Şimdi Ara

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde Sony IMX260 sensör kullanılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde Sony IMX260 sensör kullanılıyor

Samsung Galaxy S7 serisinin bu yıl en dikkat çekici yönlerinden birisi, 12MP çözünürlüğündeki kamerasıydı. Herkes Samsung'un, ISOCELL adlı kamera teknolojisi üzerine eklemeler yaparak daha iyi bir hale getirdiğini düşünüyordu ancak çeşitli uygulamalarla yapılan testlerde, gerçek çok farklı çıktı.

Seride bu yıl, Sony'nin IMX260 sensörünün kullanıldığı belirtiliyor. 12MP çözünürlüğündeki sensör, f/1.7 diyafram aralığına sahip ve piksel büyüklüğü 1.4 mikron. Sensör büyüklüğü ise 1/2.5 inç. Daha büyük sensörler daha çok ışık alıyor ve karanlık ortamlarda en iyi performansı sunuyor.

IMX260 sensörü henüz piyasaya sürülüyor ve tahminler doğruysa ilk olarak Galaxy S7 serisinde kullanılacak. Sensörün yanında Samsung, OIS desteği ve faz algılamalı otomatik odaklama desteği ile güçlü bir sistem ortaya koymuş. Bunun yanında, Dual Pixel adında yeni bir teknoloji de sistemi en iyi hale getirmeye çalışıyor.

Dual Pixel, aslında faz algılamalı otomatik odaklama üzerinde çalışıyor. Faz algılamalı sistemde sensör, piksellerin fotodiyot yerleştirilmiş yüzde 10'unu kullanarak, nesnelerin yakınlığını hesap ediyor ve buna göre odaklama yapıyor. Dual Pixel teknolojisinde ise, piksellerin tamamında iki fotodiyot bulunuyor ve böylece yüzde 100'ü kullanılıyor. Yeni teknoloji, hareketli nesnelerde bile çok hızlı bir şekilde otomatik odaklama yapabiliyor. Dual Pixel ilk olarak Galaxy S7 serisinde kullanılmış.

Ses tarafında ise Samsung'un Lucky CS47L91 adında bir yonga kullandığı ortaya çıktı. Yonganın özel tasarlandığı ve en iyi ses kalitesini vermeyi amaçladığı tahmin ediliyor. Yonga ne tür farklılıklar sunuyor, bununla ilgili henüz resmi bir bilgi yok.  

• Videoda hangisi s7 ikiside birbirinin aynısı ??????

• S6'daki sensör 1/2.6"di. Sensör boyutunda cimri davranmışlar.

• Sony kendi söküğünü dikemeyen terzi misali.

• quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

S6'daki sensör 1/2.6"di. Sensör boyutunda cimri davranmışlar.

1/2.5 inç daha büyük bir sensörü ifade ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Piyasada en fazla 1/2.3 inclik sensor var onunda pixel buyuklugu hem 1.2mikron hem 20mpx
    bu ise 1/2.5 incik ve 1.4mikron. Hemde 12mpx. Piyasadaki suan en iyi sensor.

EN IYISI!

• quote:

Orijinalden alıntı: mbald

quote:

O kadar matematik bilgim var, sağolun. Sensörün çok az büyüdüğünden bahsediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msqonn

quote:

Orijinalden alıntı: Aslanhan.

Sony kendi söküğünü dikemeyen terzi misali.

Hic alakasi yok. Bu sensoru kendi uretti. Ama ne hikmetse kendi kullanmiyor. Yani sensorlerin hepsi onun ama iyisini kullanmiyor cihazlarinda

Bende onu kastettim zaten. Daha iyisini de kendi üretiyor ama kendi telefonlarına koymuyor.
  • Xiaomi Mi5te Sony IMX280 var çok daha gelişmiş. 4 eksenli OİS olduğu halde sıfır çıkıntı. Ayrıca videoda S6 daha iyi görünüyor bildiğin S7 noise boğulmuş.

• quote:

quote:

Piyasada en fazla 1/2.3 inclik sensor var onunda pixel buyuklugu hem 1.2mikron hem 20mpx

EN IYISI!

imx377 var , 1/2,3 son nexuslarda kullanıldı , 1,55 um simdi htc m10'dada kullanılacak.tek basına pixel buyuklugude cok fazla birsey ifade etmiyor aslinda kullanılan teknolojiler,uretim teknolojisi gelistikce sensorler pixel kucuk olsada daha iyi basarim elde edebiliyor.
    bunların olumsuz yanı 16:9 yapınca cozunurlugun 9 megapiksele dusmesi.16'dan 9 dusmus olacak esasinda samsung.acikcasi foto karsilastirmalrına biraz baktım detay kısmında etkilenicek gibi yeni sensor ozellikle yeterli ısıkta.
    esasinda gelecek icin buyuk piksel buyuklugune sahip sensorler cok zor cunku yarın 8k tvler cikinca en az 32 megapiksel olmasi gerekecek sensorun native 8k video icin.bunlarda su anki sensorlerin cok buyumesi demek bunu yapacaklarını hic sanmıyorum pikselleri kucultup cozunurlugu arttiracaklardır.

• quote:

quote:

EN IYISI!

Piyasada derken sadece cep telefonunda kullanılan sensörleri kastediyorsun sanırım. Yoksa FF sensörler bile var piyasada. 808'de kullanılan sensör 1/1.2"di mesela.

En iyi sensör mü bilmiyorum ama daha büyük boyutta olabilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pixexelans

Videoda hangisi s7 ikiside birbirinin aynısı ??????

Bir bakista anlamak zor. Ancak kamera kayit ikonundan sagdaki telefonun s7 oldugunu anlayabiliriz. Marshmallow ikonu cunku

• quote:

Orijinalden alıntı: Pixexelans

Videoda hangisi s7 ikiside birbirinin aynısı ??????

Videonun başlığında zaten S6 vs s7 diyor yani soldaki s6 sağdaki s7. Zaten S7'nin gece çekimi daha iyi olduğu için hangisi olduğunu anlamak zor olmasa gerek.
    İki telefonun da birbirine benzediğini kast edip eleştiriyorsan eğer ben zaten s6'nın tasarımını beğenmiştim. Bu daha kibar daha ince çerçeveli olmuş. O kadar küçük şeyleri takmıyorum. Zaten şu anda denenmeyen tasarım çok azdır. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok yani.
  • İnşallah şu saçma megapiksel yarışı bitmiştir. Zaten orta seviye neredeyse tüm telefonlar bile güneş ışığı altında çok iyi fotoğraf çekiyor ama ışık koşulları azıcık güçleşsin, fotoğraf kalitesi hemen su koyveriyor. Yahu yurtdışı satış fiyatı 3000 dolara yakın olan Sony A7S II de 12 mpix ama sensoru full frame. Ekmeğini fotoğrafçılıktan kazananlar ya da en büyük hobisi fotoğraf olanlar böyle megapiksel rakamlarını yemiyor. Samsung umarım bu akımın öncüsü olurda iç mekan çekimlerinde rahat ederiz. Şahsen şu an en GSMARENA'nın kör testlerinde en iyi fotoğraf çeken telefon seçilen LG V 10'un bile duşuk ışık koşullarındaki noise oranı gözüme fazla görünüyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Aslanhan.

Sony kendi söküğünü dikemeyen terzi misali.

Hic alakasi yok. Bu sensoru kendi uretti. Ama ne hikmetse kendi kullanmiyor. Yani sensorlerin hepsi onun ama iyisini kullanmiyor cihazlarinda

http://www.turkceogretimi.com/TDK-Atasozleri-ve-Deyimler-Sozluğu/article/875

• video'da ki doğruysa gerçekten gece performansı süper olacak gibi...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbald

quote:

O kadar matematik bilgim var, sağolun. Sensörün çok az büyüdüğünden bahsediyorum.

Sensörün büyümesinden çok piksel boyutunun büyümesi önemli. Yani sensör 16 mpden 12 mpe düştüğü için pixel boyutu ciddi oranda büyümüş oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mail_er -- 24 Şubat 2016; 22:03:39 >

• quote:

quote:

quote:

EN IYISI!

Piyasada derken sadece cep telefonunda kullanılan sensörleri kastediyorsun sanırım. Yoksa FF sensörler bile var piyasada. 808'de kullanılan sensör 1/1.2"di mesela.

En iyi sensör mü bilmiyorum ama daha büyük boyutta olabilirdi.

808deki sensör 1/1.2 inç olsa da 41 mp olduğu için piksel boyutu olarak küçük kalıyor aslında

• Şu cep telefonları sensörlerinin çözünürlüğü 8mp'yi geçmemesi lazım. Mercimek kadar sensör, gece cekimleri tum telefonların çöp.

• Videodaki telefonların 2sininde aynısı olduğunu düşünmek için ya gece hiç çekim yapmamış olmak veya kamerası yetisi olan herhangi bir cihaz kullanmamış olmak gerekiyor. Bugün s7 edge geçti elime ve ilk yaptığım ne kadar karanlık ortam varsa etrafımda fotoğraflarını çekmek oldu. Kuytu köşe ne varsa çektim ve abartısız söylüyorum gözün görmediği noktaları flashsız bir şekilde bu kadar parlak ve az gürültülü çekebildi şaşırdım. Beklentim yüksekti ama bu kadar değil. Kalite hissi s6'dan çok daha yüksek ki ilk farkedilen köşelerin daha da yuvarlatılması. Bu sefer gerçekten olmuş!

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.