Şimdi Ara

Debriyaji kaldirirken gelen surtunme sesi (videolu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
4.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda debriyajlı bırakmak üzere iken yanıaaraç gitmeye başlayınca gelen garip bir ses duyuyorum ve baya rahatsız ediyor.

Bunu araç soğuk iken yapıyor, bir müddet sonra kesiliyor ama ilk kalkışlarda vs ciddi sesli oluyor. Debriyajin son yüzde 75 den ayafimi cekip kalan son 25 inde yapıyor diyebilirim. Sert biraksam sirkeleme yapacak. Sizce sorun nedir ne onerirsiniz ?

videonun 1-2 sn arası ve son 6-8 arasında gelen sesi dinleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virtue28 -- 2 Mart 2016; 6:28:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• video gözükmüyor ama muhtemelen debriyaj bilyası yapıyordur sesi.
    pahalı bi parça değildir ama değiştirmek için şanzımanı indirmek gerekir hazır indirmişkende baskı balata değiştirip şanzımana bakım yaptırmakta fayda var.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virtue28 -- 2 Mart 2016; 6:28:10 >
  • virtue28 kullanıcısına yanıt
    ses baya belirginmiş. iki ihtimal var ya prizdirek rulmanı yada debriyaj bilyası.
    ilk başta debriyaj bilyasıdır diye düşünmüştüm ama sesi prizdirek rulman sesine benzettim genelde bu şekilde o uğuldar. araç soğukken daha çok ses yapar çünkü rulmanın şanzıman içine bakan yönünde yağ kanalları ve bi adet yağ pompası görevi gören kanat vardır. ilk başta yağsızdır araç haraket ettikçe kendini yağlar. bu sayede araç ısındıkça yani haraket ettikçe sesi kesiliyordur.
  • başka yorumu olan var mi,

olay öyle birsey ki, bunu çektiğim akşamın sabahında soğuk olduğu halde yine yapmadi. Bu sesin ardindan 5-6 km sonra aracı park ederken zaten yine yoktu.

Her zaman yapsa anlayacak da böyle iken servise götürmek de istemiyorum.

• Şnzıman yağını kontrol ettirin.

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Benim kontrol edebileceğim birşey mi ?

Yada usta basit şekilde bakabilir mi ? DDediğiniz mantıklı olabilir, yanlış hatırlamıyorsam muayene de yağ kaçırmış olduğunu söylemişti ama direksiyon mu o mu şimdi hatırlayamadım.

Bir ara baktirayim barı, başka yorumu olan varsa ekleyebilir.

• güncel
  • Sorun hala devam etmekle birlikde, gecen gun efsane kasa corolla da da buydum bu sesi. Sahibine sordugumda 4-5 yıldır yaptıgını ama kullanımda sıkıntı cıkmadıgından ustası birsey yapmaya gerek duymamıs. Ama benim sesten daha fazla sesi vardı.

Debriyaj setini değiştirsek duzelir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virtue28 -- 16 Haziran 2016; 14:36:59 >
  • bu sıcak havalarda da hala yapıyor, sorunu anlayabilen var mı acaba ?
  • büyük ihtimal şanzıman rulmanlarında sorun
    tecrübeyle sabittir.

lakin şanzıman dişlileride yapabilir dişlidede varsa bi sıkıntı hafif bir uğuldama duyarsınız tabi en sağlıklısı bir ustanın bakması
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.