Şimdi Ara

Samsung Galaxy S7'nin iki farklı kamera sensörü karşı karşıya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung Galaxy S7'nin iki farklı kamera sensörü karşı karşıya 
    Samsung'un Şubat ayında Mobil Dünya Kongresinde tanıtımını yaptığı 2016 tepe modeli Galaxy S7 ve S7 Edge serisi şu günlerde piyasaya sürülmüş durumda. Model performans detaylarıyla olduğu kadar yeni gelişmiş kamerasının özellikleriyle de oldukça dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde size haberimizde de yer verdiğimiz üzere XDA forumundaki bir Galaxy S7 Edge kullanıcısının fark etmesi üzerine Samsung'un her telefonda aynı kamera sensörünü kullanmadığı ortaya çıkmıştı. Bazı modellerde Sony üretimi IMX260 kamera sensörü yer alıyorken bazılarında ise Samsung üretimi S5K2L1 kamera sensörü bulunuyor. Teknik açıdan tamamen aynı olan sensörlerin o zaman piyasada karşılaştırma görselleri yer almadığı için pratikte herhangi bir farkları olup olmadığını bilemiyorduk. Finlandiya kaynaklı yeni görüntüler sayesinde artık bu karşılaştırmayı yapabiliriz. 

(Samsung - Sony)

Beklenenin aksine pratikte bazı ufak farkları olan iki ayrı sensörden çekilen görsellerde kazanan tarafın kimin olduğunu net bir şekilde söyleyemeyiz. Bir fotoğrafta ibre Sony tarafında yer alırken başka bir fotoğrafta ise Samsung'un daha iyi olduğu söylenebilir.

Görselleri daha detaylı incelemek isteyen okurlarımız alt taraftaki galeriden onlara tam boyutlu olarak erişebilir.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• Fark yok gibi duruyor ama fotoğraf kalitesini bu iki sensörün farkı kafaya takacak kadar önemseyen bir kişinin de fotoğraf konusunda bu telefonla pek işi olmaz. Bu telefonun yarı fiyatına şu anki hiçbir telefonun erişemeyeceği kalitede fotoğraf çeken makineler var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telefondan baktım ben anlayamadım farkı

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Fark yok gibi duruyor ama fotoğraf kalitesini bu iki sensörün farkı kafaya takacak kadar önemseyen bir kişinin de fotoğraf konusunda bu telefonla pek işi olmaz. Bu telefonun yarı fiyatına şu anki hiçbir telefonun erişemeyeceği kalitede fotoğraf çeken makineler var.

Adamlar cebinde tasiyabilecegin en iyi kamerayi yapmaya çalışıyorlar. Her dakika cebinde fotoğraf makinesi tasiyamazsin ama telefonu çıkarıp şak diye bi foto çekebilirsin.

• Samsung fotoğraf konusunda aştı artık. Helal olsun adamlara...

• Mobilden bakıyorum sanki sony tarafındaki fotoğraflarin rengi biraz daha koyu.. Acaba hangi işlemcide sony sensör yada kendi ürettikleri sensörü koydular Buda belli mi???

• quote:

Orijinalden alıntı: MultiCore

quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Fark yok gibi duruyor ama fotoğraf kalitesini bu iki sensörün farkı kafaya takacak kadar önemseyen bir kişinin de fotoğraf konusunda bu telefonla pek işi olmaz. Bu telefonun yarı fiyatına şu anki hiçbir telefonun erişemeyeceği kalitede fotoğraf çeken makineler var.

Adamlar cebinde tasiyabilecegin en iyi kamerayi yapmaya çalışıyorlar. Her dakika cebinde fotoğraf makinesi tasiyamazsin ama telefonu çıkarıp şak diye bi foto çekebilirsin.

Dikkatli okursan orda kastettiği şey gidin yarı fiyatına kamera alın değil. Aradaki farkı farkedecek profesyonel birisi zaten kamera kullanır telefonla uğraşmaz demek istemiş

• hemen hemen bir fark yok gibi ,cok az renk ve parlaklık farkı var gibi aci degisimlerinden veya yazılımdan kaynaklıda olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: MultiCore

quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36 Fark yok gibi duruyor ama fotoğraf kalitesini bu iki sensörün farkı kafaya takacak kadar önemseyen bir kişinin de fotoğraf konusunda bu telefonla pek işi olmaz. Bu telefonun yarı fiyatına şu anki hiçbir telefonun erişemeyeceği kalitede fotoğraf çeken makineler var.

Sony RX100 serisini yüksek kalite arayanlar çok rahat taşıyabilir yanında.

• Sonucta farkli kamera sensorleri var benzer veya denk denilse de bu farkli olanlar icin ayri ayri algoritma ve yazilim sart .

Simdi Samsung Sony ye gore mi Samsung markali kendi sensorune gore mi ?

Bir yazilim guncellemesi aldiginda kriter islemci GSM hay model varyantina gore farkli derleniyor herzaman ama ayni islemcide ve modem gibi kamerasi haric tum donanim bilesenleri ayni olanlarda KAMERASI NEYE GORE YAZILIM HAZIRLANMAKTA . Ikisi de olamaz halliyle imkansiz .

Bence Samsung bu iste TEK MARKA KAMERA SENSORU MODULU KULLANMALI .

Detay ve netlikte Sony kameralisi iyidir . Gece cekiminde SAmsung olani birazcik ondedir . Ama Sony de kendisini gelistirdi gece cekimlerinde .

Sonucta kazanan Sony sensorlerdir.

Sony bu konuda yillardir ciddi yatirimlar yapmaktadir.

Samsung ise maliyeti dusurmek icin kendisince DENK diye tabir edilen ama detay ve keskinlikte biraz daha vasat Samsung kameralari yillardir bilinir .

• Ben bu işi anlamadım. Bence öncelikli konuşulması gereken konu kameralardan hangisinin iyi olduğu değil, Samsung'un niçin böyle bir satış politikası uyguladığı. İşlemciler arasında fark yok dediler S820 daha iyi olduğu kesinleşti, sensörler arasında fark yok diyorlar Sony sensörleri renk doygunluğunda çok daha iyi çıkarmış. Kurumsal olduğunu iddia eden bir şirkete yakışmayan hareketler bunlar. Açık açık çifte standart var. Bence ya Sony ya da Samsung ' un kendi sensörü ile gelmeliydi. Bu şekilde müşterinin güvenini kıran bir hareket olmuş.

• Hani tedarik sorunu olur diye tek üreticiye yönelmiyor desek Sony mübarek dünyaya sensör satıyor ve Toshiba'yı da aldı böyle bir sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.
    Diğer seçenek ise Samsung ürettiği sensörleri satamadı kimseye marka algısından yerleştirip stok eritiyor. Tıpkı işlemci tarafında yaptığı gibi.

Ben S820 + Sony sensör olanını almak isterim şahsen niye dandik olana aynı parayı vereyim. Verenler neden enayi durumuna düşsün. Marka kendi kendini baltalıyor resmen. Pazarda hakim olmanın tüketiciye zararları işte. Rekabet azaldıkça Kâr artıyor.

• LG kamera işinı çok daha iyi yapıyor.

• SAMSUNG çakallık peşinde olan bu. Boşuna kafanızı yormayın.

• nasıl fark yok allah aşkına! aradaki renk doygunluğuna bakın. SONY bariz bir şekilde daha iyi.

• Samsung bariz cok daha net ve cok daha dogal renkte cekim yapmis...

Sony diyenler gitsin adam gibi bir ekranda baksinlar fotolara..720p telefon ekraninda bakip sallamayin..

• Samsung imaj düzeltme çalışmaları Vol.1

• 1080P Monitörümden baktım Samsung daha iyi gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978
    Detay ve netlikte Sony kameralisi iyidir . Gece cekiminde SAmsung olani birazcik ondedir . Ama Sony de kendisini gelistirdi gece cekimlerinde . Sonucta kazanan Sony sensorlerdir.

Gündüz resim çeken telefonların neredeyse hepsi çok güzel resim çekmektedir. Pasparlak gün ışığında kötü resim çeken telefon kalmadı gibi. Günümüzde telefonların zayıf noktası gece çekimi. Ve gece iyi resim çeken telefon da parmakla gösterilecek kadar az. Bu yüzden gece iyi fotoğraf çekmesi, gündüz çekmesine göre 2-3 kat daha değerli ve önemlidir. Sony sensörlü S7'nin gece çekim fotoğraflarının onlarcasını inceledim. Hepsinde kendinden sarı bir renk katıyor ve fotoğrafın doğallığını bozuyor. İğrenç oluyor. Midemi bulandırıyor. Sony kendini gece çekimlerinde geliştirmiş. İğrenç bir sarı çekim, geliştirmek mi oluyor. Veya fotoğrafta kırmızı leke? Ben de S7 düşünüyorum ama umarım bana Samsung sensörlü gelir. Zira gece performansı daha iyi ve gece iyi çekmesi, gündüz iyi çekmesinden çok daha önemli.

Kazanan Sony mi demiştin? Bu mesajıma gelecek olan + lara bakarak kazananı anlayabilirsin...

• Bi isin altinda tedarik meselesi yatiyor neden sony imx 260 numarali bir kamera sensoru icat edip satisa sunmadi samsung un sony ye verdigi isle gorevle bu sersoru sony uretti yani bu is apple in foxcon a iphone urettirmesi gibi bisey sensorun tasarimi teknolojisi samsung a ait sony bu isin isciligini yapiyor sadece bu numarayi tasiyan sensoru baska markalarda goremezsiniz uretim bandinin farkli olmasindan dolayi arada kucuk farklar olabilir kagit ustunde ayni seyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kılıç-61 -- 12 Mart 2016; 18:00:53 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.