Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (580. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.660
Cevap
366
Favori
1.943.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 578579580581582
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aeson01

Daha öncede yazmıstım ancak düzelen bişey olmadı.VARTA READY 2 USE 2400 mAh piller var.İlk aldığım zamanlarda full şarjla 300-400 fotoğraf çekebiliyodum ama artık 15-20 tane çekmeden düşük pil uyarısı veriyo.Geçen tam deşarj+şarj yaptım ama yine aynı.1.3V ve 2k ohm değerindeler, bundan ne anlamalıyım bilmiyorum, fikir vereceklere yardımcı olur umarım.Sormak istediğim şey bu pilleri nasıl muhafaza etmeliyim?Şimdiye kadar odada fotoğraf makinesinin çantasında durduklarından bu hale geldiler, yenisini alsam yine böyle mi olur.Ne oluyoda durduk yere böyle oluyo?

@aeson01,
    @forumu' da aynı dertten muzdarip. "Şimdiye kadar odada fotoğraf makinesinin çantasında durduklarından bu hale geldiler" diyorsunuz. Hiçbir zaman uzun bir süre kullanılmadan fotograf ve vb elektrikle çalışşan cihazlar duracaksa (1-2 aydan fazla) içinde pil bırakılmaz Özellikle fotograf makinaları kapalıykende pil harcarlar... Ni-Mhd Pillerin voltajları hücre başına 0.9 V altına indimi ki bunu sürekli yazıp çiziyorum pillerde kalıcı hasar başlar. İsterse pilleriniz yeni nesil pillerden olsun.
    Bu nedenle uzun süre kullanılmayacaksa pilleri makinadan çıkartın ve şarj edip bırakın yeni nesil piller asla bozulmadan kalitesine göre 3-7 yıl arasında şarjlı olarak kalabilirler. (Denemeyle sabittir)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

Daha öncede yazmıstım ancak düzelen bişey olmadı.VARTA READY 2 USE 2400 mAh piller var.İlk aldığım zamanlarda full şarjla 300-400 fotoğraf çekebiliyodum ama artık 15-20 tane çekmeden düşük pil uyarısı veriyo.Geçen tam deşarj+şarj yaptım ama yine aynı.1.3V ve 2k ohm değerindeler, bundan ne anlamalıyım bilmiyorum, fikir vereceklere yardımcı olur umarım.Sormak istediğim şey bu pilleri nasıl muhafaza etmeliyim?Şimdiye kadar odada fotoğraf makinesinin çantasında durduklarından bu hale geldiler, yenisini alsam yine böyle mi olur.Ne oluyoda durduk yere böyle oluyo?

@aeson01,
    @forumu' da aynı dertten muzdarip. "Şimdiye kadar odada fotoğraf makinesinin çantasında durduklarından bu hale geldiler" diyorsunuz. Hiçbir zaman uzun bir süre kullanılmadan fotograf ve vb elektrikle çalışşan cihazlar duracaksa (1-2 aydan fazla) içinde pil bırakılmaz Özellikle fotograf makinaları kapalıykende pil harcarlar... Ni-Mhd Pillerin voltajları hücre başına 0.9 V altına indimi ki bunu sürekli yazıp çiziyorum pillerde kalıcı hasar başlar. İsterse pilleriniz yeni nesil pillerden olsun.
    Bu nedenle uzun süre kullanılmayacaksa pilleri makinadan çıkartın ve şarj edip bırakın yeni nesil piller asla bozulmadan kalitesine göre 3-7 yıl arasında şarjlı olarak kalabilirler. (Denemeyle sabittir)

Hayır hocam yanlış anladınız.Pilleri makinenin içinde hiç bırakmıyorum.Demek istediğim odada kendi halinde duruyorlardı nasıl böyle oldu.oda sıcaklığı vs. Cok etki etmez kanısındayım.ya pillerde bi sıkıntı vardı ya da benim bilmediğim şekilde böyle oldular.Artık kablosuz mouse icin kullanıcam bunları başka türlü verim yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Panasonic INFINIUM pillerim vardı. DSLR makinemde 4'erli olarak 3 takım pil kullanıyordum.2 yıl kadar kullandım. 4 pille 600-700 fotoğraf çekiyordum.
    Makinemi satıp bataryalı bir model aldım. Yaklaşık 1 yıl AA pillerimi kullanmadım.
    Şimdi aldığım makinenin AA pil kaseti var. Pilleri kasete yerleştirip makineye takıyorum ancak eski verimi alamıyorum.300 fotoğraftan sonra güven vermiyor. Makinenin orjinal bataryası da 300 civarı foto çekiyor. AA pillerimle daha fazla fotoğraf çekeceğimi düşünüyorum ki bazı yabancı forumlarda eneloplarla 1000 shoot tan bahsedilmiş.

Acaba pil kasetinde bir sorun olabilir mi yada benim infinium piller ömrünü tamamladı mı? Pillerin enerjinin ne kadarlık bir bölümü kaldığı anlaşılır mı?

Bahsettiğim pil kaseti
    ...........

@forumu,
    Anlatımınızdan pilleri şarj etmeden bir yıl kadar kullanmamışsınız ve yazık etmişsiniz. Eğer şarj edip bıraksaydınız, pillerinizi tekrar kullanmaya başladığınızda ilk gün alınmış gibi olurdu. Nasıl bir şarj cihazı kullanıyorsunuz bilmiyorum. Ancak şarj cihazınızda DECHARGE fonksiyonu varsa pilleri ard arda 3-5 defa şarj deşarj edin. Eğer bu bekleme süresi içinde kalıcı bir kimyasal değişim olmamışsa pilleriniz eski verimi olmasada kullanılabilr hale gelebilir. Birde ilk makineniz ki Pentax tahminimce performansı ile yeni aldığınız makinanın performans ve pil harcama kapasiteside aynı olmayabilir. Birde şu durum var makinelerin marka modellerini vermediğiniz için Li-Ion Batarya ile pil kasetine konulan Ni-Mhd pillerin voltaj farkları vardır ve aldığınız makinaın menüsünden bu ayarı yapmak durumunda da olabilirsiniz. Örneğin Pentax dSLR' lerde böye bir menüden seçim vardı.
    Pillerin enerjisininin ne kadarının kullanıldığı ve ya ne kadar kaldığı (Doluluk oranı) o pil yada bataryadan çekilen akıma bağlı olduğu için uygulanacak yöntemler ve sonuçları da izafi olacaktır. Ve de bunu tahmin etmekte biraz uzmanlık gerektirir.

Siz olmasanız bu konuları nereden öğrenecektik bilmiyorum. Çok teşekkürler.
    Biraz daha detay vereyim izninizle.

Kullandığım şarj cihazı panasonic infiniumlarla beraber aldığım şarj cihazı. Deşarj özelliği maalesef yok.

Daha önce kulandığım makine Pentax 100d superdi. Şimdi de pentax k30 kullanıyorum. Pilleri makine dışında muhafaza ettim. Ancak genelde tam bitmeden şarja taktığım çok olmuştur.

Menude pil seçimi için auto, Lityum, Ni-mh (nikel metal hidrit) ve Alkalin seçenekleri var. Ben auto da bırakıyorum Acaba bu yüzden fazla akım çekiyor olabilir mi?

Ayrıca yeni pil almayı düşünüyorum ama acaba yan sanayi lityum batarya mı alsam AA pil mi alsam karar veremiyorum. AA pillerde de sahte olayı çok maalesef.
  • @bipekkan size bir sorum olacak 1000 mah ince şarjlı kalem pil kullanmaktayım bende heider sc1 şarj cihazı kullanmaktayım şarj akım hızı 200-400-600-800-1000-1200-1400 var seceneğinde 1000 sectiğimde 4 pili birden 15 dk sonunda şarj işlemi bitmiş oluyor o esnada pil de bayağı ısınmış oluyor haliyle bu durumda pilin zarar görmesi veya şarj esnasında patlama riski olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dephyr -- 2 Mayıs 2014; 13:11:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dephyr

@bipekkan size bir sorum olacak 1000 mah ince şarjlı kalem pil kullanmaktayım bende heider sc1 şarj cihazı kullanmaktayım şarj akım hızı 200-400-600-800-1000-1200-1400 var seceneğinde 1000 sectiğimde 4 pili birden 15 dk sonunda şarj işlemi bitmiş oluyor o esnada pil de bayağı ısınmış oluyor haliyle bu durumda pilin zarar görmesi veya şarj esnasında patlama riski olabilir mi?

@dephyr,
    Walla bu konu o kadar çok anlatıldı ki. Zaten sakatlık 1000 mA pilin 15 dk. da sözde şarj olmasında yatıyor. Bu sürenin en az 70 dk. kadar olması gerekir. Basit hesapla 1 saat. Ama pil 15.dk. sözde şarj oluyor. o Halde piliniz 1000 mA değil taş çatlasa şu andaki durumuyla 250 300 mA kapasite veriyor demektir. 2. si şarjlı Ni-Mhd piller anma kapasitesinin en fazla %10' nun 2 katı akımla şarj edilmelidir. (bu kapasitedeki pil için max.200 mA veya daha az) Bu akımdan daha fazla akımla şarjda ise pilin içindeki kimyasal reaksiyonun tamamlanamadan sadece zorlama ile pil voltajı yükselir ve pil ortalama %70 şarjda iken şarj sonlanır. Yani pil tam %100 şarja ulaşamaz. Ni-Mhd pillerin en büyük düşmanı ısıdır. Hem gaz çıkışına, o arada içindeki elektrolitiğin pil dışına taşmasına neden olur ve zamanla beyaz bir köpük oluşur hemde pilin zamanından çok önce çöpe gitmesine neden olur. Konu ettiğim bu köpük zamanla pildeki (+) kutup çevresindeki gaz çıkış ventillerini tıkarsa o zaman dananın kuyruğu kopar pil patlayabilir yada artık şişme nedeniyle çalıştırıldığı cihazın pil yatağına girmez, girersede çok çok zor çıkar.
    Kısacası, Kullandığınız şarj cihazı ve benzeri aslında test cihazı niyetine satılan bu cihazlarda ne akla hizmeten 800 mA üstü şarj akımlarını koymuşlar benim bu konudaki teknik bilgim ve tecrübem, anlamaya yetmiyor. !!!!
  • quote:

..............................

Kullandığım şarj cihazı panasonic infiniumlarla beraber aldığım şarj cihazı. Deşarj özelliği maalesef yok.

Daha önce kulandığım makine Pentax 100d superdi. Şimdi de pentax k30 kullanıyorum. Pilleri makine dışında muhafaza ettim. Ancak genelde tam bitmeden şarja taktığım çok olmuştur.

Menude pil seçimi için auto, Lityum, Ni-mh (nikel metal hidrit) ve Alkalin seçenekleri var. Ben auto da bırakıyorum Acaba bu yüzden fazla akım çekiyor olabilir mi?

Ayrıca yeni pil almayı düşünüyorum ama acaba yan sanayi lityum batarya mı alsam AA pil mi alsam karar veremiyorum. AA pillerde de sahte olayı çok maalesef.

@forumu,
    Anlatımınızdan Pentax kullandığınızı %100 tahmin etmiştim. Çünkü Ni-Mhd pillerle o değerlere ulaşan bir başka marka yok. Ni-Mhd pilleri bitmeden şarj edebilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Menüde hangi pili kullanacaksanız o pili seçin. Açıkçası benim bu konuda "oto" konumuna bir güvenim yok. Kullandığınız şarj cihazı şarj akımı açısından sınırda olan bir cihaz. Ve genelde bu tip sınır cihazların pilleri %100 şarj ettiğinden de emin değilim. Deşarj fonksiyonlarıda olmadığı için tembelleşen pili canlandırma işleminide yapamıyorsunuz. Bence en kısa zamanada üzerinde deşarj fonksiyonu olan bir şarj cihazı edinin derim. (Ataba AT 908 veya 508)
    Hiç merak etmeyin AA tip lithium piller olduğu gibi Lithium-Ion bataryada seçenek olabilir ancak ni-mhd pillere göre daha az sayıda fotograf çekebileceksiniz. Yan sanayi lithium-Ion bataryalarla başınızı derde sokarsınız. Ama Ansmann gibi markalıysa alıp kullanın Hiç merak etmeyin Bu marka eşdeğer batarya, orjinalinde de iyidir.
  • quote:

.......................
    Hayır hocam yanlış anladınız.Pilleri makinenin içinde hiç bırakmıyorum.Demek istediğim odada kendi halinde duruyorlardı nasıl böyle oldu.oda sıcaklığı vs. Cok etki etmez kanısındayım.ya pillerde bi sıkıntı vardı ya da benim bilmediğim şekilde böyle oldular.Artık kablosuz mouse icin kullanıcam bunları başka türlü verim yok.

@aeson01,
    Büyükj bir ihtimalle pilleri makinadan çıkardınız ve şarj etmeden bıraktınız uzun süre. Aslında normal sonuç.Şaşmamak lazım.
    Arrıca şimdi bir detayı yeni farkettim. "Geçen tam deşarj+şarj yaptım" Yani pilleri tam sıfırladıysanız o pilleri kaybetmediğinize dua edin. Bu nedenle şarj-deşarj işlemini üzerinde "DECHARGE" fonksiyonu olan bir şarj cihazı ile ard-arda 3-5 defa şarj deşarj edin diyoruz.
  • quote:

quote:

..............................

@forumu,
    Anlatımınızdan Pentax kullandığınızı %100 tahmin etmiştim. Çünkü Ni-Mhd pillerle o değerlere ulaşan bir başka marka yok. Ni-Mhd pilleri bitmeden şarj edebilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Menüde hangi pili kullanacaksanız o pili seçin. Açıkçası benim bu konuda "oto" konumuna bir güvenim yok. Kullandığınız şarj cihazı şarj akımı açısından sınırda olan bir cihaz. Ve genelde bu tip sınır cihazların pilleri %100 şarj ettiğinden de emin değilim. Deşarj fonksiyonlarıda olmadığı için tembelleşen pili canlandırma işleminide yapamıyorsunuz. Bence en kısa zamanada üzerinde deşarj fonksiyonu olan bir şarj cihazı edinin derim. (Ataba AT 908 veya 508)
    Hiç merak etmeyin AA tip lithium piller olduğu gibi Lithium-Ion bataryada seçenek olabilir ancak ni-mhd pillere göre daha az sayıda fotograf çekebileceksiniz. Yan sanayi lithium-Ion bataryalarla başınızı derde sokarsınız. Ama Ansmann gibi markalıysa alıp kullanın Hiç merak etmeyin Bu marka eşdeğer batarya, orjinalinde de iyidir.

Sizin öneriniz mantıklı geldi ve bir tane ataba 508 siparişi verdim. Deneyince sonuçları yazarım. Cevaplarınız için teşekkürler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dephyr

@bipekkan size bir sorum olacak 1000 mah ince şarjlı kalem pil kullanmaktayım bende heider sc1 şarj cihazı kullanmaktayım şarj akım hızı 200-400-600-800-1000-1200-1400 var seceneğinde 1000 sectiğimde 4 pili birden 15 dk sonunda şarj işlemi bitmiş oluyor o esnada pil de bayağı ısınmış oluyor haliyle bu durumda pilin zarar görmesi veya şarj esnasında patlama riski olabilir mi?

@dephyr,
    Walla bu konu o kadar çok anlatıldı ki. Zaten sakatlık 1000 mA pilin 15 dk. da sözde şarj olmasında yatıyor. Bu sürenin en az 70 dk. kadar olması gerekir. Basit hesapla 1 saat. Ama pil 15.dk. sözde şarj oluyor. o Halde piliniz 1000 mA değil taş çatlasa şu andaki durumuyla 250 300 mA kapasite veriyor demektir. 2. si şarjlı Ni-Mhd piller anma kapasitesinin en fazla %10' nun 2 katı akımla şarj edilmelidir. (bu kapasitedeki pil için max.200 mA veya daha az) Bu akımdan daha fazla akımla şarjda ise pilin içindeki kimyasal reaksiyonun tamamlanamadan sadece zorlama ile pil voltajı yükselir ve pil ortalama %70 şarjda iken şarj sonlanır. Yani pil tam %100 şarja ulaşamaz. Ni-Mhd pillerin en büyük düşmanı ısıdır. Hem gaz çıkışına, o arada içindeki elektrolitiğin pil dışına taşmasına neden olur ve zamanla beyaz bir köpük oluşur hemde pilin zamanından çok önce çöpe gitmesine neden olur. Konu ettiğim bu köpük zamanla pildeki (+) kutup çevresindeki gaz çıkış ventillerini tıkarsa o zaman dananın kuyruğu kopar pil patlayabilir yada artık şişme nedeniyle çalıştırıldığı cihazın pil yatağına girmez, girersede çok çok zor çıkar.
    Kısacası, Kullandığınız şarj cihazı ve benzeri aslında test cihazı niyetine satılan bu cihazlarda ne akla hizmeten 800 mA üstü şarj akımlarını koymuşlar benim bu konudaki teknik bilgim ve tecrübem, anlamaya yetmiyor. !!!!

engin bilgileriniz için teşekkürler @bipekkan hocam dediğiniz mantıklı ve asla yüksek amperde piller şarj olmamalı dediğiniz gibi haklısınız olağan değerde 200 mah gibi şarj etmekle pilin ömrünü de uzatmakla kalmayıp olası tehlikenin de önüne gecmiş oluruz
  • arkadaşlar ben de önceleri canon fotoğraf makinesi vardı pil problemleri yüzünden istediğim gibi kullanamadım ve kırıldı gitti şimdi bu pil sorunlarını yaşamamak için canon powershot 150 ıs makine için şu ürünleri buldum sizce makineyi pil sorunu yaşamadan kullanabilir miyim bunlarla önerilerede açığım teşekkürler.

http://www.hepsiburada.com/liste/gp-recyko-plus-kullanima-hazir-sarjli-pil-aa-kalem-2050-mah-4lu-paket/productDetails.aspx?productId=ofisgpll2ece4&categoryId=60002789

http://www.bimeks.com.tr/urun/38832/energizer-f12-8758-new-universal-sarj-cihazi.aspx#photos

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ralijoposhja -- 3 Mayıs 2014; 16:47:13 >
  • Seçtiğiniz ürünler tamamdır alternatif olarak birinci sayfadaki tavsiyelere ve aşağıda linkini verdiğim konuya bakabilirsiniz.
    http://forum.donanimhaber.com/m_65769890/tm.htm
  • Bir şarj cihazına o kadar para vermek mantıklı değil bence. Bipekkan ataba 508 önermişti. Benzeri bende mevcut. Çok pratik bir alet.
  • üstadım selamlar benim kumandalarda bilgisayar farelerinde ve diğer bilimum işlerde kullanmak için şarj cihazı ve pil ihtiyacım doğdu ve gp powerbank v800c modeli görünüm ve teknoloji açısından fazlasıyla hoşuma gitmekte.

bu cihazı tavsiye edermisiniz yada buna alternatif yine lcd göstergeli bir cihaz önerebilirmisiniz bana. şimdiden teşekkür ederim.

http://www.pilsitesi.com/GP-PowerBank-V800C-Pil-sarj-Cihazi-15-Dakika-sARJ-4X-AA-2700mAh-Pil-Dahil-_2454.html#0
  • quote:

Orijinalden alıntı: cali4nication

üstadım selamlar benim kumandalarda bilgisayar farelerinde ve diğer bilimum işlerde kullanmak için şarj cihazı ve pil ihtiyacım doğdu ve gp powerbank v800c modeli görünüm ve teknoloji açısından fazlasıyla hoşuma gitmekte.

bu cihazı tavsiye edermisiniz yada buna alternatif yine lcd göstergeli bir cihaz önerebilirmisiniz bana. şimdiden teşekkür ederim.

http://www.pilsitesi.com/GP-PowerBank-V800C-Pil-sarj-Cihazi-15-Dakika-sARJ-4X-AA-2700mAh-Pil-Dahil-_2454.html#0

@cali4nication,
    "teknoloji açısından" diye işin içine teknolojiyi sokarsak, bu ve benzeri sözüm ona hızlı şarj yapan cihazları hele hele V800C gibi 15 Dakikada ŞARJ benzeri abuk sabuk şarj cihazları pilleri % 100 şarj etmek bir yana şarjlı pilleri "teknolojik" olarak katleden cihazlardır.
    Ve malesef LCD' li bir cihaz tavsiye edemeyeceğim. Piyasada olanların tamamı hızlı şarj cihazları Varta olsun Ataba AT-998 gibi, düşmanıma bile böyle hızlı şarj cihazları önermiyorum.
    Ancak elbette tercih ve beğeni sizin.
  • Bipekkan hocam yukarıda verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. Fazla yer tutmasın diye alıntı yapmadım, kendinize iyi bakın. Bu arada eşinizin önemli bir şeyi yoktur umarım. Çok geçmiş olsun. Valla evin hanımı rahatsızlandığı zaman evin ve dolayısıyla bizlerin hali perişan oluyor :)
  • forumu kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkürler dediğiniz ürünü inceledim ve evde benzeri bir ürün buldum şimdi sadece pil alacağım teşekkürler.
  • brev kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler o cihaza benzer bir cihazı tesadüfen evde buldum cihaz değilde pillere bakarım artık.
  • bu gün eski bir notebooktan çıkma 18650 panasonic pilleri benim bosch şarjlı matkaba göre ayarladım. 3 tanesi ile 9.6 v luk benim matkabı 11.1 v ile çalıştırdım. ve inanın ben böyle bir güç görmedim. daha önce denediğim ni-mh piller tam dolu olmasına rağmen gereken torku veremiyor ve elimle çok rahat durdurabiliyordum. bu li-ionları ise durdurmak bir hayli zor. şimdi bu 11.1 v luk paket için şarj cihazı arayısındayım. bakalım bulabilirsem çok makbule geçecek. http://www.tunelsan.com/urunler/li-ion-li-polymer-1-4-hucre-akilli-sarj-cihazi/21/
    şöyle bir cihaz buldum sanırım bu olacak gibi akıllı şarj cihazı diyor. akım kesme, li-ion a göre şarj yapma vs. bundan daha iyisini de bulamam herhalde.

üstadlar siz ne dersiniz bu konuda
  • quote:

Orijinalden alıntı: veezy

Bipekkan hocam yukarıda verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. Fazla yer tutmasın diye alıntı yapmadım, kendinize iyi bakın. Bu arada eşinizin önemli bir şeyi yoktur umarım. Çok geçmiş olsun. Valla evin hanımı rahatsızlandığı zaman evin ve dolayısıyla bizlerin hali perişan oluyor :)

@veezy,
    Evet aynen doğrudur. Bizim hanım 29 Nisanda kalça protez ameliyatı olacaktı, bu pazartesiye ertelenmişti. Dün (pazar) akşam 17.oo de tekrar aradılar bu defada gün belirtilmeksizin yine ertelendi. Tabi bizde de moral sıfır. Nedenini de bilmiyoruz. Hocaya da ulaşamıyoruz. Bakalım bu gün Gülhaneye gideceğim, sırf bu alaturkalıkla uğraşacağız. Bizimle ilgili olmayan bir sorun var ama, bakalım öğrenebilecekmiyiz? Büyük ihtimalle harika sağlık reformu sonuçları da !
  • quote:

Orijinalden alıntı: akyildizemre

bu gün eski bir notebooktan çıkma 18650 panasonic pilleri benim bosch şarjlı matkaba göre ayarladım. 3 tanesi ile 9.6 v luk benim matkabı 11.1 v ile çalıştırdım. ve inanın ben böyle bir güç görmedim. daha önce denediğim ni-mh piller tam dolu olmasına rağmen gereken torku veremiyor ve elimle çok rahat durdurabiliyordum. bu li-ionları ise durdurmak bir hayli zor. şimdi bu 11.1 v luk paket için şarj cihazı arayısındayım. bakalım bulabilirsem çok makbule geçecek. http://www.tunelsan.com/urunler/li-ion-li-polymer-1-4-hucre-akilli-sarj-cihazi/21/
    şöyle bir cihaz buldum sanırım bu olacak gibi akıllı şarj cihazı diyor. akım kesme, li-ion a göre şarj yapma vs. bundan daha iyisini de bulamam herhalde.

üstadlar siz ne dersiniz bu konuda

@akyildizemre,
    Aynı cihazı bende kullanıyorum Bunun bir üst modelide var. Bende Tunelsan'dan 4 yıl önce almıştım. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genellikle ki ben hiç raslamadım Ni-Mhd pil Kullanan böyle tork isteyen cihazlar Ni-Mhd pil kullanmaz.Ya Ni-Cd 1300 mA C tipi kullanır yada yine 3-4 hücreli Li-Ion kullanırlar ve genelliklede 2 akülüdür.
  • 
Sayfa: önceki 578579580581582
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.