Şimdi Ara

İşte bilinen evrenin en uzak, en yaşlı galaksisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşte bilinen evrenin en uzak, en yaşlı galaksisi
    Hubble Uzay Teleskobu bulunan en uzak, en yaşlı galaksinin keşfini yaptı. Astrophysical Journal'da 8 Mart günü yayımlanacak makaleye göre yeni galaksi, rekorun sahibi bir önceki galaksiden 150 milyon yıl daha yaşlı.

GN-z11 ismi verilen galaksi Big Bang'den yalnızca 400 milyon yıl sonra oluşmuş. Yaklaşık 13.4 milyar yıl yaşında olan galaksiden Dünya'ya ulaşan ışıklar, evrenin genişlemesinden dolayı 32 milyar ışık yılından daha fazla mesafe kat ettiler. Bir başka deyişle GN-z11 bizlere Big Bang'in sadece 400 milyon yıl sonrasını görme fırsatı tanıyor.

Hubble'dan umulanın çok ötesinde bir keşif yaptıklarını belirten araştırmacı Pascal Oesch,"GN-z11'i evrenin şu anki yaşının %3'ü kadar olduğu bir zamanda görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bkz.Evrenin sonu ne zaman geliyor?
    Keşif uzaydaki bir nesneden yayılan görülebilir ışığın elektromanyatik tayfının kırmızıya kayma oranı ölçülerek yapıldı. Işığın kırmızılığının artması galaksininin de yaşının arttığı anlamına geliyor. Önceki en yaşlı galaksinin kırmızıya kayma oranı 8.68 çıkarken, GN-z11'in bu alandaki oranı 11.1 olarak tespit edildi.

İşte bilinen evrenin en uzak, en yaşlı galaksisi
    Hubble'ın sınırlarını da zorlayan bu yeni keşfi mümkün kılan bir diğer etken de yaşlı galaksinin aynı zamanda birçok yeni yıldıza ev sahipliği yapıyor olmasıydı. Oldukça parlak olduğu gözlemlenen galakside yıllık 25 yeni yıldız oluşuyor. Bu sayı Big Bang'den çok kısa bir süre sonra oluşmuş GN-z11'in Samanyolu'ndan yaklaşık 20 kat daha hızlı yıldız ürettiğini gösteriyor

Hubble'ın yaptığı bu keşif her ne kadar bir hayli etkileyici olsa da bilim insanları 2018'de gönderilecek olan James Webb Uzay Teleskobu'yla beraber bu rekorun da kırılmasını umuyorlar. Çalışmanın yazarlarından Garth Illingworth da bu konu için,"Bu keşif Webb teleskobunun neler yapabileceğini de daha iyi anlamamızı sağlıyor. Webb teleskobuyla beraber ilk galaksilerin henüz oluşma evrelerindeki anlarına bakabileceğiz." ifadelerini kullandı.

• Evrende yanlız değiliz arkadaş. Sadece evren o kadar büyük ki taraflar birbirine ulaşacak teknolojiye sahip değil henüz.

• insan gerçekten hayret ediyor.

• dahada zoom yapılamazmı merak ettim acaba yaşayan birileri varmı orda
  • valla ben büyük patlama teorisine inanmıyorum,çükü eğer öyle bir patlama olsaydı evrenin orta noktası yani patlamanın olduğu yer boş olurdu. ve bu boşluğun yer geçen zamanda daha çok büyümesi gerekirdi.

http://2.bp.blogspot.com/-jrlRsGBP_H0/UaJQK5nj60I/AAAAAAAANKA/q4rZoynJKjM/s1600/havai_fisek_hareketli_animasyon.gif

• Orijinalden alıntı: ozbey08

valla ben büyük patlama teorisine inanmıyorum,çükü eğer öyle bir patlama olsaydı evrenin orta noktası yani patlamanın olduğu yer boş olurdu. ve bu boşluğun yer geçen zamanda daha çok büyümesi gerekirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

valla ben büyük patlama teorisine inanmıyorum,çükü eğer öyle bir patlama olsaydı evrenin orta noktası yani patlamanın olduğu yer boş olurdu. ve bu boşluğun yer geçen zamanda daha çok büyümesi gerekirdi.

http://2.bp.blogspot.com/-jrlRsGBP_H0/UaJQK5nj60I/AAAAAAAANKA/q4rZoynJKjM/s1600/havai_fisek_hareketli_animasyon.gif

Gittikçe artan kırmızı tayfın ve birbirinden uzaklaşmaya devam eden galaksilerin nedeni ne olaki? Daha merkezle ilgili net bir bilgi yok zaten.Emektar Hubble 400 milyona kadar indiyse James webb bu işi ortaya çıkaracaktır kanımca.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @mu5tafa ya katılıyorum...

• Işık tayfının kırmızıya kayması bize göre uzaklaştığını göstermez mi? En yaşlı olduğunu nerden anlamışlar, İngilizce bilenler açıklayabilir mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666

Işık tayfının kırmızıya kayması bize göre uzaklaştığını göstermez mi? En yaşlı olduğunu nerden anlamışlar, İngilizce bilenler açıklayabilir mi.

Kırmızıya kayma (redshift) genişlemeyi gösterir, kırmızıya kayma ne kadar fazla ise o kadar uzak olduğunu anlıyoruz diyor kaynak metinde. Başka da bir şey göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simbolmina -- 5 Mart 2016; 9:41:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: simbolmina

quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666 Işık tayfının kırmızıya kayması bize göre uzaklaştığını göstermez mi? En yaşlı olduğunu nerden anlamışlar, İngilizce bilenler açıklayabilir mi.
    Kırmızıya kayma (redshift) genişlemeyi gösterir, kırmızıya kayma ne kadar fazla ise o kadar uzak olduğunu anlıyoruz diyor kaynak metinde. Başka da bir şey göremedim.

Kızıl reng bizden uzaklaştığını mavi renkte olanlar bize doğru geldiğini gösterir. Tabi bunlar sadece görüntü ve milyonlarca ışık yılı demek, şu an bu gezegenin yada galaksinin yok olup olmadığını bilemiyoruz.

Bilsekte değişen birşey olmuyacakya.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666

Işık tayfının kırmızıya kayması bize göre uzaklaştığını göstermez mi? En yaşlı olduğunu nerden anlamışlar, İngilizce bilenler açıklayabilir mi.

13.4 milyar ışık yılı uzaklığında. Bu rakam aynı zamanda cismin yaşını da verir.
  • Eee ne zaman yola çıkıyoruz ? :D

• Hayır, bu rakam 13.4 milyar önce var olduğu gösterir. Bu o kadar eski bi görüntüsü yani. Belki de bu ilk anı ve bir kaç yüz yıl sonra koca galaksi yok oldu, bunu bilemezsin.

quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666 Işık tayfının kırmızıya kayması bize göre uzaklaştığını göstermez mi? En yaşlı olduğunu nerden anlamışlar, İngilizce bilenler açıklayabilir mi.
    13.4 milyar ışık yılı uzaklığında. Bu rakam aynı zamanda cismin yaşını da verir.

• Bilim insanları çok zeki gibi görünüyorlar. Anladığım hala bazıları galaksi kendi kendine oluştu zannediyor ve bir yaratıcının olduğunu kabullenemiyorlar. Birde yanlış hesaplama yapıyorlar gibi bazen insan kemikleri buluyorlar 10 milyon yıl öncesine ait falan diyorlar oysaki ilk insan hz. Adem ayet ve hadislerin anlatımına göre yaklaşık 5000 yıl önce dünyaya gönderilmiş..

• Neden böyle ilginç bir isim koymuşlar? Nedir anlamı? Gsnjdoq-sd2393478s diye isim mi olur allasen. (O)ldest(G)alaxies-001 OG-001 olabilirdi mesela di mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: NoCommand

Bilim insanları çok zeki gibi görünüyorlar. Anladığım hala bazıları galaksi kendi kendine oluştu zannediyor ve bir yaratıcının olduğunu kabullenemiyorlar. Birde yanlış hesaplama yapıyorlar gibi bazen insan kemikleri buluyorlar 10 milyon yıl öncesine ait falan diyorlar oysaki ilk insan hz. Adem ayet ve hadislerin anlatımına göre yaklaşık 5000 yıl önce dünyaya gönderilmiş..

Çok başarılı. Bu durumda 124000/5000= 25 (yuvarlak)

Yıllık nerdeyse 25 peygamber gelmiş desene :) 365/25 = 14 (yuvarlak) 14 günde 1 peygamber gelmiş :) Kendinde söylediğinin traş olduğunun farkındasın ya neyse :)

Trollediğini varsayıyorum. O yüzden uzatmıcam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 5 Mart 2016; 15:33:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Neden böyle ilginç bir isim koymuşlar? Nedir anlamı? Gsnjdoq-sd2393478s diye isim mi olur allasen. (O)ldest(G)alaxies-001 OG-001 olabilirdi mesela di mi.

Bir belgeselde izlemiştim,koyulabilecek ingilizce kelimeleri ve var olan bütün dillerdeki sözükleri,bir anlam ifade eden herşeyii kullanmışlar ve kelime kalmayınca böyle şifreli şekilde isimler veriyorlar gezegen,yıldız ve galaksilere.Hatta önem arz etmeyen cisimleri bilgisayar kendi kendine isimlendiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vernon Schillinger -- 5 Mart 2016; 17:11:43 >
  • Simdi bu gözlemin amacı nedir kime ne faydası var?

• Yeni keşfedilmesinin nedeni ışığının bize yeni ulaşmış olması mı? Eğer öyleyse galaksinin oluşum aşamalarını mı izliyorlar şu an?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.