Şimdi Ara

AMD Radeon R9 Fury X2 ile ilgili ipuçları gelmeye devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD Radeon R9 Fury X2 ile ilgili ipuçları gelmeye devam ediyor

Bu yılın en çok merak edilen ekran kartlarından birisi olan Gemini kod adlı Radeon R9 Fury X2, bir türlü piyasaya çıkışını gerçekleştiremedi. AMD'nin net bir tarih de vermediği, dünyanın en güçlü ekran kartı ünvanını alması beklenen Radeon R9 Fury X2 ile ilgili yeni bir görsel paylaşıldı. 

Geçen yıl TechReport sitesinden AMD'ye transfer olan haber müdürü Scott Wasson, elinde tuttuğu iki adet Fiji XT grafik biriminin görselini paylaşmış ve "iki birden daha iyidir" şeklinde de bir slogan eklemiş. Fiji XT grafik birimi, hali hazırda Radeon R9 Fury, Fury X ve Nano ekran kartlarının kalbinde yer alıyor. Radeon R9 Fury X2 ise bu serideki dördüncü üye olacak. 

Aslında Scott Wasson'un transferi, gecikmeler hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Yıllardır çift grafik birimi taşıyan ekran kartlarının en büyük sorunlarından birisi olarak mikro yırtılma görülüyor. Ekran kartlarının takılma veya kasılmalarını anlatan bu tanım, net bir şekilde ölçülemiyordu. Scott Wasson, bir süredir kare hızı denetimi teknolojisindeki çalışmaları ile, bu tür ekran kartlarındaki sıkıntıları detaylandırmayı başarmıştı. AMD'nin bu yeteneği keşfetmesi uzun sürmedi. 

Wasson'un özellikle mikro yırtılmalar konusunda Radeon R9 Fury X2 ekran kartını en iyi hale getirmek için çalıştığı ifade ediliyor. Muhtemelen bu detayların da halledilmesi ile birlikte, Radeon R9 Fury X2 ekran kartı için geri sayım başlayacak. Tabii yine net bir tarih vermek mümkün değil.

AMD Radeon R9 Fury X2,ekran kartında 8192 Stream işlemcisi bulunuyor. 128 adet GCN işlem birimi yanında, 128 ROP ve 512 desen haritalama birimi yer alıyor. 1000MHz'e kadar saat frekansı olan kart 2x4GB olmak üzere toplamda 8GB HBM bellek barındırıyor. Toplam bellek bant genişliği ise bu sayede 1Tbps değerine erişebiliyor. Kartta ayrıca sıvı soğutma, 375Watt ısıl tasarım gücü gibi diğer ayrıntılar yer alacak. 

AMD yöneticisi Roy Taylor, Radeon R9 Fury X2 ekran kartının 12TFLOPS SP performans seviyesine ulaşacağını ve dünyanın en hızlı GPU çözümü olacağını belirtiyor. Radeon R9 295X2 ekran kartının performansı ise 11.5TFLOPS seviyesindeydi. Ayrıca kart 500W ısıl tasarım gücüne sahipti. Bu bakımdan Radeon R9 Fury X2, daha düşük enerji tüketiminde bir miktar daha iyi performans değerlerine ulaşmayı başarıyor. Ayrıca yeni Crossfire DMA teknolojisi ile, grafik birimleri daha iyi ve daha verimli bir şekilde haberleşebiliyor.  

• Belki dünyanın en ısınan kartı, dünyanın en driver problemli kartı, dünyanın en çok güç tüketen kartı felan olabilir ama dünyanın en güçlü kartı olacağını pek sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: c36ab7c4

Belki dünyanın en ısınan kartı, dünyanın en driver problemli kartı, dünyanın en çok güç tüketen kartı felan olabilir ama dünyanın en güçlü kartı olacağını pek sanmıyorum.

AMD'nin yapmadığı şey mi ?
    bkz: R9 295X2

• quote:

Belki dünyanın en ısınan kartı, dünyanın en driver problemli kartı, dünyanın en çok güç tüketen kartı felan olabilir ama dünyanın en güçlü kartı olacağını pek sanmıyorum.

sürücü kısmında seninle aynı düşüncedeyim kağıtta dünyanın en yüksek gücüne sahip yazılım nedeni ile orta seviyelerde bir performansa sahip. adam akıllı bir yazılım ile sürücülerini güçlendirmedikleri sürece durum vahim ayrıca halen geçerliliği olan hd 6000 serisine desteği kesmeleri yüzünden lanet olsun diyorum. hd 6000 serisi neyi karşılayamıyor şuanda da desteği kestiler anlamak çok zor. Adam son sürüm crimson yazılımını 1 kereye mahsus uyarlar öyle keser desteği zaten catalyst baş ağrısı yapıyor.

• Micro stuttering olayını çözerlerse kartın satışlarına çok iyi yansır...

• quote:

Orijinalden alıntı: Nikomer

quote:

AMD'nin yapmadığı şey mi ?
    bkz: R9 295X2

Aynen.Amd'nin yapmadığı şey değil.
    R9 295x2 nin yük altında sıcaklık seviyelerine bakın isterseniz veya nvidia titan z ile performans karşılaştırmalarına göz gezdirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbald -- 14 Şubat 2016; 22:34:08 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: c36ab7c4Belki dünyanın en ısınan kartı, dünyanın en driver problemli kartı, dünyanın en çok güç tüketen kartı felan olabilir ama dünyanın en güçlü kartı olacağını pek sanmıyorum.
    AMDnin yapmadığı şey mi ?bkz: R9 295X2

Ne demek istediğinizi tam anlayamadım ama eğer R9 295X2'nin olmayan performansından bahsetmiyorsunuzdur herhalde :) ATI'nin ismi değiştiğinden beri ekran kartı falan çıkartmadılar.

• Ekran kartı piyasanın yeni hamlelere ihtiyacı var. Bunun gibi üst düzey kartlar gövde gösterisi yapmaktan öteye geçmiyor maalesef. Kaldı ki, mobil oyun pazarı gitgide gücünü artırıyor. Yeni, güçlü ve çekici hamleler yapılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi casperfriendly -- 14 Şubat 2016; 23:53:27 >
  • Amd nin yapmasi gereken bence dizustu pazarina odaklanmak bu alanda sifirlar yuksek performans li laptoplarda piyasayi nvidia ya biraktilar hic yoklar

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: c36ab7c4Belki dünyanın en ısınan kartı, dünyanın en driver problemli kartı, dünyanın en çok güç tüketen kartı felan olabilir ama dünyanın en güçlü kartı olacağını pek sanmıyorum.
    AMDnin yapmadığı şey mi ?bkz: R9 295X2
    Ne demek istediğinizi tam anlayamadım ama eğer R9 295X2nin olmayan performansından bahsetmiyorsunuzdur herhalde :) ATInin ismi değiştiğinden beri ekran kartı falan çıkartmadılar.

Profil resminden dolayı anlayamamış olabilirsin :)

• 780 ti den yediğim kazıktan sonra ve hiç bir artısını görmediğim için bundan sonra kim ne derse desin ekran kartında amd ciyim.işlemcide ise intel.driver falan diyorlar ama ben neden hiç bir sorun yaşamadım r9 380 kullanırken onu anlamadım.daha öncede 5850 vardı ondada hiç bir problem yaşamadım herhangi bir oyunda.

• Yıllar önce tflop seviyesinde kart çıkarılması açısından yapılmış haberleri hatırlıyorum da sanırım 4870 kısmındaydı. Sevindirici, heyecan verici bir yapı gibiydi. Şimdi ise 12 katı güce dair ürünler göz önüne çıkma yolunda ama aynı yönelimle f/p çizgisi korunamadı. 375watt ile sunması yine iyi bir iş olarak yansıyor ama alınabilirlik düşükken de cezbetmiyor beya.

• AMD, yine ikiz-Fiji'leri tanıtıyor. 12 Teraflop gücüyle, Nvidia Titan X'ten iki kat, Playstation 4'ten 7 kat ve Xbox 1'den 9 kat daha güçlü geliyormuş.

Bu mesaja eklenen görseller:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.