Şimdi Ara

Birinci Nesil iPhone’da bugünün web siteleri nasıl görünüyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 9 Ocak 2007’de Steve Jobs ilk iPhone’u tanıttığında tüm dünyada mobil dünya adına yeni bir dönemin başladığı fikri uyanmaya başlamıştı bile. Dönemi için bir devrim niteliğinde olan hatta birinci nesil Android cihazının baştan sona değişmesine sebep olduğu iddia edilen ilk iPhone, bugünün web teknolojileri ile ne kadar uyum içinde olurdu hiç düşündünüz mü?

Son olarak iOS 3.1.3 sürümüne güncellenen ve sonrasında bir destek almayan birinci nesil iPhone’a aradan geçen yılların ardından yeniden enerji verdik. Şarj kablosunu taktıktan 10 dakika sonra açılan cihaz, sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Hemen ofisin Wi-Fi ağın telefonu bağladık ve güncel web sitelerinin nasıl göründüğüne yakından bakmak istedik.

iPhone 6s Plus ile birinci nesil iPhone’u yan yana koyduk ve her iki cihazdan Safari’yi açarak bazı web sayfalarına erişmeye çalıştık. Şimdi gelin hangi web sayfalarının halen geriye dönük cihaz uyumluluğu noktasında hassasiyet gösterdiğine yakından bakalım.

Apple Ana Sayfa

Apple’ın resmi ana sayfasını birinci nesil iPhone’dan açmaya çalıştığımızda yükleme süresi yaklaşık 45 saniye sürdü ve karşılığında görsellerin iç içe geçtiği bir ekran bizi karşıladı. Önbelleği temizlenmiş iPhone 6s Plus ise 10 saniye içerisinde görüntüyü işlemişti.

Facebook Mobil Sürüm

Facebook’un mobil sitesi ise birinci nesil iPhone’a görüntüleri göndermeyi başaramadı ne yazık ki.

Twitter

Twitter Mobil sayfasını animasyonlar olmadan yükleyebilen ilk iPhone, sorunsuz bir şekilde siteye giriş de yapabildi.

YouTube

Birinci nesil iPhone ile YouTube’dan halen video izleyebiliyorsunuz. Üstelik hız konusunda iPhone 6s Plus’tan pek de aşağı kalmayan bir deneyim sunuyor.

DonanımHaber Ana Sayfa

DonanımHaber anasayfası birinci nesil iPhone’da da halen sorunsuz bir şekilde gezilebiliyor. Üstelik mobil site değil doğrudan bilgisayarlar için hazırladığımız ana sayfa geriye dönük uyumluluk konusunda sorunsuz durumda.

DonanımHaber Forum Mobil

DonanımHaber Forumları mobil tarafta kusursuz bir şekilde birinci nesil iPhone ile de gezilebiliyor. Siteye giriş yapma, konulara cevap yazma, hesap etkileşimleri gibi bir çok işlemi ilk iPhone’da bile sorunsuz uygulayabiliyorsunuz.

Son 5 yıl içinde bile web teknolojileri böylesine değişim göstermişken bir web sayfasının 9 yıl önceki bir cihazda bile sorunsuz çalışabilmesini garanti etmek aslında çok ciddi bir ARGE deneyimi gerektirecektir. Zaten bir çok geliştirici bu noktada eski cihazlara destek vermeyi bırakıyor. Bugün masaüstünde kullandığımız tarayıcıların geriye dönük uyumluluk noktasında ne halde olduğu aşikarken bir mobil cihazda ortaya çıkan bu sonuç bir hayli ilginç ve ilgi çekici gerçekten.

• Dh nin sorunsuz çalışması iphone 1 den daha eski olduğu içindir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi punisher512 -- 14 Ocak 2016; 18:57:24 >
  • reklamlar..

• "DonanımHaber anasayfası birinci nesil iPhone’da da halen sorunsuz bir şekilde gezilebiliyor. Üstelik mobil site değil doğrudan bilgisayarlar için hazırladığımız ana sayfa geriye dönük uyumluluk konusunda sorunsuz durumda."

bence bu sizin ne kadar geri kalmış bir sistem kullandığınızı gösterir.Sizden başka asp kullanan yok 2004 ten beri güncellenmeyen sistem vs.Durmadan çöküp dursun başka işi yok sitenin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneycaney -- 14 Ocak 2016; 18:57:40 >
  • vayy be iphone un iphone oldugu zamanlardı bunlar o zamanlar iphone sayılı kişide vardı bi ayrıcalıktı 3g desteği yoktu ama iphone 3g vardı :) 3g mi özledim vallahi dukkanımdan fotolarına bakayım bari :)

• Steve Jobs hortlayıp 9 Ocak 2016'da iPhone mu tanıtmış?
  • dh açısından birşey değişmemiş
  • YouTube şaşırttı beni.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple 1.nesil iPhone için son sürüm yazilimi yayinlasa çok güzel bir jest olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • aydınlandım
  • senersongur kullanıcısına yanıt
    cihazin teknik ozelliklerine bakmanizda fayda var :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • donanım haber boş işler bakanlığı

• Sıfır birinci nesil iPhone bulursam alacağım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • apple ve dh reklamı sadece.başka bir şey değil

• Çok eskiden samsung E250 cihazım vardı. Vodafon sağolsun kendi sitesini ücretsiz yapmıştı. Kendi sitesinde haberler, hava durumu, maç skorları gibi bilgilere ücretsiz bakabiliyordum ve teletext gibi olsa da çok hoş oluyordu. Daha sonra Nokia 5800 aldığımda internete girmek için çok kullandım. Haberler, forum, mail vs gibi şeyleri hep telefon üzerinden yapıyordum. Özellikle opera mini sayesinde çok hızlıydı. Daha sonra Xperia P aldım 3 yıl önce. İlk başta çok iyi olsa da özellikle bazı yeni siteler çok çok çok geç açılıyordu. 1 ay önce Z3 compact aldım. Millet burda donanımhaber'i eleştirmiş ama mobilde hem normal site hem de forum çok rahat açılıyor. Forumun mini, mobil ve tablet sürümü var. Ben bu açıdan donanımhaber'i tebrik ediyorum. Şuan çoğu site böyle değil. Sadece üst seviye telefonlar için optimize ediliyor. Orta halli bir telefonla açmak imkansız. Yabancı sitelerde de durum aynı.

• Yanlışlıkla shiftdelete.net'e girdim sandım... Böyle saçma sapan şeyleri onlar yapıyor son dönemde. Umarım DH bu işlere bulaşmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

apple ve dh reklamı sadece.başka bir şey değil

DH'ın reklamı DH'ta ????

• süper test. hemen gidip 2 tane (hem eşime hem kendime) alıyorum.

• Ne telefondu be, bu telefon sayesinde akıllı telefonlarda devrim yaşandı
  • " çakala bak! DH DH'yi kendi silahıyla vuruyor "

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.