Şimdi Ara

SpaceX, Falcon 9 ile başarılı olarak dikey iniş gerçekleştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  SpaceX, Falcon 9 ile başarılı olarak dikey iniş gerçekleştirdi

Elon Musk tarafından kurulan uzay şirketi SpaceX, şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü roket modeli Falcon 9'u ateşledi ve hepsinden önemlisi dikey olarak iniş yapmayı başararak yeni bir tarih daha yazdı.

Geçtiğimiz gün dikey iniş başarı oranını %10 oranında arttırdığı gerekçesiyle ufak bir erteleme yaşayan Falcon 9, dün gece Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden ateşlendi ve taşıdığı ORBCOMM'a ait 11 adet OG2 uydusunu yörüngeye başarılı şekilde gönderdi.

Tüm dünyanın takip ettiği kalkış sonrasında ise SpaceX kendi adına bir ilke imza atarak Falcon 9'u dikey olarak karaya indirmeyi başardı. Dikey iniş başarısını ilk olarak detaylarına burada yer verdiğimiz bir haber ile Amazon CEO'su Jeff Bezos kurduğu Blue Origin şirketi ile elde etmişti. 

Bildiğiniz gibi yeniden kullanılabilir roketler uzay taşımacılığı için çok büyük önem taşıyor. Uydu, yaşam malzemesi ya da modül gibi kargoları atmosfer dışına çıkartmak için kullanılan günümüz roketlerinden farklı olarak bu roketler, sadece bir kez değil defalarca kullanılabiliyor ve bu da çok ama çok ciddi mali tasarruf getirebiliyor. Bu noktada da Falcon 9, Blue Origin'in Yeni Çoban'ından çok daha güçlü bir çözüm oluşturuyor. Bunu boyutlardan dahi anlamak mümkün oluyor.

SpaceX'in bu büyük başarısını kutlayan ilk isimlerin de başında yine Jeff Bezos yer alıyor. İnişi gösteren tanıtım videolarını aşağıda izleyebilirsiniz. 

• Şimdi önemli olan şu: türban kamusal alanda asdfghjk
  • FlyingUnderpants F kullanıcısına yanıt
    maalesef 30 sene insanlar bununla uğraştı ama bi çözüme ulaşamadı.
  • Bir sürü değişken olmasına rağmen harika bir iniş yaptı. Mükemmel. Ülkemizin durumuna bir kez daha üzüntü duydum.

• adamlar nelerle uğraşıyor bizim yaşadığımız ülke nelerle... gelecek bu teknolojilerde iken hala dogmalarla, masallarla yaşamaya çalışan bir bölgede doğmuşuz. Gelecek ona yatırım yapanların olacaktır bizim ülkemiz gibi ''geçmişe yatırım'' yapanların değil.

• Şimdi tvde tekrar izledim iniş efsane

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geleceği şimdiden görebiliyorum. Kendi yıldız sistemimizi kolonileştirme çalışmalarının milenyumu bu. Çok uzak olmayan bir gelecekte bu roket Mars'tan Aya, Aydan Pluton'a iniş kalkış yapacak.

Ve biz Mars'a sevkiyat yapan roketle ilgili haberi okurken, geleneksel '' orucu bozan şeyler nelerdir'' tartışmalarına odaklanacağız.

13. yy oldu ey cemaat-i müslimin, hala öğrenemediysek orucu bozan şeyleri vay halimize

• Gece uyumadım ve canlı yayında izledim bu anı, mükemmeldi. İzleyiciler ve kontrol ekibi resmen sevinçten çıldırdı. Uzay araştırmaları için çok büyük bir adım.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeepNote

Geleceği şimdiden görebiliyorum. Kendi yıldız sistemimizi kolonileştirme çalışmalarının milenyumu bu. Çok uzak olmayan bir gelecekte bu roket Mars'tan Aya, Aydan Pluton'a iniş kalkış yapacak.

Ve biz Mars'a sevkiyat yapan roketle ilgili haberi okurken, geleneksel '' orucu bozan şeyler nelerdir'' tartışmalarına odaklanacağız.

13. yy oldu ey cemaat-i müslimin, hala öğrenemediysek orucu bozan şeyleri vay halimize

Elon Musk marsa save atmaya çalışıyo

• Şimdi kafam karıştı beyler, yerli uydular yapıyoruz kibrit kutusu kadar falan bunları Fransa, Çin, Kazakistan uzay üslerinden fırlatıyoruz yörüngeye buraya kadar tamam. Şimdi ben yerli uydularımızı yaptığımız için gurur mu duymalıyım yoksa milletin kapısında uydu yaptım hadi fırlatak senin roketten diye yolanırken başkalarının yerli imkanları şirketlerinin uzay yarışına girecek kadar büyük olduğu için utanç mı duymalıyım?

Üzülüyorum arkadaşlar.

• Mars filmi gerçek olacak anlaşılan..

• quote:

Orijinalden alıntı: Glitz

Şimdi kafam karıştı beyler, yerli uydular yapıyoruz kibrit kutusu kadar falan bunları Fransa, Çin, Kazakistan uzay üslerinden fırlatıyoruz yörüngeye buraya kadar tamam. Şimdi ben yerli uydularımızı yaptığımız için gurur mu duymalıyım yoksa milletin kapısında uydu yaptım hadi fırlatak senin roketten diye yolanırken başkalarının yerli imkanları şirketlerinin uzay yarışına girecek kadar büyük olduğu için utanç mı duymalıyım? Üzülüyorum arkadaşlar.

Fırlatmak maliyet ile alakalı aslında tamam SpaceX in yaptığı başarılı ama asıl onlarda da maliyet odaklı çünkü aynı roketi tekrar kullanmak istiyorlar; ancak uydu yapmak daha karmaşık bir durum bugün dünyada kaç ülke kendi uydusunu yapabiliyor önce onu araştırmanız lazım. Roket yapmak kolay değil ama uydu yapımı söz konusu ise çok çok daha karmaşık ve zor bir yapı var karşımızda.
    Burada asıl önemli olan uydu yapmak, fırlatmak maliyetle alakalı bir şey; şu an roket ile uzaya gönderme de rekabet olduğu için ülkemizde roket yapımına başlanmasına gerek yok ama ileride daha fazla maliyet istenir veya fırlatılması engellenir ise o zaman ülkemizde roket yapına başlamamız mantıklı olur aksi durumda kendini amorti etmesi uzun yıllar alabilir.

• Adamların sevinç çığlıkları duygulandırdı beni. Yahu bunu Elon musk gibi biri yapabiliyor ama koca koca ülkeler yapamıyor. Sorun maddiyat değil sorun zihniyet. Bugün ben buna emin oldum.

• quote:

Orijinalden alıntı: turyunus

quote:

Orijinalden alıntı: Glitz

Şimdi kafam karıştı beyler, yerli uydular yapıyoruz kibrit kutusu kadar falan bunları Fransa, Çin, Kazakistan uzay üslerinden fırlatıyoruz yörüngeye buraya kadar tamam. Şimdi ben yerli uydularımızı yaptığımız için gurur mu duymalıyım yoksa milletin kapısında uydu yaptım hadi fırlatak senin roketten diye yolanırken başkalarının yerli imkanları şirketlerinin uzay yarışına girecek kadar büyük olduğu için utanç mı duymalıyım? Üzülüyorum arkadaşlar.

Fırlatmak maliyet ile alakalı aslında tamam SpaceX in yaptığı başarılı ama asıl onlarda da maliyet odaklı çünkü aynı roketi tekrar kullanmak istiyorlar; ancak uydu yapmak daha karmaşık bir durum bugün dünyada kaç ülke kendi uydusunu yapabiliyor önce onu araştırmanız lazım. Roket yapmak kolay değil ama uydu yapımı söz konusu ise çok çok daha karmaşık ve zor bir yapı var karşımızda.
    Burada asıl önemli olan uydu yapmak, fırlatmak maliyetle alakalı bir şey; şu an roket ile uzaya gönderme de rekabet olduğu için ülkemizde roket yapımına başlanmasına gerek yok ama ileride daha fazla maliyet istenir veya fırlatılması engellenir ise o zaman ülkemizde roket yapına başlamamız mantıklı olur aksi durumda kendini amorti etmesi uzun yıllar alabilir.

Yanlış. Taşıyıcı roket yapmak taşıdığı uyduyu yapmaktan daha zor.

• LORDTEK kullanıcısına yanıt
    İkisi de büyük teknoloji gerektiriyor. Ama benim arkadaşa katılmadığım nokta farklı. Eğer yörüngeye uydu yerleştirecek kapasitede füze yapabilirseniz, kıtalararası füze fırlatma teknolojiniz de hazırlanmış olur. Yani vurucu gücü olan bir ülkeniz olur. Savunma sanayii açısından da büyük bir atılımdır. Bence şimdiden başlanmalı
  • biz en iyisi osmanlıya dönelim

• Biz de böyle maaal maaaaal bakalım :S

• En azından insanlık için hala bir şeyler yapılıyor.

• Buda paralelin bir oyunu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2020'de biz de uzaya roket gönderecek duruma geleceğiz. ilk başlarda klasik sistem olsa da ilerde bizim de benzer teknolojiyi ürettiğimizi görebiliriz. anlamsız ezikçe komplekslere girmenin alemi yok. biz kısır tartışmaları yeni yeni aşabildik.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.