Şimdi Ara

Android uygulamaların istediği erişim izinlerinin kullanıcıları bunalttığı bilimsel olarak kanıtlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Android uygulamaların istediği erişim izinlerinin kullanıcıları bunalttığı bilimsel olarak kanıtlandı 

Şuan neredesin?

Tüm tanıdıklarının bir listesini görebilir miyim? 

Telefonunda ki fotoğraflara bir bakabilir miyim?

Bu sorular doğrudan sorulduğunda münasebetsiz olarak nitelendirebileceğimiz cinsten sorular iken cep telefonlarımıza ne zaman bir uygulama indirecek olsak daha fazlası ile karşılaşıyoruz. Android kullanıcıları olarak birçok defa programı bir an evvel kullanmak için erişim izin listesine pek bakmadan evet diyoruz. Yapılan araştırma ise bu listeye müdahale etme fırsatımız olsa birçoğumuzun hayır seçeneğini daha fazla kullanacağını açığa çıkarttı.

Ekim ayında yayınlanan Marshmallow’ da durum değişmiş olsa da Google’a göre bu sistem Android cihazların şimdilik sadece %1’nde kurulu. Android kullanıcılarının %99'u  ne yazık ki ya hep ya hiç yaklaşımı ile karşı karşıya.

British Colombia Üniversitesi ve California Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, eğer fırsatları olsa Android kullananların  %80’inin uygulama indirme öncesi istenilen izinlerden en az birine hayır diyeceğini ortaya koydu. Araştırma ayrıca katılımcıların üçte birinin istenilen izinlerden programın çalışması için gerekli olanlar hariç diğer tümünü reddedeceğini gösterdi.

Android uygulamaların istediği erişim izinlerinin kullanıcıları bunalttığı bilimsel olarak kanıtlandı

Araştırma sonuçlarının yer aldığı makale yazarlarından Colombia Üniversitesi Network ve Güvenlik Kıdemli Araştırmacısı Serge Egelman, asıl sorunun tüketicileri sıkmadan önemsedikleri konular hakkındaki hâkimiyeti nasıl verecekleri olduğunu ifade ediyor. Her şeyi sormak bunaltıcı olacağından en iyi çözümün kişilerin hassasiyet gösterdikleri şeylerin temel unsurlarını öğrenerek istenilen izinlerin buna göre düzenlenmesi olduğunu söylüyor. 

Burada önemli olan nokta ise bunun nasıl yapılacağı. Örneğin; fotoğraf galerisi ile işi olmayan uygulamalara farkında olmadan erişim izni veren bir kullanıcıdan bu konuda bir daha izin istenmesinin gerekmediği sonucu çıkartılamaz. Algoritmik olarak bir kullanıcı hakkında bu sonuca varılırsa mesela “ fotoğraf galerisi ile işi olmayan çok alakasız uygulamalara erişim izni verdiğinizi tespit ettik. Gerçekten telefonunuzda ki fotoğrafları kimlerin gördüğü umurunuzda değil ise bir daha sorup sizi rahatsız etmeyelim, ne dersiniz?” gibi bir sorunun sorulması gerekebilir. Tabi ki ifade edilmek istenilen şeyin daha uygun bir dil ile anlatılmasında fayda olacaktır. 

• Google ın amacının ne olduğu belli. Konumunu kullanmak istiyorum diyor evet dersen bir daha sorma seçeneğini çıkartıyor hayır dersen iptal ediyor her seferinde tekrar soruyor. Kısaca sana sahip olmak istiyorum diyor sanki izin vermesek ulaşmıyormuş gibi. Bunların ..sizin dik alası ama maalesef büyük bir kesim bu şeytanları melek gibi gördü ve görüyor. Ama bu durum değişiyor. Ha onların maske değiştirip yollarına devam edecekleri açık. Nedense koyun olmaya çok meraklıyız dünyalılar olarak!

• google ve abd nin amacı belli istediğimizde sizin yerini bilmeliyiz.kullanıcıların kendi kararlarına bırakılmalı bence uygulamada verilcek izinler.bir oyun veya uygulama yüklüycez resmen diyorlar onaylarsan hayatın mahvolur,öbür türlüde oyun veya uygulamayı yükleyemiyorsun.

• Bunun adı izin değil ki olsa olsa bilgilendirme yada gasp. Ya izin verirsin yada yüklemezsin misali.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telefonu açıyorum, Google bir sözleşme kitliyor, huawei bir sözleşme kitliyor birde 3.partiler katılıyor buna oooh. Kabul etmezsen zaten kullanamıyorsun. Hiç etik değil. İHM nin yaptırım uygulaması lazım bu konuda. Ben konumumun veya fotoğraflarımın hangi kılıfla istenirse istensin kullanılmasını istemiyorum. Birde bazı sivri zekalılar var play store da kardiyolog uygulamasındaki yorumlara bakın komedi resmen

• Çok kurmadığım oluyor, bu uygulamanın bununla ne işi var diye. yada erişim izinlerinden engelliyorum.

• Mantık dahilinde izinler istenmesinde sorun yok, ama örnek resimdeki gibi basit bir oyunun neredeyse nüfus sureti ve ikametgah istemesi şüpheli bir durum.

• Apple <3

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Andorid'in en baştan beri atladığı temel nokta. Hızlı çıksın herkes kullansın mantığında çıkartıldı. En önemli özellikler hep sonradan yama gibi eklendi. En baştan en ince noktasına kadar tasarlanmalı ve düşünülmeliydi. Öyle olsa belki şuan rakiplerinden çok daha önce olurdu.

• Ya o da bıktırıyor, doğrudur ama hadi onu da geçtim.
    Şu uygulamaların sürekli güncellenmesi, hele ki Facebook'un her gün güncellenmesi adamı hasta ediyor. Gün geçmiyor ki Facebook güncellenmesi olmasın.
    Yahu o kadar güncelliyorlar. Buna rağmen halen çok fazla 300 küsür megabyte yer kaplayıp bir de çok pil tüketmesini azaltamıyorlar da. O kadar güncellemeden sonra, az yer kaplayıp, düşük pil tüketimi olan bir hale getiremediler ya. Neyini güncelleyip duruyorlar bilmiyorum...

• Ben 1 yıldan fazla süredir uygulama izinlerini Xprivacy ile yönetiyorum, eğer uygulama internet bağlantısı gerektiriyorsa izinleri dikkatle seçiyorum, çalışması için imernete gerek yoksa internet iznini kapatıyorum, ondan sonra neye erişirse erişsin, nasıl olsa eriştiği bilgiyi biyere gönderemeyecek. Pro lisansını da aldım, Pro lisansı alanlar ilgili uygulamanın izinlerini oylama sistemi gibi diğer kullanıcıların yaptığı ayarlara göre sistemden indirebilir.
  • Marsmallow<3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenkaNuank -- 16 Ocak 2016; 14:24:22 >
  • Sırf bu durumdan dolayı birçok uygulamayı kurmaktan vazgeçtim.Alakasız uygulama bile konum bilgisi istiyor.Apple cihazlarındaki gibi bir uygulama geç de olsa geldi ama daha elimize ulaşmadı.

• Adamlar bizleri her saniye takip edip, geleceği ona göre planlıyorlar.

• Kurduğum bütün oyun ve programlarda bu izinlere dikkat ederim. Bu saçma izin istekleri dolayısı ile kurmadığım çok program oldu. Hatta üşenmeyip bazı programların üreticilerine bu izinlerin sebebini öğrenmek istediğimi belirten şikayetlerde bulundum. Ama hiçbirinden tatminkar bir cevap alamadım. Genel olarak biz kurumsal firmayız sizin bilgilerini çalmaya uğraşmıyoruz ve bize güvenin gerekmedikçe bu izinleri kullanmıyoruz şeklinde savunuyorlar kendilerini.

Ençokta mobil bankacılık uygulamalarına sinir oluyorum. Medya dosyalarıma ulaşmak istiyor. Bir bankacılık uygulamasının ne işi olur benim fotoğraflarımla-müziklerimle.

• quote:

Orijinalden alıntı: thunderstruck7

Telefonu açıyorum, Google bir sözleşme kitliyor, huawei bir sözleşme kitliyor birde 3.partiler katılıyor buna oooh. Kabul etmezsen zaten kullanamıyorsun. Hiç etik değil. İHM nin yaptırım uygulaması lazım bu konuda. Ben konumumun veya fotoğraflarımın hangi kılıfla istenirse istensin kullanılmasını istemiyorum. Birde bazı sivri zekalılar var play store da kardiyolog uygulamasındaki yorumlara bakın komedi resmen

Onlara çok gülmüştüm, troll'ün biri ortaya birşey atmış bütün saflar inanmış koyun gibi
    "Parmak izimle yapılanlardan google play sorumludur diyor." Kullandığı telefonda parmak izi tarayıcısı yok. Kamerayı parmakla kapatınca parmak izini çaldığını sanıyorlar.
    Nabız ölçen tüm uygulamalarda aynı yorum var.

• Gerçektende öyle bu işe bir çözüm bulunması gerek.
  • Navigasyon yapacaksın konumu açıyorsun konumunuz googla gonderilecek kabul ediyormusun diyor. Hayıra basıyorum telefonun gps özelliği kapatılıyor. En buyuk saçmalıklardan birisi bu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Telefonu açıyorum, Google bir sözleşme kitliyor, huawei bir sözleşme kitliyor birde 3.partiler katılıyor buna oooh. Kabul etmezsen zaten kullanamıyorsun. Hiç etik değil. İHM nin yaptırım uygulaması lazım bu konuda. Ben konumumun veya fotoğraflarımın hangi kılıfla istenirse istensin kullanılmasını istemiyorum. Birde bazı sivri zekalılar var play store da kardiyolog uygulamasındaki yorumlara bakın komedi resmen

Onlara çok gülmüştüm, troll'ün biri ortaya birşey atmış bütün saflar inanmış koyun gibi
    "Parmak izimle yapılanlardan google play sorumludur diyor." Kullandığı telefonda parmak izi tarayıcısı yok. Kamerayı parmakla kapatınca parmak izini çaldığını sanıyorlar.

Görünce ben utanıyorum ya. Cahilliklerine lafım yok herkes herşeyi bilmek zorunda değil. Sorgulama yeteneği yoksun milletimizden utanıyorum. Şartları kabul ettikten sonra google ı sorumlu tutmalarından utanıyorum. Ki asıl sorumlu tutulacak uygulama sahibi. Ki o sahipte parmak izi falan da yok. Tövbe tövbe çıkılmaz bu utancın içinden

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Görünce ben utanıyorum ya. Cahilliklerine lafım yok herkes herşeyi bilmek zorunda değil. Sorgulama yeteneği yoksun milletimizden utanıyorum. Şartları kabul ettikten sonra google ı sorumlu tutmalarından utanıyorum. Ki asıl sorumlu tutulacak uygulama sahibi. Ki o sahipte parmak izi falan da yok. Tövbe tövbe çıkılmaz bu utancın içinden

Aynen öyle, sorun bilmemeleri değil, birinin ortaya attığı birşeye yüzlerce kişinin düşmesi ve sorgulamadan sazan gibi atlamaları.
    Milletimizde araştırma huyu yok, o yüzden sosyal medyada da benzer kalitede türlü türlü saçmalıklar dolanıyor.
    Bir ara facebook'ta videoda telefonun batarya arkasındaki nfc antenini dinleme cihazı sanıp söken atan vatandaş diğer insanlara da çağrıda
    bulunuyordu, kafirler sizi bu antenle dinliyor sökün atın diye. Binlerce kişi beğenip 100lerce paylaşım yapılmıştı. Ne diyim, gülüp geçiyorum artık.
    Bu tarz sorgulamadan uzak, internette her gördüğüne inanan insanlar o kadar çok ki...
    Teknoloji konusunda herkes herşeyi bilmek zorunda değil, ama birşeyi gerçekmiş gibi kabul etmeden önce araştırıp doğrusunu öğrenmek zorundadır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.