Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aşağıda linkini verdiğim yerdede ataba'nın at-408 diye bir modelini satıyorlar.Onada bir sürü özellik yazmışlar.Acaba inceleme fırsatınız oldumu,olduysa AT-998 ile yada forumda yazdığınız diğerleriyle kıyaslarsanız nasıl bir cihazdır.Cevaplarsanız memnun olurum.
    http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=3240347
  • Şarj aletim ve pillerim(bundan bir çift daha var) (dsc-s500 alırken hediye verdiler) (Aynı anda AA ve AAA şarj ediyor)(bu alet 2 pil şarj ediyor mu?)(şarj kesme özelliği var)

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi natrium -- 27 Şubat 2007; 11:46:25 >
  • yaklaşık 2 hafta süren araştırmalar sonucu (bir konuda ben açmıştım pille ilgili)
    varta aldım. ilk sarj sonunda 350 fotoğraf çektim. canon A520 makinam

VARTA EASY ENERGY PLUG ŞARJ CİHAZI, 4 x AA 2500 MAH PİL teknosadan satın aldım.
    43 ytl

birkaç gün sonra ayrıntılı bir inceleme yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotohaber -- 27 Şubat 2007; 17:16:22 >
  • Bir kaç konu evvel Migros ve Şok mağazalarında bahsettiğim Şarj cihazı ve piller bunlardı. Tek farkı şarj cihazı aynı, piller 1400 mAh likti. ve 9.90 YTL' ye sattılar. Pillerini şarj ettim ve şu anda 250 mA ile deşarj ediyorum ve 3 saattir daha bitmedi, bakalım Çin malı bu pillerin marifeti ne olacak?
    Aynı şartlar altında sizin şarj cihazınızı 2 ayrı yerde gördüm Birinde üzerinde 2100 mAh pil vardı ve 27.50 YTL fiyat koymuşlardı ve diğeri Ulusta kaliteli mal satan bir yerde gördüm üzerinde 2700 mA pil vardı ve şarj cihazları aynıydı ve etiket 50 YTL idi.... Her ikisi de Made in PRC yani Çin malı.
    Bizim Tüfekçi' de bu gün yeni gelmiş Japon malı VARTA buldum ve aldım 2500 mA' lik onları da boşattım ve şarjda, bakalım marifeti ne olacak? Fiyat iyi idi. Adedi 5 YTL, Bence 4-4.5 YTL GP' ye vermektense kapasitesi de yeterli ise bu Varta' lar iyidir diyeceğim. Ama birde sonucu göreyim.Sanal Mağazalarda satılan her mal piyasaya göre malesef %20-%40 daha pahalı oluyor. Bunda elbette kredi kartı ile alışveriş büyük rol oynuyor. Ama kredi kartı maliyeti max % 7-8 olmasına rağmen bance fiyatlar malesef FAHİŞ. Bunu havale ile alışverişte yapılan %3 indirim açıkça ortaya koyuyor. Peşin para( Şimdiler de Cash=Keş de derler) ile alış veriş edecekler, daima dükkanları tercih etmeliler, en azından pazarlık yapma şansınızda var. KDV indirimiimkanınızda var. Var da VAR !
    Bence iyice sulandırıp, 25 Ykrş'luk gazete için bile kart çektirilir hale getirildiği için, KREDİ KARTINA
    quote:

Orjinalden alıntı: fotohaber

yaklaşık 2 hafta süren araştırmalar sonucu (bir konuda ben açmıştım pille ilgili)
    varta aldım. ilk sarj sonunda 350 fotoğraf çektim. canon A520 makinam

VARTA EASY ENERGY PLUG ŞARJ CİHAZI, 4 x AA 2500 MAH PİL teknosadan satın aldım.
    43 ytl

birkaç gün sonra ayrıntılı bir inceleme yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 28 Şubat 2007; 8:46:41 >
  • Walla görüntüsü güzel derli toplu bir cihaz. Alıp bakmadım ama deşar için herhalde sarı düğme var. Eliniz yatkınsa söküp bir aydınlık ta çekilmiş bir fotosunu koyarsanız bir fikir yürütebilirim. Ama Elektronik kontrollu olduğu belli...
    quote:

Orjinalden alıntı: orse

İyi akşamlar;
    Aşağıda linkini verdiğim yerdede ataba'nın at-408 diye bir modelini satıyorlar.Onada bir sürü özellik yazmışlar.Acaba inceleme fırsatınız oldumu,olduysa AT-998 ile yada forumda yazdığınız diğerleriyle kıyaslarsanız nasıl bir cihazdır.Cevaplarsanız memnun olurum.
    http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=3240347
  • Sayın üstatlar;Geçenlerde Ataba 508 şarj cihazı aldım.Yanında uygun fiyata suziki
    1000 mAh ni-cd pil aldım.ilk şarjlarda uzun şarj ediyordu,şimdi ise 4 tanesini
    1 saatte şarj ediyor,sanırım pillerin ömrü gitti.Şimdi asıl sorunlara gelelim.
    4 adet duracell ni mh 2300 mAh çin malı pil aldım ve ataba 508 şarj ışığı yanıp sönmeye
    başladı yani hiç şarj etmedi epey durmasına rağmen.Sonra 4 adet sanyo ni-mh HR-3U 2300 mAh
    japon malı pil aldım ve ataba 508 kısa sürede 1 saat gibi şarj etti,yeşil ışık yandı.
    Bütün bunları aldığım arkadaş bana denemem için sıfır Sanyo NC-MQN02E model şarj cihazı verdi.
    Cihazın üzerinde tek ışık var kırmızı fişe takınca yanıyor.Sanyo pilleri sanyo şarj aletinde
    yaklaşık 13 saat şarj ettim ama ışık sönmedi yani şarj olup olmadığını anlayamadım.
    (atabada anlayabiliyordum şarj bitince kırmızı ışık yeşile dönüyordu.)SAnyoya 2 adet 1000
    mAh AAA GP pil taktım 12 sasat durdu ışık sönmedi,ama şarj oldu.Bunun yanında ducellleri sanyo şarj etmedi
    kırmızı ışık yönıp söndü.duracelleri geri vercez.sanyo pil kullancaz.fakat şarj aleti tercihini yapamadım.
    atabada dolup dolmadığını anlıyom her nekadar kutusunda 2300 mAh lik pili şarj ettiğini söylesede
    sanyoyu çok kısa sürede şarj etti.SAnyo şarj aleti iyi ama uyarı ışığı yok.ne yapmam lazım
    ataba ve sanyo arasında kaldım siz ne tavsiye edersiniz.2300 lük pil kaç satte dolar.
    Ataba;Output 2.4 v/ 4,8 v AA 500 mA,AAA 300 mA
    Sanyo:Output 2,4 v 180-270 mA X 2 / 100-180 mA X 2
    ,Karar vermeme yardımcı olursanız sevinirim,yarın geri vercem.
  • 1- 1000 mAh lik Ni-Cd Pillerinizde kapasite düşüklüğü (hayal gerilim ) oluşmuş. Ataba 508 ile sonuna kadar deşarj edin ve tekrar otomatik şarj etsin ve bunu gerekirse 2-3 defa tekrarlayın düzelecektir. Veya aşağıda açıkladığım şekilde daha iyisi REHRESH edin. VE ASLA NİKEL- CADMİYUM PİLLERİ TAMAMEN BOŞALMADAN ŞARJ ETMEYİN. ŞARJ EDERSENİZ HAFIZA PROBLEMİ YAŞAR VE PİL KAPASİTESİ DÜŞER. VE BUNU ÇABUK ŞARJ OLMAYLA ANLARSINIZ.
    2. Duracel pilleriniz büyük ihtimalle ya içten kısa devre veya tam tersi açık devre, Geri verin. Ataba 508 ve 998'in özelliğidir. Arızalı veya problemli pilleri teşhis eder ve ve pillerin Ni-CD veya Ni-MH olduğunu ayırd ederek kapasite ve pilin hızlı şarja uygun olup olmadığını anlayarak akım şiddetini ayarlayabilir.
    3. Sanyo şarj cihazınız, anlayabildiğim direnç ve diyotlarla yapılmış çok standard sıradan bir şarj cihazı- Tercihinizi bu konuda 508 den yana kullanın. Bunu tercih etmenizin bir diğer gerekçesi 998 de olmayan ama 508 de olan bir özellik var REFRESH özelliği. Bu özellik özellikle Ni-CD pillerinizi esas adam edecek özelliktir. 4 adet Ni-CD pilleri 508' e takın ve şarjın başlaması için üzerindeki switch'i 4 konumuna getirin Şarj başladığı anda switch' i REFRESH yazan orta konuma alın ve refresh yazan sarı renkli LED sönene kadar bekleyin. Daha sonra tekrar anahtarı 4 konumuna alın. Eğer 2 adet pille yapacaksanız bu defa 2 adet pili cihazın sol tarafındaki 2 kanala yerleştirin ve anahtarı ilk önce 2 konumuna sonra orta pozisyondaki REFRESH konumuna alın ve Sarı LED sönene kadar bekleyin. Böylece oluşan hafıza yok edilecektir.
    4. Her şarj cihazı, isterse standart tip olsun, her pili şarj eder. Sadece şarj süresi uzar veya kısalır. Ataba 508 çıkartıldığı tarihte piyasada 2300 mAh pil bulunduğu için manuelinde öyle yazar. 2700 mAH veya daha yüksek kapasiteli pilleri de şarj eder. Bunda tereddüt etmeyin. 508 yarı otomatik akıllı şarj cihazıdır, 998 tam otomatik akıllı şarj cihazıdır. Elinizde Ni-CD pil de bulunduğundan 508' i tercih edin. Ancak aynı işi 998' de de yapabilirirsiniz ancak deşarj işlemi uzun sürdüğünden zahmetlidir. Daha çok Ni-MH piller için geçerlidir.. Deşarj konumu 508' de de var.
    5. Sanyo, pil açısından başarılı bir imalatçıdır. Gönül rahatlığı ile kullanın ama eski Ni-Cd pillerinizi de ömrü bitti diye atmayın. Bu piller kapasite yüksekliği olmadığı için terk ediliyor ama Nİ-MH'lere göre daha CEFAKAR ve de VEFAKAR pillerdir. Dilinden ANLARSANIZ, ömürleri Ni-MH pillere göre en az 3 misli daha uzundur. Bir örnek. Cep telefonlarında en az 3 sene kullandığınız eski kaba Ni-Cd pilleri, Şimdi ebadı küçük, mA kapasitesi yüksek pilleri 6 ay bilemediniz 1 yılda yeniliyorsunuz bir de bir önemli riski var, Ni-MH piller, oluşabilecek en ufak bir imalat hatasında cepte taşınan bir BOMBA gibidir.
    HERKESE TAVSİYEM:
    Ni-MH pilleri mümkünse fotograf makinesi üzerinde ŞARJ ETMEYİN. Zayıf bir ihtimalle de olsa,Bir problem durumunda makineden de olmayın....
    quote:

Orjinalden alıntı: coban393

Sayın üstatlar;Geçenlerde Ataba 508 şarj cihazı aldım.Yanında uygun fiyata suziki
    4 adet duracell ni mh 2300 mAh çin malı pil aldım ve ataba 508 şarj ışığı yanıp sönmeye
    başladı yani hiç şarj etmedi epey durmasına rağmen.Sonra 4 adet sanyo ni-mh HR-3U 2300 mAh
    japon malı pil aldım ve ataba 508 kısa sürede 1 saat gibi şarj etti,yeşil ışık yandı.
    Bütün bunları aldığım arkadaş bana denemem için sıfır Sanyo NC-MQN02E model şarj cihazı verdi.
    Cihazın üzerinde tek ışık var kırmızı fişe takınca yanıyor.Sanyo pilleri sanyo şarj aletinde
    yaklaşık 13 saat şarj ettim ama ışık sönmedi yani şarj olup olmadığını anlayamadım.
    (atabada anlayabiliyordum şarj bitince kırmızı ışık yeşile dönüyordu.)SAnyoya 2 adet 1000
    mAh AAA GP pil taktım 12 sasat durdu ışık sönmedi,ama şarj oldu.Bunun yanında ducellleri sanyo şarj etmedi
    kırmızı ışık yönıp söndü.duracelleri geri vercez.sanyo pil kullancaz.fakat şarj aleti tercihini yapamadım.
    atabada dolup dolmadığını anlıyom her nekadar kutusunda 2300 mAh lik pili şarj ettiğini söylesede
    sanyoyu çok kısa sürede şarj etti.SAnyo şarj aleti iyi ama uyarı ışığı yok.ne yapmam lazım
    ataba ve sanyo arasında kaldım siz ne tavsiye edersiniz.2300 lük pil kaç satte dolar.
  • Şarj kesme özelliği olduğunu sanmıyorum, Çünkü seçebildiğim ölçüde çok standart sıradan direnç, diyot kombinasyonu ile yapılmış akım sınırlamalı bir alet. Eğer tanıtım kitapçığında AA ve AAA pilleri aynı anda şarj edebilir diyorsa o zaman sıradan bir alettir. Akıllı veya elektronik kontrollu cihazlarda Delta V sensörü nedeniyle aynı anda şarj mümkün değildir.
    Bir de HALT etmişler. Sadece SONY pilleri şarj ediyor diye. Eğer SONY pilleri, Patlatmadan ! yakmadan hatta yangın çıkartmadan şarj edebiliyorsa bu cihaz, her pili daha bir güvenle şarj edebilirsiniz. Hatta üzerinde yazan değerler doğru ise standard şarjda 2700 mA lik pilleri dahi 10 saatte rahat rahat şarj edersiniz.
    Bu aletle malesef 4 pili aynı anda şarj etme mecburiyetiniz var. Cihazın + ve - kutupları sabit yapılmış ve etikette de belirtilmiş 4xAA veya 4xAAA olarak ama en basitinden bir şarj başladı led' i olmadığından yine de tam emin olamadım. İçini açmadan bir şey söylemek mümkün değil.... Gerçekten böyleyse, Tam HEDİYELİKMİŞ...

quote:

Orjinalden alıntı: Soul_Reaver

Şarj aletim ve pillerim(bundan bir çift daha var) (dsc-s500 alırken hediye verdiler) (Aynı anda AA ve AAA şarj ediyor)(bu alet 2 pil şarj ediyor mu?)(şarj kesme özelliği var)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 28 Şubat 2007; 9:13:02 >
  • şarj başladı ledi var onu çekeyim dur.pil makrom nasıl?
  • İlk fotolarda yoktu. Ancak piller şarj olduğunda bu LED yavaşça sönüyormu? Yoksa yanmaya devam ediyor mu?
    quote:

Orjinalden alıntı: Soul_Reaver

şarj başladı ledi var onu çekeyim dur.pil makrom nasıl?
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

1- 1000 mAh lik Ni-Cd Pillerinizde kapasite düşüklüğü (hayal gerilim ) oluşmuş. Ataba 508 ile sonuna kadar deşarj edin ve tekrar otomatik şarj etsin ve bunu gerekirse 2-3 defa tekrarlayın düzelecektir. Veya aşağıda açıkladığım şekilde daha iyisi REHRESH edin. VE ASLA NİKEL- CADMİYUM PİLLERİ TAMAMEN BOŞALMADAN ŞARJ ETMEYİN. ŞARJ EDERSENİZ HAFIZA PROBLEMİ YAŞAR VE PİL KAPASİTESİ DÜŞER. VE BUNU ÇABUK ŞARJ OLMAYLA ANLARSINIZ.
    2. Duracel pilleriniz büyük ihtimalle ya içten kısa devre veya tam tersi açık devre, Geri verin. Ataba 508 ve 998'in özelliğidir. Arızalı veya problemli pilleri teşhis eder ve ve pillerin Ni-CD veya Ni-MH olduğunu ayırd ederek kapasite ve pilin hızlı şarja uygun olup olmadığını anlayarak akım şiddetini ayarlayabilir.
    3. Sanyo şarj cihazınız, anlayabildiğim direnç ve diyotlarla yapılmış çok standard sıradan bir şarj cihazı- Tercihinizi bu konuda 508 den yana kullanın. Bunu tercih etmenizin bir diğer gerekçesi 998 de olmayan ama 508 de olan bir özellik var REFRESH özelliği. Bu özellik özellikle Ni-CD pillerinizi esas adam edecek özelliktir. 4 adet Ni-CD pilleri 508' e takın ve şarjın başlaması için üzerindeki switch'i 4 konumuna getirin Şarj başladığı anda switch' i REFRESH yazan orta konuma alın ve refresh yazan sarı renkli LED sönene kadar bekleyin. Daha sonra tekrar anahtarı 4 konumuna alın. Eğer 2 adet pille yapacaksanız bu defa 2 adet pili cihazın sol tarafındaki 2 kanala yerleştirin ve anahtarı ilk önce 2 konumuna sonra orta pozisyondaki REFRESH konumuna alın ve Sarı LED sönene kadar bekleyin. Böylece oluşan hafıza yok edilecektir.
    4. Her şarj cihazı, isterse standart tip olsun, her pili şarj eder. Sadece şarj süresi uzar veya kısalır. Ataba 508 çıkartıldığı tarihte piyasada 2300 mAh pil bulunduğu için manuelinde öyle yazar. 2700 mAH veya daha yüksek kapasiteli pilleri de şarj eder. Bunda tereddüt etmeyin. 508 yarı otomatik akıllı şarj cihazıdır, 998 tam otomatik akıllı şarj cihazıdır. Elinizde Ni-CD pil de bulunduğundan 508' i tercih edin. Ancak aynı işi 998' de de yapabilirirsiniz ancak deşarj işlemi uzun sürdüğünden zahmetlidir. Daha çok Ni-MH piller için geçerlidir.. Deşarj konumu 508' de de var.
    5. Sanyo, pil açısından başarılı bir imalatçıdır. Gönül rahatlığı ile kullanın ama eski Ni-Cd pillerinizi de ömrü bitti diye atmayın. Bu piller kapasite yüksekliği olmadığı için terk ediliyor ama Nİ-MH'lere göre daha CEFAKAR ve de VEFAKAR pillerdir. Dilinden ANLARSANIZ, ömürleri Ni-MH pillere göre en az 3 misli daha uzundur. Bir örnek. Cep telefonlarında en az 3 sene kullandığınız eski kaba Ni-Cd pilleri, Şimdi ebadı küçük, mA kapasitesi yüksek pilleri 6 ay bilemediniz 1 yılda yeniliyorsunuz bir de bir önemli riski var, Ni-MH piller, oluşabilecek en ufak bir imalat hatasında cepte taşınan bir BOMBA gibidir.
    HERKESE TAVSİYEM:
    Ni-MH pilleri mümkünse fotograf makinesi üzerinde ŞARJ ETMEYİN. Zayıf bir ihtimalle de olsa,Bir problem durumunda makineden de olmayın....
    quote:

Orjinalden alıntı: coban393

Sayın üstatlar;Geçenlerde Ataba 508 şarj cihazı aldım.Yanında uygun fiyata suziki

hocam çok sağol ayrıntılı bilgilerin için.Yanlız benim ataba 508 de sadece 2.4 v ve 4,8 v luk siviç var ortada refresh konumu yok ortada durmuyor bu durumda napmam lazım.Birde sanyo piller atabada kısa sürede şarj oldu,ataba klavuzda 2300 mAh lik piller 6,5 saatte şarj olur diyor niçin böyle olmuş olabilir.Ni-mh pilleri şarj etmeden önce deşarj etmek gerekiyormu?Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coban393 -- 28 Şubat 2007; 14:36:40 >
  • bipekkan hocam sizden aldığımız değerli bilgiler sayesinde her gittiğim yerde olmasına rağmen, şarz cihazlarına bakar oldum,gerçekdende 508 modelinde bende refresh özelliği nerede göremedim,birde 998 modeli malum zor bulunuyor ve fiyatlı da sayılabilir,alternatif olarak 508 mi 908 mi önerirsiniz,neden,sanırım çoğu arkadaşa böyle bir bilgide gerekir diye düşündüm,tabiki bende merak ettim,şarz cihazım olduğu halde deşarz özelliği için bir tane daha alabilirim,teşekkürler.
  • Arkadaşlar, Türkçe manuelle uğraşırken topiklerle pek ilgilenemedim. ve şarj cihazları kodunu verirken bir hata yapmışım. Kusura balmayın. AT-908 yazacağıma aklım neredeydi bilmiyorum. AT 508 yazmışım. Aralarındaki tek farkta aynı elektronik devre sadece REFRESH özelliği yok, AT-508'in. ÖNERDİĞİM, ÖZELLİKLE ELLERİNDE Ni-Cd PİL BULUNANLAR, AT-908' İ TERCİH ETSİNLER.
    Bu yanlışlıktan dolayı özür dilerim....

quote:

Orjinalden alıntı: uskan

bipekkan hocam sizden aldığımız değerli bilgiler sayesinde her gittiğim yerde olmasına rağmen, şarz cihazlarına bakar oldum,gerçekdende 508 modelinde bende refresh özelliği nerede göremedim,birde 998 modeli malum zor bulunuyor ve fiyatlı da sayılabilir,alternatif olarak 508 mi 908 mi önerirsiniz,neden,sanırım çoğu arkadaşa böyle bir bilgide gerekir diye düşündüm,tabiki bende merak ettim,şarz cihazım olduğu halde deşarz özelliği için bir tane daha alabilirim,teşekkürler.
  • Şarj yaparken karışık yerleştirmeyin. Örneğin 2 adet 2700'ü soldaki 2' li gruba, diğer 2500'likleri sağdaki 2.'li gruba yerleştirin, veya tersi. Her ne kadar farklı gibi görünse de, GP'lerin yaklaşık gerçek kapasitesi Energizer' le aynı sayılabilir. Aynı kapasitede olsalar bile bu tarz akıllı cihazlarda Ni-Cd ve Ni-MH' leri KARIŞTIRMAYIN....Delta V sensörünü sapıttırırsınız...

quote:

Orjinalden alıntı: Klondike

Bütün bu değerli bilgiler ışığında Ataba 908 şarj aleti-2 adet gp 2700-iki adet de energizer 2500 'lük
    pil aldım.Pilleri farklı alma nedenim ,boş ve dolular karışmasın diye ama bunları beraber şarj edersem bir sorun olabilir mi?
    Bir de bu cihaz güvenli midir?Yani evde şarj açık bırakıp gitmede bir sakınca olabilir mi(aşırı ısınma,yangın vs.)
    Şimdilik herşey iyi görünüyor.Pil dayandıramadığım A540 sonunda sesini kesti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 3 Mart 2007; 0:14:29 >
  • Bence de
    quote:

Orjinalden alıntı: bobita

Varta-Duracell-Energizer
    Bunların işleri kaliteli pil üretmektir,bunları tercih edersen ne demek istediğimi kullandıktan sonra anlayacaksın.
  • bipekkan hocam sizin yanlışlığa biz kurban gittik,508 aldık,908 le aralarında çok fark var mı?(REFRESH özelliği dışında,teknik,kalite,hız vs yönlerinden) değiştirelim mi?(Tabi değiştirirlerse)sonuç olarak ne önerirsiniz.(Elimizde oyuncaklarda kullanılan düşük kapasiteli ni-cd ler var,bundan sonrada sanırım artık alınmaz,diğerleri yüksek amperli, ni mh piller.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi de-ka -- 3 Mart 2007; 0:57:50 >
  • Merhaba,

Linkte bulunan şarj aletini kullanıyorum, ürün sıfırdı ve büyük bir hevesle paketinden çıkarıp pilleri şarja taktım ve hiç beklemediğim iki sonuçla karşılaştım (zaten daha kötüsü olamazdı)

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=850052&productid=bd70060

öncelikle gelen pillerden birtanesini alete taktığımda, pil için arıza ışığı yanıyor. neyse olur böyle şeyler diyip, diğer pilleri taktım ve bekledim 5,6 saat. sonrasında fotoraf makinama taktım. fakat ne yazık ki yaklaşık 20-25 fotoğraftan sonra piller bitme alarmı verdi. sanırım garantiye götürmem gerekicek, fakat sıfır olan bir üründe böyle bir problemin olması sizcede tuhaf değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Always0007 -- 3 Mart 2007; 7:01:35 >
  • Sevgili Uskan,
    Eğer Ankara'da iseniz, Şarj cihazınızı ne bedelle aldıysanız alırım, Eğer değiştirmezlerse, Ancak aralarındaki tek fark REFRESH özelliği, ve elinizdeki kullanılabilir durumdaki düşük kapasiteli piller için 908 daha idealmiş. Bu piller kolayca hafıza etkisinde kalabilen piller. Dediğim gibi hata benim.
    quote:

Orjinalden alıntı: uskan

bipekkan hocam sizin yanlışlığa biz kurban gittik,508 aldık,908 le aralarında çok fark var mı?(REFRESH özelliği dışında,teknik,kalite,hız vs yönlerinden) değiştirelim mi?(Tabi değiştirirlerse)sonuç olarak ne önerirsiniz.(Elimizde oyuncaklarda kullanılan düşük kapasiteli ni-cd ler var,bundan sonrada sanırım artık alınmaz,diğerleri yüksek amperli, ni mh piller.)
  • Esas önemli kısım bu güvennlik olayı, 2500 ve 2700 mA' lik pilleri şarj ederken pillerin değil ama şarj cihazının pekte hoş olmayacak derecede ısındığını farkettim. Cihazın altında 3 çizgi halinde ve aynı yönde üstte daha geniş 3 havalandırma yarığı olmasına rağmen cihazın altında yeterli yükseklik olmadığından tabii havalandırmanın yüksek kapasiteli pil şarjında yeterli olmadığını düşündüm ve aletin altını bir kurşun kalem koyarak kaldırdım ve ısınmanın pillerle aynı seviyeye düştüğünü farkettim, veya az biraz fazla. 2100 mA pillerde bu sorun olmuyor. Bu şekilde veya benzer bir metodla bir tedbir alır kullanırsanız sorun çıkartacağını pek zannetmiyorum, Çünkü doğrudan fişe takılan cihazlardan değil bunlar (Bu tip cihazlara nedense pek ısınık değilim) arada transformatör var. Ve bu Transformatörde yüksek kapasiteli pillerde iyi ısınıyor sayılır. ama transformatörün ısı koruma termiği var, aşırı ısınmada Transformatörü derhal devre dışı eder. sizde trafo yandı dersiniz ki genellikle yanmadan devre dışı edilir. Yerli transformatörler bu yönden daha başarılıdır, saç kalitesizliğine rağmen. Bunun bir çok teknik nedeni var....
    quote:

Orjinalden alıntı: Klondike

Teşekkürler bipekkan.Üstteki sorumun güvenlik kısmına da bakabilir misin?
  • Şarj cihazını hiç bildiklerimden değil ama AT-998 ile aynı özellikleri taşıyor anladığım ve problemin bu cihazla birlikte gelen pillerde olduğunu düşünüyorum.
    Ben tecrübelerime dayanarak söylüyorum, hep hediye pillerden çekinirim en azından bana pil seçme özgürlüğünü vermiyor. Ve genellikle de böyle ambalajlarda piller ya çok beklemiş yada defolu olabiliyor. Tabi bu durumda cihaz sağlam olsa bile 4x3.5 YTL= 14 YTL en az zarardasınız demektir. Tahminim o problemli tek pil nedeniyle 20-25 fotograf çekebilmişiniz. Bence değiştirin cihazı ve pilleri. Pillerin tamiri mümkün değil...
    quote:

Orjinalden alıntı: Always0007

Merhaba,

Linkte bulunan şarj aletini kullanıyorum, ürün sıfırdı ve büyük bir hevesle paketinden çıkarıp pilleri şarja taktım ve hiç beklemediğim iki sonuçla karşılaştım (zaten daha kötüsü olamazdı)

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=850052&productid=bd70060

öncelikle gelen pillerden birtanesini alete taktığımda, pil için arıza ışığı yanıyor. neyse olur böyle şeyler diyip, diğer pilleri taktım ve bekledim 5,6 saat. sonrasında fotoraf makinama taktım. fakat ne yazık ki yaklaşık 20-25 fotoğraftan sonra piller bitme alarmı verdi. sanırım garantiye götürmem gerekicek, fakat sıfır olan bir üründe böyle bir problemin olması sizcede tuhaf değil mi?

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.