Şimdi Ara

Yeni WiFi standardı mesafeyi katlamaya geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni WiFi standardı mesafeyi katlamaya geliyor

Kablosuz bağlantı standartları arasında yer alan ve internete erişim esnasındaki en önemli unsurlardan birisi olan WiFi, kendisini geliştirmeye devam ediyor. 802.11ac standardından sonra 802.11ah standardı CES 2016 fuarında teknoloji dünyasına merhaba dedi. 

WiFi Birliği tarafından duyurusu yapılan WiFi HaLow adındaki yeni standart, 1GHz bandının altına inerek 900MHz seviyesinde bağlantı imkanı sunuyor. WiFi HaLow uyumlu cihazlar 2.4GHz ve 5GHz bantlarının yanında artık 900MHz bandında da çalışabilecek. Böylece bağlantı mesafesi iki kat artıyor, duvar gibi engellerden geçiş daha kolaylaşıyor ve tüm bunlar mümkün olan en düşük enerji tüketiminde gerçekleştiriliyor.  Ayrıca cihazlar IP tabanlı bağlantıyı da destekliyor ve bir erişim noktasına yüzlerde cihazın bağlanabilmesini sağlıyor.

WiFi HaLow özellikle akıllı sistemler ve Nesnelerin İnterneti düşünülerek geliştirilmiş. Enerji tasarrufuna önem vermesi nedeniyle giyilebilir cihazlardan sektörel uygulamalara kadar pek çok alanda etkili olması bekleniyor. WiFi HaLow ile uzak mesafelerde bile cihazların enerji tasarrufunu koruyarak birbiri ile iletişime geçmesi mümkün olacak. 

Geriye dönük uyumluluk sunduğu için yeni cihazların önceki nesil WiFi standartlarına bağlanabilmesi konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Elbette yeni standart yeni cihaz demek olduğu için WiFi HaLow tecrübesini yaşamak isteyenlerin kendisine uyumlu yeni cihazlar edinmesi gerekiyor. WiFi HaLow uyumlu ilk cihazların yıl içerisinde piyasada olması bekleniyor.  

• Wifi teknolojisi yavaş bile gelişiyor bence. Geç kalınmış bir hamle. Hiç yoktan iyidir ama.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani çok basit ve bilindik bir manevra. frekansı düşür-menzili artır ama kalite de düşüyor böyle hacı? Hız da elbette.

• Asıl sıçrama LiFi ile olacak. Geliştirildiğinde ve ışık sorunu halledildiğinde hız anlamında başka bir boyuta geçilecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafa

Wifi teknolojisi yavaş bile gelişiyor bence. Geç kalınmış bir hamle. Hiç yoktan iyidir ama.

Tesla nın yüzyıl önce kullanmaya başladığı düşünülürse epey yavaş gelişiyor.Teknoloji geliştiren ülkelerin arka kapıları olmadan
    teknolojileri sunmaması ve pastanın nasıl dağıtılacağına karar verilememesi gibi başlıca gecikme nedenleri de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ONIONBUD -- 5 Ocak 2016; 14:28:47 >
  • 900 MHz frekans bandı bizde halka açık değil lisansı GSM operatörlerine satılmış durumda yanlış bilmiyorsam. Türkiye'de bu standart kullanılabilinecek mi?

• metre cinsinden veya iki kat üç kat mesafe arttı gibicesine bir bilgi var mı ?

• AC standartı bazı cihazlarda kağıt üzerinde kalıyor, zaten ciddi anlamda performans sunan cihazlar çok pahalı. Tamamen piyasayı hareketlendimek için yapılan şeyler.
  • tam modem alayım derken iyi bir gelişme oldu bu. birazdaha idare edeyim bari eskisi ile ben :D

• Sağlık konusunda ne kadar zararlı acaba eskiye göre, keşke bu tip önemli bilgilerde bu gelişmelerin yanında verilse.
  • Betonarme binalarda şuanki Wi-Fi yetersiz geliyor. Güzel haber.
  • 900 Mhz in yıldırm çekme potansiyeli çok yüksek diye biliyorum. Evlerde bu şekilde bir çok cihazın olması tehlike olmaz mı? (Örn: 1998 Panasonic 933Mhz Telsiz Telefonlar)

• 10 mhz yapsınlarda uydunun GPS sinyali misali 1000 km ye kadar sorunsuz iletişim :)

• 900mhz'de çalışan baz istasyonları ile çakışma yaratmayacak mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafa

Wifi teknolojisi yavaş bile gelişiyor bence. Geç kalınmış bir hamle. Hiç yoktan iyidir ama.

az gelişiyor çünki bir sınırı var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet, düşük güç tüketecek, uzak mesefelerden bağlantı kurulmasına imkan tanıyacak fakat öyle gözüküyor ki, veri aktarım hızı çok düşük olacak 802.11ah'ın.

Demedi demeyin.

• iyi mi kötü mü olur artık göreceğiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

900 Mhz in yıldırm çekme potansiyeli çok yüksek diye biliyorum. Evlerde bu şekilde bir çok cihazın olması tehlike olmaz mı? (Örn: 1998 Panasonic 933Mhz Telsiz Telefonlar)

Ben de öyle biliyorum, hatta benim evdeki telefonlardan biri hala 900 Mhz'de çalışan bir Panasonic telefon. Kaç yıldır kullanıyorum taş gibi. Deck telefonlardan bir eksiği yok. Fakat modem WİFİ bağlantısı 900 Mhz olduğunda bu durum sıkıntıya yol açmaz mı acaba? Bana sanki biraz geriye dönüş gibi geldi bu konu.
  • Guzel haberde mesafe artacak mi acaba..

• Cok gec kalinmis cok

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.