Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (631. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 629630631632633
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Fotograf makinanızı kullanma alışkanlıklarınızı bilmiyorum.Kastettiğim aslında şu. Özellikle yazın dağda yada benzeri yerlerde çekim yaparsınız Bu durumda yedek bataryaya sık sık ihtiyaç duyarsınız.Bu ve benzeri tarzda kullanımlar için.Aralıklı kullanıyorsanız örneğin orjinali bitti, yedeği takayım bir ay onu,bir-belki 2 ay öbürünü kullanayım derseniz yedek yada orjinalden birini uzun vadede öldürürsünüz yada en iyisi bir süre örneğin böyle kullanımlarda 6 ay kullanıp diğerini ~ %40 şarjlı ağzı kilitli bir naylon torbada buzdolabı rafında bekletmek.Bu durumda kimyasal reaksiyonlar çok yavaşladığı için saklama süresince ömür kaybı en aza iniyor. Ancak bu da çok sıkıcı bir durum. Sürekli takip gerekir. Bu hatayı bende yaptım gidip Ansmann yedek batarya aldım.O zamanlar belki günde en az 100-150 fotograf çekiyordum. Sorun yoktu. Sonrası bulunduğum mahallede bir first person'ın korumaları terör estirmeye başlayınca fotograftan soğudum, bıraktım. Sonuçta Canon'un orjinali 3 sene içinde bye-bye dedi tek bataryam şu an Ansman.İşin kötü tarafı Li-Ion' ları bir kere bozuldumu geri getirmek mümkün değil.Zamanında farkına varırsanız Ni-Mh olsun Ni-Cd olsun geri getirebiliyorsunuz.
  • Cevap için çok teşekkürler, bu kadar ayrıntılı yazmasanız alacaktım.

Saygılar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim pillerin bazıları pil şarj cihazına takınca 2 dakika içinde doldu gösteriyor. Bu pilleri kurtarma imkanı var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GAMEHUNTER

Benim pillerin bazıları pil şarj cihazına takınca 2 dakika içinde doldu gösteriyor. Bu pilleri kurtarma imkanı var mı ?

@GAMEHUNTER,
    Var ancak kullandığınız şarj cihazı ve pillerinizin kalitesine de bağlı. Şarj cihazınızın marka modeli, Pillerinizin markası-Tipi(Standart veya Yeni alkalin tip(Precharged)olup,olmadığı ve kaç yıllık?
    Bunlarıda belirtirseniz yrd. olurum. Ancak şuan tek söyleyebileceğim şarj cihazınızda "DECHARGE" özelliği yoksa kurtarma işlemi yapamazsınız.
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Valla hocam piller epey süredir var bir ara toplu almıştım, sanırım bu sorun uzun süre şarj edip kullanılmayan pillerde ortaya çıkıyor. Yani uzun süre boş kalınca bozuluyor piller.

Piller Ni-Mh markaları genelde GP
    Şarj cihazımı yeni aldım Energizer marka ama onun deşarj özelliği yok.
    Eski şarj cihazım var Micron marka ondan deşarj tuşu var. Ama birkaç kez denedim işe yaramadı.

Deşarj tuşu ne işimize yarıyor bu pilleri kurtarmada ?
  • quote:

Valla hocam piller epey süredir var bir ara toplu almıştım, sanırım bu sorun uzun süre şarj edip kullanılmayan pillerde ortaya çıkıyor. Yani uzun süre boş kalınca bozuluyor piller.

Piller Ni-Mh markaları genelde GP
    Şarj cihazımı yeni aldım Energizer marka ama onun deşarj özelliği yok.
    Eski şarj cihazım var Micron marka ondan deşarj tuşu var. Ama birkaç kez denedim işe yaramadı.

Deşarj tuşu ne işimize yarıyor bu pilleri kurtarmada ?

@GAMEHUNTER,
    "Piller Ni-Mh markaları genelde GP" ki bunlar normal tip Ni-Mhd piller. Bende bundan kokmuştum. Hem uzun süre şarjsız bırakmışsınız ki markası ne olursa olsun normal tip Ni-Mhd piller, süresi farklı ama sonunda mutlaka bozulurlar, hemde pillerinizin markası. Esas sorununuz bu.
    Pillerinizi değiştirmenizi ve yeni nesil pillerden almanızı öneririm. Şu an alınabilecek pillerin başında 2400 mA' lik 5 yıl garanti verilen DURACELL DURALOC PRECHARGED piller geliyor. Varta TOYS 2400 Ready to USE Precharged ve GP ReCyko+ 2100 mA pillerde alınabilir. Tamamen F/P meselesi.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Energizer şarj cihazlarının çok uyduruk olanları var.Sadece genel anlamda marka yazmak yeterli değil.
    Ni-Mhd Pilleri arda arda 3-5 defa şarj/deşarj yaparsanız, şarta bağlı verimlerini %80-90 geri alırsınız. Bu nedenle prensip olarak üzerinde DECHARGE fonksiyonu olan şarj cihazlarından almak ve bu şarj cihazlarının aynı zamanda TRICKLE şarj özelliğinin de olması gerekir. Yani Tam fonksiyonlu, otomatik şarj cihazlarından bahsediyorum. Çok pahalı olanları olanları (Genellikle yurt dışı) Tam F/P olan 25-30 TL aralığında cihazlarda var.Tek yönlü sadece şarj yapan şarj cihazları birde verebildikleri şarj akımları max. 300 mA'in altında ise bu cihazlarla şarj hem çok uzun sürecek hemde pillerinizi zamanla tembelleştirecek ömrünü kısaltacaktır.
    Yeni aldığım şarj cihazı şuydu. Lütfen bunun değerlendirilmesini de yapabilir misiniz ? kötü bir cihaz mı ? LCD ekranı falan var ama Decharge özelliği yok. Trickle özelliği var mı bilmiyorum.

Energizer Universal Şarj Cihazı

Unutmadan aşağıdaki de eski şarj cihazım zaten epey ucuz bişeydi pek işe yarar birşey değil sanırım. Ama decharge tuşu mevcut.

Micron Ni-Cd Ni-Mh Battery Charger

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GAMEHUNTER -- 25 Şubat 2015; 14:58:14 >
  • Değerli hocalarım, forumdaşlar,

Sizlerin sayesinde pillerle ilgili inanılmaz bilgiler öğrendim ve yine sizin sayenizde Konnoc şarj cihazımı aldım, kullanıyorum çokta memnunum. Bu konuda şu an tek bir ihtiyacım var ki o da eski/yeni pillerin geride kalan kapasitelerini ölçebilmek. İzmirde oturuyorum, internetten de alışveriş yapabilirim. Pil ölçer tavsiyesinde bulunabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, iyi günler
  • quote:

Yeni aldığım şarj cihazı şuydu. Lütfen bunun değerlendirilmesini de yapabilir misiniz ? kötü bir cihaz mı ? LCD ekranı falan var ama Decharge özelliği yok. Trickle özelliği var mı bilmiyorum.

Energizer Universal Şarj Cihazı

Unutmadan aşağıdaki de eski şarj cihazım zaten epey ucuz bişeydi pek işe yarar birşey değil sanırım. Ama decharge tuşu mevcut.

Micron Ni-Cd Ni-Mh Battery Charger

@GAMEHUNTER,
    Universal şarj cihazı hk. tüm bilgi 1. sayfa 1. mesajımda olduğu gibi biraz ytukarıda sn.@ alpernbugra'ya verdiğim cevapta var tek eksiği deşarj özelliği yok. Bu şartlar altında bu cihaz özellikle yeni nesil Alkalin tip pillere çok uygun olacaktır. Çünkü bu piller dikkatli kullanılırsa deşarj işlemine olduykça uzun süre ihtiyaç duymayan pillerdendir.
    Diğer minton şarj cihazınızın arka kısmınında fotografını verin lütfen. Bir tahminim var ancak emin olmak istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan
    @GAMEHUNTER,
    Universal şarj cihazı hk. tüm bilgi 1. sayfa 1. mesajımda olduğu gibi biraz ytukarıda sn.@ alpernbugra'ya verdiğim cevapta var tek eksiği deşarj özelliği yok. Bu şartlar altında bu cihaz özellikle yeni nesil Alkalin tip pillere çok uygun olacaktır. Çünkü bu piller dikkatli kullanılırsa deşarj işlemine olduykça uzun süre ihtiyaç duymayan pillerdendir.
    Diğer minton şarj cihazınızın arka kısmınında fotografını verin lütfen. Bir tahminim var ancak emin olmak istiyorum.

Hocam ilk mesajdaki bilgileri ve arkadaşa yaptığınız yorumu fark etmemişim şimdi okudum. Demekki iyi bir seçim yapmışım bu cihazı almakla.

Deşarj özelliği de olsa iyi olurmuş.

Micron marka cihazın arkasındaki bilgileri de veriyorum, eğer bu cihazın deşarj özelliği iş görür derseniz deşarj için bunu kullanayım şarj için energizer universal'i kullanayım.

Micron Voltaj Bilgileri
  • quote:

quote:

@GAMEHUNTER,

Hocam ilk mesajdaki bilgileri ve arkadaşa yaptığınız yorumu fark etmemişim şimdi okudum. Demekki iyi bir seçim yapmışım bu cihazı almakla.

Deşarj özelliği de olsa iyi olurmuş.

Micron marka cihazın arkasındaki bilgileri de veriyorum, eğer bu cihazın deşarj özelliği iş görür derseniz deşarj için bunu kullanayım şarj için energizer universal'i kullanayım.

Micron Voltaj Bilgileri

@GAMEHUNTER,
    Elinizdeki Minton MN-1301'in kıymetini iyi bilin. Elinizdeki cihaz Şu an piyasada Ataba AT-508'in aynısının tıpkısı !.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Yeni aldığınız Energizer Universal ile mukaye edilirse görsel özelliklerin ve C-D ve 9 volt batarya şarjı dışında şarj fonksiyonları ve işlevselliği açısından daha üstün bir cihazdır. Hem şarj ve gerektiğinde deşarj işlemini bu cihazla rahatlıkla yaparsınız. Zaten bu cihaz ve AT-508' in özellikleri ve incelemesi 1. sayfa 1. mesajımda var.
  • Merhaba arkadaşlar,
    Duracell AA Duralock şarjlı pil satın aldım.Hiç kullanılmadan şarj edilmeli mi?
    yoksa içi dolu şekilde mi geliyor?
    teşekkürler,iyi forumlar.
    Ya hocam Micron marka eski şarj cihazımı öyle bir övdünüz ki, ben bunu az kalsın çöpe atacaktım atmayayım o zaman. Çok cüzzi bir paraya satın almıştım yanlış hatırlamıyorsam 15-16 TL bişeydi. Bende dandik birşeydir sanmıştım.

Yalnız yeni Universal cihazı almamdaki sebep bu Micron şarj cihazına pili takınca 2-3 dakika sonra yeşil ışık yanıyor yani doldu gösteriyordu. Bende cihaz bozuk sanmıştım sanırım benim pillerin hepsi bozulmuş. Çünkü Energizer'e takınca da BAD BATTERY uyarısı verdi piller.

Neyse o zaman ben bu Micron'un kıymetini bileyim dursun evde.

Bu arada yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim şarjlı pil uzun zamandır kullanıyordum ama cahilce kullanıyormuşum şimdiye dek.
  • quote:

Ya hocam Micron marka eski şarj cihazımı öyle bir övdünüz ki, ben bunu az kalsın çöpe atacaktım atmayayım o zaman. Çok cüzzi bir paraya satın almıştım yanlış hatırlamıyorsam 15-16 TL bişeydi. Bende dandik birşeydir sanmıştım.

Yalnız yeni Universal cihazı almamdaki sebep bu Micron şarj cihazına pili takınca 2-3 dakika sonra yeşil ışık yanıyor yani doldu gösteriyordu. Bende cihaz bozuk sanmıştım sanırım benim pillerin hepsi bozulmuş. Çünkü Energizer'e takınca da BAD BATTERY uyarısı verdi piller.

Neyse o zaman ben bu Micron'un kıymetini bileyim dursun evde.

Bu arada yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim şarjlı pil uzun zamandır kullanıyordum ama cahilce kullanıyormuşum şimdiye dek.

@GAMEHUNTER,
    "Neyse o zaman ben bu Micron'un kıymetini bileyim dursun evde."
    Niye evde DURSUN? Kullanın. Zavallının dili yok ki "Arkadaş senin piller bozuk" desin. O, 1. sayfaya bakın ve özellikle son 8-10 sayfaya. Piller MN1301 olsun yada Ataba 908-508 3-5 dk da piller doldu uyarısı veriyorsa sıkıntı kesinlikle pillerdedir. İşte o zaman pilleri ard-arda 3-5 kere şarj/deşarj edeceksiniz. Buna rağmen her şarj deşarjda yavaş da olsa şarj süresi uzamıyorsa o piller artık bye-bye demiştir.
    Şimdi bu cihazda ucuz sayılır 20-25 TL aralığında ama tam fonksiyonel. Millet gidiyor bilinen markalara yığınla para ödüyor.Sırf marka için en az 50 TL haybeye ödeniyor. Bence son derece yazık bu paralara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 27 Şubat 2015; 9:56:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bozkırın Tezenesi

Merhaba arkadaşlar,
    Duracell AA Duralock şarjlı pil satın aldım.Hiç kullanılmadan şarj edilmeli mi?
    yoksa içi dolu şekilde mi geliyor?
    teşekkürler,iyi forumlar.

@Bozkırın Tezenesi,
    DURALOCK' lar 3 ayrı çeşit. TR' de genellikle 5 yıl garanti verilenler bulunuyor. Siz 2400 mA olanlardan almış olmalısınız ve üzerinde yazdığı gibi PRECHARHED (Ön şarjlı ve kullanıma hazır) pillerdir. Normalde şarjını bir yıl %75-85 aralığında muhafaza eder. Ancak rafta çok uzun süre beklemişse ve özellikle vitrinde güneşe maruz kalanlarda şarj kaybı olabiliyor. Hangi cihgazda kullanacaksanız ilk önce takın ve kullanın boş veya hemen boşalırsa o takdirde 3-5 defa şarj edip (ard arda) kullanın. Normalde piller dolu ise boşaldıktan sonra normal şarj edip kullanmaya devam edin.Arda şarj ve deşarj ederek kullanmanıza gerek yok.
    Bir UYARI:
    Pillerin ambalajını parçalamadan dikkatlice hasar vermeden açın. Çok az ihtimalle piller özellikle net' ten kampanya malı olarak alınanlar çok beklemiş olabilir. Ambalajı atarsanız geri iadeniz çok zor olabilir.
    Evet 2400 mah olanlardan aldım.Cihaz olarak yine duracell cef14 tercih ettim.
  • selamlar.aslında pillerle ilgili bir konu değil ama yinede bilginiz dahilinde buradaki arkadaşlarada sormak istedim.

4400mah kapasiteli bir powerbank var elimde.giriş/çıkış 5v 1a

3 şekilde şarj yapmama rağmen şarj süresinde farklı sonuçlar alıyorum.(powerbank tamamen bittikten sonra saatle ölçüm yaptım)

1. bilgisayar usb portuyla şarj edince(0.5A) 5 saat 40dk
    2.ipad adaptörü ile şarj edince(1A) 7 saat 15 dk
    3.samsung s4 adaptörü ile şarj edince(2A) 6 saat 10 dk sürüyor.

powerbank giriş akımına uygun veya daha yüksek şarj adaptöründe daha hızlı şarj olması gerekmiyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzyken -- 28 Şubat 2015; 1:24:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzyken

selamlar.aslında pillerle ilgili bir konu değil ama yinede bilginiz dahilinde buradaki arkadaşlarada sormak istedim.

3 şekilde şarj yapmama rağmen şarj süresinde farklı sonuçlar alıyorum.(powerbank tamamen bittikten sonra saatle ölçüm yaptım)

powerbank giriş akımına uygun veya daha yüksek şarj adaptöründe daha hızlı şarj olması gerekmiyor mu?

@ozzyken,
    Çok önemli ve genelliklede sürekli karıştırılan bir konu. Şarj cihazının isterse 1000 Amper verecek kapasitede olsun ister 0.5 amper, şarj süresini azaltır yada uzatmaz. Sizin örnekte olduğu gibi yüksek akım kapasite sahip bir şarj cihazı AYNI PİLİ daha uzun sürede şarj edebilir. Burada ilk önemli nokta şarj cihazının şarjı başlattığı voltaj değeridir. 2. nokta şarj edilen pilin iç direncinin pil doldukça gösterdiği direnç değeridir. Aynı kod'a sahip farklı farklı markalarda bile bu karakteristik değişir. 3. nokta sizin şarj cihazının şarj sırasında şarj akımını belirleyen şarj cihazının başlangıç voltajı olduğu gibi pilin bu voltaja karşı gösterdiği dirençtir. Diğer bir değişle şarj cihazının akım verebilme kapasitesi ne olursa olsun şarj akımını belirleyen pilin iç direncidir. Bunu değiştirmek yada diğer bir değişle şarj akımını arttırmak istiyorsanız şarj voltajını da arttırmanız gerekir. 4. bir noktada şarj cihazlarının iç direncidir. Ve bu her şarj cihazında farklılık gösterir. Pilinizin iç direnci o andaki voltaj değerine göre sabit olacağından sizin olayınızda değişen şarj cihazları dolayısıyla derdğişen cihazların iç dirençleri. Bu da doğrudan şarj voltajını ve dolayısıyla şarj akımlarını etkileyecektir. Kısacası sizin olayınızda şarj süresini etkileyen o kadar çok parametre var ki.Hele hele piliniz Li-Ion veya Li-Po ise ki öyle işin içine 4.2 Voltta şarjı bitirme soronluluğu girince iş dahada karmaşıklaşır.
    Daha net yazalım. Şarj cihazının daha yüksek akım verme kapasitesi, pilin daha hızlı yada daha kısa sürede şarj olacağı anlamına gelmez.
  • ipekkan: hocam elimdeki 14.4 voltluk şarjlı matkaba leptob tan cıkma lion pil hücreleri ile kullanmak istiyorum.
    dört adetini seri bağladım 14.8
    ancak lion pil hücrelerini şarj etmek icin bu voltaj değerlerinde şarj kontrol devresi bulunurmu.
    yada 12 volt cıkışlı bir adaptörden yada psu çıkışına bağlayarak şarj edebilirmiyim.voltmetre ölcüm cihazı kontrolünde şarj etmek kaydı ile

ayrıca solar panelim var onun şarj kontrol cihazı var ancak açık havada panelden yüksek amper basıyor.hızlı bir şekilde 15 voltu geciyor kontrol cihazı akımı kesiyor,

bu iki secenekten hangisini ile şarj yapayım.yada alternatifi nedir

ayrıca lion pillerde voltaj üst sınırı ve alt sınırı nedir. nette kavram kargaşası var.
    alt sınır:3.2 yada üst sınır 4.2 diyorlar,, sizin görüsünüz nedir teşekkürler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozzyken

selamlar.aslında pillerle ilgili bir konu değil ama yinede bilginiz dahilinde buradaki arkadaşlarada sormak istedim.

@ozzyken,
    Çok önemli ve genelliklede sürekli karıştırılan bir konu. Şarj cihazının isterse 1000 Amper verecek kapasitede olsun ister 0.5 amper, şarj süresini azaltır yada uzatmaz. Sizin örnekte olduğu gibi yüksek akım kapasite sahip bir şarj cihazı AYNI PİLİ daha uzun sürede şarj edebilir. Burada ilk önemli nokta şarj cihazının şarjı başlattığı voltaj değeridir. 2. nokta şarj edilen pilin iç direncinin pil doldukça gösterdiği direnç değeridir. Aynı kod'a sahip farklı farklı markalarda bile bu karakteristik değişir. 3. nokta sizin şarj cihazının şarj sırasında şarj akımını belirleyen şarj cihazının başlangıç voltajı olduğu gibi pilin bu voltaja karşı gösterdiği dirençtir. Diğer bir değişle şarj cihazının akım verebilme kapasitesi ne olursa olsun şarj akımını belirleyen pilin iç direncidir. Bunu değiştirmek yada diğer bir değişle şarj akımını arttırmak istiyorsanız şarj voltajını da arttırmanız gerekir. 4. bir noktada şarj cihazlarının iç direncidir. Ve bu her şarj cihazında farklılık gösterir. Pilinizin iç direnci o andaki voltaj değerine göre sabit olacağından sizin olayınızda değişen şarj cihazları dolayısıyla derdğişen cihazların iç dirençleri. Bu da doğrudan şarj voltajını ve dolayısıyla şarj akımlarını etkileyecektir. Kısacası sizin olayınızda şarj süresini etkileyen o kadar çok parametre var ki.Hele hele piliniz Li-Ion veya Li-Po ise ki öyle işin içine 4.2 Voltta şarjı bitirme soronluluğu girince iş dahada karmaşıklaşır.
    Daha net yazalım. Şarj cihazının daha yüksek akım verme kapasitesi, pilin daha hızlı yada daha kısa sürede şarj olacağı anlamına gelmez.

anladım hocam detaylı anlatımın içinde teşekkür ederim :)
  • 
Sayfa: önceki 629630631632633
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.