Şimdi Ara

Apple, FBI karşısında ilk davasını kazandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, FBI karşısında ilk davasını kazandı 
    Apple ile FBI arasında San Bernardino terör saldırıları nedeniyle büyük bir çekişme yaşanıyor. Apple arkasına Google ve Facebook gibi devleri de alarak tek bir kullanıcı için verilecek tavizin bütün kullanıcıların mahremiyetini tehlikeye atabileceğini söylüyor. FBI ise tek bir iPhone'un hacklenmesi dışında bir şey istemediğini iddia ediyor.

Kısa süre sonra Apple’ın hukuk danışmanı Bruce Sewell ve FBI'ın başındaki isim James Comey bu konuda ifade vermek üzere karşı karşıya gelecekler. Bu davanın sonucu ne olur bilinmez, ama bir başka davada Apple'ın FBI'ın karşısında zafer kazandığı açıklandı.

Jun Feng adlı bir uyuşturucu satıcısının iPhone'unu ele geçiren FBI cihaza giriş yapamayınca Apple'a karşı dava açtı. Federal mahkeme ise FBI'ın başvurusunu reddetti ve Apple'ın iPhone'u hacklemek zorunda olmadığına hükmetti. Bu davanın bir emsal teşkil edip etmeyeceğini bilemiyoruz, ama aynı konu iki farklı karar verilmesi kolay olmayacaktır. Buradaki tek fark iPhone'lardan birinin bir uyuşturucu satıcısına, diğerinin ise teröriste ait olması.

• Apple eline geçen reklam fırsatını çok iyi değerlendiriyor. Yani parasını verse bundan iyisi olamazdı. Tek bir cihaz için bazı güvenlik önlemlerini devre dışı bırakmanın kimseye bir zararı olmayacağını kendisi de biliyor ama niyeti başka.
  • teröristler böylece rahatça apple kullanabilir nasılsa kimse ulaşamıyor bilgilere

• Bu reklam icin fbi a yapilan bagisi arastirin derim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben yapamıyorum desin geçsin, olsa dükkan sizin desin geçsin apple ;)

• tim cook'a kaset skandalı yakın.

• Helal olsun ve kim ne derse desin Apple. Google da maşaallah bütün sülalemizi tek uygulamadan öğreniyor.

• bu vesile ile belki de planlanan 15 mart etkinliği bu tarihte yapılır..malum 21 mart'a çekilme olasılığı vardı
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Apple eline geçen reklam fırsatını çok iyi değerlendiriyor. Yani parasını verse bundan iyisi olamazdı. Tek bir cihaz için bazı güvenlik önlemlerini devre dışı bırakmanın kimseye bir zararı olmayacağını kendisi de biliyor ama niyeti başka.

kardeş apple zaten tek bir defaya mahsus özel firmware yazıp cihazı kırmanın sorun teşkil etmeyeceğini biliyor ama iddalarına göre eğer kırarlarsa bunun bir emsal olacağını sürekli böyle taleplerle uğraşacaklarını söylüyolar hemde tek abd için değil diğer ülkelerde böyle taleplerde buluncak. örneğin rusya appleden cihaz kır dicek apple eger fbiinkini kirar rusyadakini kirmazsa kotu durumda kalicak. ama kirmazsa rusyaya karsi kendi ulkemde dahi kirdirtmiyorum size yardim edemem deme hakkini bulundurucak.

• Tabi apple'da anladi yeni iphone'un bi ise yaramayacagini bizim ligdeki galatasaray gibi devlet facebook bilmem ne el ele destek oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenkaNuank -- 1 Mart 2016; 16:43:11 >
  • Yahu bu reklam diyenler şu 2 soruma mantıklı cevap verebilirm mi? FBI yani Türkiye'deki karşılığı MİT Yani Devlet kurumu, bir devlet kurumu (ki O ülkenin devletini temsil eder) kendini özel bir şirketin reklam aracı olarak kullandırtırmı? Böyle birşeye müsade eder mi?

2: FBI ve Apple yıllardır var şimdimi akıllarına gelmiş reklam yapmak?

• quote:

Orijinalden alıntı: clopin

Bu reklam icin fbi a yapilan bagisi arastirin derim

Dedektiflerime talimat verdim, konu inceleniyor. Böyle değerli bir tespite daha azı yapılamazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkan78689

quote:

Apple eline geçen reklam fırsatını çok iyi değerlendiriyor. Yani parasını verse bundan iyisi olamazdı. Tek bir cihaz için bazı güvenlik önlemlerini devre dışı bırakmanın kimseye bir zararı olmayacağını kendisi de biliyor ama niyeti başka.

kardeş apple zaten tek bir defaya mahsus özel firmware yazıp cihazı kırmanın sorun teşkil etmeyeceğini biliyor ama iddalarına göre eğer kırarlarsa bunun bir emsal olacağını sürekli böyle taleplerle uğraşacaklarını söylüyolar hemde tek abd için değil diğer ülkelerde böyle taleplerde buluncak. örneğin rusya appleden cihaz kır dicek apple eger fbiinkini kirar rusyadakini kirmazsa kotu durumda kalicak. ama kirmazsa rusyaya karsi kendi ulkemde dahi kirdirtmiyorum size yardim edemem deme hakkini bulundurucak.

Bak şimdi bu iş öyle değil. FBI gibi bir kurum özel bir şirketle medya aracılığı ile haberleşmez. Fbi normal prosedür gereği apple a yazılı olarak bir talepte bulunuyor ama apple bu talebi kamuoyuna servis ediyor. Normalde bu olayın fbi ve apple arasında gizli kalması ve kendi aralarında halledilmesi gerekirdi ama uyanık apple bu olaydan rant çıkarma peşine düştü. Rant peşinde olmasaydı derdi ki gönder kardeşim elemanlarını, cihazın bilgilerini açıp teslim edelim. Olayın gizli kalması için de bir sözleşme imzalatırdı konu kapanırdı.

• bunun ne uyaniklikla nede reklamla ilgisi var

apple avazı çıkana kadar bagriyoki kamuoyu oluşturabilsin jüriyi etkileyebilsin. neden kırmayı reddettiklerini tüm insanlar anlasın. google gibi bir firmanın dahi applea destek vermesi reklam olmadigini dahi kanitlar niteliğinde açin gozunuzu herşeyi komplo reklam diye nitelerseniz hep kandirilirsiniz.

• Extreme Victory kullanıcısına yanıt
    İşte ağzı olan konuşuyor derler ya. Öyle bir durum. :)

• quote:

bunun ne uyaniklikla nede reklamla ilgisi var

apple avazı çıkana kadar bagriyoki kamuoyu oluşturabilsin jüriyi etkileyebilsin. neden kırmayı reddettiklerini tüm insanlar anlasın. google gibi bir firmanın dahi applea destek vermesi reklam olmadigini dahi kanitlar niteliğinde açin gozunuzu herşeyi komplo reklam diye nitelerseniz hep kandirilirsiniz.

Kardeşim burada kandırılan kesim apple ın oyununa gelen kesimdir. Google tabiki destek verecek çünkü yarın aynı şey ondan da istenirse o da aynı tepkiyi vermek ister, işine geliyor yani. Bozacının şahidi şıracı.

Kamuoyu oluşturmasına, jüriyi falan etkilemesine gerek yokki. Apple ın niyeti kendi reklamını yapmak olmasaydı zaten o iş senin haberin olmadan apple ve fbi arasında çözülürdü. Adamlar kendi aramızda halledelim diyor, apple yok öyle olmaz herkes duysun diyor. Yiyene afiyet olsun ne diyim.

• quote:

quote:

quote:

Bak şimdi bu iş öyle değil. FBI gibi bir kurum özel bir şirketle medya aracılığı ile haberleşmez. Fbi normal prosedür gereği apple a yazılı olarak bir talepte bulunuyor ama apple bu talebi kamuoyuna servis ediyor. Normalde bu olayın fbi ve apple arasında gizli kalması ve kendi aralarında halledilmesi gerekirdi ama uyanık apple bu olaydan rant çıkarma peşine düştü. Rant peşinde olmasaydı derdi ki gönder kardeşim elemanlarını, cihazın bilgilerini açıp teslim edelim. Olayın gizli kalması için de bir sözleşme imzalatırdı konu kapanırdı.

Sakın yanlış anlamayın , sadece gülerek okuyorum çoğu yorumu.

ABD Alabama da Teyzem yaklaşık 20 senedir ikamet ediyor. Ben ise farklı zaman dilimlerinde toplam da 3 sen civarı yaşadım Amerika da. Türkiye deki MİT gibi değil CIA yada FBİ. Bir çok şeyi açık açık sunuyorlar. Tabiki gizli şeyleri olacak. Lakin bu toplumu ve gizliliği ilgilendiren bir dava - durum olduğu için halka lanse ediliyor. Apple reklam için değil gizlilik ilkesini benimsediği için bunu yapıyor . Sonuçta bu işlemi yapar ise gelecek tepkilerin oda farkında. Bir çok insan Apple için :"gizlilik yok" söylemi bağıracak ve güvenir olmak en dibe vuracak. Bundan korkuyor Apple.

Google desteği ise belli zaten. Oda aynı duruma girmek istemiyor. Bu yüzden edebiyat yapıyor işte :) .

Şimdi gel gelelim neden teyzemin Amerika da yaşamasından ve benim 3 yıl farklı zamanlar da ikamet edişimden bahsettiğime : Amerika da bir çok dava zaten basına lanse edilir. Bizde ki gibi değil. Görmeden bilmeden ve sadece duyarak konuşmak bizim ülke de iyice ilerledi. Takım tutmaktaki hırçın davranışlarımız diğer her şeye bulaşmış. Telefon markaları , bilgisayar parçaları markaları yada benzeri ... Sırf haklı olabilmek adına ağzımızdan çıkan şeyler okadar ağır olmaya başlamış ki korkuyor insan konuşmaya. İyi forumlar .

• simbolmina kullanıcısına yanıt
    Aferim verdim artini

• FBI, Apple dahil olmak üzere bütün firmalardan verileri yıllardır alıyor zaten. "Bakın biz FBI'ya bile veri vermiyoruz, gelin bizim ürünlerimizi kullanın" şeklinde hem kendi reklamını yapıyor hem de Apple'ın veri hazinesinin daha da zenginleştirilmesini sağlıyor. Böylece devlete de daha fazla veri madenciliği sağlanmış olacak, kullanıcıları da kendilerini güvende zannedecek. Tamamen ters psikoloji uyguluyorlar.
  • bunlar hep reklam,reklam...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.