Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (193. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
17.660
Cevap
366
Favori
1.943.750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eski diye bahsettiğimiz şarj aletleri Basit 2 diyot ve küçük elk. kondansatörden ve max akımı sınırlamak için bir ad. dirençten ibaret şarj cihazlarıdır. Bunlarda şarj çıkış voltajlarıda sabit değildir. AC yani şebeke geriliminin değişmesine paralel çıkış DC gerilimde değişir. Pil doldukça şarj akımıda azalır ve pil voltajı şarj cihazının çıkış voltajına eşitleninceye kadar bu azalma devam eder ve voltaj eşitlenince şarj akımı sıfırlanır. Eğer şarj devresine seri bağlı bir LED varsa bu LED' de Söner. Ancak Şarj çıkış voltajı en azından 1.42 V ' dan düşükse bu LED sönmesine rağmen piliniz Tam şarj olmamış demektir. Şarj voltajının bu değerin altına düşmesinde en büyük etken şebeke voltajınında (220VAC) %10 dan fazla düşmesi demektir.
    Size verdiğim değer ortalama bir değerdir Ne pilleriniz yarı şarj olacak nede yüksek voltaj nedeniyle pilleriniz aşırı şarja gitmeyecek bir değer aralığı. O, 15 dk.-yarım saate şarj yapan cihazlarda damla şarja rağmen şarj voltajı 1.65 V' a kadar yükseltilmiş şarj voltaj değerleri sayesinde sağlanmaktadır.
    AT-908 de bu değerler max 1.46-1.48 V arasındadır. En azından benim kullandığım örneklerde değerler böyleydi.
    quote:

Orijinalden alıntı: fever2006
    Bipekkan ustam,
    Belki hatırlarsın eski şarj aletimde piller şarj halindeyken voltajın 1.42-1.5 arasında bir değer göstermesi gerektiğini söylemiştiniz.Orada pillerin kapasitesine değil şarj aletinin durumuna mı bakmış olduk?
    Oradaki durum neydi şimdiki durum ne anlayamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@fever2006,
    Eski diye bahsettiğimiz şarj aletleri Basit 2 diyot ve küçük elk. kondansatörden ve max akımı sınırlamak için bir ad. dirençten ibaret şarj cihazlarıdır. Bunlarda şarj çıkış voltajlarıda sabit değildir. AC yani şebeke geriliminin değişmesine paralel çıkış DC gerilimde değişir. Pil doldukça şarj akımıda azalır ve pil voltajı şarj cihazının çıkış voltajına eşitleninceye kadar bu azalma devam eder ve voltaj eşitlenince şarj akımı sıfırlanır. Eğer şarj devresine seri bağlı bir LED varsa bu LED' de Söner. Ancak Şarj çıkış voltajı en azından 1.42 V ' dan düşükse bu LED sönmesine rağmen piliniz Tam şarj olmamış demektir. Şarj voltajının bu değerin altına düşmesinde en büyük etken şebeke voltajınında (220VAC) %10 dan fazla düşmesi demektir.
    Size verdiğim değer ortalama bir değerdir Ne pilleriniz yarı şarj olacak nede yüksek voltaj nedeniyle pilleriniz aşırı şarja gitmeyecek bir değer aralığı. O, 15 dk.-yarım saate şarj yapan cihazlarda damla şarja rağmen şarj voltajı 1.65 V' a kadar yükseltilmiş şarj voltaj değerleri sayesinde sağlanmaktadır.
    AT-908 de bu değerler max 1.46-1.48 V arasındadır. En azından benim kullandığım örneklerde değerler böyleydi.
    quote:

Bipekkan ustam,
    Belki hatırlarsın eski şarj aletimde piller şarj halindeyken voltajın 1.42-1.5 arasında bir değer göstermesi gerektiğini söylemiştiniz.Orada pillerin kapasitesine değil şarj aletinin durumuna mı bakmış olduk?
    Oradaki durum neydi şimdiki durum ne anlayamadım.

Evet benim at908'de aynı şekilde, şarj anındayken 1.46-1.48 aralığında değerler gösteriyor.
    Son almış olduğum 2li power accu 1400 paketi de şarj ettim.Şarj sonrasında birinin değeri 1.39 diğeri 1.412 'yi gösterdi.
    Genel olarak iki tane pil çıkıntılık yaptı.Şarj sonrası birisi 1.45 diğeri 1.39(zaten diğer bütün piller 1.41 civarı değerlerde)...Anormal olan pil hangisidir bipekkan? Bunları normalleştirmenin bir yolu var mıdır?
  • @fever2006,
    Gerçekte bu değerlerde anaormal değerler değil yani kötü değil. Bu fark çoğunlukla imalat sırasında bir serinini diğerini tutmamasından kaynaklanmakta. Zaten bu nedenle eşleştirme yapın diyorum. Eğer birbirinden farklı şarjlanma değerlerine sahip pilleeri bir arada kullanırsanız üzerinde voltaj tutan daima aşırı şarj olacak, diğeri de pasif kalacaktır. Bu sorun pillerin tek tek kullanımı sırsında hiç önemli değilken örneğin 2 pil kullanan fotograf makinasında daha kısa sürede, 4 pillilerde ise daha uzun sürede ortaya çıkan performans düşüklüğü olarak belirecektir. Bu nedenle sadece 1400 mA için geçerli, değil tüm piller için geçerli bu yöntem ama bunu kolay kolay kimseye anlatamazsınız, kimseyede diyemeyizki "arkadaş 4 pile ihtiyacın var ama sen git 3 paket al ve bunları eşleştir". Çünkü bütün dünyada satılan bu piller standart kullanım pilleri, ama kalite istiyorsanız TR' de pek göremezsiniz ama fb. ca eşleştirilmiş en azından aynı serinin pilleri bir arada satılmakta tabi fiyat 3 misli. Vatandaş tanesi çeşitli kampanyalarla 3-4-5 TL ye satılan .... marka varken giderde tanesi 15 TL' ye AA pil alırmı? Hatta bizde kesin fiyat 20 TL' nin altına düşmez. Bu nedenlede millet ucuz diye elinde tuzluk koşarken kampanya pillerine, bizim uyarılarımız aslında boşuna....
    quote:

Evet benim at908'de aynı şekilde, şarj anındayken 1.46-1.48 aralığında değerler gösteriyor.
    Son almış olduğum 2li power accu 1400 paketi de şarj ettim.Şarj sonrasında birinin değeri 1.39 diğeri 1.412 'yi gösterdi.
    Genel olarak iki tane pil çıkıntılık yaptı.Şarj sonrası birisi 1.45 diğeri 1.39(zaten diğer bütün piller 1.41 civarı değerlerde)...Anormal olan pil hangisidir bipekkan? Bunları normalleştirmenin bir yolu var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@fever2006,
    Gerçekte bu değerlerde anaormal değerler değil yani kötü değil. Bu fark çoğunlukla imalat sırasında bir serinini diğerini tutmamasından kaynaklanmakta. Zaten bu nedenle eşleştirme yapın diyorum. Eğer birbirinden farklı şarjlanma değerlerine sahip pilleeri bir arada kullanırsanız üzerinde voltaj tutan daima aşırı şarj olacak, diğeri de pasif kalacaktır. Bu sorun pillerin tek tek kullanımı sırsında hiç önemli değilken örneğin 2 pil kullanan fotograf makinasında daha kısa sürede, 4 pillilerde ise daha uzun sürede ortaya çıkan performans düşüklüğü olarak belirecektir. Bu nedenle sadece 1400 mA için geçerli, değil tüm piller için geçerli bu yöntem ama bunu kolay kolay kimseye anlatamazsınız, kimseyede diyemeyizki "arkadaş 4 pile ihtiyacın var ama sen git 3 paket al ve bunları eşleştir". Çünkü bütün dünyada satılan bu piller standart kullanım pilleri, ama kalite istiyorsanız TR' de pek göremezsiniz ama fb. ca eşleştirilmiş en azından aynı serinin pilleri bir arada satılmakta tabi fiyat 3 misli. Vatandaş tanesi çeşitli kampanyalarla 3-4-5 TL ye satılan .... marka varken giderde tanesi 15 TL' ye AA pil alırmı? Hatta bizde kesin fiyat 20 TL' nin altına düşmez. Bu nedenlede millet ucuz diye elinde tuzluk koşarken kampanya pillerine, bizim uyarılarımız aslında boşuna....
    quote:

Boşa değil bipekkan, eminol bi çok kişi dikkate alıyordur bu söylediklerini.
  • slm pi pekkan sana birsey dicem ben mersindeyim burda ataba at 908 sarj aletini bulamadim birkaç yerde var ama onlarda pahali geldi senin tavsiye ettiğin yerler varmi acaba lütfen bu konu hakkinda yardimci olurmusun bana lütfen
  • @ismet33,
    Sayfanın en üstünde Ankara' dan alınabilecek bir yerin her türlü bilgisini verdim (Mesajın en altında Tlf. edin anlaşın göndersinler) Tabi benim Ank. aldığım fiyatın üstüne kargo 5-6 TL binecektir. Ayrıca GG' de Ali Kırtıl' da satıyor Fiyat bilmiyorum ama kargolu uygun olabilir Mersin fiyatını yazmadığınız için bilemiyorum, hangi fiyata göre ucuz yada pahalı olur.
    quote:

Orijinalden alıntı: ismet33

slm pi pekkan sana birsey dicem ben mersindeyim burda ataba at 908 sarj aletini bulamadim birkaç yerde var ama onlarda pahali geldi senin tavsiye ettiğin yerler varmi acaba lütfen bu konu hakkinda yardimci olurmusun bana lütfen
  • pi pekkan sayfanin en üstünde istanbul numarasi var senin dediğin yani ankara deil ama ben orayida aradim kargo ile 26 TL gelior fiat ataba at 908 sence bu fiat biraz pahali deilmi bana sadece ürün fiatina 21 tl dediler ya bence pahali sen gecenlerde ben 14 tl aldim ataba at 908 dedin ama adamlar bana 21 TL dior sana ben üniversitde öğrencisiyim mutlaka almam lazim o sarj aletini derslerime calişmam için pilleri sarj etmem gerek onun içinde o sarj aletini almam gerek ama senden rica etsem sen bana alip yollarmisin acaba pi pekkan lütfen sen alip bana PTT kargo ile yollarsan neyse parasi ben verim ok PTT kargo türkiyenin her yerine 3 TL ye gider lütfen bana bir yardimci olurmusun pipekkan ders calişmam için mutlaka almam gerek o sarj aletini kusura bakma ama seni zor durumda sokmam istemek ama yardimina ihtiyacim var ama
  • Nasıl olmaz @ismet33, Mesajın en üstü demedim en altta.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Fiyat olarak şu anda güncel fiyatı bilmiyorum. 2-3 ay önce 15 TL idi. Buradan fiyatı sorun. Ayrıca PTT kargo' da ancak kırılmayacak şeyler gider. Geçen sene 10 kg nohut torbası içindeki Domates Reçeli kavanozunu kırdılar, peynir tenekesini deldiler 4 kat oluklu mukavva kutu içinde bile. Zaten firmalar anlaşmalı kargolarla gönderiyorlar Küçük paketleri 5 TL' ye getiriyorlar Siz kapıda ödüyorsunuz.
    quote:

Orijinalden alıntı: ismet33

pi pekkan sayfanin en üstünde istanbul numarasi var senin dediğin yani ankara deil ama ben orayida aradim kargo ile 26 TL gelior fiat ataba at 908 sence bu fiat biraz pahali deilmi bana sadece ürün fiatina 21 tl dediler ya bence pahali sen gecenlerde ben 14 tl aldim ataba at 908 dedin ama adamlar bana 21 TL dior sana ben üniversitde öğrencisiyim mutlaka almam lazim o sarj aletini derslerime calişmam için pilleri sarj etmem gerek onun içinde o sarj aletini almam gerek ama senden rica etsem sen bana alip yollarmisin acaba pi pekkan lütfen sen alip bana PTT kargo ile yollarsan neyse parasi ben verim ok PTT kargo türkiyenin her yerine 3 TL ye gider lütfen bana bir yardimci olurmusun pipekkan ders calişmam için mutlaka almam gerek o sarj aletini kusura bakma ama seni zor durumda sokmam istemek ama yardimina ihtiyacim var ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 30 Ocak 2010; 19:12:37 >
  • Daily-power Marka usb şarjlı pil hakkın da bilgisi olan var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi delfi -- 30 Ocak 2010; 19:41:44 >
  • biz şarj cihazını aldık ya dün baktım teknosada varta power station 60 tl'ye vardı. konnoc da yeni açılan tekzen'de vardı.
  • @delfi,
    Bu konu bir evvelki sayfada bol bol konuşuldu..........
    quote:

Orijinalden alıntı: delfi

Daily-power Marka usb şarjlı pil hakkın da bilgisi olan var mı ?
    ............................
  • Bipekkan öncelikle verdiğin bilgiler çok güzel çok teşekkür ederim. Yazıyı bugün keşfetim ve çok faydalı bilgiler var. Benim bir kaç sorum olacaktı. bende 5-6 senelikşarjlı piller var yeni piller de alıyorum çeşitli markalarda ama çoğu gp marka pil bilinçsiz kullanımdan dolayı şuana kadar hiçbir pilden performans alamadım dijital makinada kullandığım gp 2700 lük piller en fazla 30 fotoğraf çekimi sonrası bitiyordu en son kullandığım şarj aleti gp powerbank 5 saatte şarz eden modeliydi. Yeni bir şarj aleti almak istiyorum hem eski pillerimi canlandırabileceğim hem de yeni pillerimle performans alabileceğim. Yazılarında bu modeller var ama 65 sayfayı tek tek incelemem şu an için mümkün değil pil şarz cihazını almam gerekiyor bana önerebileceğin bir alet var mı ilk sayfalarda bahsettiğin ATABA AT-998 hoşuma gitti ondan mı alayım acaba? Şimdiden teşekkür ederim... Ellerine sağlık
  • @bipekkan,

Ben dedim hocam imzana koy diye .
  • doğubankta ya da sirkecide varta professional'leri nerede ve kaça bulabilirim

ayrıca at 908 bana biraz büyük gelmişti, arkadaşımda şimdi, at 508 alsam 908'den ne farkı var acaba? daha yavaş mı şarj eder?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erencaner -- 1 Şubat 2010; 16:39:58 >
  • @muhdem,
    65 Sayfayı tek tek okumanıza gerek yok, sadece bu sayfa' nın en üst ilk mesajı, Bu konuda yazdığım makaledir. Oradan bir şarj aleti seçebilirsiniz. Devam etseydiniz AT-998 ile ilgili görüşlerimin Tamamen değiştiğini görecektiniz. Almayın derim.
    quote:

Orijinalden alıntı: muhdem

Bipekkan öncelikle verdiğin bilgiler çok güzel çok teşekkür ederim. Yazıyı bugün keşfetim ve çok faydalı bilgiler var. Benim bir kaç sorum olacaktı. bende 5-6 senelikşarjlı piller var yeni piller de alıyorum çeşitli markalarda ama çoğu gp marka pil bilinçsiz kullanımdan dolayı şuana kadar hiçbir pilden performans alamadım dijital makinada kullandığım gp 2700 lük piller en fazla 30 fotoğraf çekimi sonrası bitiyordu en son kullandığım şarj aleti gp powerbank 5 saatte şarz eden modeliydi. Yeni bir şarj aleti almak istiyorum hem eski pillerimi canlandırabileceğim hem de yeni pillerimle performans alabileceğim. Yazılarında bu modeller var ama 65 sayfayı tek tek incelemem şu an için mümkün değil pil şarz cihazını almam gerekiyor bana önerebileceğin bir alet var mı ilk sayfalarda bahsettiğin ATABA AT-998 hoşuma gitti ondan mı alayım acaba? Şimdiden teşekkür ederim... Ellerine sağlık
  • @SwordsMan,
    Çok haklısın....
    Nasıl Bu Çözüm İyi mi ?
    quote:

Orijinalden alıntı: SwordsMan

@bipekkan,

Ben dedim hocam imzana koy diye .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Şubat 2010; 18:39:13 >
  • selamlar saygılar hepinize ilk mesajımdır.
    bipekkan abi hanidir sizi takip ediyorum ve sizin duracell hakkınıdaki yorumunuzu görmeden 2650 mahlık 2 tane pil almıştım iyi halt etmişim:(( tüm forumu hemen hemen okudum 6 aydır..
    şarjlı piller hakkında sanyo enelopp 2000 ve 2500 mahlık 4 lü pilleri şarj cihazıyla aldım.toplamda onlarla beraber teknosadan bi ara mecburen aldığım hama wave 2500 lük 10 pilim oldu.. birde dün aldığım 4 tane duracelide katarsam 14 tane toplam AA pilim oluyor.. eskiden mp3 lerin için aldığım nicd olan 6 tane gp AAA pillerimide yaklaşık 1,5 senedir kullanmıyorum.
    onca sayfadan anladığım kadarıyla
    VARTA 1400mah pilleri cok önermişssiniz ilk fırsatta onları alacağım.
    ESAS sorum şu size:
    enelopplar ödül alan ve nimh marka pili icat eden firma.onların şarj cihazıyla duracellerimide şarj etmek istiyorum cunku su an itibariyle tam 24 saattir duracel 2650 olan pillerimi hama 2 li cihaz şarj edemedi.
    tüm bunların yanında fotografcılık kulubum var.. acaba at-908 (kesin alcam)ŞU ŞARTLAR İTİBARİYLE ALMAM şu andaki pillerimin durumumu göz önüne alırsanız için tavsiye edermisiniz ?
  • tabi birde varta 2500 mahlıkları cok çvdünüz onlarıda mutlaka alacağım:) ve tüm bu pilleri sanyonun cihazlarıyla şarj etsem atabaya gerek kalırmı bu durumda sizce?
  • bu arada bipekkan abi
    iyiki varsınız
  • 
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.