Şimdi Ara

dђ ғіат аlвeа такımı (481. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.350
Cevap
73
Favori
1.659.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 479480481482483
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • geçen hafta cumadan beri ankarada iyi kar vardı. hele bir de şehir dışında oturunca karların erimesi de gecikiyor.

bu sayede aracın abs'sini deneme şansı buldum. karlı ve geniş bir yolda frenlere asılıp araç kaymaya başlayınca abs hemen devreye giriyor ve kaymayı engelliyor. tabi bu arada fren pedalı ayağıma alttan alttan vururken fren kısmından da takır tukur sesler geliyor. daha önce absli araç kullanmadığım için kıyaslama yapamayacağım, o yüzden bu sesler veya pedalın alttan ayağıma vurması normal midir bilmiyorum. ama kaymayı kesinlikle engelliyor ve kontorlü kaybettirmiyor.

ikincisi sabahları ilk çalıştırdığımda biraz çalıştırıp hareket ettikten sonra frene bastığım zaman araç istop ediyor. 3-4 sabah oldu bu. sonra çalıştırınca sorun olmuyor. ısınınca zaten sorun yok. sanırım motor o anda frenin hava emişini karşılayamıyor veya neyse işte bilmiyorum.

bu arada araç 1.300 km oldu. motor ilk günlere göre daha çabuk cevap veriyor bana. birbirimize iyice alışıyoruz sanırım. hatta lambalarda kalkışta yol müsaitse beni ekip giden araçlara kızdığım zamanlar gazı kökleyip arabayı roketliyorum. gerçekten adamı koltuğa yapıştırıyor, maşallahı var bu multijet motorun. özellikle rampalarda nazar değecek diye korkuyorum

• tüm arkadaşlara merhaba ben yeniyim umarım benide kabul edersiniz. sıfır albea sole 1.4 araba aldım daha 650 km oldu burayı görünce kyıt olup yazmaya karar verdim
  • İNEGÖLLÜ Arkrdaşım
    Alarm tabiki aküyü etken olur ama bir akü bir yıl içinde bu tarz arıza vermmemeli.Ancak araçta kaçak varsa akü bukadar zamanda arıza yapar.Tekrar İyi bir elektirik ustasına kaçak olup olmadıgını kontrol ettir derim.Birde akünün gözlerini ölçtür belki bozuk olabilir
  • ERCİNSAHİN Arkadaşım
    ABS li araç kullanmadım.Ancak şunu sorayım.abs olmadanda mesala 80-90- km hızlardada pedal geri vuruyomu veya titriyomu?
    Eger yapıyorsa ön disklerde yamulma vardır tonalama ile giderilebilir eger kurtarmassa yenisi ile değiştirmek gerekir.Aracın anladıgım kadarı ile sıfır abs diskleri tutup bıraktığından mesala otobüslerde dakikada 3000-3500 kezdir otomobillerdeki oranını bilmiyorum bundan dolayıda yapar eğer sadece abs de yapıyorsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turgut reis 18 -- 29 Ocak 2010; 15:31:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turgut reis 18

ERCİNSAHİN Arkadaşım
    ABS li araç kullanmadım.Ancak şunu sorayım.abs olmadanda mesala 80-90- km hızlardada pedal geri vuruyomu veya titriyomu?
    Eger yapıyorsa ön disklerde yamulma vardır tonalama ile giderilebilir eger kurtarmassa yenisi ile değiştirmek gerekir.Aracın anladıgım kadarı ile sıfır abs diskleri tutup bıraktığından mesala otobüslerde dakikada 3000-3500 kezdir otomobillerdeki oranını bilmiyorum bundan dolayıda yapar eğer sadece abs de yapıyorsa...

yok kardeş, bu bahsettiğin gibi bir şey değil. normal frende yapmıyor onu. abs olduğu bariz belli. kaymayı engelliyor. iyi birşey bu abs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paye001

tüm arkadaşlara merhaba ben yeniyim umarım benide kabul edersiniz. sıfır albea sole 1.4 araba aldım daha 650 km oldu burayı görünce kyıt olup yazmaya karar verdim

hoşgeldin arkadaşım aramıza. arabanı da güle güle, kazasız belasız, iyi günlerde sağlıcakla kullan inşallah.

DH Albea Takımının sıcak ortamını görünce insanın hemen kayıt olası geliyor değil mi? Zira çok kıymetli ve teknik bilgisi çok kuvvetli kişiler var burda, muhabbet de çok seviyeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kalegibi

quote:

Orijinalden alıntı: lebu

cam suyuna donmaması için antifiriz konmalı mıdır, miktarı ne olmalıdır, ne kadarı boyaya, sileceklere, aksama zarar verir acaba?
    0

dostum antifirizden kastın antifirizli cam suyundan bahsediyorsan evet bu soğuk günlerde kullanmalısın fakat bahsettiğin antifiriz radyatöre kullanılanı ima ediyorsan(umarım değildir) sakın ama sakın böyle bir hatada bulunma en basitinden şunu söyleyeyim boyanın canına okur olastik aksama zarar vermesini hesaba katmıyorum bile

söylediğim aynen antifiriz, radyötöre konandan .. normal suya ilave göz kararı bir miktar koyuyorum , doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum ama böyle uyguluyordum. doğru oranı bilen var mı diye sormuştum.. piyasadaki antifirizli cam suyunda normal antifirzden (etilen glikol) farklı bir kimyasal mı var?

• Bugün malzemeleri aldım yarın plakalığı iptal etmeye karar verdim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreezeTheLife -- 29 Ocak 2010; 17:48:46 >
  • inegöllü

Evet alarm gibi aksesuarlar çok kullanılmayan arabalarda akünün ömrünü baya kısaltıyor.Öncelikle Akü Kutup Başların gevşekmi ona bak.Kutup başlarını güzelce sık sıkı olmazsa akü tam şarj olmuyor.Sonrada bir akücüye git Alternatörden gelen elektriği aküyü falan ölçtür bir problem var mı baktır.Aküde bir üretim hatasıda olabilir öyleyse garantiden değiştirirler.

lebu

Marketlerde.........vb. Cam antifirizi satılıyor mavi renkli bir sıvı litresi 1-2TL oluyor onlardan kullan üzerlerinde 1 litre suya yarım şişe koyarsan -20 derecede 1 şişe koyarsan xxx dercede donar...vb. diyede yazıyor.Hemde içindeki katlılar sayesinde camı daha iyi temizliyor.Heryerde var onlardan al bence.................
  • aramıza katılan arkadaşlar hoşgelmişler.yeni araçları hayırlı uğurlu olsun.kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin allahım.

akü zayıflamasına gelince evet alarm etkili olabilir.şarj dinamosu iyi çalışmıyor olabilir.kaçak olabilir.kutup başları gevşek olabilir.

antifiriz olayına gelince,önceki aracımda radyatöre koyulan antifirizi silecek su kabına koyduğum çok oldu.görülür hiç bir zararını görmedim.
  • quote:

tüm arkadaşlara merhaba ben yeniyim umarım benide kabul edersiniz. sıfır albea sole 1.4 araba aldım daha 650 km oldu burayı görünce kyıt olup yazmaya karar verdim

Aramıza Hoşgeldin.Allah Kaza bela vermesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercinsahin

quote:

hoşgeldin arkadaşım aramıza. arabanı da güle güle, kazasız belasız, iyi günlerde sağlıcakla kullan inşallah.

DH Albea Takımının sıcak ortamını görünce insanın hemen kayıt olası geliyor değil mi? Zira çok kıymetli ve teknik bilgisi çok kuvvetli kişiler var burda, muhabbet de çok seviyeli.

Aynen teknik bilgisi çok kuvvetli arkadaşlarımız var, muhabbetimizde iyi Allah bozmasın ortamımız güzel...

• quote:

Orijinalden alıntı: br251

inegöllü

Evet alarm gibi aksesuarlar çok kullanılmayan arabalarda akünün ömrünü baya kısaltıyor.Öncelikle Akü Kutup Başların gevşekmi ona bak.Kutup başlarını güzelce sık sıkı olmazsa akü tam şarj olmuyor.Sonrada bir akücüye git Alternatörden gelen elektriği aküyü falan ölçtür bir problem var mı baktır.Aküde bir üretim hatasıda olabilir öyleyse garantiden değiştirirler.

lebu

Marketlerde.........vb. Cam antifirizi satılıyor mavi renkli bir sıvı litresi 1-2TL oluyor onlardan kullan üzerlerinde 1 litre suya yarım şişe koyarsan -20 derecede 1 şişe koyarsan xxx dercede donar...vb. diyede yazıyor.Hemde içindeki katlılar sayesinde camı daha iyi temizliyor.Heryerde var onlardan al bence.................

Cam antifirizi Tekzen'de falanda var...

• ilginize teşekkürler arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saffet33

Arkadaşlar hepinize kazasız yolculuklar diliyorum.Uzun süre foruma giremiyordum.Mayıs 2009 da 24.000 e Premio mjet aldım.Çok memnundum.Eylül ayında kırmzıda beklerken sol tarafımdaki kamyon sarı ışığı bile beklemeden sol tarafta sarı yanınca hareket etti.Büyük araçlar kavşağa dıştan giriyorlar.Kamyon aracımın arka tampondan başladı dikiz aynasına kadar sol tarafı yırttı.Yara almadığımıza şükrettik. Aracın sol tarafı kapılar değişti. Artık kamyonlardan uzak duruyorum. Yollarda en tehlikeli araçlar kamyonlar ve otobüsler diyorum.Allah kaza bela vermesin.

arkadaşım büyük geçmiş olsun Allah tekrarını yaşatmasın...Allah hepimiz kazadan beladan korusun....büyük badire atlatmışsın...sadaka falan vereydin adak falan ...
  • quote:

iyi yaptın aga hoşgeldin sefalar getirdin buyur buyur başımızla beraber....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oğuzhan AŞAR

Bugün malzemeleri aldım yarın plakalığı iptal etmeye karar verdim...

baba ne kaçırdım ben...ne malzemesi ne plakalığı...hayırdır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercinsahin

geçen hafta cumadan beri ankarada iyi kar vardı. hele bir de şehir dışında oturunca karların erimesi de gecikiyor.

bu sayede aracın abs'sini deneme şansı buldum. karlı ve geniş bir yolda frenlere asılıp araç kaymaya başlayınca abs hemen devreye giriyor ve kaymayı engelliyor. tabi bu arada fren pedalı ayağıma alttan alttan vururken fren kısmından da takır tukur sesler geliyor. daha önce absli araç kullanmadığım için kıyaslama yapamayacağım, o yüzden bu sesler veya pedalın alttan ayağıma vurması normal midir bilmiyorum. ama kaymayı kesinlikle engelliyor ve kontorlü kaybettirmiyor.

ikincisi sabahları ilk çalıştırdığımda biraz çalıştırıp hareket ettikten sonra frene bastığım zaman araç istop ediyor. 3-4 sabah oldu bu. sonra çalıştırınca sorun olmuyor. ısınınca zaten sorun yok. sanırım motor o anda frenin hava emişini karşılayamıyor veya neyse işte bilmiyorum.

bu arada araç 1.300 km oldu. motor ilk günlere göre daha çabuk cevap veriyor bana. birbirimize iyice alışıyoruz sanırım. hatta lambalarda kalkışta yol müsaitse beni ekip giden araçlara kızdığım zamanlar gazı kökleyip arabayı roketliyorum. gerçekten adamı koltuğa yapıştırıyor, maşallahı var bu multijet motorun. özellikle rampalarda nazar değecek diye korkuyorum

Takır tukur sesler gelmesi ve pedalın titremesi normal. Abs devreye giriyor.

Arkadaşlar arabada abs, ebd var diye kendinize aşırı güvenmeyin. Abs sadece tekerleklerin kilitlenmesini önler. Frene basılı iken bile manevra yapabilirsiniz. Abs fren mesafesini ARTIRIR. Kışın yollar buzlu iken veya gizli buz varken aşırı hız yapmadan ayağınızı gazdan çekerek yavaş yavaş fren yapın. Ani fren yapmayın arabayı kaydırırsınız hatta spin atar. Abs'li araçlarda frene basılı tutarak fren yapın. Fren mesafesini yaza göre birkaç kat olarak hesaplayın.

Geçen gün bir gazetede okuduğum bir yazıda özellikle 4x4 sahipleri bu kış günlerinde arabalarına güvenerek çok yolda kalmışlar. Teknolojiye güvenip kendinizi ve arabanızı riske atmayın.

• quote:

Selam arkadaşım hoş geldin. Bu foruma takıl burası albeacıların yeri. Sormak istediğin veya merak ettiğin herşeyi burada bulabilirsin. Zamanın varsa daha önceki sayfalara da bak. Burada albea ile ilgili herşey var
  • arkadaşlar albea arka plaka lambalarını beyaz ile değiştirmeyi düşünüyorum ankarada olan arkadaşlar oto ünlüde bulamadım nerde bulabilirim?
  • 
Sayfa: önceki 479480481482483
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.