Şimdi Ara

DH Indie Rock Dinleyenler Topluluğu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

SSS:

Indie Rock nedir?

Indie Rock, Birleşik Krallık'ta 1980'lerin başlarında Alternative Rock'ın bir türü olarak ortaya çıkmıştır. Genel olarak işin içine Indie Pop, Jangle Pop vs. de katılırsa çok çeşitli bir tür olsa da bir Indie şarkıyı dinlediğinizde Indie Rock olduğunu çıkarmanız çok zor olmaz. 4 büyük kayıt şirketi haricindekilerle çalışan her müzisyen ve grup indie sayılsa da sonradan bu isim müziğin genel tadıyla ilişkilendirildi ve zamanla Alternative Rock ile birnevi birbirinin yerine kullanılır oldu. Indie, Independent (Özgür) kelimesinin yerine kullanılan bir kısaltmadır.

Türkiye'de Indie Rock yapan gruplar var mıdır?

Bence ''The Away Days'' adlı grup gerçekten bu işi layıkıyla yapan tek Türk gruptur bence ki onlar da zaten İngilizce yapıyor müziklerini onun dışında ise ben şahsi olarak yabancı grupların şarkılarından aldığım hissi Türk gruplardan maalesef alamıyorum yani bana kalırsa yok ancak Vikipedi bir kaç tane bu işi Türkçe yapan Türk grup koymuş. Bunlardan ''Gece'' ve ''Büyük Ev Ablukada''nın diğer gruplardan bir gömlek üstün olduğunu düşünüyorum.

Şu an Indie Rock'ın en ünlü temsilcileri kimlerdir?

Şu an en popüler olan temsilci tartışmaya açık olmayacak bir şekilde Imagine Dragons'tur. Onların arkasından ise benim favorilerimden biri olan Arctic Monkeys geliyor. The Strokes da en az Arctic Monkeys kadar belki daha fazla bu işi hakkıyla yapan bir eski ve köklü bir grup. Popülerlikte bu grubun arkasından ise şu sıralar ergenlerin favorisi olan Fun geliyor. The 1975 ise son zamanlarda parladıysa da bu öncül grupların hala gölgesinde kalmış durumda. Bunlar dışında The Script, The Neighbourhood da oldukça bilinirken. Yeah Yeah Yeahs, Capital Cities ve de Last Shadow Puppets da benim beğendiğim band'ler arasındadır.

Indie Rock ile Alternative Rock arasındaki fark nedir?

En zor soru da bu. Aslında pek farklı değiller. 90'ların sonu ve 2000'lerin başına kadar ki Alternative Rock müziklerini seçebilmek mümkün olsa da günümüzde ikisi de kulağına aynı geliyor insanın. Zaten genel olarak Indie Britanya'lıların kullandığı bir kelime ancak Alternative kelimesi Amerika'da daha popüler. Ayrıca Indie Rock büyük plak şirketlerinden nefret ederken Alternative Rock ise satış yapmak için kalıplaşmış -basmakalıp, klişe- şarkı yapmak istemez. Aslına bakarsanız ikisinin de istediği tanınmak ve teşhir olmak ve yaptıkları müzik aynı sayılır. 4 büyük plak şirketinden biri ile çalışıyorsa Alternative yoksa Indie demek basit ama diğerlerine oranla daha uygun ifade olacak sanırım.

Benim beğenerek dinlediğim bazı parçalar ve örnekler:

Üyeler:
      1-) Maça Ası 
    2-) OdanınKöşesi
    3-) Feanor Tasartir
    4-) KillZone44
    5-) Sookie Stackhouse
    6-) samanikkadin
    7-) Tetration
    8-) Escherich
    9-) blca
    10-) sseerrddaarr
    11-) Tonyukuk
    12-) StrokesX
    13-) captainawesome
    14-) JustClark
    15-) .Undomiel.
    16-) Mr. 3D Waffle
    17-) The Notorious
    18-) Litendria
    19-) Lord of Light

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nick Valensi -- 2 Eylül 2016; 17:23:21 >

• Ekle beni de, gün içinde SomaFM ve Radyo eksen dinlerim yaklaşık 3 yıldır.
  • Olum ben indie rockı çok farklı bir şey sanıyomuşum indie rock dinlerim falan diyodum insanlara bundan sonra demeyeyim. Post rockımsı bir şey sanırdım, meğersem insanlara en sevmediğim müzik türünü dinlediğimi söylüyomuşum.
  • Güzel başlık olmuş, eklersen sevinirim.

2005'ten beri Arctic Monkeys dinlerim; bahsettiğin ergen kesimin dikkatini çekmediği zamanları da özlemle anarım.

Indıe kategorisine tam olarak girer mi, bilemem de Death Cab ve Electric President var mesela. Ayrıca çok sevdiğim; ama maalesef pek tanınmayan Calla var.

Bu grupların kesinlikle dinlenmesi gereken birkaç şarkısını da paylaşayım; belki birilerinin hoşuna gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 10 Şubat 2016; 22:37:37 >
  • Hindistan rockta nedir ya Hindistanda rock ne gezer
  • Ekle hocam
     DH Indie Rock Dinleyenler Topluluğu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

Olum ben indie rockı çok farklı bir şey sanıyomuşum indie rock dinlerim falan diyodum insanlara bundan sonra demeyeyim. Post rockımsı bir şey sanırdım, meğersem insanlara en sevmediğim müzik türünü dinlediğimi söylüyomuşum.

• Eve geçince editlerim bir de imza yapmaya çalışacağım en kısa sürede

• Ekle hocam. arctic monkeys best

• Ekle

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorradam -- 11 Şubat 2016; 9:58:26 >
  • Gerekli eklemeleri yaptım. Eğer beğendiğiniz şarkılar ve gruplar varsa hepimize tanıtmanız güzel olacak ve bize ortak nokta ekleyecektir.

• Ekle

• Müzik sizi farklı alemlere sürükleyen sizi kısa bir süre hayattan koparan şeydir..
    Müzik dinlemek Pişmanlıktır.

• ekle hocam
  • Ekledim.

• Bir adet imza ekledim. Sizin de ekleyebileceğiniz kod şeklinde gözükmesini bilen biri alıntılarsa sevinirim.
  • ekle hocam.
  • ekle: khanjui

şaka şaka ekleme hocam biz metalciyik.

iyi forumlar
  • Ekle hocam.

İki güzel Türkçe indie kanalından bahsedeyim kesinlikle takip etmelisiniz.

Kasetçalar:https://www.youtube.com/channel/UC6dc7oiNL9WpAYHm8jHQSdg
    Kasetçaların Twitter hesabı: @biriyiz

Indie/folk Turkey:https://www.youtube.com/channel/UCFP9Nf_cJFaVtmujS7t0zxA
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.