Şimdi Ara

Linux çekirdeğindeki güvenlik açığı Android cihazların yüzde 66'sını tehdit ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linux çekirdeğindeki güvenlik açığı Android cihazların yüzde 66'sını tehdit ediyor

Linux çekirdeğinde (kernel) keşfedilen yeni bir güvenlik açığı, saldırganların Linux bilgisayarlar ve sunucuların yanı sıra milyonlarca Android cihaza erişim iznine sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

Güvenlik firması Perception Point, 2013 yılından bu yana Linux Kernel 3.8 sürümünde neredeyse 3 yıldır varlığını sürdüren CVE-2016-0728 olarak indekslenmiş bir hata buldu. Şirket geçtiğimiz günlerde bu güvenlik açığını istismar edebilecek exploit kodunu yayınlayarak geliştiricileri kusur hakkında bilgilendirdi.

Linux Kernel 3.8 ve üzeri ateş altında

Problem, 3.8 ve daha yeni Linux Kernel kullanan işletim sistemlerini etkiliyor. Perception Point, saldırganların bu açıktan yararlanarak root erişimi kazanabileceğini ve bunun milyonlarca cihaz için büyük bir tehdit oluşturduğunu söylüyor. Benzer şekilde sürüm 4.4 (KitKat) ve daha üzerini çalıştıran Android telefonların temel işletim sistemi fonksiyonlarının kontrol altına alınabileceği belirtiliyor.

Perception Point'e göre bu güvenlik açığı on milyonlarca Linux bilgisayar ve sunucuların yanı sıra tüm Android cihazların yüzde 66'sının saldırıya maruz kalmasını sağlayabilir. Android'in dünya genelinde 1.4 milyar akıllı telefon ve tablete güç verdiği düşünüldüğünde bu oran kesinlikle endişe verici görünüyor.

Araştırmacılar Kernel güvenlik ekibini konuyla ilgili bilgilendirdiklerini ve bir yama üzerine çalışmaların başlatıldığını ifade ediyorlar. İşin iyi tarafı güvenlik açığının ilk olarak Perception Point tarafından keşfedilmesi ve şidiye kadar henüz hiç kimseyi etkilememiş olması.

Linux dağıtımları için bu açığı giderecek yamanın en kısa sürede otomatik güncellemelerle kullanıcılara ulaştırılması bekleniyor. Ancak güncellemeler için üretici ve operatörlere bağımlı olan Android cihazlar için bu süreç daha da uzayabilir.

• iphone mı geçelim yani?

• Samsung ve Lenovo 2 cihazımda da Kitkat var, ikisinin kerneli de 3.4, demek benim için sorun yok
  • Geleneksel androidde xxxxx büyük açığı cihazların yüzde xxxx ini kapsıyor haberi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • %66 mı? sallama oranı en fazla bu kadar olabilirdi çoğu firma android 4.4 yani kitkat için 3.4.x-3.6.x kernelini temel alıyor,ki ben daha 3.4 üstü kernel ile kitkatlı çalışan cihaz görmedim. bu sorun android lollipop kullanıcıları ve üstünü tehdit ediyor oda maks. %30 filandır heralde. Ama editörümüz öyle bir yazmışki sanırsın dünyadaki androidlerin %66 sı l veya m.bu sürümlerdede,uygulamalar için söylüyorum öyle ben bi linux kerneline erişiyim diyecek erişim izinleri veya yetkileri yok.yani okadar kolay bir işlem değil.hele hele rootsuz telefon kullanıyorsanız hiç değil.kullanıcıları etkilermi etkiler ama %0.01 i filan belki.öyle herkesin telefonu virüs filan dolmaz yani.abartılacak bi durum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 21 Ocak 2016; 2:44:52 >
  • Kernel 3.4, bende yırttım.

• dişçi davayı satmış !

• CVE-2016-0728
  • quote:

İşin iyi tarafı güvenlik açığının ilk olarak Perception Point tarafından keşfedilmesi ve şidiye kadar henüz hiç kimseyi etkilememiş olması.

Nerden biliyorsunuz?

• Haber sallamasyon. Açık dediği şey normal kullanıcıya kapalı. Root olman lazım. Root olduktan sonra da zaten bu açığa gerek yok her şeyi yaparsın sistemde.

• herhalde bu sorun mevcut cihazların (android kullanan) % 1 ini kapsıyor, resmi android 5.1.1 kullanıyorum sony cihazda, çekirdek sürümü 3.4

mashmallow olanlar düşünsün
  • lolipop daha %15 olmadı ?

• Stok nexus 4 üm 5.1.1 ve kernel 3.4. Son zamanlarda nedense atlatma haberler çoğaldı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanerergul

iphone mı geçelim yani?

İphone cihazlar SUSE enterprise tabanlı linux' un başına ne gelirse mac firmasınında başına gelir aynı şekilde. şu meşhur bir sözünüz vardı LİNUX ve MAC Fanatikleri virüs mü o da ne dir Windows' un saçmalığından başka bir şey değildir diye artık dünyanın en tehlikeli zararlısı tüm yazılım türlerini etkileyebildiği için o ünvanınız tamamen yok olmuştur hep söylediydik ve hep söylenecek boş işler ile uğraşıp övünüyorsunuz adamlar yapmak istemiyordu ama artık diğer işletim sistemlerinden de iyi para kazanabildikleri için onları da patlatıyorlar. kripto virüsü işletim sistemleri güncel olsa da olmasa da hepsini etkilemektedir.

• benim red mi note 2 5.0da 3.10 kernel şansa bak :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Quoand

benim red mi note 2 5.0da 3.10 kernel şansa bak :D

Bende huawei var benimki de 3.10 Çinlilerin eski kafalılığı bir işe yaradı sonunda, xp den de vazgeçmiyor bu çekikler

• Bir şey olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: black_flood

quote:

Orijinalden alıntı: tanerergul

iphone mı geçelim yani?

İphone cihazlar SUSE enterprise tabanlı linux' un başına ne gelirse mac firmasınında başına gelir aynı şekilde. şu meşhur bir sözünüz vardı LİNUX ve MAC Fanatikleri virüs mü o da ne dir Windows' un saçmalığından başka bir şey değildir diye artık dünyanın en tehlikeli zararlısı tüm yazılım türlerini etkileyebildiği için o ünvanınız tamamen yok olmuştur hep söylediydik ve hep söylenecek boş işler ile uğraşıp övünüyorsunuz adamlar yapmak istemiyordu ama artık diğer işletim sistemlerinden de iyi para kazanabildikleri için onları da patlatıyorlar. kripto virüsü işletim sistemleri güncel olsa da olmasa da hepsini etkilemektedir.

Yanlış anlamayın da hatırladığım kadarıyla BSD tabanlıydı. Tabi sonucu yine değiştirmiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Android 5.1 cihazımda kernel 3.4 yazıyor. Sallama haber bu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeri gelmişken yazayım bu sefer yardım eden olur belki. Herhangi bir siteye girmeye çalışırken başka bir siteye yönlendiriyor ordan başkasına derken en son telefon son gücüyle titreyip ekranda da virüs bulundu dikkat diyor tıkladıktan sonra playstore'u açıp 360 securityi çıkarıyor karşıma. Yardım istedim kaç kere ama bilen çıkmadı :/

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.