Şimdi Ara

İnsansı robot ATLAS, temizlik işlerini de öğrendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  İnsansı robot ATLAS, temizlik işlerini de öğrendi

Google tarafından satın alınan Boston Dynamics ve IHMC Robotics tarafından geliştirilen üst düzey insansı robot ATLAS, daha öncekilerden çok daha farklı video ile karşımıza çıktı.

Yandan gelen darbelere dayanarak dengesini çok iyi bir şekilde koruyabiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çeken ATLAS, belirli yüksekliklere rahatlıkla tırmanabiliyor ve atlayarak iniş yapabiliyor. 1.88 metre boyunda ve 150 kg ağrılığında geliştirilen ATLAS, yayınlanan yeni videosunda ise standart temizlik ya da diğer bir deyişle ev işlerini yaparken görüntüleniyor.

İnsansı robotun kontrol algoritmasını geliştiren IHMC Robotics tarafından yayınlanan bu video kapsamında, ortamda yer alan objeleri düzenleyebilen, yerleri süpürebilen ve çöpleri toplayabilen ATLAS, tahminlerin aksine bunu gerçekten evlere girmek için yapmıyor. Robotun kodlarını sürekli olarak güncelleyen ve herşeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmek adına hep aynı hareketleri tekrar ederek sıkıldıklarını belirten IHMC, daha eğlecenceli deneme süreçleri için böyle bir adımı tercih etmiş.

Bu tarz farklı işlemler ile algoritması daha da iyi hale getirilen ATLAS'ın bahsi geçen temizlik performansını aşağıda izleyebilirsiniz. Videonun 20 kat hızlandırıldığı belirtmekte fayda var.

• Evlerden ırak..s

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu robotu görünce Terminator'e daha çok varmış diyorum.

• Yok aga bu yapay zekanın daha kırk fırın ekmek yemesi lazım. 150 kg ağırlığındaki bir robot evler için hiç de kullanışlı olmaz zaten.
  • Hınzır atlas neler de öğreniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CooL_ROMEO -- 16 Ocak 2016; 14:47:14 >
  • Robotların öncelikle kullanım alanları üretim bantları ve güvenlik amaçlı olacaktır.Tamamen uygun (fiyat,ebat ve özellik) hale geldiğinde ise,son tüketiciye sunulur.

• Sonumuzun başlangıcını izliyoruz. İyi seyirler.

• Bundan tam 20 sene sonrasın da, robot teknolojilerinin şimdiye nazaran çok daha iyi seviyelere gelebiliceğini düşünüyorum.

Örneğin : Dronelar hava da bir saat boyunca kalabiliyor, çesitli dağılımları ve bir çok özellikleri var, bundan on sene öncesin de bu kadar gelişmiş değillerdi. Şimdi arada ki fark çok fazla, anlatmaya çalıştığım olay ise, teknoloji çok hızlı gelişiyor, umarım ki topluma ve dünya adına yararlı cihazlar çıkartırlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evlere temizliğe giden ablalarda işinden olacak bu gidişle teknoloji heryerde.
  • defalarca okudugum benzer basligi acmadan gercek bi video olsada nereye gelindigini izlesem dedim..............
    maalesef diyorum, video sunum sekliyle konusuyor, yaziyi okumaya gerek duymadim...
  • O ne yav, bu makine elektrik süpürgesinden daha çok elektrik yakar :D

• Ooo her eve lazım...

• Robot diyince hep akla insan yerine geçecek Terminator'ler geliyor. İnsanlardaki hayal gücünün tatmin edilmesi için arada sırada böyle tasarımlar yapılsa bile İnsana yakın özelliklerin elde edilmesi sanırım bir kurgudan ibaret kalacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: ylmzsngl

Robot diyince hep akla insan yerine geçecek Terminator'ler geliyor. İnsanlardaki hayal gücünün tatmin edilmesi için arada sırada böyle tasarımlar yapılsa bile İnsana yakın özelliklerin elde edilmesi sanırım bir kurgudan ibaret kalacak.

Buradaki korku robotların terminatörleşmesi değil, bu akılsız makinelerin belli bir elit, çıkarcı baskıcı insan grubunun elinde olması. Olayın vahamiyetini anlamışsınızdır umarım. Ayrıca bu teknolojiler her ne kadar bu haberlerle sevimli gösterilmeye çalışılsada buzdağının görülmeyen kısmı tamamen askeri savunma ve destek harcamalarından devasa ödeneklerle finanse edilmeleridir. Ki bunları insanlığa faydalı olmak için değil fakir, fukara gariban ve kendileri dışında kalan ne varsa yok etmek için kullanacaklardır.

şimdinin mottosu ya kölesin ya ölüydü. Ölmek işimize gelmediği için kölelik düzenine boyun eğdik. Ama gelecek pek parlak değil. Ya ölüsün ya ölü diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spinata

quote:

Robot diyince hep akla insan yerine geçecek Terminator'ler geliyor. İnsanlardaki hayal gücünün tatmin edilmesi için arada sırada böyle tasarımlar yapılsa bile İnsana yakın özelliklerin elde edilmesi sanırım bir kurgudan ibaret kalacak.

Buradaki korku robotların terminatörleşmesi değil, bu akılsız makinelerin belli bir elit, çıkarcı baskıcı insan grubunun elinde olması. Olayın vahamiyetini anlamışsınızdır umarım. Ayrıca bu teknolojiler her ne kadar bu haberlerle sevimli gösterilmeye çalışılsada buzdağının görülmeyen kısmı tamamen askeri savunma ve destek harcamalarından devasa ödeneklerle finanse edilmeleridir. Ki bunları insanlığa faydalı olmak için değil fakir, fukara gariban ve kendileri dışında kalan ne varsa yok etmek için kullanacaklardır.

şimdinin mottosu ya kölesin ya ölüydü. Ölmek işimize gelmediği için kölelik düzenine boyun eğdik. Ama gelecek pek parlak değil. Ya ölüsün ya ölü diyor.

Hocam daha önceden bir yorumum vardı hemen hemen yazdıklarınızın aynısı.

Robotlar insanın fiziki olarak yükünü hafifletmek yerine, çay makinası gibi birçok şirkette çaycılık mesleğini nasıl ortadan kaldırdı ise aynı şey bir çok sektörde de mevcut.

İnsan yerine kullanılacak robotların böyle eli kolu ya da bacağı olan cihazlar değil hayatın birçok alanında oldugunu belirmek istedim aslında. Şahsen işçi olumleri ve iş kazalarının çok yaşandığı bir çok sektörde önleyici ya da yardımcı ürünler olarak çıkarılmasında bir sakınca görmüyorum. İstihdamı köreltmek değil daha çok nitelikli bir çalışma ortamına katkı sunması açısından gelişmesi gerekiyor.

Teknolojiyi işimiz elden gidecek diye engellersek, Osmanlıya matbayı 600 geç getiren arzuhalcilerden farkımız kalmaz. Dolayısı ile 'insan' öğesini herşeyin üzerinde görmek şartı ile gelişimi desteklenmelidir.

• quote:

quote:

quote:

Robotlar insanın fiziki olarak yükünü hafifletmek yerine, çay makinası gibi birçok şirkette çaycılık mesleğini nasıl ortadan kaldırdı ise aynı şey bir çok sektörde de mevcut.

İnsan yerine kullanılacak robotların böyle eli kolu ya da bacağı olan cihazlar değil hayatın birçok alanında oldugunu belirmek istedim aslında. Şahsen işçi olumleri ve iş kazalarının çok yaşandığı bir çok sektörde önleyici ya da yardımcı ürünler olarak çıkarılmasında bir sakınca görmüyorum. İstihdamı köreltmek değil daha çok nitelikli bir çalışma ortamına katkı sunması açısından gelişmesi gerekiyor.

Teknolojiyi işimiz elden gidecek diye engellersek, Osmanlıya matbayı 600 geç getiren arzuhalcilerden farkımız kalmaz. Dolayısı ile 'insan' öğesini herşeyin üzerinde görmek şartı ile gelişimi desteklenmelidir.

Koyun can derdinde, kasap et derdinde.

Adamlar canımıza göz koyacaklar diyorum, işimiz mişimiz diyorsunuz.

Ne işi, iş mi? kaldı artık. Herşeyin elektoronik ve yazılımı çıkmış. Geleceğin için programcılık ya da chip tasarımı gibi ama onun içinde ülkemizde üretim olması gerekir. Bizim gibi üretimi tamamen dışa bağımlı ülkelerin maalesef geleceği parlak değil. Siz sanki avrupada yaşıyormuşçasına hayaller kurmaya devam edin. Ülkemiz açısından durum içler açısı. Adam şu robot teknolojisini az bi işe yarar hale getirsin. Kendi canını bi garantiye alsın. Gör bak canım neler oluyor. Şu an için tabi yolun çooooooooooooooook başındayız.

Goygoya devam. Ama gerçek çok üzücü ve kaçınılmaz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Koyun can derdinde, kasap et derdinde.

Adamlar canımıza göz koyacaklar diyorum, işimiz mişimiz diyorsunuz.

Ne işi, iş mi? kaldı artık. Herşeyin elektoronik ve yazılımı çıkmış. Geleceğin için programcılık ya da chip tasarımı gibi ama onun içinde ülkemizde üretim olması gerekir. Bizim gibi üretimi tamamen dışa bağımlı ülkelerin maalesef geleceği parlak değil. Siz sanki avrupada yaşıyormuşçasına hayaller kurmaya devam edin. Ülkemiz açısından durum içler açısı. Adam şu robot teknolojisini az bi işe yarar hale getirsin. Kendi canını bi garantiye alsın. Gör bak canım neler oluyor. Şu an için tabi yolun çooooooooooooooook başındayız.

Goygoya devam. Ama gerçek çok üzücü ve kaçınılmaz.

Peki Hocam ne yapmak lazım? Teknolojideki gelişmeler durdurulsun, ortaçağ dönemine mi dönelim? korkunun ecele faydası yok. Önem alınacaksa şeffaflık ve dürüslük felsefesi ile insanalara herşeyin açık bir şekilde yansıtılmasını talep etmek lazım.

Ayrıca Robot diyip geçmemek lazım. Bir çok tıbbi tedavi ve cerrahi faliyetlerde bu akıllı cihazlar ve araçlar yardımı ile birçok operasyon başarı ile ve sıfır hata ile yapılabiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlığa faydalı birçok şey de pek tabii yapılıyor ve yapılabilir.

Sizin belirttiğiniz yok etme kurgusu için, robotların insan yerine geçmesi gibi bir senaryoya ihtiyaç olduğunuda sanmıyorum. İsteseler o kadar beklemelerine gerek kalmadan zaten yaparlar.

Bu arada madem konu buraya geldi. Asıl eleştirilmesi gereken şey bence robotların insanlaştırılması değil, insanların robotlaştırılması. Hobilerimiz, yediğimiz şeyler, izlediğimiz şeyler ve hatta uyuma süremiz bile programlamlanmış ve bağımlı hale gelmişiz. İnsanlık açısından endişe duyulması gereken başlıca konu budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ylmzsngl -- 17 Ocak 2016; 15:45:16 >

• Keşke önce yazdıklarımı okusanız, okuduklarınızı bakmakla yetinmeyip anlamını görseniz.

Tehlike robotların insanların yerine geçmesi değil, bilakis bu robotların insanların emrinde olması beni tedirgin ediyor. Siz bardağın dolu tarafından bakıyorsunuz. Ben boş tarafından bakıyorum. Belli ki dolu dolu bir insansınız.

Sizin gözünüzü boyadıkları sivil robot teknolojileri askeriye yanında moleküler biyoloji kalır. İşin aslı Askeriyedir.

Ve amaç senin benim gibi insanlara hizmet olsun diye yapılmıyor.

Neyse bu konuyu gereksiz tartışmayalım. Siz daha benim ne demek istediğimi ya anlamıyor ya da derdiniz midik yarıştırmak. Konuyu daha fazla alakasız yereler çekmeyelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

Şu robotu görünce Terminator'e daha çok varmış diyorum.

evet terminatöre en az 100 yıl daha var. Bu şu yukarıdaki robotlar oyuncakan ibaretler. Yaptığı her hareket önceden programlanmış ve kod çalıştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Karşısına olağanüstü kodlanmamış engel çıksa hata verir durur

Zaten batarya olayını çözememişler direkt kablo ile fişe bağlamışlar. Elektrik arkasındaki kablodan geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 17 Ocak 2016; 16:43:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • daha çok var bu robotların gelişmesine
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.