Şimdi Ara

Evrenin en uzun yıldız tutulması keşfedildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evrenin en uzun yıldız tutulması keşfedildi

Harvard ve Vanderbilt Üniversitelerinden bir grup astronom, evrenin en uzun süreli yıldız tutulmasını keşfettiler. Dünya'dan 10,000 ışık yılı uzaklıkta bulunan TYC 2505-672-1 çift yıldızlı sisteminde gerçekleşen tutulma tam 3.5 yıl sürüyor.

Astronomical Journal'dan da kabul alan araştırma için astronomlar, American Association of Variable Star Observers (AAVSO) ve Digital Access to a Sky Century @ Harvard (DASCH) projelerinden yararlandılar. Her iki projeden de üzerinde çalışabilecekleri yüzlerce fotoğraf arşivi elde eden araştırmacılar, 1890 yılına kadar inceleme yapabilme fırsatı yakaladılar.

Her 69 yılda bir gözlemlenebilen bu uzun yıldız tutulmasının gerçekleştiği TYC 2505-672-1 sisteminde iki kırmızı dev bulunuyor ve iki yıldızdan büyük olanı, 3.5 yıllık süreç için Dünya'dan gözlemlenemiyor.

Keşfedilen yeni tutulma aynı zamanda bir önceki rekoru da büyük bir farkla geçiyor. Dünya'ya 2,200 ışık yılı uzaklıktaki Epsilon Aurigae sistemine ait olan önceki rekor, her 27 yılda bir gerçekleşiyor ve 640 ila 730 gün arasında sürebiliyordu. Epsilon Aurigae'nin yeni sisteme oranla daha parlak ve daha yakın olması, üzerinde çalışma konusunda onu avantajlı bir konuma getiriyordu.

Araştırmada yer alan Keivan Stassun,"Astronomi bilimindeki en büyük sorunlardan birisi bu tür önemli olayların çok büyük astronomik zaman dilimlerinde gerçekleşiyor olması. Ancak bizler, astronomlar, çok daha kısa insan yaşamlarına sahibiz." ifadelerini kullandı.

Astronomical Journal'dan yayın için kabul alan araştırmaya arXiv.org üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

• şöyle haberleri niye yayınlıyorsunuz çözemedim, ne sizin kitlenize hihap ediyor ne de milletin ilgisini çekiyor.Hadi diyelim bu konulara ilgilisin bu siteden mi haberini takip edersin.
    Magazin haberi falanda verin hit lazımsa...
    Kendi uzmanlığınızda verdiğiniz haberlerin kalitesini artırın bunlara vakit ayıracağınıza...

• Yaah işte bi şekilde bulsan teknolojiyi de ışık olup gitsen oralara 10bin ışık yılı sürer, ama ömür en fazla 100 yıl, yolda yemek de yiyemeyecen, çoğalamazsın da hadi herşeyi aştın oraya vardın seni orda ışıklarını saçmadan toplayacak, aynı vücuda ve erdeme getirecek teknoloji de yok :)

Buyur burdan yak :D

• quote:

Orijinalden alıntı: teramit

şöyle haberleri niye yayınlıyorsunuz çözemedim, ne sizin kitlenize hihap ediyor ne de milletin ilgisini çekiyor.Hadi diyelim bu konulara ilgilisin bu siteden mi haberini takip edersin.
    Kendi uzmanlığınızda verdiğiniz haberlerin kalitesini artırın bunlara vakit ayıracağınıza...

Güzel bir haber ve milletin ilgisini gayet çekiyor. Umarım bu tarz haberlerin sayısı artar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 22 Şubat 2016; 3:06:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim ve birçoğumuzun ilgisini çekiyor

• Haber benim de ilgimi çekti açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c36ab7c4 -- 22 Şubat 2016; 8:57:38 >
  • quote:

şöyle haberleri niye yayınlıyorsunuz çözemedim, ne sizin kitlenize hihap ediyor ne de milletin ilgisini çekiyor.Hadi diyelim bu konulara ilgilisin bu siteden mi haberini takip edersin.Magazin haberi falanda verin hit lazımsa... Kendi uzmanlığınızda verdiğiniz haberlerin kalitesini artırın bunlara vakit ayıracağınıza...

Benim ilgimi çekiyor, ilgimi çekmekten fazlası hatta çok merak ediyorum yukarda neler oluyor herşeyden bir haberiz, ve böyle olayları bilmek takip etmek önemli benim için. Sonuçta buda bilim ve teknoloji kategorisinde senin ilgini çekmiyorsa geç..

• quote:

şöyle haberleri niye yayınlıyorsunuz çözemedim, ne sizin kitlenize hihap ediyor ne de milletin ilgisini çekiyor.Hadi diyelim bu konulara ilgilisin bu siteden mi haberini takip edersin.Magazin haberi falanda verin hit lazımsa... Kendi uzmanlığınızda verdiğiniz haberlerin kalitesini artırın bunlara vakit ayıracağınıza...

Kendi adına konuş ben DH'de donanım, telefon haberinden çok böyle haberler görmeyi istiyorum senin ilgini çekmiyorsa başka haberlere tıkla burada olmanı gerektirecek birşey yok.

• quote:

şöyle haberleri niye yayınlıyorsunuz çözemedim, ne sizin kitlenize hihap ediyor ne de milletin ilgisini çekiyor.Hadi diyelim bu konulara ilgilisin bu siteden mi haberini takip edersin.

benimde ilgimi çekiyor bu tarz haberler. not: maksat çoğunluk olsun.

• A ha ! Bi MEHDİ alameti daha ! :)

• evrenin keşfedilen en uzun tutulması dese daha doğru olur

• teramit T kullanıcısına yanıt
    bilim teknoloji ve kültür forumu burası ne bekliyordun anasayfada

• bu tarz haberler de artmalı oldukça ilgimi çekiyor...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.