Şimdi Ara

klima ne kadar elektrik tüketir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
117.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar herkes klima tavsiye ediyor ama bu klima ne kadar elektrik yakar acaba ?

• Dostum bu verdiğin linkler çalışmıyor
  • valla benim bildigım şöyele:genelde klimaların kullanım klavuzunda yazıyor.mesala bizmki 1 ssatta 1100 Wat elektrık harcıyor,yani 1,1 Kwatt.elektrıgını kwatı 160-170 kuruş.....kaç saat kullanacaksan 170 ile çarp.
  • klima nın ısıtma sogutma kapasitesine gore deişmekle beraber ortalama 1-1.5 kW arası elektrik sarfiyatı yapıyor
    elektrigin kWh i 0.1278 ytl yaklasık olarak 130 ile 180 bin arasında deişiyor saatlik elektrik sarfiyatı...
  • sayın arkadaşım b,ilinenin tersine klima çok az elektrik tüketir özellikle ınverter klima alırsanız odanızı ısıttıktan sonra asgari çalışma seviyesine düşerek satte 0,350 watt elektrik çeker bunuda elektrik birim fiyatına çarparsanız çok az oldugunu görürsünüz ben evde 3 klima kulanıyorum çok memnunum
  • @Gurcan dostum verdiğin bilgiler gerçekten ilginç, kaç dirençlik ya da ölçüsü neydi tam hatırlayamadım moptor hacmi miydi neyse işte kaç hacimlik klima kullanıyorsun ve yazın kullandıgında ortalama ne fatura ödemektesin,

Ayrıca sakıncası yoksa marka ve model de isteriz :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: eozen81

@Gurcan dostum verdiğin bilgiler gerçekten ilginç, kaç dirençlik ya da ölçüsü neydi tam hatırlayamadım moptor hacmi miydi neyse işte kaç hacimlik klima kullanıyorsun ve yazın kullandıgında ortalama ne fatura ödemektesin,

Ayrıca sakıncası yoksa marka ve model de isteriz :)

benim kullandıgım marka dünyanın en iyi kliması DAIKIN 9000 btu ınverter oldugu içi bir büyügüde olsa sadece kalkışta farklı çeker ayarlanan dereceye geldimi aynı elektrigi çeker

yazın en fazla 68 ytl verdim ayrıca evimde digital elektrik sayacım var gece 22:00 dan sonrada %68 indirimli biliyorsunuz 2 klima sabaha kadar biride 20 saat çalışıyor

9000 btu ınverter klimalar en fazla 15 metre kare yerde iyi çalışır 12000 btu ınvereter klimalar ise 22 metre kare yerde mükemmel çalışır

benim herkese tavsiyem ınverter klima tamam baya pahalı ama inanın arlkadaşlara 3-5 saat oturmaya bile gidince kapatmıyorum
  • Dostum cevap için teşekkürler sayende birşeyi daha öğrenmiş olduk,

İnanılmaz güzel bir rakam 68 YTL hele ki klima 20 saat açık diyorsunuz ben şok durumdayım

Her ne kadar yeri olmasa da konu başlıgı ile alakalı oldugundan soruyorum, şu digital ya da akıılı elektrik sayaçlarının fonksiyonu nedir tam olarak?
  • quote:

Dostum cevap için teşekkürler sayende birşeyi daha öğrenmiş olduk,

İnanılmaz güzel bir rakam 68 YTL hele ki klima 20 saat açık diyorsunuz ben şok durumdayım

Her ne kadar yeri olmasa da konu başlıgı ile alakalı oldugundan soruyorum, şu digital ya da akıılı elektrik sayaçlarının fonksiyonu nedir tam olarak?

sayın arkadaşım geç cevap verdim kusura bakma işte çalışıyorum
    digital saatları kullanmasını bilirseniz çok tasarruf edersiniz ir kere fiyatları çok ucuz ben 3 sene önce 34 ytl almıştım şimdide fazla degildir herhalde,bunun kullanmasıda basit

sabah 06:00-akşam 17:00 arası 10 indirimli
    akşam17:00-22:00 arası %75 zamlı
    akşam 22:00-sabah:06:00 arası %68 indirimli

anlayacagınız akşam 17:00 ile 22:00 arası elektrigi fazla kullanmayacaksınız gece22:00-sabah06:00 arası ne yaparsanız yapın çamaşır bulaşık makinelerini herşeyi bu saatte kullanın saatlere dikkar ederseniz ayda 50 ytl civarı cebinize kalır ama dikkat ederseniz iyi akşamlar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 9 Ocak 2007; 20:05:15 >
  • Bunu benim üstakbel eşime iletim dostum
    ok asğolasın evde birisi var ise günboyu yani eşlerden biri çalışmıyorsa bu akıllı sayaçlar iyi evet akşama da sadece işte tv ışık falan çalışır

Çok teşekkürler çok faydalı bilgiler gurcan dostum
  • quote:

Bunu benim üstakbel eşime iletim dostum
    ok asğolasın evde birisi var ise günboyu yani eşlerden biri çalışmıyorsa bu akıllı sayaçlar iyi evet akşama da sadece işte tv ışık falan çalışır

Çok teşekkürler çok faydalı bilgiler gurcan dostum

sende sağolasın her zaman yardıma hazırım burda, iyi akşamlar dilerim efendim
  • quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

digital saatları kullanmasını bilirseniz çok tasarruf edersiniz ir kere fiyatları çok ucuz ben 3 sene önce 34 ytl almıştım şimdide fazla degildir herhalde,bunun kullanmasıda basit

sabah 06:00-akşam 17:00 arası 33 indirimli
    akşam17:00-22:00 arası %5 zamlı

anlayacagınız akşam 17:00 ile 22:00 arası elektrigi fazla kullanmayacaksınız gece22:00-sabah06:00 arası ne yaparsanız yapın çamaşır bulaşık makinelerini herşeyi bu saatte kullanın saatlere dikkar ederseniz ayda 50 ytl civarı cebinize kalır ama dikkat ederseniz iyi akşamlar dilerim

Ben daha önce akıllı sayaç almayı düşünüyordum ama yaptığım hesaplamalardan sonra fazla avantajlı gelmedi.

Gündüz vakitlerinde hemen hemen aynı fiyattı

Akşam 17:00-22:00 arası yani en fazla elektriğin kullanıldığı vakitlerde %5 değil %57 zamlıydı. sizin verdiğiniz oranlarda bir yanlışlık olmasın? Saat 10 dan sonra fiyat çok düşüyor ama pek çok insan bu saatlerde fazla elektrik tüketimi yapmıyor. Ama devamlı klima kullananlar için avantajlı olacaktır.
  • akıllı sayacta gündüz 115000 17:00 ve 22:00 arası 200000 saat 22:00 den sonra 60000

akılsız sayacta ise 127000

benim akıllı sayac var faturayı hesapladım.Elektriği çok çeken aletleri saat 22:00 den sonra kullanmamıza rağmen hiç bir karımız yok.

Sonuçta gündüz iş dolayısıyla elektriği kullanamıyoruz.

Şimdi klima da aldım 17:00 22:00 arası sürekli çalıştırdığım için benim için bu akıllı sayac zararlı olacak.Eğer değiştirilebiyorsa normal tarife yaptıracağım.

Bu arada klimayı 1 saat açık tuttum.1.2 kW değişim oldu saatte.

Bunun 50 watt ı buzdolabı desek. televizyon ve florasan da elektrik çektiğine göre klimam yaklaşık 1 kW yakıyor saatte.

Hitachi 12000 klasik
  • bu arada ihlas elektrikli şofben sadece 12 dakikada 1.4 KW yaktı.
    Denedim gördüm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serrikoc

quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

sabah 06:00-akşam 17:00 arası 33 indirimli
    akşam17:00-22:00 arası %5 zamlı

Ben daha önce akıllı sayaç almayı düşünüyordum ama yaptığım hesaplamalardan sonra fazla avantajlı gelmedi.

Gündüz vakitlerinde hemen hemen aynı fiyattı

Akşam 17:00-22:00 arası yani en fazla elektriğin kullanıldığı vakitlerde %5 değil %57 zamlıydı. sizin verdiğiniz oranlarda bir yanlışlık olmasın? Saat 10 dan sonra fiyat çok düşüyor ama pek çok insan bu saatlerde fazla elektrik tüketimi yapmıyor. Ama devamlı klima kullananlar için avantajlı olacaktır.

evet arkadaşım benim hesap eve gelen faturaya bakmadan tedaşı aramaktan hatalı oldu direk tedaş izmir müdürlügünü aradım bana söyleneni buraya yazdım onlarda ne yaptıklarını bilmiyorlar şimdi hesapladım yaklaşık %75 zamlı oluyor akşam 17:00-22:00 arası

elimde şimdi fatura var:
    06:00-17:00 arası:,0115026
    17:00-22:00 arası:,0200991
    22:00-06:00 arası:,0061311
    bunlar her halde vergisiz çıplak rakamlar

ayrıca ben bir ay sıkı bir uygulama yaptım tam uyarak 35 ytl karım oldu ben işe yaradıgına inanıyorum çünkü çamaşır makinem gece bulaşık makinem gece banyo gece herşey gece çalışıyor bizde sadece klima oda ınverter oldugu için çok az elektrik çekiyor kullanmasını bilirseniz ayda 50 ytl civarı karınız olur abartısız annemlerle karşılaştırıyorum aynı kilovatı kullanıyoruz aramızda nerde ise fark bu kadar ama uymak şartıyla yanlışlıkla akşam çamaşır fırın kullanırsanız zarar edersiniz bizim ev tamamen buna uyuyor
  • Akıllı sayaçlar belli saat aralıkları verilmiştir fakat bu bizim duvardaki saatimizle her zaman tam uyuşmayabilir. önemli olan sayacın kendi saatidir. Mesela saatler ileri geri alındığında sayaç kendi saatini değiştiremez (en azından benimki değiştirmiyor). Bu sebeple sayacın kendi saati dikkate alınmalıdır. Ayrıca saatin ayarı da bozuk olabilir. Benim sayacın saati 1saat 20 dakika ileri. Bu sebeple pahalı olan saat 17 de değil 15:40 da giriyor. en ucuz tarifeye ise 20:40 da geçiyor.

Bence akıllı sayac her halukarda daha karlı. Mesela bizde çamaşır mak, bulaşık mak, ütü bu ucuz olan saatte çalıştırılır. sıcak su için elektrikli kazanlı termosifon var. onu bir akıllı prize taktım böylece hiç dokunmadan indirimli saatte kendisi çalışıp ısıtıyor ve gün boyunca sıcak su kullanılıyor. Klimayı ise pahalı saatten sonra En az 4 saat daha çalışıyor ve pahalı saatte kaybettiğini geri kazanıyor.

Elektrik faturası gelince genelde hesaplıyorum bizimle toplamda aynı elektirik kilovatını yakmış düz sayaç ile bizim aramızda en az 20-30 ytl fark oluyor.
  • serencam bey bütün akıllı saatler içinde 10 yıllık pil ve otomatik saat yani yaz kış ayarlarıyla gelir ve tam o gün o saatte o uygulamaya geçerler ve benim akıllı sayacım trt nin saati ile aynı ne ileri ne geri bunu ben özellikle ilk aldıgım zaman ve saatlarin yaz-kış uygulamaları yapıldıgı gün ve saatlerde bizzat başında bekleyerek gördüm herşey normal

sizinkide bir arıza olabilir tedaşa bildirin gelip düzeltsinler yada yenisini versinler bu işler tedaş bakıyor

dediğiniz gibi iyi bir kullanım olursa 30-40 arası ytl kadar kar getiriyor azda rakam sayılmaz ben klimayı 20 saat kullanıyorum akşam 22:00 dan sonra 2 klima birden ve bizim evde hergün çamaşır makinesi çalışır özellikle kışın yünlüler bilirsiniz 1,5-2 kilo civarı yıkandıgı için bazen günde 3 falan açılıyor ve ben çok memnunum akıllı sayaçtan herkesede tavsiye ederim ama özellikle hanımlara bayanmara bunu sıkı tembih ederek saat uygulamalarını
  • quote:

serencam bey bütün akıllı saatler içinde 10 yıllık pil ve otomatik saat yani yaz kış ayarlarıyla gelir ve tam o gün o saatte o uygulamaya geçerler ve benim akıllı sayacım trt nin saati ile aynı ne ileri ne geri bunu ben özellikle ilk aldıgım zaman ve saatlarin yaz-kış uygulamaları yapıldıgı gün ve saatlerde bizzat başında bekleyerek gördüm herşey normal

sizinkide bir arıza olabilir tedaşa bildirin gelip düzeltsinler yada yenisini versinler bu işler tedaş bakıyor

bilgilendirme için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serencam -- 9 Ocak 2007; 22:07:23 >
  • s.a size sorum bende eski sınıf klima var yani a sınıfı olmayan çok enerji harcayan saatte 2 kw elektrik harcıyor yani 2 * 0,28 : 0,56 tl elektrik harcıyor yeni kilimalar a sınıfı satte kaç kw elektrik harcıyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.