Şimdi Ara

Bu yıl farklı monitör çözünürlükleri bizi bekliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu yıl farklı monitör çözünürlükleri bizi bekliyor

PC pazarında yaşanan daralmaya rağmen, üreticilerin monitör segmentine yatırımları artarak devam ediyor. LG, Samsung ve AU Optronics gibi firmalar, bu yıl farklı panel çözümleri ile tüketicinin karşısına çıkacak. Bunlar arasında 8K4K ve 3840x1600 şeklinde çözünürlükler yer alıyor.

LG Display bu yıl 23.8, 27, 31.5, 37.5 ve 40 inçlik monitörler üzerinde çalışıyor. 37.5 inçlik monitör 3840x1600 piksel çözünürlüğe ve 2:4:1 görüntü oranına sahip. LG'nin, 4K Blu-ray içeriklerin en iyi şekilde izlenmesi için bu görüntü oranını kullandığı belirtiliyor. 

LG ayrıca, 40 inçlik 3840x2160 çözünürlükte IPS bir monitör daha hazırlıyor. 14ms G2G tepki süresine sahip olan monitör, 1000:1 kontrast oranı ve 178/178 derece izleme değerleri sunuyor. Bu cihaz sonbahar aylarında piyasada olacak. 

Samsung ise 31.5 inçlik yeni monitöründe 7680x4230 çözünürlük sunmayı planlıyor. Profesyonel seviyede yer alacak monitör, sonbahar aylarında gelecek. Bunun haricinde firmanın 41 ve 49 inçlik iki monitörü daha mevcut. Monitörler 2560x1080 piksel çözünürlükte ve 32:9 görüntü oranında ekrana sahip. Ayrıca 31.5 inçlik 2560x1440 çözünürlükte ve 144Hz tazeleme oranında bir monitör daha bulunuyor. Ürün sonbahar döneminde piyasaya çıkacak. 

AU Optronics ise 30 ve 35 inçlik VA panel monitörler üzerinde çalışıyor. 3440x1440 piksel çözünürlüğe sahip bu monitörler 144Hz tazeleme hızı sunuyor. Modellerin, bu çözünürlükte en yüksek tazeleme oranına erişecek. Bunun için DisplayPort 1.3 teknolojisine yer vermesi bekleniyor. Cihazlarda ayrıca 3000:1 kontrast oranı, 300 kandela parlaklık değeri, 172/178 izleme oranı ve 2000R kavis çapı bulunuyor. 35 inçlik model yaz aylarında, 30 inçlik model de sonbahar aylarında piyasada olacak.  

• Hmm Display Port 1.3 çıkıcak sanırım.Şuan o çözünürkleri ne gtx 980ti açar nede yeni gelcek pascal 7680x4230 bu nedir aga :D

• LG'nin 25 inçlik 2560x1080 çözünürlüklü (2K) monitörünü kullanıyorum. Ultrawide screen. Sanki 2 monitör yanyana gibi his veriyor. Adı gibi çok geniş gerçekten, oyunlar için de filmler için de iş içinde harika. Fiyatı da 2K monitör için bedava sayılır. 540TL civarı idi. Upgrade yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye edebilirim.

• Çözünürlükler iyi gelişti ama aynı şekilde gpu ve cpu teknolojisi gelişmedi. Şuan 2k oyun oynayalım desek piyasaki gpuların %95i can çekişiyor.

• Oyunculara hitap eden en yüksek çözünürlük 2k. 4k için bile 2 adet 980ti gerekli. O da ortalama fps oynatır ultrada. 8k zaten şimdilik hayal.
  • Aman sakın 2K uygun fiyatlı monitor yapmayın. Gidin 8k yapın 16k yapın.
    Ulan sanki bunu çalıştıracak ekran kartı var piyasada..

• lg 34 ınc 3d monitör çıkarsın yaw aç kaldık:)

• 144Hz tazeleme oranı doğru ise güzel bir gelişme. Tazeleme hızı yeterli omayınca çözünürlüğün yüksek olması pek bir şey ifade etmiyor

• 8k çözünürlükte ne oyun oynanır

• herşey iyide bunu insan gözü ne kadar algılayabilecek onu bilen varmı ?...
  • herşey iyide bunu insan gözü ne kadar algılayabilecek onu bilen varmı ?...
  • Ulan 8k ya 4k yı destekleyen gpu mu var sanki Displayport mu var hali hazırda? Saçma sapan iş yapıyorlar.

• isterlerse 16K çıkartsınlar nereye kadar,piyasada daha 2K oyunlar bile yaygın değilken,GPU lar 4K da feryat ederken,internet hızlarımız kaplumbağalar ile yarışırken çıkartsınlar bakalım.
  • Benim anlamadığım şey bu kadar kişi yorum yapmış yok ekran kartı yok şu yok bu. Bir tek ben mi bu bilgisayarları iş için kullanıyorum da daha fazla çözünürlüğe ihtiyaç duyuyorum. Hem bırakın çıksın abi 8k çıkar 4k ucuzlar 2k ucuzlar. Yemişim oyununu
  • Teknolojinin gelişmesi güzel ancak bu işin de bir raconunun olması şart. Mesela diyecekler ki:
    -2016-2026 2k dönemi
    -2026-2036 4k dönemi
    ...
    ..
    .
    Hala piyasada 1366x768 hd ready tvler var. Bırakın 1920x1080'i hd ready'ye bile geçmeyen tv kanalları var. Bu kadar yüksek çözünürlükle baş edebilecek medya depolama ürünleri yaygınlaşmadı bile. Blu-RAy yazıcılar hala pahalı. Sıkıştırılmamış Full HD filim bile 25 GB iken ondan kat kat kaliteli görüntü veren yeni çözünürlüklerde bir filim kaç gb olacak? Habgi ekran boyutundan sonra 8k mantıklı olacak? Mesela Full HD 46" tvlerden sonraki çözünürlüklerde sırıtıyor. 8k çözünürlüğü 32" tvde gözlerimiz anlayabilecek mi? Belirsizlik olduğu için insanlar çekimser kalıyor TV alırken. Diyorlar ki 4K tvyi alırsın ama bu TVyi randımanlı (bütçeni sarsmadan) kullanabilmen için 5 yıl daha var. TVnin ömrü 10 yıl olsa aleti verimli kullanamadan ömrünün yarısı gidecek.

• TVler bu kadar gelişirken projeksiyon kısmı niye suskun. Hala 800x600. Yazık. Bana evde filim maç v.s. kaliteli içerik izleyebilmem için uygun fiyatlı bir full HD projeksiyoın cihazı yapsalar ya. Ampulü ledi şöyle 10 000 saat dayansa, değiştirmesi maliyeti de 50 doları geçmese. O zaman hiç umrumda olmaz gider bir 40" SEG/REGAL/SUNNY alırım haberleri dizileri ondan, kaliteli içeriği projeksiyondan izlerim. Zaten hafta bir gün oturup filim izleyebiliyoruz.

• bana full hd yetiyor 4k için ekran kartı daha çok masraf açacak
  • FİLM İÇİN KONUŞUYORUM (vurgu için büyük yazdım).

Samsung Boşuna Oynuyor. 8K Video Oynatan ne bir GPU var ne bir İşlemci. Anca resim düzenlersin.

4K 60 FPS'yi Hedefliyorlar.

• 8k ekran iyi güzel de 16.7milyon renk olarak çıkartırlar. 8k monitör için Yüksek bütçe ayıracak Çoğu profesyonelin 1 milyar renkten daha fazlası lazım yani adobergb renk sıkalasaını tamemen gösterebilmesi şart.
    Video için 8k şuan için kullanılmamakta arri veya red kameralar 6k destekliyor diye biliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Mixus

FİLM İÇİN KONUŞUYORUM (vurgu için büyük yazdım).Samsung Boşuna Oynuyor. 8K Video Oynatan ne bir GPU var ne bir İşlemci. Anca resim düzenlersin.4K 60 FPSyi Hedefliyorlar.

8k ekranı kimse film izlemek için almaz zaten... bunlar profesyonel pazara hitap ediyor. tek bir parçaya 10binlerce euro harcayan büyük kurumsal şirketlere.. örn. acun medya gibi.. yapımcılar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.