Şimdi Ara

Nasa, Dünya'yı göktaşlarından korumak istiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nasa, Dünya'yı göktaşlarından korumak istiyor 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) olası bir kötü senaryo için hazırlık yapmaya başladı. Uzay boşluğundaki göktaşlarını izleyecek yeni bir birim oluşturan kurum bu şekilde uzak gelecekte yaşanabilecek tehlikeleri önlemeye çalışacak.

1998 yılından beri bu konuda araştırmalar yapan NASA bugüne kadar 13500 adet "Dünyaya yakın obje" tespit ettiğini belirtti. Her yıl yaklaşık 1500 objenin daha bu listeye eklendiğini hatırlatan kurum olası bir çarpma anından önce harekete geçebilmeyi planlıyor.

Şimdilik mevcut teknoloji herhangi bir göktaşı çarpmasını engelleyebilecek güçte değil, ancak bu başlangıç ilerleyen yüzyıllarda kurtarıcı rolü üstlenebilir. Dünyanın yaklaşık 4.5 Milyar yaşında olduğunu düşünürsek bugüne kadar dünyaya bir çok göktaşının çarpmış olması ihtimaller dahilinde. Hatta bazı bilim insanları dinazor neslinin de bu tarz bir olay sonrasında tükenmiş olabileceğine inanıyor.

NASA'nın yeni birimi olası bir tehlikenin saptanması halinde ilk olarak diğer ABD kurumlarıyla iletişime geçecek, eğer ihtiyaç duyulursa diğer ülkelerle işbirliği yapılması da söz konusu. 

• nasa yıllık ödeneğini arttırmaya çalışıyor belliki
  • Bazı göktaşlarını görüp tespit etmek çok zor. fark ettiğimizde çok geç olabilir. en azından tespit edildiğinde neler yapılabileceğine dair hazır olmuş olurlar.
  • Dunya yi insanlardan kim koruyacak..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • atmosfer dediğin sağlam gök katmanları zaten koruyor . nasa 100 km irtifada nasıl uçulabilecegini arastırsın

karman line dan asagı bakmak istiyorum abi uçakla ... virgin galactic e yardımcı olsun nasa

şu yazıyı okuyan herhangi biri 100 yıl dır milyon insan yaşıyor 5 kıtada .. gökten bir taş düşüpte ölen olmuş mu ? hayır
  • ABD dünyayı koruyacaksa bizler yandık valla.

• He nasa he , he paşam he koçum benim he

• quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

atmosfer dediğin sağlam gök katmanları zaten koruyor . nasa 100 km irtifada nasıl uçulabilecegini arastırsın

karman line dan asagı bakmak istiyorum abi uçakla ... virgin galactic e yardımcı olsun nasa

şu yazıyı okuyan herhangi biri 100 yıl dır milyon insan yaşıyor 5 kıtada .. gökten bir taş düşüpte ölen olmuş mu ? hayır

İlla birilerinin ölmesi mi gerekiyor yani ?

Göktaşı nedeniyle birilerinin ölmediğini nereden biliyorsun araştırdın mı bütün tarihi ? İnsan nüfusu fazla ancak tüm dünyaya homojen olarak dağılmış bir halde değil. Dünya tahmin ettiğimizden de büyük. Göktaşı düşmediğini savunuyorsan yüzbinlerce göktaşı krateri nasıl oluştu benim babam mı kazdı ? Cahil cahil yorumlarını kendine sakla.

• Adamlar dünyalık işlerini bitirmiş.

• "Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur" asdasdasd xd

• Hahaha komedi ya, insanoğlunun şuan uzaydan gelebilecek gök taşını engellesi imkansız ötesi. Bundan yıllar yıllar önce ben liseye giderken (yani 8-10 yıl önce) bilim teknik dergisinde bir yazı okumuştum. Nasa bir göktaşına uzay aracı çarpıştırmıştı. Çarpmanın etkisi kabaca bir uçağa bir sineğin çarpması kadar etki yapmış. Yani durum bu, yapacak bir şey yok. Uzayda sürtünme olmadığından bu gök taşları epeyce hızlı gdiyor. Büyük kütleli nesnelerin yanından geçerken daha da hızlanıyorlar (ingilizce slingshot. efekt diye geçer) ve bunları dudurdurmak imkansız. Zaten güneş sistemi içinde Jüpiter ve Satürn büyük kütleleri sayesinde büyük gök cisimlerini çekip bize ulaşmasını engelliyor. Engellemezse de yapacak bişey yok, ölümü beklicez. Gök cisimlerini engelleyecek teknolojiye ulaştığımızda zaten dünyanın dışına çıkacak kadar teknoloji de gelişmiş olur. O zaman başka gezegene gideriz, yada gidemeyiz burada ölürüz gideriz.

• Amerika Zaten filmlerde hep dünyayı kurtarıyordu. Bir seferde Gerçek dünyada da kurtarsın..

• quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

atmosfer dediğin sağlam gök katmanları zaten koruyor . nasa 100 km irtifada nasıl uçulabilecegini arastırsın

Yav sen bırak gök taşını bilmem kaç milyar milyon ötedeki güneşin yüzeyinde meydana gelen patlama dünyayı etkiliyor. Hatta büyük çaplı bir patlama tüm insanlığın yok olmasına neden olabişir. Bilim adamları şuan güneşteki patlamaları kayıt altına alıyor, daha sonra bunu logaritmik olarak grafiğe döküp daha önce hiç görülmemiş ama ilerde olabilecek patlamaların büyülğünü hesaplıyorkar. Misal 10bin yılda bir bilmem kaç şiddetinde bir patlama oluyor. Bu patlama tüm insanlığı yok edebilir. Rakamları salladım ama bunlar olabilecek şeyler. En azından bilim insanları bunu ön görüyor. Gök taşı çarpmasına gelecek olursak gerçekten çok tehlikeli. İnsanoğlunun üretebildiği en büyük hidrojen bombası falan çocuk oyuncağı gibi kalır. Şakası yok bu işin ama engellenemez de.

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    nasa gök taşına uzay aracı carptırmış sende buna inandın öyle mi ben bu tip hurafelere inanmıyorumda
  • Sirkadyen S kullanıcısına yanıt
    Adam göktaşı düşmemiş dememiş ki, göktaşı düşmesiyle kimsenin ölmediğini söylemiş.?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Salıverin Cüneyt ARKIN'ı hiç bi problem olmaz :)
  • koruma işini yapacagına pek güvenmiyorum açıkcası...

• quote:

Orijinalden alıntı: slhttnsk

Dunya yi insanlardan kim koruyacak..

Nekadar yerinde bir yorum. Sayfalar dolusu yazıyı bir cümle ile özetlemişsiniz.

• Arada yanlışlıkla başkalarının uydularını da vurur illa ki.

Amerika hep zaten barış isteyen bir ülke. İngiltere, Amerika ortadoğuya hep barış elçileri gönderdi zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rüzgar.

ABD dünyayı koruyacaksa bizler yandık valla.

Kim koruyacak türklermi ?Kim koruyacak türklermi ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.