Şimdi Ara

NASA, Mars'a 3 günde gitmeyi amaçlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İnsanoğlunun son dönemlerde en çok ilgisini çeken gezegen Mars. Birçok filme de konu olan bu gezegene gitmek ortalama 6 ay sürüyor. Bu uzun zaman dilimi de bilimsel çalışmaları olumsuz etkilediği için şimdi NASA bu süresi kısaltacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

NASA lazer itim gücüyle çalışan 100 kilogramlık insansız bir roketi 3 günde, insanlı bir roketi ise 1 ayda Mars'a ulaştırma amacında. Bu sistemdeki uzay aracı temel olarak standart kimyasal yakıtla değil, lazer gücünü kullanarak elektromanyetik hızlanma yöntemiyle harekete geçiyor. Dev yakıt tankından kurtulan uzay aracı çok daha verimli bir şekilde uzaya fırlatılıp yolculuk edebiliyor; çünkü elektronik hızlanma yönteminde fazladan herhangi bir ağırlık yok.

Bu proje üzerinde çalışan bilim insanı Philip Lubin'in bu konudaki açıklaması da dikkat çekici: "Elektromanyetik hızlanma sadece ışık hızıyla sınırlıyken, kimyasal sistemler ise yakıtla sınırlılar. Hızlanmayı sağlamak için sadece yoğun ışık kaynağı gerek"

Tabi bu sistemin de dezavantajları bulunuyor. Böyle bir sistemi inşa edebilmek için çok karmaşık ve pahalı dairesel süper iletken mıknatıslar kullanmak gerek. Bir uzay aracında kullanmak için böylesine büyük şeyler üretmek de hiç kolay olmayacaktır.

• uzayda devrim başlıyor o zmn. çok önemli bir gelişme bu hıza ulaşıp sorunsuz bir yolculuk olması

• 3gün inanılmaz bir rakam.torun icin marstan arazi bakmaya baslamanın zamanı gelmis :D

• İyi yav, hafta sonu Çeşme'ye gideceğime, Mars'a giderim...

• 3 gün olağanüstü cidden umarım başarılı olurlar.
  • matrim kullanıcısına yanıt
    Tamam süper bir buluş ama uzayda devrim sayılamayacak kadar yavaş bence. Zira kendi yıldız sistemimizden çıktıktan sonra koca uzaydaki en yakın bir öteki yıldız sistemi(Alpha Centuri) bile ışık hızı ile 4,5 yılda ulaşılabilecek uzaklıkta.

Yani ışık hızına ulaşsak bile uzayda gezemeyecek kadar yavaş kalırız.(ancak kendi güneş sistemimizde gezeriz ki bu teknoloji ışığa ihtiyaç duyuyormuş yani güneşten uzaklaştıkça bu da çalışmayacak anlamına gelir) Asıl devrim, uzayın bükülebilmesini çözdüğümüzde olacak ki illaki o da keşfedilecek.

Uzay muazzam bir şey, muazzam bir büyüklük.

Ama tabi bu teknoloji ile Ay'a Mars'a Venüs'e falan güzel güzel kolonileşebiliriz herhalde :)
  • Spiderhip S kullanıcısına yanıt
    aynen katılıyorum devrim derken başlangıcı anlamında demiştim zaten çünkü hız arttıkça bunun çaresi bulunacak ardından dediğin gibi bükülmesi gelirse artık hayali bile güzel. bilim kurgu filmlerindeki gibi bi o yıldız sistemi bi bu yıldız sistemi dolaşırız artık vize de olmazsa :)
  • matrim kullanıcısına yanıt
    Bencede süper olur :) Haklısın valla kesin bizden vize isterler. Gerçi vize olmasa bile Roket biletiydi, konaklamasıydı falan bizi aşar :)
  • Saatde 763.000 km hızlamı gidecek roket? Saniye de 212 km yani.

• Mühterem Astronot kardeşimize bol bol Nohut verecekler ve AHESTE AHESTE Ustura ustura itme gücü ile marsa gidecek :D

• yıl olmuş 2016 adamlar 1960 yıllarda aya adım atmışlar sözde ama bu teknoloji devrinde başka aya giden insan yok.ya o zamanki bilimadamları daha akıllıymış veya o zamanki teknoloji şimdikinden daha gelişmiş.hala marsa gitmeyi düşünüyorlar daha aya gidememişiz marsı düşünüyorlar.

• Şuanki uzay gemisi teknolojisiyle marsa gitmenin 1 insan ömrü kadar sürdüğünü hesaba katarsak bence çok önemli bir teknoloji

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mladenbmv

yıl olmuş 2016 adamlar 1960 yıllarda aya adım atmışlar sözde ama bu teknoloji devrinde başka aya giden insan yok.ya o zamanki bilimadamları daha akıllıymış veya o zamanki teknoloji şimdikinden daha gelişmiş.hala marsa gitmeyi düşünüyorlar daha aya gidememişiz marsı düşünüyorlar.

Bir söyler misin lütfen o engin bilginle, Ay'da insanoğlunun öğrenmesi gereken ne kalmış da halen astronot gönderelim robotlar yerine ?

• Cübbeli hocanın Nasa videosu vardı onu koymak gerek. :D

• mladenbmv M kullanıcısına yanıt
    Çin'in uzay çalışmalarını takip etmenizi öneririm yakın zamanda Ay'a yapılması planlanan(üstünde çalışılan) uzay programları için. Ay'a yapılan yolculuklar hakkında da biraz araştırma yapmanızı öneririm çünkü söylediğiniz cümle eksik bilgi içeriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mladenbmv

yıl olmuş 2016 adamlar 1960 yıllarda aya adım atmışlar sözde ama bu teknoloji devrinde başka aya giden insan yok.ya o zamanki bilimadamları daha akıllıymış veya o zamanki teknoloji şimdikinden daha gelişmiş.hala marsa gitmeyi düşünüyorlar daha aya gidememişiz marsı düşünüyorlar.

Yıl olmuş 2016,hala aynı saçma klişe cümleler...

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire_67

Şuanki uzay gemisi teknolojisiyle marsa gitmenin 1 insan ömrü kadar sürdüğünü hesaba katarsak bence çok önemli bir teknoloji

1 insan ömrü değil, ortalama 1 yılda gidip gelinebilir. Ancak tabi 3 gün ile 365 gün arasında ciddi bir fark var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spiderhip

Tamam süper bir buluş ama uzayda devrim sayılamayacak kadar yavaş bence. Zira kendi yıldız sistemimizden çıktıktan sonra koca uzaydaki en yakın bir öteki yıldız sistemi(Alpha Centuri) bile ışık hızı ile 4,5 yılda ulaşılabilecek uzaklıkta.

Yani ışık hızına ulaşsak bile uzayda gezemeyecek kadar yavaş kalırız.(ancak kendi güneş sistemimizde gezeriz ki bu teknoloji ışığa ihtiyaç duyuyormuş yani güneşten uzaklaştıkça bu da çalışmayacak anlamına gelir) Asıl devrim, uzayın bükülebilmesini çözdüğümüzde olacak ki illaki o da keşfedilecek.

Uzay muazzam bir şey, muazzam bir büyüklük.

Ama tabi bu teknoloji ile Ay'a Mars'a Venüs'e falan güzel güzel kolonileşebiliriz herhalde :)

Işık için bu sefer YELKEN kullanımyor eski teknik gibi, kendi lazeri üzerinde güneşten uzaklaşması problem çıkartmayacak, ben öyle okudum.

• 3 güne marstayım geliyorum.... :D :D

• Olsun Bizde Fiberleriz ....(tt:)neT

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.