Şimdi Ara

Casio'dan gerçek bir akıllı saat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Uzun yıllardır kısmen de olsa akıllı saat pazarında faaliyet gösteren Casio, ikonik tasarımını bozmadan kol saatlerine çeşitli akıllı özellikler entegre etmeyi başarmıştı. Şimdi firma Google ile işbirliğine giderek gerçek anlamda bir akıllı saat piyasaya sürmek için kolları sıvadı. 

CES 2016 fuarında görücüye çıkan Casio WSD-F10 akıllı saati, firmanın ilk Android Wear işletim sistemli akıllı saati olacak. Bu kez Edifice veya G-Shock serisine dahil olmuş bir model söz konusu değil. Casio WSD-F10 nevi şahsına münhasır bir akıllı saat olmuş. Firma batarya konusunda bazı optimizasyonlar ile öne çıkmaya çalışacak. 

Kenar kısımlardaki tuşlar ile yönetilen saatin 1.3 inçlik 300x320 piksellik LCD ekranı üzerinden tüm fonksiyonları görülebiliyor. Gelen çağrı ve mesajlar yanında üçüncü taraf uygulama desteği ile pek çok farklı bildirim de kullanıcıya sunulabilecek. Saat aktif olarak kullanıldığında 1 gün kullanım süresi sunuyor. Diğer taraftan renksiz ekran katmanı standart saat işlevlerini sunuyor. Kullanıcı akıllı saat özelliklerini kapattığındaysa bir aya yakın kullanım süresi elde ediyor. Yani bir nevi ultra güç tasarruf modu gibi düşünebiliriz. Casio'nun bu çözümü epey ilginç. 

50 metreye kadar su altında kullanılabilen ürün darbelere karşı da askeri standartlarda dayanıklılık sunuyor. Basınç sensörü, pusula, akselerometre gibi ek bileşenlere sahip olan saat, dış mekan kullanımında çeşitli bilgiler sunabiliyor. Bunlar elbette üçüncü taraf geliştirici desteği ile artırılabilecek.Bluetooth 4.1 ve WiFi özelliklerine sahip Casio akıllı saati, bahar aylarında 500$ fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek.  

• Ekranı color e-ink olmadığı sürece yenilikçi demem.

• Bunun gerçek bir akıllı saat olduğuna yönelik kısmı kestiremedim haberde ama neyse hayırlı olsun sektör adına.

• casio gibi dijital saatin babası olan bir firma hala güzel bir akıllı saat çıkaramadı yazık ya.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Ekranı color e-ink olmadığı sürece yenilikçi demem.

Android wear e ink ekranda verimli olmaz. E ink yerine ultra stamina modu çok daha iyi olmuş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meego

casio gibi dijital saatin babası olan bir firma hala güzel bir akıllı saat çıkaramadı yazık ya.

Geç olsun güç olmasın. Özellik bakımından gayet zengin

• Elsa kullanıcısına yanıt
    özellik bakımından zengin ancak casiodan daha pili uzun süre giden tasarımı daha güzel bir saat beklerdim.

teknik özellikleri;
    Casio Smart Outdoor Watch WSD-F10 Specifications:
    Environmental Durability: MIL-STD-810
    50M Water Resistance
    1.32 inch Display: Dual-Layer with Monochrome LCD and 320 x 300 Color TFT LCD
    Capacitive Touchscreen
    Buttons: TOOL, Power, APP
    Microphone
    Vibrator
    Sensors: Compass, Accelerometer, Gyrometer, Air Pressure, Altitude
    Connectivity: Bluetooth 4.1 (Low Energy), Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n)
    Urethane Band
    Lithium-ion battery
    Recharging Terminal: Magnetic Crimped Terminal
    Recharging Time: ~2 hours at room temperature
    Battery Life:
    Normal use: more than 1 day, roughly (depending on use)
    Timepiece Mode (timekeeping only): more than 1 month, roughly (depending on use)
    Size: ~61.7 × 56.4 × 15.7mm
    Weight: ~93g
    MSRP: $500

Smartphone Requirement:
    Smartphone with Android 4.3 or later
    One of the following models with iOS 8.2 or later: iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6Plus

Temel bilgi eksikligin var.

Android Wear de e-ink mantiklidir aslinda olay Android Wear degil... Cunku saat gibi surekli bildirimler aktif ekranda olmali . Bunu da en tasarruflu yapabilen e-ink teknolojileridir . Olmusken renkli olani dedim .

LG G WATCH R sahibiyim ve AMOLED olmasindan rahatsizim. Ekran omru kisa olmakta . Screen bur olayi yaygin .

Kindle Voyage kullaniyorum ve e-ink avantajini iyi biliyorum .

Ultra Stamia modu donanimsal ekran teknolojisi ile alakasi yok . Sony in guc tasarruf modu diye gelistirdigi bir uygulama .

http://support.sonymobile.com/global-en/xperiaz3compact/kb/02310188014550f700148a7cbe2b0007429/

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    Katiliyorum eink bencede mantikli ama goruntu isleme ve aktarma konusunda yetersiz olabilir. Sadece ikonlar ve daha sadec arayuzler kullanilarak eink bu sekilde kazandirilabilir

• quote:

Temel bilgi eksikligin var.

Android Wear de e-ink mantiklidir aslinda olay Android Wear degil... Cunku saat gibi surekli bildirimler aktif ekranda olmali . Bunu da en tasarruflu yapabilen e-ink teknolojileridir . Olmusken renkli olani dedim .

LG G WATCH R sahibiyim ve AMOLED olmasindan rahatsizim. Ekran omru kisa olmakta . Screen bur olayi yaygin .

Kindle Voyage kullaniyorum ve e-ink avantajini iyi biliyorum .

Ultra Stamia modu donanimsal ekran teknolojisi ile alakasi yok . Sony in guc tasarruf modu diye gelistirdigi bir uygulama .

http://support.sonymobile.com/global-en/xperiaz3compact/kb/02310188014550f700148a7cbe2b0007429/

Ultra enerji tasarrufu yerine ultra stamina modunu kullanmayı daha doğru buldum. Daha anlaşılır oldugunu düşünüyorum.

Öncelikle e ink ekranlı kullanım için google'in arayuzu e ink için 0dan tasarlaması lazım ki daha android wear sistemi olgunluğa erişmemişken google'in böyle bir fantezi yapacağını zannetmiyorum.

Bende de ilk nesil moto 360 var. E ink ekranda telefon etkileşimi zorlaşır.

Şu ana kadar da e ink ekranlı android watch çıkmadı zaten.

• Gerçek akıllı saat nasıl oluyor onu anlamadım. Ben gear s kullandım sahtemiydi şimdi moto 360 2nd gen aldım budamı saat değil. Bu arada 1.3 ekranla ancak bayanlara satar bu saati gear s2 yi de sırf ekranı ufak diye almadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bender B. Rodriquez kullanıcısına yanıt
    Akilli saatlerde goruntu isleme cok onemli degil. LG G WATCH R AMOLED ekranli olmasina ragmen piyasadaki en berbat AMOLED ekran diyebilirim ama is goruyor ekranin surekli acik olmamasi ve pili tuketmesi haric .
    Kaynak verdim anlamissindir umarim ...

Android li e-ink li birsuru tablet var .

e-ink i direk netbook ekrani ile degistiren bile var videosunu gordum Lenovo marka idi .

Velevki Android Wear desteklemiyor e-ink kullanacak firmalar kendisi driver destegini kernel e ekler .

Bence e-ink diye tabir edilen teknolojiler bilerek yayginlasmadi amac eskimis AMOLED panelleri filan tuketmek sonra e-ink e gecis dusunuluyor.

Gerci Garmin in renkli e- paper spor saatleri de bolca yillardir var :

http://explore.garmin.com/en-US/fenix/

Goruldugu uzere yapabilen yapiyor ...

Android Wear de de boyle ekranlar olmali yani guc tuketimi cok dusuk surekli ekran acik iken ortalama 1 hafta giden ekranlar gerekli ( diger sensorler ve islemciler pil kapasitesi de bu sureyi ayrica etkiler de ... )

• quote:

e-ink i direk netbook ekrani ile degistiren bile var videosunu gordum Lenovo marka idi .

Velevki Android Wear desteklemiyor e-ink kullanacak firmalar kendisi driver destegini kernel e ekler .

Bence e-ink diye tabir edilen teknolojiler bilerek yayginlasmadi amac eskimis AMOLED panelleri filan tuketmek sonra e-ink e gecis dusunuluyor.

Android Wear de de boyle ekranlar olmali yani guc tuketimi cok dusuk surekli ekran acik iken ortalama 1 hafta giden ekranlar gerekli ( diger sensorler ve islemciler pil kapasitesi de bu sureyi ayrica etkiler de ... )

Herhangi bir anlamamazlik yaşamıyorum ama tam olarak açıklayamadım sanırım. Google'in veya Casio'nun, Aysenin, fatmanin e ink ekran destekli android wear icin oturup e ink ekrana özel arayuz tasarlaması lazim. Su şartlarda mümkün değil. Kernele ekleseniz de bir şey değişmez yani

Ben android wear diyorum siz androidden saz çalıyorsunuz.

Android wear ile android çok farklı sistemler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elsa -- 6 Ocak 2016; 22:00:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Herhangi bir anlamamazlik yaşamıyorum ama tam olarak açıklayamadım sanırım. Google'in veya Casio'nun, Aysenin, fatmanin e ink ekran destekli android wear icin oturup e ink ekrana özel arayuz tasarlaması lazim. Su şartlarda mümkün değil. Kernele ekleseniz de bir şey değişmez yani

Ben android wear diyorum siz androidden saz çalıyorsunuz.

Android wear ile android çok farklı sistemler

Android Wear ile Android arasindaki fark IOS windows 10 Mobile arasindaki fark gibi mi ?!!

Android Wear hakkinda sana bilgi :

https://en.wikipedia.org/wiki/Android_Wear

Android Wear suan ki surum Android 5.1.1 uzerine derlenmistir . Oyle farkli bambaska bir platform degil . Android Derivate ( turevi ) idir .

Android Wear uygulamalari bile .apk dir ...

http://developer.android.com/training/wearables/apps/packaging.html

• Gerçek denen bira ironik olmuş ekrem yazara bakmadim bu başlığı anca ekrem yazar diye tahmin edip yazdim

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    AMOLED panellerin sürekli yenisi üretiliyor ama, daha az güç tüketeni, daha doğru renk vereni vs. E-paper türü ekranlar güç tasarrufu ve sürekli açık olmaları açısından normal LCD ve AMOLED'lere göre oldukça öndeler. Ancak bu teknolojilerle ilgili sıkıntı, henüz yüksek sayıda renk üretimini beceremiyorlar. Normal LCD ve AMOLED ekranlar uzun zamandır 16 milyon renk üretimi yapabiliyor. Ancak e-ink türü ekranlarda bu bildiğim en fazla 4096 renke kadar ulaşıldı. Aslında normal kullanım için kolunda taşıyacağın bir saat için bu bile oldukça yeterli de Android saatlerle başlayan bu yüksek donanımlı saat akımı bunları beğenmez ne yazık ki. Ayrıca renk sayısı arttıkça ekranın yenilenme süresinin de uzadığı söyleniyor. Bir de gündüz kullanımda oldukça iyi olan bu ekranlar gece aydınlatma ile kullanıldığında renk tonlarında kayıplar vs. olabiliyor.
    Hani bu tip ekranlar bir süre daha geliştirilene kadar AMOLED'ler bu saatler için en iyi çözüm olarak görülmeye devam edilecek. Ancak yeterli renk seviyesi ve tazeleme hızına ulaşınca da üreticiler daha fazla tercih edecektir.

Bu arada Garmin saatim var, JDI'ın Memory In Pixel teknolojili her pikselinde minik bir belleği olan bir ekran tipi kullanıyor. Memory In Pixel ekranlar e-ink tipi ekranlara göre daha yüksek tazeleme hızına sahip ve ekranda istediğin noktaya istediğini çizebiliyorsun. E-paper ekranlarda ise ekranın biri negatif olarak iki kez yenilenmesi ve tazeleme hızının düşük olması gibi sıkıntılar vardı.

Ekranı 16 renk destekliyor ve renk üretimi çok iyi değil. Net bir sarı yok mesela, turuncu gibi çıkıyor. Ayrıca renk skalasında ekrandan mı ConnectIQ platformundan mı bilmem kahverengi renk yok. Ancak 64 renk ekranlı saatlerde kırmızı tonu olarak kahverengi var sanırım. Eğer skalada olmayan bir renk gösterirsen dithering ile bunu göstermeye çalışıyor. Yani yakın renge ulaşmayı sağlayacak renkte nokta veya çizgilerle ekranda titreşim yapıyor. Bu açıdan ekranın 16 renk desteği dışındaki renklerde iyi bir görüntü oluşmuyor pek.
    4096 renkli ekranlarda ise bir AMOLED görüntüsü olmasa da renk açısından ciddi bir sıkıntı çıkmayacaktır. Zaten her renk yüzlerce ton ile destekleniyor demektir.

Android arayüzüne gelince belki eski tip düşük tazeleme hızlı ekranlar için pek iyi olmasa da renk sayısı gitgide artan Memory In Pixel gibi yüksek tazeleme hızlı ekranlar için bir sıkıntı çıkmayacaktır. Çok da özel bir arayüz hazırlama ihtiyacı olacağını düşünmüyorum hani. Ha belli menü öğelerinin renk dalgalanmaları oluşturmaması için bir miktar fotoşop işi gerekebilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.