Şimdi Ara

Sıvı soğutmalara taş çıkaran Thermalthake Frio Extreme incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıvı soğutmalara taş çıkaran Thermalthake Frio Extreme incelemesi

Thermalthake her segmente ürün yerleştirebilen yetenekli üreticilerden biri, soğutucular tarafında da aynı şekilde giriş seviyesi hava ve üst seviye sıvı soğutma çözümleri bulunuyor. Frio Extreme ise hava soğutma performansıyla sıvı soğutma fikrine pek alışamayanlar için hayli güçlü bir seçenek olarak karşımızda. 

Siyah ve kırmızı temalı bir kutuyla geliyor Frio Extreme, gerekli tüm bilgilere yer verilmiş, süpriz yumurta misali bir durum yok.

Soğutucu ve diğer tüm ekipmanlar sünger koruyucunun içerisinde. Soğutucunun kendisi, 14CM boyutunda mavi kanatlı fanlar, fan tutucular, aksesuar kutusu ve bağlantı kablolarıyla beraber fan devri kontrolcüsünü görüyoruz.

Dökümantasyonlar arasında kurulum rehberi ve garanti belgesi var. Açıkçası siyah beyaz kurulum rehberi karışık görünüyor, ürünün resmi sitesindeki görsellere yer verilebilirmiş doğrusu. Garanti belgesini elimize almışken ürünün 10 yıl garantili olduğunu ekleyelim, soğutucu arızalanacak bir şey değil belki ama fanlar ve kontrolcü için işe yarayabilir.

Aksesuar kutusunda da gerekli tüm aparatlar bulunuyor. İlk olarak anakartın arkasına yerleştirmek üzere döküm metal hissiyatı veren sert plastik dirseği ve her soğutucunun kutusunda görmesek de termal macun kutuya dahil edildiğini görüyoruz.

Detaylara inmeden evvel soğutucunun işlemci uyumluluk listesine kısaca göz gezdirmek yetecektir diye düşünüyorum zira listeye baktığımızda soğutucunun son 5-6 senede üretilmiş tüm yongasetleri ve işlemci aileleriyle uyumlu olduğu görülüyor. Bu yüzden aslında burada asıl mesele uyumluluk değil, kullandığınız kasaya sığıp sığmayacağı.

15.1cm en, 14.8cm boyun ve 16cm uzunluğundaki soğutucu devasa boyutlarda. Buradaki en önemli ölçü 14.8cm boy oluyor, kasanızın en az 15-16CM civarında bir genişliğe sahip olması gerek aksi takdirde kasa kapağına elveda etmeniz gerekecektir. MSI Z170-A Krait Gaming gibi ATX boyutunda bir anakart kullandığınızı varsayarsak eğer yüksek profilli RAM'lerle çatışacağını da söyleyelim, tek modül ram kullandığım için ramimi en sola atmam yetti ama öteki türlü fan dizilimini değiştirmeniz gerekiyor ve bu da ısıyı 1-2 derece de olsa etkileyebiliyor.

Thermaltake Frio Extreme göründüğü kadar ağır bir soğutucu, tam 1.2kg. Daha önce de Sunbeam Tuniq Tower gibi ağır soğutucular kuıllanmış, hızaşırtma seven biri olarak 1 kilonun üzerindeki soğutucular için şunu söyleyebilirim, az katmanlı, nispeten kalitesiz anakartlar bu ağırlık altında bükülebilirler, korkmayı gerektirecek bir şey olmadığını da ekleyeyim, şu ana kadarki deneyimlerimde yine böyle ağır soğutucularla hafif bel veren anakartlarımın hepsi tıkır tıkır çalışmaya devam etti.

Frio Extreme'i ağır yapan ne peki? Soğutucu U şeklinde dizayn edilmiş. Her iki tarafta 56, toplamda 112 soğutma kanadından oluşuyor ve kanatların her biri 0.4mm kalınlığında alümiyum malzemeden, ısıyı dağıtmak için hayli geniş bir alan oluşturulmuş. Benzer segmentteki 46 kanatlı Noctua NH-D15'den en azından teorik olarak daha geniş bir ısı dağıtım alanına sahip olduğunu söyleyebilirim Bu sayede 250Watt TDP soğutma kapasitesine ulaşılmış, eş segmentteki bazı 240 milimetre sıvı soğutmaların bile 150w TDP değerinde kaldığını düşünürsek eğer gayet iddialı.

İşlemciden çıkan ısı ise kanatlara 6mm kalınlığında bakır ısı borularıyla iletiliyorlar. Hani bakır nerede diye sordunuz belki ama burada bazı diğer üreticiler gibi Thermaltake de kolayca korozyona uğrayıp verimliliğini yitirebilen bakır malzemeyi nikel ile kaplamış, kesinlikle olumlu bir detay, segmentinden de beklenildiği gibi.

Alüminyum kanatların soğutulmasında 14CM boyutunca 2 fan görevli. Metal klipslerle tutturulan ve 1800 devire kadar çıkabilen fanlar kutudan çıkan kontrolcüye bağlılar, maksimum devirde 106CFM hava akışı sağlayabiliyorlar, özel tasarımlı kanatlara sahip daha yüksek hava akışı sağlayabilen fanlar piyasada mevcut.

Devir ayarını ise elle yapabiliyorsunuz, istenirse yine kumanda üzerinden otomatik mod ile ısıya göre devir ayarı yapılması sağlanıyor. Mavi hafif şeffaf kanatlı ve siyah çerçeveli fanlar kasalarını renklendirmeyi ve özelleştirmeyi seven kullanıcılar için sade kalmış, yine Thermaltake'în ürettiği Ring serisi RGB aydınlatmalı fanlarla kasalarında belirli bir tema ve çizgi oluşturanların ilgisi cezbedilebilirmiş.

Siyah çerçeve ve mavi kanatları seven olur sevmeyen olur ama kabloların, hele ki ürünün segmenti ve fiyatını göz önüne aldığımızda kaplanmamış olması eksi hanesine yazılmalı, gizleyemezseniz eğer çirkin görünüyorlar.

Sıra geldi ürünün montajına. Bu tarafta kasanıza göre yorulmadan montaj yapabilirsiniz, mesela Corsair Graphite 600T'de anakartı yerleştirdiğimiz plaketin işlemciye denk gelen kısmı açık. Aksesuar kutusundan çıkan plaketi dökümantasyonlarda belirtilen civatalarla konumluyoruz, burada dikkat edilmesi gereken şey hangi soket sistemine göre plaketi konumlandırdığınız oluyor, bir yüzünde İntel diğer yüzünde AMD yazıyor. Cıvataları sonuna kadar gönderdikten sonra kasa içine geliyoruz. 

Ne yalan söyleyeyim, siyah beyaz dökümantasyonlar çok açıklayıcı olmuyor bazen. Bu tarafta Thermaltake'in resmi sitesinde ürün için renkli kurulum rehberini karıştırdım biraz.

Arkadan gelen cıvatalara siyah renkli parçaları geçirdim, ardından tutucu plakaları yerleştirdim, açılı kenarlar içeriye bakacak şekilde, tutunmaları için de ayrıca metal parçaları üzerlerine vidaladım. Artık termal macunu uygulamaya hazırız.

Ne az ne de çok, ince bir kart kalınlığında termal macunu homojen bir şekilde dağıtıyoruz, termal macunun yanında bir uygulama plastiği verilebilirmiş.

Soğutucu bloğu iyice ortalayıp yerleştirdikten sonra kutudaki orta braketi üzerindeki vidalarla yeterli miktarda sıkıştırıyoruz. Klipslerle beraber fanları da egzoz fanına üfleyecek şekilde yerleştirdikten sonra fanları kontrolcüye, kontrolcüyü de anakarta bağlıyoruz. Kurulumumuz tamamlandı.

Testlerimi soğutucuyu taktıktan 1 hafta sonra, yeterli pişirme işlemlerini yaptıktan sonra yapmaya başladım zira termal macunun tam performansını alabilmek için böyle bir süreç gerekiyor.

Testlerde kullanacağımız işlemci Intel’in Skylake mimarili i7 6700K’sı oldu. Giriş seviyesi bir soğutucuyla kullandığım işlemci, ağır yük altında ısıya bağlı olarak hızını düşürüyor ve haliyle performans kaybına uğruyordu.

Thermaltake Frio Extreme de ise durumlar tamamen farklı. Standart olarak 4GHz, Turbo hızında ise 4.2GHz’de çalışan 6700K’yı soğutmak Frio Extreme için tereyağından kıl çekmek kadar kolay bir görev. Güçlü bir işlemci olduğu için de oyunlarda işlemciyi tam yüke sokmak zor.

Bu yüzden işlemciyi öncelikle standart hızlarıyla 3DMark’ın fizik testine tabi tuttum. Frio Extreme işlemciyi tam yük altında işlemciyi rahatlıkla kontrol altında tuttu ve işlemci 54-55 dereceye ulaştı, otomatik ayarlardaki fanın devrinde ise kayda değer bir yükselme olmadı, fan gürültüsü sabit kaldı. 4GHz hızda bu sefer  Premiere’de efekt uygulanmış bir videoyu işledim, işlemci 60-62 derece arasında sabitlendi, fan devri ve sesinde kayda değer bir değişim olmadı.

Bir hızaşırtma sever olarak soğutucunun asıl gücünü görmek önemli zira bu soğutucu hızaşırtma severlerin iştahını kabartan cinsten bir soğutma performansına sahip. Birkaç hamle de i7 6700K’yı 4.6GHz’e yükselttim, çekirdek voltajını ise 1.4 volta çektim. Crossfire dizilimi olsa da, oyunu 4K’da da açsanız 4.6GHz’deki 6700K’yı terletmek güç ama oyunlardaki ısının bu hızda dahi 60 derece civarında kalıyor ve işlemci hız düşmüyor.

4.6GHz hızındaki işlemcinin fizik testindeki ısısı bu sefer 65-67 derece arasında gezmeye başladı, yaklaşık 10 derecelik bir oynama gözlemledim, fan sesi ve devri de rahatsız edici değil ama biraz arttı. Elimdeki işlemcinin normalde olması gerektiğinden fazla voltaj çektiğini belirtmeliyim, daha düşük voltaj ile daha düşük ısı değerleri elde edebilirsiniz.

Premiere testinde de benzer bir sonuç var. Standart hızlarında ağır efektli bir videoda 60 derece civarlarında gezerken, 4.6GHz’e çıktığında ısı 67 derece civarına geliyor, fan hızı biraz artıyor ama rahatsız edici bir ses çıkaracak kadar değil.

Fan hızı demişken fan hızını elle ayarlayabildiğimizi tekrar belirtelim. Ben kontrolcüyü pek gerekli görmediğim, otomatik modda bıraktığım ve tasarımsal açıdan zayıf bulduğum için kasanın arkasına gizledim ancak bu kontrolcü üzerinden fanın otomatik modda hiç ulaşmadığı devirlere ulaşmasını sağlayabilir, sadece 1-2 derece etkilediğini gözlemlesem de soğutma performansını arttırabilirsiniz.

Thermalthake Frio Extreme, 240mm’lik sıvı soğutma sistemleriyle kafa kafaya bir performans sergileyen, soğutma performansı hayli yüksek bir soğutucu. Dizayn edilirken herhangi bir tasarımsal kaygıyla üretilmediği ortada, kasa içerisinde büyük bir alan kaplıyor ve manevra kabiliyetinizi sınırlıyor, asıl hedef üstün soğutma performansı.

Fiyat segmenti dahilinde 240mm sıvı soğutma sistemlere yakın bir fiyatı var, bu açıdan şunu söyleyebilirim, eğer yüksek soğutma performansı arıyor ve sıvı soğutma fikrine sıcak bakmıyorsanız Thermalthake Frio Extreme size göre, hızaşırtma severleri hayli memnun edecek bir soğutucu. Kasasında bir tema tutturup, tasarımsal öğelere değer veren, dev bir soğutucunun kasanın tüm manzarasını kesmesinden hoşnut olmayacak birisiyseniz eğer sıvı soğutma sistemlere bakmakta fayda var.

Böylelikle bir videonun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videomuzda görüşmek üzere hoşçakalın.

• Çok güzel, arka fon müzik daha iyi bir şey seçilse güzel olurdu Erdi güzel seçimler yapıyordu.

• Güzel, jüri üyeleri gelmeye başlamış. Güzel video eleştirileri bekliyoruz.

• İnceleme icin cok buyuk emek verilmis. Oncelikle verilen emege buyuk saygi duydugumu belirtmek isterim. Ayrinti bakimindan da son derece doyurucu. Sogutucu fan kategorisine abone olan 7 kisiden biriyim. Malesef sayica az fakat bilgi birikimi olarak dolu insanlara hitap ediyorsunuz. Cok fazla emek harciyor, az sayida goruntulenme istatigiyle karsilasiyorsunuz. Tum bunlara ragmen bu kisitli kitle yaptığınız isleri elestirebiliyor. Bu acidan bakildiginda cok moral bozucu bir durum. Fakat ben bu acidan bakilmamasi gerektigini dusunuyorum. Buraya insanlar giriyor ve eleştiri yapiyorsa onemsiyorlar demektir. Daha iyi olmanızı istiyorlar demektir.

Ne alaka simdi bu anlattiklarin?

Cunku bir ufak eleştirim olacak

Fakat eleştirimin yapici olmasini istiyorum. Kendini bu denli gelistiren, oyuncu kitleye hitap eden Burak ŞOLT'un hevesini kirmak istemiyorum.

Hocam Allah askina isi ile sicaklik kelimelerini dogru yerde kullanin ikisi bambaska seylerdir. Isi enerjidir. Sicaklik da maddenin taneciklerinin hareketinin ortalamasi ile ilgili bir olcu. Tanecikler ne kadar enerji alirsa o kadar cok hareket eder. Mesela su buzken tanecikleri sabit durur. Isi verince tanecikleri hareket kazanir su olur. Tum bu olaylar sirasinda suya isindi deriz. Yani sicakligi artar. Islemci calisirken disariya atiyorum 65W guc ile isi enerjisi yayar. Sogutucu bu enerjiyi ustune alir ve isinir. Yani sicakligi artar. Kendi sicakligini dusurmek icin bu enerjiyi ustunden atmalidir. Isinma, uzerine isi enerjisi alan maddenin basina gelen olaydir. Islemcinin isisi olmaz. Sicakligi olur. Islemci sicaklik yaymaz. Isi yayar. Islemcinin yaydigi isi sogutucu yardımıyla disari atilir. Yoksa kasada isi birikir ve kasamiz isinir.

Bircok insanin dikkat etmedigi veya karıştırdıgi bir durumdur. Fakat onemlidir.

Video ve haberlerinizi zevkle takip ediyoruz. Basarilarinizin devamini dilerim

Edit: Isinma maddenin sicakliginin artmasidir. Isi alinca dogal olarak sicaklik artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CVenturas -- 4 Şubat 2016; 22:20:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ne gere var?? sıvı soğutma al geç, bu kadar hantal bişeyle uğraşma

• Burak beyin incelemelerini son derece bilgilendirici buluyorum. Lakin.. Sadece konuşma tarzınız mı desem yada Anlatma şekliniz mi bilemedim.. pek içten gelmiyor. Cümlelerinizi öyle basma kalıp ve kurallara haddinden fazla bağlı kalarak kuruyorsunuz ki Olaya odaklanamıyorum. Aynı noktalara değinerek Daha içten bir konuşma ile sizin incelemelerinizi zevkle takip edeceğime inanıyorum.
    Saygılarımla.

Ayrıca Soğutucu haddinden fazlaca büyük, Boyut büyüdükçe performans artmış ancak alan daralmış. Sıkış tepiş bir kasa benim için pek ilgi çekici gelmiyor Su Soğutma ile aynı fiyattan olunca şansı daha da azalıyor açıkcası.

• Kontrol ünitesi elektrikli battaniyeninki ile aynı,
    Kablolar çıplak,
    Fanlar berbat bir mavi,
    400TL çok komik bir fiyat...
    Bende TT Frio kullanıyorum hemde TT Armor+ (20kg) kasa içerisinde ama TT apachi bir firma gözümde...

• Bı fiyata hazır sıvı soğutma alır takılır, hem görüntüsü güzel bunun gibi anakartı sistemi kapatıp görüntü kirliliği yapmaz.

• bende vardı 3 4 sene önce 190 tl gibi bir fiyata almıştım.3770K ile kullanmıştım.Soğutması güzel ama uğraşmaya değmez.silverstone tundra serisi td02-e öneririm.

• Almayı düşünebilecekleri uyarmak isterim. Bunun yerine gidin 250 lira verin. Noctua nh-u-12s alın. Kesinlikle sıvı soğutma falan yanına yanaşamaz.

Benim işlemcim boşta 24 derece, 4,7ghz hızda ise 28 derece
    yükte 4,2 ghz sabit 40 derece, 4,7 ghz O.C ile 45 50 derece. Yani neymiş? iki kule, iki fan değil, üstelik bir 12cm fan yeterli. Üstelik eklemek isterim. Kasam bile yok. Uzay montaj.

Üstelik son devirde bile sessiz. Boştaki yük değerlerini acele ile taratıp atıyorum. Resim atacak vaktim yok.

RealTemp 3.70
    6700K 4208.48 MHz 100.20 x 42.0
    506E3 Load 2.6% 0:00:17
    Temperature (°C)
    24 23 26 23
    Distance to TJ Max
    76 77 74 77
    Minimum
    24°C 22°C 26°C 23°C
    01:37:43 01:37:50 01:37:48 01:37:47
    Maximum
    37°C 31°C 29°C 30°C
    01:37:42 01:37:38 01:37:37 01:37:37
    Thermal Status
    OK OK OK OK
    Sensor Test XS Bench Reset Settings

• far cry kapağındaki resimdeki adamı köksal baba sandım birden :D

• Nh-d15 buna bin basar.Çok gereksiz bir ürün bence.
  • Iyi bir hava sogutma isteyen gozu kapali noctua alsin.Digerlerine para verilmez.orta seviye hava sogutmalar zaten ort ayni seviyelerde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok pahalı ve gereksiz bir ürün bence hava soğutma alıcak olsam Deepcool Lucifer v2 alırım üstünde para vermem artık ne kadar soğutursa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 5 Şubat 2016; 7:44:50 >
  • Beyin yakan reklamın sesi bu kadar çok çıkmak zorunda mı ?

• Abi inceleme videolarında neden hep sunucuların ses tonu böyle oluyor? :)

• 01:20 ile 01:25 arasına dikkat :) Kendimi resmen otobüs yolculuklarında mola yerinde hareket saati gelmiş otobüs muavinlerini dinlerkenki gibi hissettim :)))
    İşin esprisi bir yana güzel bir inceleme videosu olmuş. özlemişiz donanım incelemelerini.

• burak şolt, burnundaki eti aldırsa süper inceleme olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardabeyim

far cry kapağındaki resimdeki adamı köksal baba sandım birden :D

Bunu yakalayacak birini bekliyordum doğrusu, görseldeki Köksal baba :)

• x61 kraken varken bunun gibi keko bi ürüne bu kadar para verilmez :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.