Şimdi Ara

ABD’de 5G testleri sürüyor. Hedef 4G’nin 30 katına çıkmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD’de 5G testleri sürüyor. Hedef 4G’nin 30 katına çıkmak

Geçtiğimiz yıl Verizon’un canlı şebekelerde başladığı 5G testlerine şimdi de AT&T katılmaya hazırlanıyor. Şirketin açıkladığı rakamlar Verizon’a kıyasla daha makul seviyelerde. AT&T bugünkü anlamda ABD’de sunulan ortalama 4G LTE hızlarından 30 ila 5- kat daha yüksek rakamlar görmek hedefinde. Elbette ki bu ifade iyimser bir bakışla alt yapının olgunluk dönemi için kullanılabilir olacaktır.

Intel ve Ericsson ile 5G konusunda işbirliğine giden AT&T, 2016 yılı sonuna kadar testleri tamamlamış olmayı hedefliyor. Gecikme süresini 1-5 milisaniyeye kadar düşürme hedefinde olan şirket, 2020 yılına kadar kullanıcılarına yaygın bir şekilde 5G hizmeti veriyor olma beklentisinde.

Dijital dünyada geniş bant ihtiyacı her geçen gün hızla artıyor. Bunun yanı sıra 5G’nin güvenlik ölçeğinde de kazanımlar sağlamasına ilişkin çalışmaların olduğunu biliyoruz. Tabi 5G şebekelerinde kullanılacak cihazların bu yapıya entegre olması da bir diğer konu. Qualcomm ve Intel bu konuda bir dizi çalışmalar zaten yürütüyor. Bu arada Güney Kore 2018 Kış Olimpiyatları'nda 5G alt yapısında hizmet verir hale gelmeyi hedefliyor.

• Millet 5G testlerine abanıyor, standartları oluşturmaya çalışıyor, biz daha 4G/LTE'e geçemedik. Bu altyapı 4G'de yetersiz, 5G için kullanılamayacak kadar zayıf iken 3 senede Türkiye'de nasıl bir çalışma yapılmalı ki bu adamları yakalayalım? Fiberi döşemek de yetmiyor, onun potansiyelini görecek, kullanılmasını sağlayacak yöneticiler, şirketler de lazım, onu kullanacak tüketici olarak halk da lazım, aradaki fiizksel ve yazılımsal elemanları üretecek, tasarlayacak mühendis, fabrika, şirket de lazım. 5G'ye de geç geçeceğiz ve fark eskisinden daha fazla açılacak. Çünkü kafa çok farklı yerlerde, eğitim farklı seviyede, kültür farklı, halk farklı, durumlar farklı... Türkiye bu yüzden yakın zamanda üreten, gelişen bir ülke olamaz ciddi anlamda.
  • 5g'yi atlayıp 6g'ye direk geçeriz heralde
  • Turkcell'in 4G si çok daha hızlı olacakmışmışmış

• 4,5 g denmesinin nedeni 5g için ayrı bir ihale yapılmayacak ,operatörler istedikleri gibi 5 gye geçecekler.kaldı ki millet bıdı bıdı edip duruyor internet hızından,arkadaş internette ne yapıyorsunuz.türk halkının internet anlayışı po.no,saçma sapan video izlemek bütün sosyal medyaları dibine kadar kullanmak.herkes birilerini boklama peşinde peki dönüp kendinize ben bu ülke için ne yapıyorum diyor musunuz.simdi cevap yazan cok olacak ama söyleyim yüzde doksanından fazlası internette boş boş geziyor bu bir gerçek,bırakın 5gye 100 g ye geçsek ne fark eder.Sadece ego başka bir sey değil.
    Her zaman söylüyorum avrupalı ve amerikalılar bizden daha müslüman... biz boş boş kelle gibi yatalım,hiçbir seyden anlamayalım ama herseyden anlarMIŞ gibi gözükelim.denilecek çok sey varda neyse..
    (Yazdıklarım internet hızının artmasına bir tepki değildir)

• O değil de bizde ki yurtdışı bağlantı kapasitesini artırmaları lazım. 4g den sonra yetersiz kalabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

4,5 g denmesinin nedeni 5g için ayrı bir ihale yapılmayacak ,operatörler istedikleri gibi 5 gye geçecekler.kaldı ki millet bıdı bıdı edip duruyor internet hızından,arkadaş internette ne yapıyorsunuz.türk halkının internet anlayışı po.no,saçma sapan video izlemek bütün sosyal medyaları dibine kadar kullanmak.herkes birilerini boklama peşinde peki dönüp kendinize ben bu ülke için ne yapıyorum diyor musunuz.simdi cevap yazan cok olacak ama söyleyim yüzde doksanından fazlası internette boş boş geziyor bu bir gerçek,bırakın 5gye 100 g ye geçsek ne fark eder.Sadece ego başka bir sey değil.Her zaman söylüyorum avrupalı ve amerikalılar bizden daha müslüman... biz boş boş kelle gibi yatalım,hiçbir seyden anlamayalım ama herseyden anlarMIŞ gibi gözükelim.denilecek çok sey varda neyse.. (Yazdıklarım internet hızının artmasına bir tepki değildir)

Birşey hariç dediklerinizin hepsine katılıyorum;o da şu : sadece türkiyede değil,dünyanın her yerinde millet interneti aynı amaçla kullanıyor.Hatta,internet hızlarının artmasının eğlence sektörü haricinde bir faydası var mı?

Ancak bıdı bıdıya kesinlikle katılıyorum.Bizim insanımınz hep kenidini almanın amerikanın imkanları ile karşılaştırıp kendini,ülkesini ezme derdinde.Halbuki çoğunluğun ürettiği hiçbir değer yok,üni mezunu birşey öğrenmiyor,çalışanın önemli kısmı işini hakkıyla yapmıyor.Tam anlamı ile tüketim hastalığı bunun adı.Hiçbir değer üretmemesine rağmen,dünyadaki her türlü yeniliğe anında erişim istiyor.

• Vay be adamlar nelerle uğraşıyor biz nelerle uğraşıyoruz.Ne biçim bir milletiz be, bizden kötüsü yok be.
  • Hızı arttirmak yerine kotayi yukseltmeye baksalar daha iyi olmaz mi. Zaten okuz gibi hizleri var bizim fiberimizden yuz kat hizli alt yapilari var ama onlarin bile hala kotalari var kota olduktan sonra hizi arttirmissin neye yarar kotayi daha hizli doldurursun anca sonra hosgeldin yavas internet
  • biz de muhtemelen 6g ye direk geçeriz :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

biz de muhtemelen 6g ye direk geçeriz :)))

bu defa @redoracle 'i kopyalamissin !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 13 Şubat 2016; 2:30:56 >
  • Türk Telekom’un “fiberliyoruz” reklamına durdurma kararı konusu neden çöpe gitti diye sorsak?
  • bizim 3g miz onların 8g sine bin basar, yaşa harranlı emine
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seefoo

quote:

4,5 g denmesinin nedeni 5g için ayrı bir ihale yapılmayacak ,operatörler istedikleri gibi 5 gye geçecekler.kaldı ki millet bıdı bıdı edip duruyor internet hızından,arkadaş internette ne yapıyorsunuz.türk halkının internet anlayışı po.no,saçma sapan video izlemek bütün sosyal medyaları dibine kadar kullanmak.herkes birilerini boklama peşinde peki dönüp kendinize ben bu ülke için ne yapıyorum diyor musunuz.simdi cevap yazan cok olacak ama söyleyim yüzde doksanından fazlası internette boş boş geziyor bu bir gerçek,bırakın 5gye 100 g ye geçsek ne fark eder.Sadece ego başka bir sey değil.Her zaman söylüyorum avrupalı ve amerikalılar bizden daha müslüman... biz boş boş kelle gibi yatalım,hiçbir seyden anlamayalım ama herseyden anlarMIŞ gibi gözükelim.denilecek çok sey varda neyse.. (Yazdıklarım internet hızının artmasına bir tepki değildir)

Birşey hariç dediklerinizin hepsine katılıyorum;o da şu : sadece türkiyede değil,dünyanın her yerinde millet interneti aynı amaçla kullanıyor.Hatta,internet hızlarının artmasının eğlence sektörü haricinde bir faydası var mı?

Ancak bıdı bıdıya kesinlikle katılıyorum.Bizim insanımınz hep kenidini almanın amerikanın imkanları ile karşılaştırıp kendini,ülkesini ezme derdinde.Halbuki çoğunluğun ürettiği hiçbir değer yok,üni mezunu birşey öğrenmiyor,çalışanın önemli kısmı işini hakkıyla yapmıyor.Tam anlamı ile tüketim hastalığı bunun adı.Hiçbir değer üretmemesine rağmen,dünyadaki her türlü yeniliğe anında erişim istiyor.

Var tabi:

1) Egitim sektoru

2) Saglik sektoru

3) Bilisim sektoru

Bundan 10 yil once internette birsey ogrenmek sadece yazi okumakla olurken artik universiteler bile online lisans/lisansustu egitim olanagi saglayabiliyor.

E-saglik sistemi icin ciddi bir internet altyapisi gerekiyor. Ornegin bunun icin kullanilan SNOMED CT, klinik terminoloji gibi birsey. Bu terminoloji icin sistemler arasi gigabyte larca data alis-verisi gerekiyor.

Bilisim sektoru desen her calisan ciddi bir internet kullanimina ihtiyac duyuyor, yeni bir kutuphane mi cikti, yeni bir projede calisiyorsun yeni seyler mi denemen gerekiyor vs bunlarin hepsi hizli internet gerekiyor. Misal bir is yerinde benim basima gelmisti, ilk gun sadece gerekli bir programi indirmek icin harcamistim.

Daha birsuru sektor vardir, aklima gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 13 Şubat 2016; 12:14:38 >

• Adam demiş ki bizim millet internette boş boş geziyor.Millet akşama kadar 3 kuruş için çalısıyor eve gelince açıyor youtubedan dizisini izliyor veya facebookta komik videoları izliyor çünkü tek eğlencesi belki de o.Ama beyefendiye gore bu yanlış, akşam işten gelince internette bilimsel araştırma yapmalısınız vaktinizi boş şeylerle geçirmemelisiniz.Bırakın millet ne izliyorsa izlesin size ne
  • Şu 5G nin bir standardı berlirlenemedi herkes kafasına göre birşey yapıyor. Sanırım kararı Apple, Samsung gibi firmaların karar kıldığı teknolojiler belirleyecek. Bence 4G zaten şuan için yeterli herşeyi aşırı tüketmek insana zarardan başka birşey getirmez.
  • quote:

4,5 g denmesinin nedeni 5g için ayrı bir ihale yapılmayacak ,operatörler istedikleri gibi 5 gye geçecekler.kaldı ki millet bıdı bıdı edip duruyor internet hızından,arkadaş internette ne yapıyorsunuz.türk halkının internet anlayışı po.no,saçma sapan video izlemek bütün sosyal medyaları dibine kadar kullanmak.herkes birilerini boklama peşinde peki dönüp kendinize ben bu ülke için ne yapıyorum diyor musunuz.simdi cevap yazan cok olacak ama söyleyim yüzde doksanından fazlası internette boş boş geziyor bu bir gerçek,bırakın 5gye 100 g ye geçsek ne fark eder.Sadece ego başka bir sey değil.
    Her zaman söylüyorum avrupalı ve amerikalılar bizden daha müslüman... biz boş boş kelle gibi yatalım,hiçbir seyden anlamayalım ama herseyden anlarMIŞ gibi gözükelim.denilecek çok sey varda neyse..
    (Yazdıklarım internet hızının artmasına bir tepki değildir)

5G daha standartları oturmamış bir teknoloji. İhalesini nasıl yapacaklar? Önce donanım geliştirilir, izole ortamda testleri yapılır, gerçek hayat testleri yapılır, en verimli donanım, frekans, kullanım şekli bulunur, ondan sonra standartlar belirlenir ve seri üretime geçilerek üretilir, kullanıcıya sunulur. Daha test aşamasındaki bir teknoloji için sen gidip frekanslar için ihale zaten yapamazsın. Belki devletimiz 5G'de kendi aranızda anlaşın, ben sadece sizi denetleyeceğim, işler yeter ki hızlı yürüsün demiş olabilir. Ama o zaman da denetleyecek devletimiz altyapı yatırımı konusunda neden bu kadar pasif duruyor? Tekelin arkasında duruyor tavırları neden? gibi sorular geliyor aklımıza.

İnterneti insanların nasıl kullanacağına karar veremeyiz. Bizim yorum yapabileceğimiz ve/veya devletin/yetkililerin müdahale edebileceği durumlar zaten yasalarımızla belirtilmiş ve buna normal bir vatandaş olarak kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum. Yetişkinlere yönelik içerikten bahsetmişsiniz. Madem bunu yazmışsınız, insanların en çok kullandığı şeyler arasında olarak belirtmişsiniz, bundan size ne? Yetişkinlere yönelik içerik sunulabilen bir ortamda madem hiç bir şey üretmiyoruz, bari o alanda bir şeyler yapılsın. Sonuçta Yahudi mantığıyla gidersek para gelecek, insanları tek yerde toplayacağız ve reklamın iyisi kötüsü olmaz. İnsanların interneti nasıl kullanacağına karışmak bize düşmez. İllegal bir şey olursa gereğinin yapılması için ilgili yerlere şikayette bulunuyoruz zaten.

Mantığınız burada hatalı. En büyük sorun hız değil zaten. Ülkemizde sorun kullanım alanı olarak aşırı kısıtlamalar olması, ondan sonra hız geliyor. 100GB'ı çok büyükmüş gibi reklam yapıyorlar. 100GB dediğiniz 1Gbps hız ile 15dk sürede indirilebilecek bir veri boyutu. Düzgün kalitede o saçma dediğiniz videoları izleseler zaten 1 haftada 100GB kota bitmiş olacak. İnternette boş gezmek nedir? Foruma girmek mesela buna dahil mi? Ben üniversiteye kadarki tüm bilgisayar ve ekonomi bilgimi forumlardan öğrendim. Oturup evlenme programı izleyen kişileri tabi ki ben de hoş karşılamıyorum ama kafalarına vurup bilgisayarını, tabletini, telefonunu elinden alamayız. Bahsettiğiniz boş boş gezme kısmı sadece bizde değil, tüm dünyada var. Japonya'daki pembe dizileri izleyen emekliler yok mu sanıyorsunuz? Veya Finlandiya'da herkes araştırma mı yapıyor sanıyorsunuz? Hayır. Kafa dağıtacak şeyler de lazım. Sadece bizde imkanlar daha kısıtlı ve araştırmaya, üretmeye yönelik yeterince teşvik yok.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üretime destek var. Bana gelen iş/staj ile ilgili mailleri kaynak vererek yazacak olursam açıkçası bu ülkede bu şartlarda gelişim olmaz. Sen 5-10 mühendisin işini 5 stajyere yaptırmaya çalışır, üstüne de yemek+yol+asgari ücretim 3'te 1'i ücret verirsen olmaz o iş.

• gün gelecek bu süper hızlı internetler sayesinde bir artık nesne transferleride gerçekleşecek. nasıl mı. nesneyi atomlarına ayrılıp o atomları elektrik verisine çevirip karşı tarafa gönderecek ve karşı tarafta da o verilere göre atomlar tekrar birleşecek. yani ışınlama denen şey
  • Türkiye'de sınırsız(hız düşmeyen) mobil internet hayal, sabit sınırsız internet bile hayal. 4-10gb kotalı 5g internet paketleri gelse ne yapacaksınız, ne değişecek? Günümüzde 1gb paketi 19-20tl'ye satıyorlar hala.
    Ben 5g'den milletin ne umduğunu anlayamıyorum. Mobil internet dünyada çoğu ülkede de öyle, gereksiz pahalı, yüksek ping problemi var ve kotalar çok çok sınırlı. Telefondan basit uygulamaları kullanmak
    dışında o kotalarla hiçbirşey yapılamaz. İnternet kullanımınız sadece sosyal medya gibi düşük veri aktarımı olan, az kota harcayan uygulamalardan ibaret değilse evde her türlü sabit internete ihtiyacınız olacak.
    5g bu maliyet ve kota problemlerinden dolayı pek de umrumda değil, günümüzün hali hazırda teknolojisi olan fiber yaygınlaşsın, akk'sız uygun tarifeler gelsin başka birşey istemem.

Bu arada bölgemin Türk telekom müdürlüğüne gittim fiber için dilekçe vermeye, müdür dedi ki fiber reklamlarına biz daha fazla gülüyoruz. Ankaradan yazı falan gelmedi, önümüzdeki 1-1.5 sene içinde
    bölgenin hiçbir yerine fiber döşenmeyecek dedi. Yani boşa dilekçe veriyorsunuza getirdi. Superonline desek 9-12 ay değerlendirmede bekleyenler varmış.
    Google fiber bile Türkiye'ye gelir, Türk telekom fiber gelmez o derece ümidim kesildi. Bizim yerli firmaların bir gelişme yapacağı yok, sistemi kurmuşlar btk da arka çıkıyor, abartı karların tadını çıkarıyorlar.

• abd bile olsa mobil internet çok pahalı, bunun için birşey yapmayı düşünmüyorlar mı acaba
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.