Şimdi Ara

Evrenin sonu ne zaman geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evren ne zaman yok olacak? Bu sorunun cevabını net olarak vermek, en azından şu an için, tabi ki de mümkün değil; ancak eğer bahsettiğimiz konu evrense sanırım bunun çok yavaş bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Evrenin nihai kaderi başlığı altında tartışılan bu konu hakkında birçok ilginç teori bulunuyor. Tüm bu teoriler olaya farklı bir açıdan yaklaşıyor olsalar da bilim insanlarının ortak görüşleri böylesi bir durumun onlarca milyar yıl alacağı şeklinde. Peki ya tahminlerimizde yanılıyorsak?

Lizbon Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı şu anki tahminlerimizi yeterli bulmadılar. Tahminlerin yanlış olma olasılığını ele alan araştırmacılar alternatif bir hipotez ortaya atarak ilginç bir sonuca ulaştılar. Nihai kaderimiz için en kötü senaryoyu düşünen Portekizli araştırmacılar en azından 2.8 milyar yıl için güvende olduğumuzu düşünüyorlar.

Ayrıca Bkz.Beş boyutlu bir kara delik Einstein'ın teorisini alt üst edebilir
    Evrenin sonuyla ilgili teoriler

Bu konuyu ilk defa duyanlar için isterseniz önce konuya biraz açıklık getirelim. Daha önce de belirttiğimiz gibi evrenin nihai kaderi hakkında birçok teori bulunuyor. Son zamanlara kadar bunların en ünlüleri Büyük Ezilme(Big Crunch) ve Büyük Donma(Big Freeze) teorileriydi. Evrenin sonunun başlangıçla simetrik olarak gerçekleşeceğini söyleyen Büyüz Ezilme teorisi, bir noktadan sonra genişlemenin duracağını ve artık evrenin büzülmeye başlayacağını anlatıyordu. Büzülmenin sonunda nihayet evren boyutsuz bir tekilliğe çökecek ve aynen Big Bang'den önceki halini alacaktı. Büyük Ezilme, kapalı evren teorisini temel alıyordu ve zamanla geçerliliğini yitirdi.

Bu alandaki bir diğer önemli teori ise Büyük Donma. Büyük Donma teorisine göre evren sonsuza kadar genişlemeye devam edecek, ancak bu genişleme uzaydaki maddelerin de zamanla dağılmasına neden olacak. Dağılan maddeler sebebiyle yıldızların oluşum hızları düşecek, bir noktadan sonra artık hiç yıldız oluşmayacak ve var olan yıldızlar da ömürlerini tüketince evrenin tek hakimleri olarak yalnızca kara delikler kalacak. Bu durum evrenin her geçen gün daha da soğuk bir hale bürünmesine neden olacak ve nihayet evren mutlak sıfır noktasına ulaşacak. Bu teori ayrıca Isının Ölümü(Heat Death) olarak da biliniyor.

Evrenin sonu ne zaman geliyor?

Yeni bir teori: Büyük Dağılma(Big Rip)

Karanlık enerjinin keşfinin ardından Büyük Donma teorisi zamanla Büyük Dağılma teorisine evrildi. İlk olarak 2003'de Dartmouth Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaya atılan teori o günlerden bu yana bu alandaki en dominant kuram haline geldi.

Büyük Dağılma teorisine göre evren, uzaydaki yükselen karanlık enerji miktarına bağlı olarak sürekli artan bir ivmeyle genişlemeye devam ediyor. Karanlık enerji miktarının artmasıyla beraber evrenin genişleme hızı da zamanla inanılmaz boyutlara ulaşacak ve bunun sonucu olarak evren kendi kendisini parçalayacak. Galaksiler, Güneş Sistemi, Dünya'mız ve hatta atomlar bile parçalanacaklar.

Büyük Dağılma teorisi ilk olarak 2003'de ortaya atıldığında evrenin yok olacağı tarih için 22 milyar yıl sonrası işaret ediliyordu. Ancak o yıllardan bu yana karanlık enerji hakkında birçok yeni bilgi öğrendik. Lizbon Üniversitesi araştırmacıları son bilgileri kullanarak ortaya yeni bir hipotez attılar.

Evrenin yok olabileceği en yakın ve en uzak tarihleri bulan araştırmacılar, güvende olduğumuzu söylüyorlar. arXiv.org üzerinden yayımlanan makalenin kısa açıklamasında,"Tekilliğe geri dönmeden önce geçmesi gereken zamanın en az evrenin yaşından 1.2 kat fazla olması gerektiğini gösterdik. Yani şu anki zamandan yaklaşık 2.8 milyar yıl sonrası." ifadeleri kullanılıyor. Evrenin yok olabileceği en uzak tarih içinse araştırmacılar sonsuzluk cevabına ulaşıyorlar. Büyük Dağılma'nın hiçbir zaman gerçekleşmeme ihtimalinin de bulunduğunu söyleyen araştırmacı Sean Gomez, bu durumda Isının Ölümü senaryosunun meydana geleceğini belirtiyor.

Sean Gomez'in New Scientist'e yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi şu an için güvendeyiz. Aslında evrenin 2.8 milyar yıl sonra yok olma ihtimalinin de pek mümkün olmadığını söylemek yanlış olmaz. Zira yalnızca Güneş'in ömrünün yaklaşık 5 milyar yıl olacağı tahmin ediliyor. Zaten araştırmacılar da 2.8 milyar yıl tahmini için,"çok çok düşük bir ihtimal" ifadelerini kullanıyorlar

Yazıyı sona erdirirken, elbette tüm bunların birer teori olduğunu ve yakın zamanda yanlışlanabileceğini not düşelim. Aslına bakarsanız bilimin güzel tarafı da işte tam olarak burada.

Portekizli araştırmacıların arXiv.org üzerinden yayımlanan makalesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 2003'de ortaya atılan Büyük Dağılma teorisi için buraya, evrenin nihai kaderi hakkında daha fazla bilgi edinmek içinse buraya tıklamanız yeterli. 

• Oh güvendeyiz insanın hiç ölmeyecekmiş gibi evrenin ölümünü kendi ölümü gibi düşünmesi ilginç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zaman dövlet bize yer göstersin

• Tüh ya kacirdik , sunu 2.8Milyar öne alalim :D

• "Tekilliğe geri dönmeden önce geçmesi gereken zamanın en az evrenin yaşından 1.2 kat fazla olması gerektiğini gösterdik. Yani şu anki zamandan yaklaşık 2.8 milyar yıl sonrası."

Şimdi yazım hatası mı var yoksa ben mi yanlış anladım tekilleşme için evrenin yaşının 1.2 kat fazlası gerekiyorsa e benim bildiğim kadarıyla evren 13.798 milyar yaşında nasıl en erken 2.8 milyar yıl kalabiliyor ?

Birde evrenin yaşı sürekli artıyor yokolması için kendi yaşından 1.2 kat fazla zaman geçmesi gerekiyorsa evrenin geleceğe seyahat etmesi gerekir evrenin yaşı nasıl kendi yaşının 1.2 kat fazlasına ulaşsın ?

Bilgili bir arkadaş aydınlatabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1E7109D3E -- 3 Mart 2016; 1:17:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666

Oh güvendeyiz insanın hiç ölmeyecekmiş gibi evrenin ölümünü kendi ölümü gibi düşünmesi ilginç.

Işık hızına ulaşabilirsek evrenin ömrü kadar ömrümüz olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: deepestroots

Tekilliğe geri dönmeden önce geçmesi gereken zamanın en az evrenin yaşından 1.2 kat fazla olması gerektiğini gösterdik. Yani şu anki zamandan yaklaşık 2.8 milyar yıl sonrası. Şimdi yazım hatası mı var yoksa ben mi yanlış anladım tekilleşme için evrenin yaşının 1.2 kat fazlası gerekiyorsa e benim bildiğim kadarıyla evren 15 milyar küsür yaşında nasıl en erken 2.8 milyon yıl kalabiliyor ? Birde evrenin yaşı sürekli artıyor yokolması için kendi yaşından 1.2 kat fazla zaman geçmesi gerekiyorsa evrenin geleceğe seyahat etmesi gerekir evrenin yaşı nasıl kendi yaşının 1.2 kat fazlasına ulaşsın ? Bilgili bir arkadaş aydınlatabilir mi ?

Son paragrafı algılayamadım ne demek istediğini fakat en erken tarih 2.8 milyar (milyon değil) yıl denmiş. Ki bu en erken tarih güneşimizin giant red formuna dönüp cüce yıldız olması bile en az 6 milyar yıl.

• quote:

Orijinalden alıntı: Marquis-de-Sade`

quote:

Orijinalden alıntı: deepestroots

Tekilliğe geri dönmeden önce geçmesi gereken zamanın en az evrenin yaşından 1.2 kat fazla olması gerektiğini gösterdik. Yani şu anki zamandan yaklaşık 2.8 milyar yıl sonrası. Şimdi yazım hatası mı var yoksa ben mi yanlış anladım tekilleşme için evrenin yaşının 1.2 kat fazlası gerekiyorsa e benim bildiğim kadarıyla evren 15 milyar küsür yaşında nasıl en erken 2.8 milyon yıl kalabiliyor ? Birde evrenin yaşı sürekli artıyor yokolması için kendi yaşından 1.2 kat fazla zaman geçmesi gerekiyorsa evrenin geleceğe seyahat etmesi gerekir evrenin yaşı nasıl kendi yaşının 1.2 kat fazlasına ulaşsın ? Bilgili bir arkadaş aydınlatabilir mi ?

Son paragrafı algılayamadım ne demek istediğini fakat en erken tarih 2.8 milyar (milyon değil) yıl denmiş. Ki bu en erken tarih güneşimizin giant red formuna dönüp cüce yıldız olması bile en az 6 milyar yıl.

Pardon benim kafaya sonradan dank etti ben tekilleşme için evrenin yaşından 1.2 kat fazla zaman geçmesi gerekir deyince bunu bir kural gibi algıladım şu an ki yaşından itibaren 1.2 kat zaman geçmesiymiş.

Ama hala evrenin yaşının 1.2 kat fazlası nasıl 16.598 yapıyor anlayamadım.Şu an ki yaşını baz alırsak 20 küsür milyar yıl yapıyor buda en erken 6 küsür milyar yıl gerektiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1E7109D3E -- 3 Mart 2016; 1:30:37 >

• Çevirme ya da algı hatası olabilir 14x1.2'de 16.8 gibi bir rakam veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhat.cinar -- 3 Mart 2016; 2:0:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evet uzun sure kalabilir ancak artik dunyamiz eskisi gibi degil kuresel isinma bile basli basina sorun.8 milyar insan var dedigimizde bir taraf bolluk bir taraf acliktan oluyor dunyanin %46si gunde 1 dolar %20 si gunde 2 dolar harcayabiliyor nufus 15 milyara yaklastiginda artik su ve yemek ihtiyacini yapay yiyeceklerle karsilamaya baslayacaklarki nereye kadar yani tekrar buyuk savaslar olabilir .Dunya su kadar milyar yil yasayabilir ancak "insan"ırkı ne kadar dunyada kalabilir

• bayılıyorum böyle bilinmezlik içeren ilmi konulara :)
    milyarlarca yıl sonra evrenin sonu gelse bundan hangimizin haberi olacak ?
  • 2.8 yila takilan arkadaslar icin soyle aciklayayim: 13.8 milyar yillik evrenin yasini 0.2 ile carparsak yaklasik 2.8 milyar yil buluyoruz.

Adamlar da evrenin yok olmasi icin en az su anki yasindan 1.2 kat fazla yasamasi gerektigini soyluyorlar ama bu 1.2 kati simdiki zamandan itibaran degil en bastan itibaren dusunmeniz lazim. Yani toplam yasayacagi zaman 13.8 + 2.8.

• Bu büyük ayrılma teorisi yeni değil, çok daha eski.. takip ettiğimden biliyorum, 2-3 sene önce bir belgeselde izlediğim bir konuydu bu

• Sıkıntı yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666

Oh güvendeyiz insanın hiç ölmeyecekmiş gibi evrenin ölümünü kendi ölümü gibi düşünmesi ilginç.

Işık hızına ulaşabilirsen madde olarak kalamıyorsun ama hız arttıkça zaman yavaşlıyor orası doğru.

• yanliz big rip teorisi oyle cok yeni bir teori degil. okudugum eski makalelerden en az 10 yildir olduguna eminim. muhtemelen dahada eskidir. burda portekizli bilim insanlari muhtemel en kotu senaryoyu cikarmislar. guzel bir yazi olmus. oldukca bilgilendirici. donanimhaberde daha cok karsilasmak isteyecegimiz turden haberler.

• Ben istediğim motosikleti alana kadar evren idare etsin de gerisi o kadar önemli değil : D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c36ab7c4 -- 3 Mart 2016; 10:15:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratkaya

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mrtvc666Oh güvendeyiz insanın hiç ölmeyecekmiş gibi evrenin ölümünü kendi ölümü gibi düşünmesi ilginç.
    Işık hızına ulaşabilirsen madde olarak kalamıyorsun ama hız arttıkça zaman yavaşlıyor orası doğru.

Işık hızına ulaşmamızada gerek yok aslında sorun zamana karşı yavaşlamaksa bi karadeliğin etrafına yanaşırsak olabilecek olaylardan biri lakin ışığı bile çeken şey bize ne yapar bilemiyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: LKLC

2.8 yila takilan arkadaslar icin soyle aciklayayim: 13.8 milyar yillik evrenin yasini 0.2 ile carparsak yaklasik 2.8 milyar yil buluyoruz.

Adamlar da evrenin yok olmasi icin en az su anki yasindan 1.2 kat fazla yasamasi gerektigini soyluyorlar ama bu 1.2 kati simdiki zamandan itibaran degil en bastan itibaren dusunmeniz lazim. Yani toplam yasayacagi zaman 13.8 + 2.8.

Şimdi açıklığa kavuştu işte teşekkürler.

• ço kaliteli bir haber, teşekkürler

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.