Şimdi Ara

Vites 'P' de iken frene basınca çıkan 'tak tak ' ses nedir? (VİDEOLU)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
29.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • buyrun video bu. Frene her basışta bu ses TAK TAK diye çıkıyor. Normal mi sizce? değilse sebebi nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anyhill -- 5 Mart 2016; 0:12:01 >

• Otomatik vitesli araçlarda vites p konumundayken şanzıman ve vites kolu kilitlidir bilirsiniz. Frene basınca bu kilidi çözen bir switch tık şeklinde ses yapar bu normaldir ama sesin sürekli çıkması normal değil. Eğer ayağınızı basıp çekmiyorsanız yani frene sabit basılıyken bu ses tekrarlıyorsa bana problem var gibi geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Otomatik vitesli araçlarda vites p konumundayken şanzıman ve vites kolu kilitlidir bilirsiniz. Frene basınca bu kilidi çözen bir switch tık şeklinde ses yapar bu normaldir ama sesin sürekli çıkması normal değil. Eğer ayağınızı basıp çekmiyorsanız yani frene sabit basılıyken bu ses tekrarlıyorsa bana problem var gibi geldi.

hocam ayağımı frene basıp çekiyorum videoda. o halde normal diyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anyhill -- 5 Mart 2016; 12:13:21 >
  • Hocam frene basıp bıraktığınız için yukarıda da aynı şekilde demişler switchin sesi o normal bir ses yani
  • o ses normal
  • Ses normal, seviyesi normal değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnurD7

Ses normal, seviyesi normal değil

peki , bu kadar yüksek çıkmasının sebebi ne olabilir? bir tahmininiz var mı? Aracı ilk aldığımda bu denli yüksek çıkmıyordu, Yokuş bir yerde oturduğum için aracı park ederken el freni çekmeden P de bırakıyorum, ben bundan diye tahmin ediyorum. Bİr miktar sıkıntı oldu sanırım P' konumunda. El freni çeksem de frenler buz tutuyor, senenin 6 ayı geceleri eksiye düşüyor burada. TAhminim bu.
  • anyhill kullanıcısına yanıt
    Dişlilerle alakalı olabilir. Yokuşlarda park ederken önce N konumuna alın sonra el frenini çekin ve ayağınızı frenden çekin, daha sonra P konumuna alın. Şanzıman ve dişli ömrüne faydası var bunun. Bir kontrol ettirin ileride daha masraflı bir sorun çıkarabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Dişlilerle alakalı olabilir. Yokuşlarda park ederken önce N konumuna alın sonra el frenini çekin ve ayağınızı frenden çekin, daha sonra P konumuna alın. Şanzıman ve dişli ömrüne faydası var bunun. Bir kontrol ettirin ileride daha masraflı bir sorun çıkarabilir.

Dişliler veya vites kutusu ile alakası yok olayın.
    kilitleme mekanizması vites kolunun altında yer alır ve sadece vites kolunun, frene basmadan P konumundan hareket etmesini engeller.
    Çıkan sesin seviyesi normal. Bazı araçlarda bu ses net duyulur. Golf 4 ve B5 kasa passatlarda da bir miktar duyulmakta.
  • Vitesi p ye alırken önce boşa alın sonra el frenini çekin bırakın yük şanzumana değil el frenine binsin sonra tekrar basarak p ye alın. El freni çekili kalsın. Sesin gelmediğini göreceksiniz . Sağlıklı otomatik kullanma böyle olur zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Albert-Einstein -- 5 Mart 2016; 23:11:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Albert-Einstein

Vitesi p ye alırken önce boşa alın sonra el frenini çekin bırakın yük şanzumana değil el frenine binsin sonra tekrar basarak p ye alın. El freni çekili kalsın. Sesin gelmediğini göreceksiniz . Sağlıklı otomatik kullanma böyle olur zaten.

üstat, Van'da 6-7 ay geceleri sıcaklık eksi derecede oluyor, 1-2 gece el freni çektim arka frenler dondu, hareket ettirebilmek için sıcak su vb döktüm saatlerce uğraştım. Sonuçta bu dediğiniz sıcak iklimde olur bence, burada el freni kimse çekmiyor 6-7 ay boyunca. Nisan ayı girince el freni çekmeye başlarız inşaallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Dişliler veya vites kutusu ile alakası yok olayın.
    kilitleme mekanizması vites kolunun altında yer alır ve sadece vites kolunun, frene basmadan P konumundan hareket etmesini engeller.
    Çıkan sesin seviyesi normal. Bazı araçlarda bu ses net duyulur. Golf 4 ve B5 kasa passatlarda da bir miktar duyulmakta.

cevap için teşekkür ederim , dediğiniz gibi vitesin geçişlerinde filan sorun yok. İçimi rahatlattınız sağ olun.

• Merhabalar

Konuyu hortlatmak istemedim ama aynı sorun benim 2004 mk3 mondeo da mevcut.

Bir önceki aracım 2008 mk4 mondeo. Ondan önce 2008 Passat fsi idi. Neyse;

Husus aynı öyle. Aracı çalıştırdım. Hayırlısı ile kemeri taktik. El frenini indirmeden önce frene bastığımda zırt zıırrr diye titreşim sesi geliyor. Mandal ile vites kafası ile oynayınca susuyor

D ye alıp el frenini indirim gidiyorum. Seyir halinde sorun yok yazıldığı gibi.

Peki, Bu sesi çözmek çözdürmek ister isek masraflı mi olur ? Sorun nedir aslen ? Çözdürmek gerekir mi ?

Çok teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• coviden C kullanıcısına yanıt
    sizdeki ses daha değişik bir ses, titreşim bence hayra alamet değil gibi.
    Ben ifade edememişte olabilir.

Titreşim mi ses mi bilemedim ?

Ama boşluk var sanki mandal da. O sorun mandal ile vites kolu ile ilgili gibi.

Aman hocam şanzuman deme aman Maşallah da nazar değmesin şimdi zamanı değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Arkadaşlar,

Aracım Opel Corsa D 1.4 Tam Otomatik. Araç giderken frene basınca değil ama ayağımı frenden çekinde vitesin altından tık diye bi ses geliyor? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
  • arkadaşlar o ses normal diil.fark hali mekanık kılıttır.ve sanzumana zarar verır.klıp gıbı dusun p vıtesı.kanıtıda şudur.arabayı yokusta parket.frene bas p ye al kapat arabayı frenden cek.sonra el frenı cek.arabayı calıstır p den cıkar tak dıye vuruntu olur.kullanıcı hatasıdır alırken soylemelerı lazımdı sana.
    yapman gereken arabayı yokuşta park et.boşa (n) ye al sonra el frenını cek sonuna kadar.akabınden frenden ayagını cek.yuku sanzumana dııl el frenıne ver.sonra p ye al aracı.. dene
    goruceksın
    Benim arabada da aynı sorun var arıza sebebini bulabildiniz mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gckl G kullanıcısına yanıt
    evet buldum, bu bir arıza değilmiş. Olması gereken bir sesmiş.
    Hocam mehaba siz bu mesajınızda videolu paylaşmışsınız frene basınca şanzımandan ses geliyor diyerek… O sorunu çözdünüz mü ve o sorun neydi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.