranız DV ise iee1394 firewire kartı ile kayıpsız görüntüyü PC ye atarsınız. Kameranız ne kalitede çekiyorsa o kalitede. Görüntüyü işleyip efekt katmak analoga aktarmak analog tan dijitale çevirmek DVD ye yazmak için ise ek donanım veya yazılımlara ihtiyacınız olur.
    quote:

Adam güldü. Yani "sadece kartın kendisi değil kablo bile kayıba neden olur" dedi.. "Öyle birşey mümkün olsa ben niye
    binlerce dolar harcıyorum"deyince söyliyecek söz bulamadım

Peki sana bir soru Hdd den CD ye yazılan word dökümanında kayıp olur mu? O mantığa göre Harddiskten CD-R'ye kablo ile gidiyor, kablonun kendisi bile kayba neden olur.
    Sen o profesyonel stüdyoyum diye geçinen şahsa söyle bikaç 1000 dolar daha verip profesyonel dijital kamera da alsın. İsteyene Analog isteyene dijital çözüm. Bırakın vatandaş bilgilensin kendi seçsin.

• quote:

Avermedya tv kartım ile 720x576 dvd-pal
    formatında 7250+224 kbps ile WinDVR3'de P3-1000 Mhz ve 512 Ram ile capture yaptım.

Ayrıca kendin yazmışsın teknik veriler elinizde. Yaklaşık 7.5 Mbps ile aktarmışsın. DV capture ise 25Mbps dir. Yani 3 katı daha kaliteli. Artık daha nasıl anlatayım.
  • ufuksek... bende pinnacle studio 9'un tam sürümü var...moviebox usb aletini aldığımda içinde ücretsiz olarak verildi...tam sürümü olduğu için ben mpeg1 ve mpeg2 formatlarında capture yapabiliyorum...senin quickstart versiyonu olduğu için mpeg codec'ini koymamışlar anlaşılan...ama tahminim quickstart'ın fiyatı da o kadar pahalı olmadığı için basit tutmuşlar...çünkü studio9'un fiyatı yaklaşık 130 milyon...bence mpeg codec'ini satın al çünkü bayağı bir işine yarayacak biliyosun...5 pound birşey değil...hem orijinal yazılımın olur...ben sana studio9 konusunda bol bol yardım ederim...
  • timuciny.....
    bilgileriniz için teşekkürler... ben de sizin gibi düşünüyorum. kısa bir süre içinde satın alacağım... ilerde kullanırken sizden yardım isteyeceğim mutlaka...
  • timuciny dostum;
    Pinnacle studio 9'un görüntülü kullanımı çalışmaları ne aşamada ? Sakın vazgeçmeyesin ha.. tüm forum üyeleri büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. Hatta çevirdiğin bölümleri, yayınlasan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agalık -- 4 Temmuz 2005, 18:21:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: yeknet

quote:

Avermedya tv kartım ile 720x576 dvd-pal

Ayrıca kendin yazmışsın teknik veriler elinizde. Yaklaşık 7.5 Mbps ile aktarmışsın. DV capture ise 25Mbps dir. Yani 3 katı daha kaliteli. Artık daha nasıl anlatayım.

Düzeltme;mbps değil,kbps olacak.Yapılan kayıtları birde bi codec düzenleyici ile de bi okut!
    Orada tam olarak kaç bitrate olduğunu yazar..
  • Sevgili Nodar,
    Sana bu konu başlığı yetmez eğitim seviyen yeterli ise özel ders alman gerek. kbps nedir? mbps nedir? codec nedir? DV nedir? capture nedir? öğren sonra kendi yanlışlarını düzelt.
    Üzgünüm sert kayaya çarptın.
  • Konu başlığı ile ilgili olarak DV capture yapan arkadaşlar hangi yazılımı kullanıyorsunuz ve hangi medyada saklıyorsunuz. Artıları eksileri nelerdir?
    Ben Ulead Video Studio 8.0 kullanıyorum ve DVD ye basıyorum. Ulead kullanışlı güzel bir program, fakat timeline da geçiş efekti verdiğiniz zaman bunu render ederken pc yi çok kastırıyor. O yüzden hiç doğru dürüst editlemeden direkt DVD ye kayıt yaptım. Ulead Video Studio 9.0 nasıl indirmeye değer mi?
  • Arkadaşlar hepinize kolay gelsin Ulead 9 veya Pinnacle studio 9 programını nereden indirebilim .selamlar
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.