Şimdi Ara

Dünyanın en güçlü Ubuntu telefonu geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünyanın en güçlü Ubuntu telefonu geliyor

Yaklaşık iki yıldan bu yana uyumlu bir birliktelik yürüten Canonical Vakfı ve Çinli Meizu, ikinci Ubuntu Touch akıllı telefonlarını MWC 2016 fuarı öncesinde lanse etti. Meizu PRO 5 Ubuntu Edition, dünyanın en güçlü Ubuntu Touch akıllı telefonu ünvanını taşıyor.  

Meizu PRO 5 modeli geçen yıl satışa sunulmuştu ve Meizu'nun en güçlü modeli konumundaydı. Ubuntu Edition versiyonu, donanım açısından farklı değil. Farklı olan Ubuntu Touch işletim sisteminin yüklü olması. 5.7 inçlik Full HD AMOLED ekran, Exynos 7420 yonga seti, 3GB/4GB LPDDR4 RAM, 32GB/64GB depolama kapasitesi, 21MP çözünürlüğünde arka kamera, 3050mAh kapasiteli batarya özellikleri bulunuyor. Kullanıcılar Ubuntu Touch işletim sistemini akıcı bir şekilde tecrübe etme imkanına sahip olacaklar.

Ubuntu zaten geniş bir geliştirici desteğine sahip olduğu için, Touch sürümü önemli bir dezavantaj yaşamayacak. Twitter, YouTube, Telegram,  Soundcloud, TimeOut, Songkick, Spotify gibi uygulamalar cihazda yerini almış durumda. Daha fazlası da önümüzdeki aylarda ekosisteme dahil olacak. 

Ubuntu, akıllı telefon pazarında çok iddialı değil ve hızlı bir yükselişe geçmesi de biraz zor gözüküyor zira Android ile iOS çok büyük bir pazar payına hakim durumda. Vakıf, daha çok kendisini tanıtmaya yönelik hamleler yapıyor. Cihazın ön siparişleri, MWC 2016 fuarında başlayacak. 

• Ubuntu özel modeller yapmak yerine var olan modellere yükleme yolunda bir izin verip ona göre dağıtım yapsaydı çok daha hızlı yayılabilirdi mobil kısımda. Mesela Meizu MX4 kullanıcısıyım, Meizu MX4'ün Ubuntulu versiyonlu modelini çıkaracaklarına bizede deneme imkanı sunsalardı kesinlikle yüklerdim cihazıma. Ancak XDA'dan falan unoffical yollarla iş halletmeye açlışınca yükleyebiliyorsun öylede insanın yükleyesi kaçıyor...

• nexus4 ' e yüklenebiliyordu 2 yıl önce. Lg nexus 4' ün donanımı çok mu kötüydü ki?!!! Ubuntu bunu geliştiremedi. android bile resmi olarak 5.1.1 vermişken....

• ubuntu kullanan biri olarak çok satın alınabilecek bir cihaz olur zira ubuntu lünux program desteği sınırsıza yakın

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

nexus4 e yüklenebiliyordu 2 yıl önce. Lg nexus 4 ün donanımı çok mu kötüydü ki?!!! Ubuntu bunu geliştiremedi. android bile resmi olarak 5.1.1 vermişken....

Atla deveyi kıyaslamışsınız.

• Ülkemizde satılan Ubuntu cihaz var mı? Ben görmedim henüz. Daha halen yaygın değiller. Düşük donanımla uygun fiyata sunsalar bence daha iyi olur. En azından ucuza alır deneriz.
  • Telefondan SSH çeksem sunuculara ne güzel olur ya.. :)

• 3050mAh pil sadece benim mi dikkati mi çekti ?
  • ubuntu ne abi ya android varken....

• quote:

Orijinalden alıntı: dobrasam

ubuntu kullanan biri olarak çok satın alınabilecek bir cihaz olur zira ubuntu lünux program desteği sınırsıza yakın

linüx'ün sürüm adı ubuntu

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

ubuntu ne abi ya android varken....

adroid ne üstüne inşa edilmiş sanıyorsun çok merak ettim

• quote:

Orijinalden alıntı: Schiffsführer

Ülkemizde satılan Ubuntu cihaz var mı? Ben görmedim henüz. Daha halen yaygın değiller. Düşük donanımla uygun fiyata sunsalar bence daha iyi olur. En azından ucuza alır deneriz.

Sahsen ben dibi görünmeyen suya girmeyi sevmem. Denemek için ubuntu almam. Düşük donanımlıysa hiç almam. Sizinki cesaret işi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: frt-_-ctn

quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

nexus4 e yüklenebiliyordu 2 yıl önce. Lg nexus 4 ün donanımı çok mu kötüydü ki?!!! Ubuntu bunu geliştiremedi. android bile resmi olarak 5.1.1 vermişken....

Atla deveyi kıyaslamışsınız.

Mesaj yazarken ne düşündünüz bilmiyorum ama,

Piyasa da donanım çok yazılım ise ios ve android hakimiyetinde.

Microsoft un telefon ve fiyat politikası ortada , hale S200 işlemci kullanıyor.

Linux ubuntu için CİHAZ sıkıntısı mı yaşıyormuş ki ? Daha hiç piyasada olmayan ve ülkemizde hiç olmayacak bir cihazı haber yaptırıyor ?

mobil piyasa şuanda doyuma ulaştı ama TR da aktif cihaz alacak kişi çok

Ya bu diyar yada bu deve

• quote:

Orijinalden alıntı: unflattering

quote:

Orijinalden alıntı: Schiffsführer

Ülkemizde satılan Ubuntu cihaz var mı? Ben görmedim henüz. Daha halen yaygın değiller. Düşük donanımla uygun fiyata sunsalar bence daha iyi olur. En azından ucuza alır deneriz.

Sahsen ben dibi görünmeyen suya girmeyi sevmem. Denemek için ubuntu almam. Düşük donanımlıysa hiç almam. Sizinki cesaret işi.

Haklısın fakat cihazı yalnizca web ve çağrı için kullandigimdan benim gibi kullanıcılara yetecektir.

• Bildiğim kadarıyla android de linux kullanılarak yapılmış bir mobil işletim sistemiydi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Çok Asi

Bildiğim kadarıyla android de linux kullanılarak yapılmış bir mobil işletim sistemiydi.

Un ve su gibi düşünün,

Os/linux/android bir şekilde kaynağı linux ( unix )

• quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Telefondan SSH çeksem sunuculara ne güzel olur ya.. :)

Ssh uygulamaları bulunuyor hocam zaten. JuiceSSH'ı öneririm

• dediklerinizden sadece telegram uygulaması var mağazada bari direk yazmasaydınız
    youtube uygulaması mı haha
    spotify uygulamasını blackberry e bile çıkarmamışken ubuntuya zaten çıkarmaz bununlar beraber spotify ın alternatifi var oda meegodan portlanma

• quote:

Orijinalden alıntı: furkant1

quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Telefondan SSH çeksem sunuculara ne güzel olur ya.. :)

Ssh uygulamaları bulunuyor hocam zaten. JuiceSSH'ı öneririm

Ben bi ara baktım 1-2 dandik uygulama vardı kullanışsız. Eğer kullanışlı bişeyse güzelmiş hocam. Hemen bakıyorum eyvallah :)
    C.tesi günü sırf sunucuya reboot atmak için pc açmayı hiç sevmiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.