Canlı Yayın
Apple yeni iPad’leri tanıtıyor - Türkçe Simultane Çeviri ile Canlı Yayın
Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (694. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17.664
Cevap
366
Favori
1.944.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 692693694695696
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çok teşekkürler bipekkan hocam. Pil göstergesi filan yok malesef. Aşağıdakinin benzeri benim saat. Dediklerinizi deniycem.
  • Hocam patyan pil Şarjlı pil degil duracell saatte bir ay kadar çalıştı geçtiğimiz pazartesi saat calmak yerine pil patladı arka kısmındaki yuvarlak kısım gördüğünüz gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric_cantona -- 7 Ekim 2015; 20:02:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eric_cantona

Hocam patyan pil Şarjlı pil degil duracell saatte bir ay kadar çalıştı geçtiğimiz pazartesi saat calmak yerine pil patladı arka kısmındaki yuvarlak kısım gördüğünüz gibi.
    ...................

@eric_cantona
    Çok enteresan.Ancak sorun pilde değil çalar saatte. Alarmın çalması için büyük ihtimalle bir switch'i "ON" konumuna getiriyorsunuz. Ya anahtarda veya bağlantısında yada alarmı tetikleyen devrede tam bir kısa devre var ve bu devre faliyete geçince uzunca bir süre en az 3-5 dk. kadar sürekli max. akım pilden çekilmiş. Alkalin bir pilin verebileceği max. ~600 mA akım pili bu şekilde patlatabilir mi? açıkçası bilmiyorum DENEMEK lazım yada pilde oluşan aşırı ısı sırasında pilin en zayıf noktası (-) plakanın olduğu o noktaydı, oluşan gaz oradan çıktı.
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Hocam kullanmadığınız pillerin muhafaza sını nasıl yapıyorsunuz bendede kullanım harici onlarca pil var bunların bir kısmı eski nesil olmak üzere

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iyi akşamlar arkadaşlar.

elimde bulunan pilleri gp nin eski bir şarj cihazı ile şarj ediyordum ve performansından açıkçası memnun değildim,

trickle şarj ve discharce fonksiyonları bulunduğu için ataba 908 aldım ve birkaç saat önce düzenli olarak kullandığım varta professional 2700 pillerimi cihaza takıp
    discharge moduna aldım. bir saat kadar sonra kontrol ettiğimde çok sıcak geldi, dijital termometre ile (çok hassas değil) ölçüm yaptığımda 63 derece olduklarını gördüm, pilleri cihazdan çıkarttım ve soğumalrı için kenarda bekletiyorum.

bu esnada cihaza 2 adet aaa 800mah pil taktım ve ilk etapta şarj olmadığını gördüm, daha sonra cihaz soğuyunca discharge/charge düğmesine bastığımda
    şarj olmaya başladı (kırmızı ışık yanıyor) şuan ufak piller 47 derecede şarj olmaya devam ediyorlar. ilk şarj ettiğim aaa grup 2 pil 2,5 saatte şarj oldu trickle modunda iken sıcaklık ölçmedim fakat elimi hafifçe ısıttılar sanırsam 35 dereceden fazla değildir.

sorum şudur ki, daha önce bu pillerin hiç bukadar ısındıklarını görmemiştim, discharge modunda bu kadar ısınmaları normal mi ?
    (daha önce elfenerinde pil boşaltıyordum. ozaman elimi yakmaya yaklaşacak kadar piller ısınmıyordu..?)
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Hocam söyledğiniz şeyi yaptım. Sağlam olan pil saatte koluma takmadan pencere kenarında bekletiyorum. Diğerine ise Duracall alkaline pil bağladım. 91 ohm luk direnç bulabildim. İlk ölçtüğümde voltmetre ile 1.1 gösteriyordu şimdi 1.55 gösteriyor. Sanırım pilde sorun yok. Pil almama gerek yokmuş ama tecrübe oldu.

Bir sitede gördüm. Diğer piller için yanına voltajları yazılmış Mt920 pilin pil gerilimi için accu denmiş. ŞArjlı anlamında mı?

Birde sizin yukarda link verdiğiniz pdf dosyasında bu pil için load 30ohm denmiş. İç direnci bu mu oluyor? O tablodan anladığım kadarıyle tam şarjdan sonra 200gün gidiyor sanırım ışık almasa bile?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lamettrie -- 9 Ekim 2015; 10:42:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eraslan7688

Hocam kullanmadığınız pillerin muhafaza sını nasıl yapıyorsunuz bendede kullanım harici onlarca pil var bunların bir kısmı eski nesil olmak üzere

@eraslan7688,
    1. Eski nesilse ve markası GP ise 15-20 günde bir şarj edilmeli,bu piller çok çabuk şarjını kaybediyor. Panasonic-Duracell Std-Varta Prf. vb gibi kaliteli pilleride 3 AYDA BİR MUTLAKA ŞARJ EDİN. Deşarj sonra şarj gerektirmez.(verimi düşenler dışında)
    2. Yeni nesil pillerden 2100 mA'e kadar olanları yıldan yıla şarj edin.Bu kapasite üstü benim tespitlerime göre kapasitesi arttıkça daha çabuk deşarj oluyorlar. En az 6-7 ayda bir kontrol edin.Voltajları 1.16-1.0 V. arasındaysa şarj edin. Deşarj edip şarj gerektirmez.
    Plastik, bu boyutta yapılmış piller için tek sıralı kutular var ama TR' de bulmak zor. Ama benzer plastik kutularda muhafaza edin. Ancak pil boyutunda yada max. 1.5 katı boyda olsun,Kısa devre olabilirler.Asla metal kutu kullanmayın.
    Pilleri temiz tutun.Temizlerken arap sabunlu bez yada kolonya alkol gibi temizleyiciler kullanın.Aseton vb tiner üstündeki koruyucu kılıfı eritebilir.
    Kullanılmayan yada uzun aralıklı kullanılan Ni-Mhd şarjlı pillerde önemli olan hücre voltajlarının asla 0.7 (istenmez) -0,9 V altına düşürülmemesidir. geri kalanı teferruattır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cptANGRIST

iyi akşamlar arkadaşlar.

elimde bulunan pilleri gp nin eski bir şarj cihazı ile şarj ediyordum ve performansından açıkçası memnun değildim,

trickle şarj ve discharce fonksiyonları bulunduğu için ataba 908 aldım ve birkaç saat önce düzenli olarak kullandığım varta professional 2700 pillerimi cihaza takıp
    discharge moduna aldım. bir saat kadar sonra kontrol ettiğimde çok sıcak geldi, dijital termometre ile (çok hassas değil) ölçüm yaptığımda 63 derece olduklarını gördüm, pilleri cihazdan çıkarttım ve soğumalrı için kenarda bekletiyorum.

bu esnada cihaza 2 adet aaa 800mah pil taktım ve ilk etapta şarj olmadığını gördüm, daha sonra cihaz soğuyunca discharge/charge düğmesine bastığımda
    şarj olmaya başladı (kırmızı ışık yanıyor) şuan ufak piller 47 derecede şarj olmaya devam ediyorlar. ilk şarj ettiğim aaa grup 2 pil 2,5 saatte şarj oldu trickle modunda iken sıcaklık ölçmedim fakat elimi hafifçe ısıttılar sanırsam 35 dereceden fazla değildir.

sorum şudur ki, daha önce bu pillerin hiç bukadar ısındıklarını görmemiştim, discharge modunda bu kadar ısınmaları normal mi ?
    (daha önce elfenerinde pil boşaltıyordum. ozaman elimi yakmaya yaklaşacak kadar piller ısınmıyordu..?)

@cptANGRIST,
    Her ne şart altında olursa olsun ~ 100 mA civarında deşarj akımı altında pillerin hassas olmasada 30 oC üstünde ki bunu hissetmeniz zordur ısınması şarj cihazında bir anormallik olduğunun göstergesidir. Trickle şarj da şarj akımı max 50 mA civarındadır ve cihaz bu moda geçtikten sonra yaklaşık 1 saat içinde piller ortam sıcaklığına dönmesi gerekir. İster AA ister AAA grubu pillerde son 10-20 dk cihaz hızlı şarja geçtiği için piller hissedilir derecede ısınır ve bu normaldir. % 100 şarj için gereklidir. Sonrasında şarj ışığı yeşile döndükten sonra en az pilleri 1 saat tickle şarjda bırakın ve bu şarj altında pilleriniz normal ortam sıcaklığına dönsün. Hemen alırsanız pillerin soğuma süresi uzadığı gibi genleşme nedeniyle pilleri yuvalarına sığdıramayabilirsiniz. Her halukarda şarj cihazınızı değiştirin ve bulabilirseniz adaptörü transformatörlü olan bir evvelki nesilden alın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lamettrie

Hocam söyledğiniz şeyi yaptım. Sağlam olan pil saatte koluma takmadan pencere kenarında bekletiyorum. Diğerine ise Duracall alkaline pil bağladım. 91 ohm luk direnç bulabildim. İlk ölçtüğümde voltmetre ile 1.1 gösteriyordu şimdi 1.55 gösteriyor. Sanırım pilde sorun yok. Pil almama gerek yokmuş ama tecrübe oldu.

Bir sitede gördüm. Diğer piller için yanına voltajları yazılmış Mt920 pilin pil gerilimi için accu denmiş. ŞArjlı anlamında mı?

Birde sizin yukarda link verdiğiniz pdf dosyasında bu pil için load 30ohm denmiş. İç direnci bu mu oluyor? O tablodan anladığım kadarıyle tam şarjdan sonra 200gün gidiyor sanırım ışık almasa bile?

@lamettrie,
    Yarına kadar güneş olsun,olmasın yeni pillli saati bekletin. Bu arada eski pilinizde şarja devam etsin yarın akşam eski pilinizi saate takın ve çalışsın. Çökme varmı kontrol edin. Pil şarj olmuş görünür voltajı yükselir ancak akım verme kabiliyeti yok olmuştur.Aldatır. eğer eski pilinizle saatiniz çalışmaya devam ederse arada yine güneşe göstermek suretiyle eski pilinizle devam edin. yeni pilinizde 4-5 ayda bir alkalin pille şarj ederek muhaza edin.
    Load= yük demek Aynı zamanda o pilden çekilebilecek max. akımıda anlatır.İç direnç değildir. Accu=accumulator=Chargeable Battery= şarj edilebilir pil demek.Türkçede genellikle şarj edilir olsun olmasın tek hücreye "pil", çoklu hücrelere "batarya" diyoruz ancak bu bile kişiden kişiye değişen bir kavram.
  • yanıtınız için teşekkür ederim.

at-908 ilk şarja taktığım 4 aaa boy kalem pilde deşarj işlemini başlatmayınca , 2 adet AA pil takıp sıcaklığın arttığını farkettiğim hikayede

ısınan 2 adet AA pil ile daha sonra taktığım 2 adet AAA pili kemik leştirmiştir (resmen yaktı kavurdu pillerimi) :) hizlial.com üzerinden satın aldığım cihazı bugün geri gönderiyorum.
    olan yıllardır kullandığım AA pillerime oldu, çok ta memnundum.

ben sizden. şarj cihazı tavsiyesi istiyorum. forumdaki yazınızı okuyarak at 998 almaktan vazgeçmiştim.
    akıllı diye adlandırabileceğim, enazından 2 AA ve 2AAA pili aynı anda şarj edebilecek, deşarj/şarj işlemi uygulayabilecek bir model önerebilirmisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cptANGRIST

yanıtınız için teşekkür ederim.

at-908 ilk şarja taktığım 4 aaa boy kalem pilde deşarj işlemini başlatmayınca , 2 adet AA pil takıp sıcaklığın arttığını farkettiğim hikayede

ısınan 2 adet AA pil ile daha sonra taktığım 2 adet AAA pili kemik leştirmiştir (resmen yaktı kavurdu pillerimi) :) hizlial.com üzerinden satın aldığım cihazı bugün geri gönderiyorum.
    olan yıllardır kullandığım AA pillerime oldu, çok ta memnundum.

ben sizden. şarj cihazı tavsiyesi istiyorum. forumdaki yazınızı okuyarak at 998 almaktan vazgeçmiştim.
    akıllı diye adlandırabileceğim, enazından 2 AA ve 2AAA pili aynı anda şarj edebilecek, deşarj/şarj işlemi uygulayabilecek bir model önerebilirmisiniz.

@cptANGRIST,
    Özellikle switch-mode adaptörlerle gelen AT-908'lerden çok şikayet geliyor. Neredeyse 8-9 yıldır kullandığım bu modeli tavsiye etmekten de korkar hale geldim. Alıp test edemedim. Azda olsa memnun olanda var. Buda ya adaptörde yada şarj cihazında bir ihtimal yapılan dizayn değişikliği hatta imalat özensizliğinden de kaynaklanıyor olabilir.
    Ancak TR' de deşarj özelliği olan yine aynı markanın AT-508 modelinden de başka bir cihaz yok en azından benim bildiğim.Son alanlardan bir şikayete rastlamadım. Tüm TR' de bulunabilen ile yeni çıkan şarj cihazları tamamen yeni nesil pillere yönelik sadece şarj özelliği var.
    Yada yurt dışından Li-Ion pillere takılmıyorsanız La-Crosse BC 700 veya benzeri farklı markalarda tam özelliklere sahip şarj cihazlarına yöneleceksiniz. Bu cihazlarda max. şarj akımıda ayarlanabildiğinden pillerin hafif bir ılınma dışında ısıtmadan şarj edebildiğiniz gibi pillerinizin verimini test edebilirsiniz ve pil yenileme fonksiyonları da var.
  • Herkese merhaba,

Evimde Ataba AT-506 kullanıyorum ve işimi görüyor. İşyerinde özellikle telsiz telefonlarda kullanılan piller bir süre sona bir anda küt diye kapandığı için bir şarj cihazı bakıyordum. Heider SC1 ürünü dikkatimi çekti.

Ürünün sayfasında aşağıdaki açıklama var, forumdan hiç kullanan oldu mu acaba?
    4 ayrı birbirinden bağımsız şarj kanalı, bağımsız olarak pillere Charge/Şarj, Charge Test/Şarj Testi, Quick Test/Hızlı Test, Discharge Refresh/Yenileme, Discharge/Deşarj etme görevleri vermenizi sağlar.
    https://www.metemteknoloji.com/eticaret/heider-sc1-.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepempty

Herkese merhaba,

Evimde Ataba AT-506 kullanıyorum ve işimi görüyor. İşyerinde özellikle telsiz telefonlarda kullanılan piller bir süre sona bir anda küt diye kapandığı için bir şarj cihazı bakıyordum. Heider SC1 ürünü dikkatimi çekti.

Ürünün sayfasında aşağıdaki açıklama var, forumdan hiç kullanan oldu mu acaba?
    4 ayrı birbirinden bağımsız şarj kanalı, bağımsız olarak pillere Charge/Şarj, Charge Test/Şarj Testi, Quick Test/Hızlı Test, Discharge Refresh/Yenileme, Discharge/Deşarj etme görevleri vermenizi sağlar.
    https://www.metemteknoloji.com/eticaret/heider-sc1-.htm

@deepempty,
    Herhalde AT-508 demek istediniz. Sadece telefonlarda kullanılan şarjlı piller değil tüm şarjlı pillerin deşarj karakteristiği bu şekildedir. Uzun süre pratik anlamda sabit voltaj üretirler ve birden biterler. Ni-Mhd yada diğer şarjlı pillerin deşarj karakteristikleri Alkalin yada ZnC kullan-at piller gibi değildir. Aşağıdaki grafik herşeyi açıklıyor.

Kısacası şarj cihazınızı değiştirmeniz size sorunmuş gibi görünen durumu değiştirmez.
    Diğer taraftan konu sadece telefonlarda kullanılan AAA tipi şarjlı pillerse,neden telefonun kendi şarj sistemini kullanmıyorsunuz? Son 5-6 yıldır imal edilen telsiz telefonlarda kullanılan şarjlı piller Ni-Mhd olup çok kalitelidir.(Yerli yapımlar hariç) Şarj sistemi en ideal çözümü verecek şekilde dizayn edilmiştir Daha önceleri ise telefonlarda yine çok kaliteli Ni-Cd piller kullanılmaktaydı ve ömürleri Ni-Mhd' lere göre çok uzundu. Şarj sistemi ise çok basitti.
    Heider SC-1 aslında La-Crosse BC700 ve benzeri cihazlarlar gibi Ni-Mhd/Ni-Cd AA ve AAA tip pillerin testinede yönelik şarj cihazlarından. Bu tarz fonksiyonlara da ihtiyaç duyuyorsanız alın kullanın ancak önceden dediğim gibi bu ve benzer cihazlar, sizin sorunmuş gibi görünen, teknik gerçeği değiştirmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 11 Ekim 2015; 12:52:29 >
  • Merhaba elimde 10larca şarjlı pil birikti, telsiz telefonlarda problem olunca direk yeni pil veriyoruz. Sonuçta pilleri test edip bir kısmını kurtarabilirim diye düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deepempty -- 12 Ekim 2015; 10:18:48 >
  • deepempty D kullanıcısına yanıt
    Merhaba, uzun süre kullanılmayanlar piller dışında kolay kolay hiçbir cihaz kurtaramaz, pilin kalitesizliği,bayatlığı ve bilinçsiz kullanımla çoğu 6-12 ayda çöpe gidiyor. Zaten piller yeni nesil değilse hiç uğraşmanıza gerek yok.

Heider SC-1 fason üretilen bir üründür, Lacrosse, Maha Powerex, Nitecore yada Technoline gibi orjinal bir ürün değildir. Yurtdışından Japcell BC-4001 olarak çok daha ucuza alabilirsiniz.

Örnek olarak aşağıdaki cihazlar bağımsız 4 kanal şarj eden tam otomatik cihazlardır.

http://ru.nkon.nl/charger/nimh/japcell-bc-4001-charger.html

http://ru.nkon.nl/charger/nimh/technoline-bc-700.html

http://ru.nkon.nl/charger/nimh/panasonic-eneloop-bq-cc17-advanced-charger-4-aa-eneloop.html
  • merhaba, yurtdışı alamıyorum ne yazık ki şirkete faturalı aldırmam gerekiyor, yoksa haklısınız. siparişi verdim. sonuçlarını buradan paylaşırım.

bakalım ne kadar başarılı olacak. eskiden ataba 998 kullanmışlığım var o da çok uzun süreli olmamıştı, arıza yapmıştı. bahsettiğiniz kaliteli cihazlar neden ülkeye ithal edilmez anlamak mümkün değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepempty

merhaba, yurtdışı alamıyorum ne yazık ki şirkete faturalı aldırmam gerekiyor, yoksa haklısınız. siparişi verdim. sonuçlarını buradan paylaşırım.

bakalım ne kadar başarılı olacak. eskiden ataba 998 kullanmışlığım var o da çok uzun süreli olmamıştı, arıza yapmıştı. bahsettiğiniz kaliteli cihazlar neden ülkeye ithal edilmez anlamak mümkün değil.

@deepempty,
    25-30 USD' lik cihaza faturalı da olsa 250-300 TL ödermiydiniz? TR' de oldukça bilinen bir markanın albenisi yüksek şarj cihazlarının satış fiyatları ortada iken. Bu nedenle bireysel alımlarda bu cihazların tek tek yurt dışından temini gümrük yasalarımız çerçevesinde çok daha mantıklı.
  • Bu tür cihazlar 150-200 lira aralığında bir fiyata alıcı bulabilirler. Daha fazlası fahiş kazanca gider. Bu kadar yüksek fiyata satma mantığı nedir? Sürümden kazanamıyorum, az satılıyorsa fahiş fiyat koyayım. Bu mantık hala terkedilmemişse tüketici olarak yurtdışı tabiki mantıklıdır. Ama gidip de şirkete yurtdışından pil şarj cihazı almam.
  • bipekkan Bey, sayfadaki çoğu şarj cihazını inceledim ve sayfalar arasında kafam karışmadı değil. Varta LCD 57675 almak üzereyken yazınızı gördüm ve işkillendim. Fikrinizi rica ediyorum:

Elimde pek AA ile çalışan pek çok elektronik alet mevcut ama özellikle Fotoğraf makinemde ve harici flash ünitesinde kullanmak üzere kaliteli piller kullanıyorum.
    Bu bağlamda la crosse BC-700, BC-900, BC-9009, BC1000 gibi daha iyi bir cihaz sipariş etmem gerektiğini fark edebiliyorum.
    Hızlı şarj tercih sebebim , yoğunluk nedeniyle.

La crosse için siz hangisini önerirsiniz? Vartadan gerçekten vazgeçmeli miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mephistopheless

bipekkan Bey, sayfadaki çoğu şarj cihazını inceledim ve sayfalar arasında kafam karışmadı değil. Varta LCD 57675 almak üzereyken yazınızı gördüm ve işkillendim. Fikrinizi rica ediyorum:

Elimde pek AA ile çalışan pek çok elektronik alet mevcut ama özellikle Fotoğraf makinemde ve harici flash ünitesinde kullanmak üzere kaliteli piller kullanıyorum.
    Bu bağlamda la crosse BC-700, BC-900, BC-9009, BC1000 gibi daha iyi bir cihaz sipariş etmem gerektiğini fark edebiliyorum.
    Hızlı şarj tercih sebebim , yoğunluk nedeniyle.

La crosse için siz hangisini önerirsiniz? Vartadan gerçekten vazgeçmeli miyim?

@mephistopheless,
    En başta "Hızlı şarj gerekçenize,gerekçeniz farklı da olsa dahi katılmıyorum. İyi ve kaliteli pil kullandığınızı söylüyorsunuz ve bu pilleri katletmeye devam etmek istiyorsanız onu bilemem.Birde artık bu kavramda laşka, yalama oldu. Benim kastettiğim örneğin 2500 mA bir pili 15 dk ile 3 saat arasında şarj etmeye kalkan cihazlar.Zaten bu süre aralığında pil ancak %60-70 arasında şarj olur ve aşırı ısınmasıda extra bonusu. Özellikle Ni-Mhd pillerin en ideal şarj akımı anma kapasitesinin %10' nu kadar bir akımla şarj edilmesi. Bu ise pilin verimide dikkate alındığında 13-14 saat şarjda kalması demek. Bu pile en fazla bu akımın 2 mislini uygulayabilirsiniz. Bu ise ortalama 5-6 saat şarj demektir. Şarj akımın artırılması süreyi lineer olarak düşürmez.
    Keşke kullandığınız pillerin std. tip mi, yoksa yeni nesil Alkalin pil özellikli pilmi yada karışıkmı yazsaydınız. Yeni nesillerde şarj akımına çok dikkat etmek gerekiyor. La-Crosse olsun diğer şarj akımının max. noktası ayarlanabilen cihazlarda bu imkan var. Aşağıda 3 link veriyorum. Dikkatle incelerseniz bu cihazlar tamamen şarj çipleri dahil hepsi La-Crosse tabanı üzerine ve büyük ihtimallede la-Crosse tarafından üretilmiş fason üretimlerdir. Heider SC1 de hakeza.Bu nedenle hangisini alırsanız alın şahsen kalitenin pek farklı olduğunu düşünmüyorum.Hepsi aslında prof. cihazlar olmasada oldukça tatmin edici Ni-Mhd şarjlı pil test cihazlarıdır. Belirttiğiniz La-crosse tiplerinden BC9009 benimde 2009 yılında alıp ama dikkatle kullandığım ek aksesuarlı BC-1000 ve BC900 tipinin eşdeğeridir. Şu an üretimde BC700 ve aksesuarlı BC-1000 tipi vardır. BC900 çok sorunluydu ve sorunlarının önemli bir kısmı giderilmiş BC-9009 imalattan kaldırılmıştır. BC 1000 , BC-9009' un versiyon 42 den sonraki tipidir. Ben eğer marka tercihinizde varsa BC-700 alın derim,BC 1000 de 4 ad. AAA ve 4 ad. AA tip pil ile AA pilleri C ve D tipi pil ölçülerinde kullanabilmek için adaptörler var. İlaveten sümük gibi bir çanta içinde geliyor.Bence bunlar o fiyat farkına değmez. Ama Bana sorarsanız BC-700 eşdeğeri diğerlerini tercih ederim fiyat farkları nedeniyle.
    Özellikle silindirik Li-Ion daha doğrusu Lithium tabanlı pilleride şarj edebilen daha compact şarj cihazlarıda var. Opus BT 3100 gibi ancak konu etmediğiniz için gündeme getirmedim.Kaldıki Bu pilleri şarj edebilecek 15-25 TL aralığında tekli yada 2'li şarj cihazlarıda var.Benim kişisel tercihim bu yöndedir. Ne kadar teferruat, o kadar sorun....
    Konu ettiğiniz Varta şarj cihazları için herhangi bir yorumda bulunamıyacağım.Sonuçta Fatih Portakal gibi farklı bir ifade kullanayım, malum !...."ticari menfaatlar söz konusu...."

http://www.amazon.com/La-Crosse-Technology-Battery-Charger/dp/B000RSOV50
    http://ru.nkon.nl/charger/nimh/technoline-bc-700.html
    http://ru.nkon.nl/charger/nimh/japcell-bc-4001-charger.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 15 Ekim 2015; 10:45:31 >
  • 
Sayfa: önceki 692693694695696
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.