Şimdi Ara

Türk araştırmacı, fiber altyapı masraflarını azaltmak için çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk araştırmacı, fiber altyapı masraflarını azaltmak için çalışıyor

Günümüzde hızlı internet erişim sağlamak için başvurulan altyapılardan birisi olan fiber kablolar, avantajlı olmasına rağmen maliyetli. Bu bakımdan son kullanıcıya hizmet ulaşırken, daha yüksek bir bedel tahsil ediliyor. Ayrıca son noktadan evlere kadar yine bakır kablo ile internet götürülüyor. Londra Üniversitesi'nde araştırmacı Dr. Sezer Erkılınç liderliğindeki ekip, bu sorunları çözmek için çalışıyor. 

Fiber altyapıların en büyük dezavantajı, son mesafe olarak adlandırılan kısım. Bu kısımda, sinyalleri alan optik alıcı cihazdan sonra evlere kadar bakır kablo ile internet götürülüyor. Normalde, alıcıya kadar 10Gbps teorik hızla gelen sinyaller, bakır kablo ile ancak 300Mbps teorik hızlarda evlere ulaşıyor. Her eve optik alıcı cihaz sunabilmenin de imkanı yok. İngiltere'de internet kullanıcılarının sadece yüzde birinde ev tipi optik alıcılar bulunuyor. 

Erkılınç, fiber ağlarda kullanılan optik alıcıların yüzde 75-80 oranında bileşenleri azaltılmış daha küçük ve daha düşük maliyetli versiyonlarını geliştirmiş. Bu alıcılar, orijinal kutulardaki gibi eksiksiz bir dönüştürme ve yönetim imkanı sunuyor. Elbette şimdilik stabilite sorunları var ve geliştirilmesi gerekiyor. 

Erkılınç, lazer denge sorunlarını aştıktan sonra, ticari hayata geçmek için önlerinde bir engel kalmayacağını tahmin ediyor. Gerekli testlerin yapılması ile birlikte, yeni alıcılar da müşterilerini bekliyor olacak. Satışların daha çok internet servis sağlayıcılara yapılacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde internet kullanıcılarının yüzde 50'sinde ev tipi optik alıcı cihazları yer alıyor. 

1986 yılında Denizli'de doğan Sezer Erkılınç, Koç Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra ABD'de yüksek lisansını, İngiltere'de ise doktorasını tamamladı. Optik tabanlı ağlar üzerinde önemli çalışmaları olan Erkılınç, farklı projelerde görev alıyor. Araştırmacı, İngiltere'de pek çok ödüle layık görüldü.  

• Bor'dan süper iletken üretilmişti noldu

• valla benimki ftth, eve kadar fiber yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cocainbar -- 17 Şubat 2016; 13:33:28 >
  • Turk Telekom bizim gecekonduya fiberi getirene kadar (İstanbul Beykoz,Acarkentin 2 alt mahallesi) Dr. Sezer Erkılınç bey bu işi çözer.

• drone köstebekler bu sorunu halleder.

• dur hele o sudaki hidrojeni ayristiracakti galiba, varmi ayrisan bi seyler ?

konuyla alakali ilgiterede bi prowider optik misinayi konuttaki son kullaciya foseptik giderinden ulastirdigini okumustum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 17 Şubat 2016; 16:33:49 >
  • Yorumlara bakınca memleketin 50 yıl ameleye ihtiyacı olmayacağını görüyorum

• 25 mbit netim var ve cihaz salonumda. router ile fiber cihazı arasındaki bakır kablo yarım metre. yani o kadar pahalı bişey değil demekki zaten süperonline bu sistemle çalışıyor. %1 diyince aman aman bi olay gibi gözüküyor ama bi yanlışlık var gibime geliyor.

• 244 mb upload hızı mı
    valla ben son rakamdaki 4mbp upload hızına bile razıyım. ulan ttnet 2mbps upload nedir, ayıp ya.

• adamlar eve kadar optik kablo çekiyor bulgaristanda.

• quote:

Orijinalden alıntı: mladenbmv

adamlar eve kadar optik kablo çekiyor bulgaristanda.

Valla tam olarak doğru diyorsun. Bizim orda evimiz var merkezi konumda yukardaki arkadaşın çok yakınındaki hızları alıyorum :)100 download 100 upload TL ile 40 civarı BGN ile 17.99

• O kadar parayı reklama vereceklerine altyapıya harcasalardı. bunlardan adam olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Small -- 18 Şubat 2016; 14:13:03 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cocainbar

valla benimki ftth, eve kadar fiber yani.

bu ne yaaaaa! biz resmen sürünüyoruz.hangi ülke burası hemen geliyorum

• Yetiyor...

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi
    Bu mesaja eklenen görseller:

• quote:

Orijinalden alıntı: cocainbar

valla benimki ftth, eve kadar fiber yani.

o değil de harvardlı Emily ile harranlı Emine vardı, ne oldu acaba? İkisi de yalan oldu. :)

• multeci kullanıcısına yanıt
    Anlamak zor değil hocam evin dibine kadar fiber son yarım metre -1 metre bakır kablo maliyet şimdilik artmasın diyorlardır.

Bakır kablo ile 300mbps hız veriliyor. Daha o hız bile yaygınlaşmadı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.