Şimdi Ara

Bilim adamları plastik yiyen yeni bir bakteri çeşidi buldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Bilim adamları plastik yiyen yeni bir bakteri çeşidi buldu
    Artan insan nüfusu ve bilinçsizce yapılan tüketim neticesinde Dünya'mızın giderek daha fazla kirlendiği şu günlerde küresel ısınamanın yanında geleceğimizi tehdit eden bir başka olay daha var; atık sorunu. Bu soruna baktığımız zaman en büyük problemlerden birini teşkil eden plastiklerin doğada çözünmesi ise neredeyse imkansız durumda. Yılda 300 milyon tondan fazla üretilen plastiklerin çöpleri ise her ne kadar geri dönüşüm tesisleri kurulsa da genellikle çöplüğe yada denizlere atılıyor.

Japonya'dan gelen bir gelişme plastik konusundaki kaderimizi değiştirebilir. Japon bilim adamları Ideonella sakaiensis 201-F6 adını verdikleri plastik mamüllerin pek çoğunu üretmede kullanılan PET maddesini yiyebilen yeni bir tür bakteri keşfetti. Şu ana kadar ilk defa gerçekleşen bu durum insanlığın plastik çöpü sorununa bir nebze katkıda bulunabilir. PET'i MHET'e dönüştürerek işlerine başlayan I. sakaiensis bakterileri daha sonra da bu maddeyi enzimler yardımıyla PET'in basit bileşenlerine parçalıyor.

Bilim adamları plastik yiyen yeni bir bakteri çeşidi buldu 
    Şu ana kadarki anlatılanlar doğrultusunda oldukça iyi bir çözüm gibi görülen bakterilerin kullanımında önemli bir problem bulunuyor. Bilim adamlarının denemelerine göre I. sakaiensis isimli bu yararlı bakterinin ince bir PET katmanını sindirmesi 6 hafta gibi uzun bir süre alıyor. Bu konuda da çalışmalara başlayan bilim adamları, bakterinin genomunu çözmeyi çoktan başarmış bile. Çözülen genom sayesinde daha güçlü ve daha hızlı bakteri soyunun üretilmesinin de önü açılmış durumda.

Şu ana kadar plastikle olan savaşımızda en etkili çözümlerden biri olma potansiyeline sahip I. sakaiensis bakterisinin ilerleyen dönemde insanlık adına hayat kurtarıcı bir role sahip olması bekleniyor. Üretilen plastiklerin diğer geniş bir kısmında PET'in kullanılmadığını da göz önüne alırsak, plastik atıklarıyla savaşta başka türlü metodlarada ihtiyacımız olduğu su götümez bir gerçek.

• Owww. Eski model Samsung modellerinden uzak tutmak lazım. S3, S4, S5
    Çöpünü bırakmaz vallaha..

• @OverClocK1ng ahahahah güldürdün valahi :D :D

• Bilim adamlarinin hesaplayamadigi birsey daha olmasin sora? Bakteri mutasyona ugrayip gizliden bizi yemeye baslamasin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bi filmde vardi hatirlayamadim simdi. Bakteri petrol ve turevlerini yiyip hemen oluyordu falan. Buda mutasyona ugrayip kaynaklari bitirebilir :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eren15935
    Bilim adamlarinin hesaplayamadigi birsey daha olmasin sora? Bakteri mutasyona ugrayip gizliden bizi yemeye baslamasin

Yaw şaka gibi dedin ama geçenlerde haberi vardı. Bize epey bir süre plastik yedirmişler. Snickers marka çikolataların içerisinde plastik varmış.

Hani bir Snickers reklamında soruyordu ya: Açken sen, sen değilsin. Nesin? diye.

İşte plastik yiyen bakteriymişiz...

http://www.ulusaltarim.com/4204/Dunya-cikolata-markasi-insanlara-resmen-plastik-yedirmis!

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    O zaman soyle yapalim. Madem plastik yiyebiliyoruz. Bakterilerle isbolumu yapalim. Bir kismini da biz yeriz. Herkese esit sekilde biraz biraz dagitsinlar. Herkes payina duseni yesin. Böylelikle geri donusume epey katkimiz olur. Veyahut boyle cikolata puskuvet falan yapilsin. Daha kolay tuketilir hem

Bu arada habere sasirdim. Hemen araştırayım. Valla markete gidiyorum ya. Icindekileri okumaktan birsey alamiyorum. Yok su surubu yok bu surubu. Yok bilmem ne dioksit. Yok msg. Yok o yok bu. En temizi almayacaksin birsey

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sizce bilim-kurgu filmleri mi gerçek hayatı etkiliyor yoksa gerçekte yapılıp, bilim-kurgu ile zihinler alıştırılıp sonra mı yapılıyor?

Şıklar

a-) hadi canım nerden çıkarıyirsun bunları

b-) hahaha nerenden uydurdun bunu

c-) bence filmden etkilenip yapıyorlar

d-) bu adamlar zar atmazlar, tabii ki proje ...

• yalnız bunlar denizlerde ve toprakta çoğalır, sonra plastikten yapılmış tekneleri, dubaları, karadaki plastik eşyaları, yapıları falan yemeye başlar, bilim adamları yeni araştırmalar yapıp bu bakterilerin yemediği plastikler yaparlar, sonra o plastikler doğayı kirletmeye başlar, sar en başa, yeni bir bakteri daha üret:))

• Doğada bulunmayan bir maddeyi nasıl bir bakteri yiyebiliyor ilginç gerçekten tanrı yeni mi yaratmış bu bakteriyi.Tanrı evreni ol demesiyle yarattıysa yarattığı evrende plastik yoktu bu bakteri nerden çıktı ? Evrime bir kanıt daha geldi bunun birde naylon yiyen versiyonu var.Teistler hadi bunu da açıklayın.

Bomb has been planted

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1E7109D3E -- 11 Mart 2016; 20:32:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepestroots

Doğada bulunmayan bir maddeyi nasıl bir bakteri yiyebiliyor ilginç gerçekten tanrı yeni mi yaratmış bu bakteriyi.Tanrı evreni ol demesiyle yarattıysa yarattığı evrende plastik yoktu bu bakteri nerden çıktı ? Evrime bir kanıt daha geldi bunun birde naylon yiyen versiyonu var.Teistler hadi bunu da açıklayın.

Bomb has been planted

Evrimin Allah'ın yokluğuna kanıt olduğunu sanan liselim .Bak mesela ben de evrimi savunuyorum, ama çıkıp demiyorum oo evrim varsa Allah yoktur, niye?Çünkü ben de beyin var.Evrimin olmasının Allah'ın varlığıyla alakalı olmadığını kavrayabiliyorum.Buradan sen ve senin gibi beyin yoksunlarına sesleniyorum, gözünüzü seveyim gelip haber yorumlarını kirletmeyin.Gidin ateistlerin forumlarına, onlarla kıçınızdan ayet falan uydurun, mutlu edin kendinizi. Bomb has been defused diyeceğim ama kuramadın ki bombayı be kardeşim

• quote:

Orijinalden alıntı: the last of us2

quote:

Doğada bulunmayan bir maddeyi nasıl bir bakteri yiyebiliyor ilginç gerçekten tanrı yeni mi yaratmış bu bakteriyi.Tanrı evreni ol demesiyle yarattıysa yarattığı evrende plastik yoktu bu bakteri nerden çıktı ? Evrime bir kanıt daha geldi bunun birde naylon yiyen versiyonu var.Teistler hadi bunu da açıklayın.

Bomb has been planted

Evrimin Allah'ın yokluğuna kanıt olduğunu sanan liselim .Bak mesela ben de evrimi savunuyorum, ama çıkıp demiyorum oo evrim varsa Allah yoktur, niye?Çünkü ben de beyin var.Evrimin olmasının Allah'ın varlığıyla alakalı olmadığını kavrayabiliyorum.Buradan sen ve senin gibi beyin yoksunlarına sesleniyorum, gözünüzü seveyim gelip haber yorumlarını kirletmeyin.Gidin ateistlerin forumlarına, onlarla kıçınızdan ayet falan uydurun, mutlu edin kendinizi. Bomb has been defused diyeceğim ama kuramadın ki bombayı be kardeşim

İki seçenek var;

Müslümansan ve evrimi kabul ediyorsan kafan cidden 10 numara beş yıldız.Senin dinin evrimi reddediyor çamurdan yapılma adem ve onun kaburgasından yapılan havva işte hayatın başlangıcı.Daha inandığın dini bilmiyon gelmiş artistlik yapıyon.

Deistsen benim mesajıma niye atlıyorsun ben teistlere diyorum.

Yani iki türlü de beyin yoksunluğu yapan sensin

Edit:Birde ben evrimi reddedenlere kanıt diyorum sen bunu tanrının yokluğuna kanıt anlamışsın.Tanrının yokluğuna dair kanıtlarım olamaz çünkü kanıtlanmamış birşeyin yokluğuna kanıt sunamazsın fakat çok güçlü argümanlarım var ama burası yeri değil.Bence bombayı kurmuşum sende sazan gibi atladın kendi kafanda kurduğun şeylere cevap vermişsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1E7109D3E -- 11 Mart 2016; 23:32:20 >

• quote:

quote:

quote:

Bomb has been planted

İki seçenek var;

Müslümansan ve evrimi kabul ediyorsan kafan cidden 10 numara beş yıldız.Senin dinin evrimi reddediyor çamurdan yapılma adem ve onun kaburgasından yapılan havva işte hayatın başlangıcı.Daha inandığın dini bilmiyon gelmiş artistlik yapıyon.

Edit:Birde ben evrimi reddedenlere kanıt diyorum sen bunu tanrının yokluğuna kanıt anlamışsın.Tanrının yokluğuna dair kanıtlarım olamaz çünkü kanıtlanmamış birşeyin yokluğuna kanıt sunamazsın fakat çok güçlü argümanlarım var ama burası yeri değil.Bence bombayı kurmuşum sende sazan gibi atladın kendi kafanda kurduğun şeylere cevap vermişsin.

Google a evrim teorisine inanan Müslümanlar yazmanı isteyerek buralara veda ediyorum, Allah hepimizin ilmini arttırsın

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bomb has been planted

İki seçenek var;

Google a evrim teorisine inanan Müslümanlar yazmanı isteyerek buralara veda ediyorum, Allah hepimizin ilmini arttırsın

Düşünceni kanıtlamak için google aramalarında çıkan sitelere mi ihtiyaç duyuyorsun.Bu işlerin temeli sorgulamadır ilk başta kendin düşünürsün sonra başka fikirleri de dinleyip aklına yatıyorsa düşünce piramidine eklersin.Başkasının düşüncesini kendine model alırsan sen sen olamazsın.Bu sorgulama gerektiren işlerde altın kuraldır.

Bende hayatımın 17 senesini müslüman olarak geçirdim ve herşeyi %100 bilmesem de %90 biliyorum.İslam dinin de evrime dair herhangi bir ifade yoktur kesin olarak insanın dank diye ortaya çıktığı söylenir.

Bence sende ışık var baktın evrime dair sağlam kanıtlar var ama bir yandan da dinden çıkmaya korkuyorsun bari islam-evrim sentezi yapıp kazığı sağlam tutalım demişsin.Sadece korkma arkadaşım sorgula akıl süzgecinden geçmeyen hiçbirşeyi kabul etme.Yalanlarla yaşayıp mutlu olacağına gerçeklerle yaşa onurlu ol.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.