Şimdi Ara

Otomobil Nasıl Kullanılır ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle Merhaba Arkadaşlar.Bugün size soracağım ve bilgi almak istediğim konu araba (otomobil) nasıl kullanılır olacak.Arkadaşlar öncelikle ben söyliceklerimi söyleyeyim lütfen sonrada siz yorum yapın.Arkadaşlar şimdi ben internette ne kadar video izlesemde doğru düzgün anlatan video yok tamam güzel anlatmışlar ama hepsi farklı farklı anlatmışlar.Benim size soracağım konu şu.
    1 ) Arabayı kaldırırken stop ettirmeden nasıl kaldırırız
    2 ) Araba vitestemi kaldırılmalıdır.Boştamı.
    2 ) Araba giderken vites nasıl değiştirilir.Stop ettirmeden.
    Bu 2 Soruyu çok araştırdım.Fakat herkes farklı birşey söylemiş.Lütfen bu soruya yaşamış gerçekten araba kullanmayı bilen arkadaşlar cevap versin.Çünkü hafta sonu araba kullanmaya başlamak istiyorum.Hemen işi kavramak istiyorum.Şimdiden Teşekkürler.

• Ehliyet kursunda öğretiyorlar.Kursa gidecek imkânınız yoksa (yaş , maddiyat vs) bekleyeceksiniz forumla olacak iş değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaşın tutuyorsa ehliyet kursuna.
  • 0mer Faruk kullanıcısına yanıt
    birader ehliyet kursunda öğrettiklerini bende biliyorum.Amacım bilen birilerinin cevap yazması ??
  • Daha boşta mi kaldırcam vitestemi diye soruyorsun araba giderken stop ettirmeden vites değiştirme diyorsun.Direksiyonda sol tarafta sormadan söyleyelim sana. Araba sürerken bi konuda takilirsin yardim istersin o zaman forumda sorarsin bilenler yardimci olur. Sordugun sorular araba sürmeyi bilen birinin soracağı sorular değil.

• kerimcan hadi oğlum okula geç kalacaksın kalk bakalım, servisi kaçıracaksın.

• Kardesim kursta ogretildigini biliyorsun tamamda bu konu burda iki kelam biseyler karalayarak ogretilmez. Insanlar aylarca emek sarfediyor, deneme yanilmayapiyor, kimisi kaza yapiyor. Ogrenmenin yolu bu maddelerden gecer , burdan yazisarak birseyler ogrenmen cok zor. Heleki arac bostami kaldirilir sormussun, senin bilir kisi yaninda uzunca sure calisma yapman lazim. Kolay gelsin ...

• Arabayı boşta kaldirabilirsen yeni bir ilke imza atarsin bir dene bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcan69

Öncelikle Merhaba Arkadaşlar.Bugün size soracağım ve bilgi almak istediğim konu araba (otomobil) nasıl kullanılır olacak.Arkadaşlar öncelikle ben söyliceklerimi söyleyeyim lütfen sonrada siz yorum yapın.Arkadaşlar şimdi ben internette ne kadar video izlesemde doğru düzgün anlatan video yok tamam güzel anlatmışlar ama hepsi farklı farklı anlatmışlar.Benim size soracağım konu şu.
    1 ) Arabayı kaldırırken stop ettirmeden nasıl kaldırırız
    2 ) Araba vitestemi kaldırılmalıdır.Boştamı.
    2 ) Araba giderken vites nasıl değiştirilir.Stop ettirmeden.
    Bu 2 Soruyu çok araştırdım.Fakat herkes farklı birşey söylemiş.Lütfen bu soruya yaşamış gerçekten araba kullanmayı bilen arkadaşlar cevap versin.Çünkü hafta sonu araba kullanmaya başlamak istiyorum.Hemen işi kavramak istiyorum.Şimdiden Teşekkürler.

1-Debriyaja basarak vitesi 1 e atıp debriyajı yavaşça bırakıp gaza basarak kaldırılır en sade hali bu

2-Araba boşta gaza tepki vermez yani boşta arabayı kaldıramassın viteste kaldırılır.

3-Debriyaja basılıp vites değiştirilir sonra debriyaj çok hızlı veya çok yavaş olmadan normal bi hızda bırakılır

Not: Buradan okuyarak sadece teorik kısmı öğrenirsin tam anlamıyla öğrenmen için denemen şart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweentLyy -- 5 Şubat 2016; 13:46:57 >

• 1-)Acemi olduğunu varsayarak söylüyorum.Ayağın debriyajdayken gaza biraz yüklen,o sırada da ayağını debriyajdan yavaş yavaş kaldırmaya başla.Araç hareketlenmeye başladığında da ayağını debriyajdan kaldır(Acemiliğini attıktan sonra daha güzel kalkışlar yaparsın)

2-)Boşta aracı hareketlendirmek mümkün değildir.Vitesle hareketlendirmekten başka bir şansın yoktur.

3-)Vites değiştirme işi de araç kaldırma ile hemen hemen aynıdır.

4-)Bu bilgileri hevesin kırılmasın,bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsun diye veriyoruz.Ama daha yeni girdiğin bir ortamda 'birader' tarzı konuşmalara girersen ne bilgi alabilirsin ne de ciddiye alınırsın..Bu da küçük bir tavsiye olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEMOZA45 -- 5 Şubat 2016; 13:53:39 >
  • Debriyaj solda ki miydi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcan69

birader ehliyet kursunda öğrettiklerini bende biliyorum.Amacım bilen birilerinin cevap yazması ??

ehliyet kursunda bilen birileri cevaplayacak.

baban yaşında birine denk gelip birader deme de ensenden tutup atmasın dışarı
  • Boşta değil 5.nci viteste kaldırcaksın arabayı hep yanlış öğretiyolar..vitesi 5 e at debriyajdan ayağını çekip gaza sonuna kadar bas

• fortune1905 kullanıcısına yanıt
    hahah o kadar komikti ki bir daha böyle espri yapmayın ne olursunuz.aklımı kaybettim.
  • anladım.siz öyle yapıyorsunuz galiba.bende diyorum 10 yıldır istanbulun trafik sorunu neden çözülemiyor.
  • 0mer Faruk kullanıcısına yanıt
    yok yok sağdaki.
  • yok kime denk geldiğimi gayet iyi bilirim ben rahat ol sen ;) ;)
  • SweentLyy kullanıcısına yanıt
    eyw kardeşim.forumda en güzel cevap veren tek kişisin.anladım ki diğerleri çöpmüş.
  • Size tavsiyem işin tekniğini öğrenmeniz. Eğer debriyaja bastığınızda, gaza bastığınızda, vites değiştirdiğinizde içerde nelerin olup bittiğini anlarsanız, yani işin mantığını çözerseniz çok daha kolay öğrenirsiniz. Genelde yüzeysel olarak gaza biraz basıp debriyajı yavaş yavaş kaldırırken gazı da artırın vs gibi formülasyon anlatımların başarısız olduğunu düşünüyorum. Özellikle debriyajın ne işe yaradığını öğrenirseniz gerisi çorap söküğü gibi gelir.
  • Aracı çalıştırmak için

Aracın boşta olduğunu anlamak için vites koluna ufak dağa sola hareket veriyoruz eğer boşta değilse boşa al

Sonra kontak anahtarını 3. Konuma alıyoruz ve Işıklar sönene kadar bekliyoruz sönünce marş veriyoruz araç çalışınca ya kadar eğer çalışmaz ise tekrar kontağı en başa alıp işlemi tekrarlıyoruz

Şimdi motoru muz çalışıyor bir ayak fren de bir ayak debriyaj da debriyaj sonuna kadar basılı elfrenini indirip freni aracı tutacak kadar basıyoruz hızlıca ayağınızı gaza verip yavaşça gaz verirken debriyajı bırakıyoruz araç yürümeye başlar 1000 devir civarı ayağımızı tamamen çekiyoruz debriyaj dan gaz vermeye devam ediyoruz 1. Vites bitiminde 2. Vitese geçmek için gazı bırakıp sonuna kadar debriyaj basıp vitesi boşa ardından hemen 2. Vitese alıyoruz sonra yavaşça debriyajı bırakırken gaz vermeye başlıyoruz böyle böyle vites atıyoruz

Kısa süreli durmak için aracı durmaya yakın 1000 devir üstü 1. Vites debriyajı sonuna kadar basıp vitesi Boşa alıyoruz ayağımızı fremde bekliyoruz

Park etmek için konumu ayarladık tan sonra dururken aracı boşa atıyoruz frene basarken el freni çekiyoruz freni bırakınca araç biraz kayabilir normal sonra motoru stop ettirip aracı yokuşa göre aracın burnu aşşağıdaysa geri yularıdaysa ileri Vitese alıp bırakıyoruz

En azından ben böyle kullanıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.