Şimdi Ara

AMD R600, R610 ve R630 ile RD790 hakkında yeni bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Nvidia'nın DirectX 10 destekli yeni nesil grafik işlemcileri yaklaşık 2 ay önce piyasaya sürülmesine rağmen, AMD(ATi)'den bu konuda hala somut bir adım gelebilmiş değil. Zira geçtiğimiz günlerde sadece testleri yayınlamak için kurulduğu düşünülen bir site üzerinden ATi R600'e yönelik test sonuçlarının açıklanması, kullanıcıları heyecanlandırmış fakat daha sonra gelen haberlerde, AMD'nin lansman tarihini Ocak ayının sonundan Mart ayına kaydırdığı ifade edilmiş, bununda bazı sorunlar sebebiyle gerçekleştiği belirtilmişti. Las Vegas'da devam eden Tüketici Elektroniği Fuarı 2007'de gün yüzüne çıkacağı söylentileri çıkan ama hala görünmeyen ATi R600'e yönelik olarak artık kesin gözüyle bakılmaya başlanan bazı detaylar belirginleşmeye başladı. Son gelen bilgilere göre AMD(ATi) Şubat ayı içerisinde yeni grafik işlemcisini üretime hazır hale getirip (28 Şubat'ta ilk örneklerin dağıtılması bekleniyor) Mart ayında yapılacak Cebit fuarında duyurması , takip eden günlerde de R600 tabanlı ekran kartlarının marketlerdeki yerlerini almaları bekleniyor.

Radeon X1950 serisinin yakaladığı ciddi başarıyı devam ettirmek isteyen ATi, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı R600'ü gerçekten titizlikle hazırladığı belirtiliyor. Karta ait teknik spesifikasyonlara yönelik olarak firma, resmi bir açıklama yapmasa da, R600'ün GDDR3 ve GDDR4 bellek tipi kullanan modellerinin olacağı biliniyor. R600'ün GDDR3 bellek kullanan modelinin şu an için revizyon A12 tasarımında olduğu (çıkan testlerde kullanıldığı düşünülen kart ta A12 revizyonu olabilir) R600'ün final sürümünün ise revizyon A13 olabileceği ifade ediliyor. AMD(ATi)'nin yeni nesil grafik işlemcisi R600'ün GDDR4 bellek kullanan modeline dair ise başta saat hızları olmak üzere henüz pek detaylı bilgiler bulunması bile, bellek saat hızı olarak firmanın bir sürpriz yapabileceği de çıkan söylentiler arasında.

R600 dışında, firmanın R600'ü baz alması beklenen ve daha düşük performanslı olacak modellerine dair de bazı bilgiler çıkmaya başladı. Daha önce ATi, en yüksek performanslı grafik işlemcisini çıkarır, gpu'ya performansı ile paralel isimler verirdi. Örneğin firmanın şu an satılmakta olan en yüksek performanslı grafik işlemcisi olan ve X1950XTX'de kullanılan gpu, R580+ ismini taşırken daha düşük performanslı model olan örneğin X1950 Pro'nun çekirdeği RV570 ismini taşımakta. İşte bu uygulama da yeni nesil grafik işlemcileri ile birlikte değişerek Nvidia'nın sistemine paralel olacak bir isimlendirme sistemine geçilecek gibi. Zira R600'den türetilmiş daha düşük performanslı grafik işlemcilerin R610 ve R630 isimlerini taşıması bekleniyor. Bilindiği gibi Nvidia, şu an piyasada satılmakta olan en güçlü grafik işlemci olan G80'nin daha düşük modelleri olması beklenen G84 be G86'yı Mart ayında Cebit fuarında lanse etmeyi hedefliyor. ATi'nin yeni nesil en performanslı grafik işlemcisi R600'ün yanında, R610'nun giriş seviyesi ekran kartlarına, R630'un ise orta segmentte yer alan kartlara can vermesi planlanıyor.

AMD'nin Üzerinde Çalıştığı En İddialı Yonga Seti: RD790

AMD'nin ATi'yi bünyesine katmasının belkide en önemli nedenlerinden biri de firmanın yonga seti konusunda ciddi çalışmalar yapması ve başarılı modeller ortaya koyabilmesiydi. Zira işlemci konusunda Intel ile arayı kapatan hatta Athlon64 işlemcileri ile son döneme kadar gerek fiyat gerekse de performans olarak liderlik koltuğunda oturan AMD'nin belkide en büyük eksikliği yonga seti konusundaydı. Intel'in kendi işlemcileri için kendi yonga setlerini üretebilmesi, hatta kendi işlemcilerine yönelik en iyi yonga setlerini üretmesi firmanın çözümlerini daha da çekici hala getiriyordu. Aradaki bu açığı kapatma konusunda kararlı olan AMD, ATi'nin nimetlerinden biri olan yonga seti deneyimini sonunda kendi çözümlerine aktarmak üzere. Firmanın şu an için üzerinde çalıştığı birçok yeni yonga seti bulunmakta. Bu yonga setleri içinde en iddialısı olan RD790'a ait yeni detaylar belli olmaya başladı.

AMD'nin RD790 yonga setinin iki farklı modelinin duyurulması bekleniyor. Firmanın üzerinde çalıştığı yeni nesil K8L mimarisine sahip işlemciler için hazırlanan yeni yonga setinin kod adı Mako ve Wahoo olan iki farklı modeli bulunmakta. Bu iki yonga seti arasındaki temel farklılık destek verecekleri soket tipi ve platform yapıları. Zira RD790 "Mako" yonga seti firmanın soket AM2+ formunda olacak yeni nesil Star işlemcileri destekleyecek. Yonga setini RD790 "Wahoo" dan ayıran en önemli fark, yonga setinin tek işlemci desteğine sahip olması. Geriye dönük olarak AM2 soket formuna sahip işlemcileri de destekleyecek olan RD790 "Mako" yine AMD'nin güncel güney köprüsü olan SB600'ün biraz daha güncellenmiş versiyonuna sahip olması bekleniyor. DDR2-1066MHz bellek desteği vermesi beklenen yeni yonga seti 2.jenerasyon PCIe 2.0 desteğine de sahip.

AMD'nin diğer RD790 yonga seti "Wahoo" ise Mako'dan farklı olarka soket 1207+ formatında hazırlanan yeni nesil Agena FX işlemcilerini destekleyecek. Yeni yonga setinin en önemli özelliği sahip olduğu çift işlemci desteği ile AMD Quad-FX platformuna can verecek olması. Zira bilindği gibi AMD'nin hali hazırdaki Quad-FX platformu bir noktada rakibi olan Nvidia'nın çözümü olan nForce 680a SLI yonga setinden gücünü alıyor. Benzer şekilde SB600 güney köprüsüne sahip olacak RD790 "Wahoo" üzerinde yer alacak PCIe slotları da 2.jenerasyon olacak. Bu noktada Wahoo ve Mako'yu ayıran en önemli farklılıklardan biri de sahip olacakları PCIe hatlarının konfigürasyon şekilleri olacak.HyperTransport 3.0 desteğine de sahip olacak yeni yonga setlerinin işlemci ve PCIe konfigürasyonları dışında kalan özelliklerinin birçoğunun da ortak olması bekleniyor. Yonga setleri hakkında detaylı bilgileri haberde verdiğimiz teknik özellik grafiklerinde bulabilirsiniz.

• bir an önce gelsin şu r600ler yaaa

milleti deli eder bunlar erteleye erteleye nereye kadar gidecek

bu arada cetvel gibi olacak bu r600ler
    kaç cm acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozee2505 -- 10 Ocak 2007; 11:42:25 >
  • Türkiye'nin Kamu Turumlarında çalışan memurlarının işine döndü BÜGÜN GİT YARIN GEL

Hadi dört gözle bekliyoruz bakalım...
  • @fx57 teşekkürler. AMD nin yonga setinde nvidia ya olan bağımlılığını artık azaltmasi gerekiyordu. AMD de buna yönelik adımlar atmış. Umarım bu yonga setleri k8l veya r600 lere benzer şekilde sakız gibi uzamaz.
  • Yılan Hikayesine döndü, orta sınıf dx10 bekleyenler nvidia alıcagız galiba Ati daha geç gelicek sanırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visualize -- 10 Ocak 2007; 12:08:55 >
  • Resim biraz fantazi kokuyor.

Ebat olarak voodoonun çok çekirdekli modellerine benzemiş.

Sanırım gecikme sebebi kartın beklenen performansı verememesi. Nvidia yine orta ve düşük seviye kart çıkarıp parsayı toplayacak gibi gözüküyor.

Önce kart çıkaran nvidia daha iyi kart çıkaran ati ardından nvidiadan güncel bir kart

Geforce 2 - Ati 7500 - hatırlayamıyorum sanırım çıkmadı.
    Geforce 3 - Ati 8500 - nvidia günc. ti 500
    Geforce 4 ti 4600 - Ati 9700 - nvidia günc. ti 48xx
    Geforce 5 5800 - Ati 9800 - nvidia günc. 59xx
    Geforce 6 6800 - Ati x8xx - nvidia günc. yok
    Geforce 7 7800 - Ati x1xxx - nvidia günc. 79xx
    Geforce 8 8800 - Ati x2xxx (???) - - nvidia günc. 89xx (muhtemelen olacaktır)

sonuçta 8600 parsayı toplayacaktır. Ben r600 yerine 8600 bekliyorum tabiki 80nm olmalı
  • R600 beklemekten benim gibi herkes bıkmıştırda o fan tasarımı ne öyle çocuk oyuncağı gibi
  • Bu isimler çok komikler yaw Mako ve Wahoo. İnsana ilk başta kızılderili isimlerini hatırlatıyor. AMD değiştirir herhalde bu isimleri çünkü karizmasına yakışmaz hem o kadar karizmatik isimler dururken niye bu komik isimler, görünce baya güldüm yaw. :)))
  • Otobüs gibi kart. Öte yandan insanlar beklemekten sıkıldı. Malı süren topluyor parayı. Ör:X360/ps3, G80/r600 vs...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Al PaC -- 10 Ocak 2007; 17:20:10 >
  • r600 ve daha düşük konfigürasyonları bence beklemeye değecek gibi.

çünkü a12 sürüme sahip r600 ler gf8800 leri pek çok testte alt etmeyi başarıyor. sanırım beklenen dx10 ve vista ; bunlara göre yeni bir yazılım revizyonu yapılacak ve test edilecek. malum ati karta uygun sürücüleri bir türlü vaktinde yetiştiremiyor. birazda ince hesap yapıyor ama son kullanıcı sabırsızlığını hesaba katamıyor.

yeni yonga setlerinde ddr3 desteği olur diye tahmin ediyordum ama sanırım olmayacak belki fb-dimm modüllü ddr2 desteği mevcuttur. gerçi pin yapılarını bilemiyorum ama fx57 ??

pci slotunda tek olması ilginç ; ve x1 mi yoksa eski tip mi olduğu belirsiz. bence bu pci x1 desteğine sahip kartlarda hiç piyasaya çıkmayacak galiba.

üçüncü pci e 16 x yuvasıda mako da 4x veri aktarım hızına sahip görünüyor enteresan ki via çipsetlerde bu 8x ; ve fizik işlemleri için diyor ; e hani amd yeni nesil işlemcilerde , işlemciye entegre grafik yongaları kullanacaktı ? o zaman niye fizik işlemleri için bir pci e slot daha ??

via nın i680sli çipseti amd&ati ninkinden daha iyi bir çözüm gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 10 Ocak 2007; 18:00:17 >

• Haberlerin için çok teşekkür ederim, önceleri yabancı siteleri takip ediyordum ama artı burası olayı aşmış.
    Mübtelası oldum iyice. Tekrar Teşekürler.
  • bi ingiliz oyun dergiisnde okudum DX10 beklenmelimidir diye. Orda diyoduki şu anda 8800GTX var sadece dx10 ve 2007 ilk çeyrekte R600 çıkıcak. Bu kartları şimdi almanın tek avantajı yüksek performansı. 2008 bahara kadar doru düzgün DX10 oyun çıkmıyacağını ve şimdi R600 veya 8800GTX gibi sırf DX10 destekliyo diye büyük paralar vermeyi gereksiz buluyor. Seneye DX10lu oyunlar çıkana kadar 8800 gibi kartlar eskimeye başlamış olucak diyor. onun yerine seneye DX10 destekleyen kart almayı öneriyor....

Bende bu yazıyı okuduktan sonra seneye çıkacak DX10lu oyunlar için şimdiden bi karta 1200ytl para vermeyi gereksiz düşündüm. Ve biriktirdiğim parayla PS3 almayı düşünüyorm. Çünkü şu anki en iyi sistemden iyi bir sistem, 6 yıl oynayabilceğim bi sistem ve pc yenilemekten daha ucuz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sentinal

bi ingiliz oyun dergiisnde okudum DX10 beklenmelimidir diye. Orda diyoduki şu anda 8800GTX var sadece dx10 ve 2007 ilk çeyrekte R600 çıkıcak. Bu kartları şimdi almanın tek avantajı yüksek performansı. 2008 bahara kadar doru düzgün DX10 oyun çıkmıyacağını ve şimdi R600 veya 8800GTX gibi sırf DX10 destekliyo diye büyük paralar vermeyi gereksiz buluyor. Seneye DX10lu oyunlar çıkana kadar 8800 gibi kartlar eskimeye başlamış olucak diyor. onun yerine seneye DX10 destekleyen kart almayı öneriyor....

Bende bu yazıyı okuduktan sonra seneye çıkacak DX10lu oyunlar için şimdiden bi karta 1200ytl para vermeyi gereksiz düşündüm. Ve biriktirdiğim parayla PS3 almayı düşünüyorm. Çünkü şu anki en iyi sistemden iyi bir sistem, 6 yıl oynayabilceğim bi sistem ve pc yenilemekten daha ucuz...

katılıyorum doğrusu yeni bir sistem için en uygun tarih bence 2008 ortaları ve dx10 destekli oyunlar içinde.

• Mako lardaki Pcı-e gen2 expansion x4 slot (2 lanes, shared w/GbE and Sata)
    4x slotu üzerinden Giga bit ethernet, ve sata bağlantıları yapılabilecek.
    bu da demek oluyorki Raid SCSI lardaki gibi çok hızlı olabilecek. aynı şekilde de yüksek hızlı ethernet bağlantısı da raidlenebilecek.
    Gelecek olan yeni destekler sayesinde sistemler uçmaya başlayacak. tabii bunun yanında paralarda uçuşta olacak.
    bu sistemlerin bi araya getirilip kullanılması epey masraflı olacaktır.
    PCI-E Gen2 geriye dönük destek verebilecek mi?
    Bir de ilk fizik kartlarının çıkışının ardından Ati nin kartlarının fizik kartlarının görevini yapabileceği açıklaması vardı?? Eğer PCI-E 2 geriye dönük destek verir ve Ati kartları fizik işlemletini yapabilirse eski kartları da değerlendirme şansımız da olabilir diye düşünüyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: real_jackals

Resim biraz fantazi kokuyor.

Ebat olarak voodoonun çok çekirdekli modellerine benzemiş.

Sanırım gecikme sebebi kartın beklenen performansı verememesi. Nvidia yine orta ve düşük seviye kart çıkarıp parsayı toplayacak gibi gözüküyor.

Önce kart çıkaran nvidia daha iyi kart çıkaran ati ardından nvidiadan güncel bir kart

Geforce 2 - Ati 7500 - hatırlayamıyorum sanırım çıkmadı.
    Geforce 3 - Ati 8500 - nvidia günc. ti 500
    Geforce 4 ti 4600 - Ati 9700 - nvidia günc. ti 48xx
    Geforce 5 5800 - Ati 9800 - nvidia günc. 59xx
    Geforce 6 6800 - Ati x8xx - nvidia günc. yok
    Geforce 7 7800 - Ati x1xxx - nvidia günc. 79xx
    Geforce 8 8800 - Ati x2xxx (???) - - nvidia günc. 89xx (muhtemelen olacaktır)

sonuçta 8600 parsayı toplayacaktır. Ben r600 yerine 8600 bekliyorum tabiki 80nm olmalı

tablon biraz yanlış gibi, bence doğrusu:

geforce 3 < ati 8500 < geforce 3 ti < geforce ti 4600
    Ati 9700 > geforce 5800 < ati 9800 > geforce 5900 < ati 9800xt
    geforce 6800 < ati x800 < ati x850
    geforce 7800 < ati x1800 < geforce 7800 512 < ati x1900 > geforce 7900 < ati x1950

geforce ti 4800 dediin kart radeon 9500 e bile rakip deildi, fx serisi zaten fiyasko, ati üst seviyede her zaman ii konumda, yalnızca son 2 nesilde orta seviyeye kart çıkarmakta gecikiyor, 6600gt ve 7600gt ye rakip kartlar çok geç geldiler.. bakalım R600 neler yapacak..

• artık bu kart pıyasası sıktı benı...yeter yaaa..tonla kart cıkıyoo...
  • quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

quote:

Orjinalden alıntı: Sentinal

bi ingiliz oyun dergiisnde okudum DX10 beklenmelimidir diye. Orda diyoduki şu anda 8800GTX var sadece dx10 ve 2007 ilk çeyrekte R600 çıkıcak. Bu kartları şimdi almanın tek avantajı yüksek performansı. 2008 bahara kadar doru düzgün DX10 oyun çıkmıyacağını ve şimdi R600 veya 8800GTX gibi sırf DX10 destekliyo diye büyük paralar vermeyi gereksiz buluyor. Seneye DX10lu oyunlar çıkana kadar 8800 gibi kartlar eskimeye başlamış olucak diyor. onun yerine seneye DX10 destekleyen kart almayı öneriyor....

katılıyorum doğrusu yeni bir sistem için en uygun tarih bence 2008 ortaları ve dx10 destekli oyunlar içinde.

İzin verin bende katıliiim
    8800GTXçıktığında ben zaten almanın pek çok kullanıcı için ciddi manada bir artısı olmayacağını söylemiştim. Gerçek performanslarını 2007 ortalarına doğru anca göreceğiz. Ayrıca fiyatıda o zamana kadar 200usd gibi bir azalış gösterir. Çok oyun meraklısı olsam bende PS3 e yönelirim ama en fazla 2 yıl sonra o da tahttan iner. 6 yıl sadece kullanım ömrü olur ki oyun meraklıları zaten 2-3 yılda elden çıkarıyor...
    Bu arada AMD'nin bu kartlarını tasarlayan çalışanları 'sosisli sadviç' ten mi esinlenmişler? İnsaf artık ya artık kasalar limuzine dönecek

• kart gerçekten çok büyük ve kasalarda artık yavaş yavaş büyümeye başlıyor eski amerikan arabaları gibi. Aslında arz talep meselesi değil mi bu işler? Programcıların belki yeteneksizliği belki açgözlülüğü sayesinde talep edilen hızlar, depolama alanı, ram ihtiyacı artıyor da artıyor. R600, G80 son derece yüksek gereksinimleri olan obur kartlar. Yapılan oyunlar ise daha da fazlasını istemeye hazır bile. Benim bildiğim performansı programcılar sağlar ama işler tersine döndü program kısımı sistemleri şişiriyor git gide.
  • crysis'in ilk videolari ve ekran goruntuleri dx9 destekli kartta alinmisti, pekcok insan farkinda degil. henuz dx9'un kapasitesinin tam kulanildigina inanmiyorum.
  • "ozturert" arkadaşım çok doğru söylemiş.DX9 un gerçekten de tam kapasite kullanıldığı söylenemez.Aynı şekilde maalesef FPS oyunlarında "en iyi" yapay zekadan bahsedilir ama aradan 5 sene geçmesine ve o kadar hızlı işlemci desteğine ve hafızaya rağmen yapay zeka nedense bir türlü 2002 senesindeki soldier of fortune 2 botlarında kullanılandan çok da ileriye gitmez.Bir F.E.A.R.,bir Brothers In Arms EIB ve bir de Counter Strike Source Official Bot'larında biraz kıvılcım vardı.
    Şu klasik cümleyi oyun tanıtımlarında hep görmüşüzdür."...The AI will flank you...
    İnşallah CRYSIS de dedikleri gibi olur...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.