Şimdi Ara

Yeni Tip Ehliyetim Geldi, (Detaylar İçerde)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
821
Cevap
34
Favori
148.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 08.01.2016 tarihinde başvurduğum ehliyetim bu sabah (16.01.2016) teslim edildi.

Öncelikle yaptığım işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum.

13 lira değerli kağıt bedelini vergi dairesine yatırdım.

2 lira hizmet bedelini vakıfbanka, polis teşkilatını güçlendirme vakfı hesabına yatırdım. (Normalde ikisini de tahsil eden bankalar var ama iş bilen bir memur bulamadım)

Yeni format sağlık raporu aldım. Eski formatı kabul etmiyorlar (Alt linkte excel dosyası olarak vereceğim)

2 adet biyometrik fotoğraf, normal vesikalık kabul etmiyorlar.

Nüfüs cüzdanı ve fotokopisi

Kan grubu kartı ( beyanda yeterli yoksa)

Parmak izi belgesi, (yoksa başvuru anında hemen veriyorlar.)

Başvuru anında hazır şablon başvuru dilekçesi

Randevu aldığım saatten 20 dakika önce gittim, sıra yoktu 15 dakikada işlerimi halledip çıktım.

7. gün ptt den adınıza düzenlenmiş sürücü belgeniz kabul edilmiştir en kısa sürede teslim edilecektir diye gönderi takip no içeren sms geldi, 8. gün teslim edildi

Sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

ÖNEMLİ!!!

ŞUAN KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ ESKİ TİP EHLİYETLER 31.12.2020 YILINA KADAR GEÇERLİ, ARACIYLA YURTDIŞINA ÇIKMAYACAKLAR, YIPRANMA VEYA KAYIP GİBİ SEBEPLERİ OLMAYANLAR MÜMKÜN OLDUĞU KADAR GEÇ DEĞİŞTİRSİNLER, ÇÜNKÜ YENİ TİP EHLİYET BAŞVURDUĞUNUZ GÜNDEN İTİBAREN, AĞIR VASITALARDA 5 YIL, BİNEK ARAÇ VE MOTORSİKLETLERDE 10 YIL GEÇERLİ.

SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU: SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

CEVAP: Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir tarafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
    Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin ve cep telefonu numarasının bulunması gerekmektedir.
    Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

SORU: FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR)?

CEVAP: 5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf istenmektedir.

SORU: BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

CEVAP :Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM

CEVAP: Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM?

CEVAP: PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?

CEVAP:Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?

CEVAP:Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM?

CEVAP:Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen en yakın trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

CEVAP:M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
    C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.
    Mevcut olan eski tip sürücü belgesi 31/12/2020 tarihine kadar geçerli olup, 01/01/2016 tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

SORU: SÜRÜCÜ BELGEMİ YENİLEME İŞLEMİ ESNASINDA YENİDEN SAĞLIK RAPORU ALMAK ZORUNDAMIYIM?

CEVAP: Evet. Sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

Ekleme:

Arkadaşlar bazı yanlış bilinenleri düzeltmek istiyorum, öncelikle geçerkilik süresi, C.C1, D,D1 gibi ehliyetlerin geçerlilik süresi 5 yıl ama bunları kullanmıyorsanız 5 yıl sonra ehliyeti yenilemenize gerek yok, B sınıfının geçerliliği 10. yıla kadar devam ediyor, ehliyetin arkasında her sınıf için ayrı tarih var.

Ehliyetin TC kimlik kartlarına entegre edilmesi konusuna gelince, yeni tip ehliyet AB ülkelerinde geçerli, geçerli olabilmesi içinde AB standartlarında olması gerekiyor, üzerinde her sınıf için ayrı ibare ve son kullanım süresi olması gerekiyor. Bu yeni ehliyetle beynelmilel ehliyete gerek duymadan rahatlıkla aracımızla Yunanistana geçiş yapabiliyoruz. En alta örnek AB ülkesi ehliyet örneklerini koyuyorum.

Randevu için link

http://surucurandevu.egm.gov.tr/belgelersur.aspx

Yeni format sağlık raporu için link

https://drive.google.com/file/d/0Bz0gxZmyFl0kX2FLR1k2eTZaUlk/view

İlk defa ehliyet almak için gereken şartların tablosu

Yeni Tip Ehliyetim  Geldi, (Detaylar İçerde)

Eski ehliyetten yeniye geçenlere verilecek ehliyet sınıfları tablosu

Ehliyet SS'leri

Örnek AB ülkesi ehliyetleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerÇel -- 2 Şubat 2016; 20:49:11 >

• Ya arkadaslar bende mi sorun var yoksa olmaz mi boyle birsey.

Ehliyette kimlikte yenilenecek degil mi? Neden ikisini ayri yapiyorsun? Yap tek kartta hepsi icinde olsun iste. Ha ikisine ayri para almak var sanirim. Yanlis mi dusunuyorum.

Kafa sifir bunlarda

AYRICA! Yahu zamaninda sen benden tonlarca harc ivir zivir parasi almadin mi? Hadi kagit parasi aldin diyelim. Diger 12 tl ne? 15 lira birsey degil. Ama niye aliyorsun ya! Bir tane vatandasin hayrina isleri yok sunlarin.

Guncelleme: Avrupa uyum seysinden dolayi yapilacakmis bu duzenleme. Her isimiz avrupaya uygun ya zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pi -- 16 Ocak 2016; 19:50:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Amaç milleti soymak başka bişey değil.

• hic gerek yok.5 yıl sonra olmezsek gideriz.
  • Hayırlı uğurlu olsun.
    Kazasız belasız inşallah

• Son aya kadar degistirmicem parami zaten vergiyle aliyorlar . 4 litre benzinde aldiklari vergi 13 liraya denk geliyor zaten

• Hayirli olsun gule gule kullanin.

• Şimdi nüfus cüzdanları da değişecekmiş. İsmi de T.C. kimlik kartı olmuş. Ehliyet bilgileri de bu kartlarda olacakmış falan filan diye haberler çıktı geçen hafta. En iyisi ehliyetleri değiştirmeden önce o iş nolacak ona bakmak lazım. İki gün sonra nüfus cüzdanını değiştirirken ehliyeti de onun içine aktarırız. Bide ehliyeti değiştirmeyle uğraşmayız.
  • Teşekkür ederim arkadaşlar, cümlemiz kazasız belasız inşallah.
  • Merhaba.
    Bugünün teknoloji insanların bedenlerine çip yerleştirmeye uygun.
    Kartlara uğraşacaklarına zoksunlar fitilleri vücutlarımıza olsun bitsin.
  • Yeni T.C Kimlik Kartları çipli değilmi, emniyete bu çipleri okuyabilecek bir cihaz ver, taksın kartı cihaza, cezayıda sorgulamayıda böyle yapsın
  • madem yeni teknoloji herkesin adresine postalasınlarbu ne lan kredimi çekiyoruz,millet vekilliğine adaymı oluyoruz

• Arkadaşlar bu ehliyetin en büyük avantajı 84 ülkede geçerli olması, sadece Türkiye olarak bakmayın, 430 lira verip beynelmilel ehliyet almaya gerek yok yurt dışında kullanım için.
  • Herkesin ehliyeti yok. O yüzden hem kimlik, hem ehliyet kartı var.
  • topaz42 kullanıcısına yanıt
    Tamam oyle bir kart yap ikisi bir arada gorunsun. Tc no ile hersey gorunebilir.

• AB standartları var Hocam, yurt dışında geçerli olması için.
  • Son hafta koştur koştur hallederim ehliyet işini,alışkınım herşeyi son güne bırakmaya

• raporu aile hekiminden mi yoksa normal devlet hastanesinden mi aldiniz? ayrica bu yeni format raporu siz mi goturdunuz aha bende var diye?

• .Predatör. kullanıcısına yanıt
    Hocam Asm'ler veriyormuş, forumda Asm'lerden alan arkadaşlar var, vermeyen Asm'lerde var, yeni tipten haberi olmayan eski tip veren asm'ler de var, eşim özel bir hastanede yönetici, ben linkte verdiğim örneği antetli kağıda bastırıp, eşimin çalıştığı hastaneden aldım.
  • O zaman ayri. Ama dedigim gibi olmasi daha mantikli. Olsun bir kart. Herseyi yukle iste. Ehliyet, kimlik, kredi karti falan.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.