Şimdi Ara

Apple'ın yüksek çözünürlüklü ses formatı 2016'da gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın yüksek çözünürlüklü ses formatı 2016'da gelebilir

Son yıllarda müzik konusunda çok büyük atılımlar gerçekleştiren Apple, Japon blog Macotakara tarafından berilen bilgiye göre yüksek çözünürlük ses formatını 2016 yılında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Apple'ın yüksek çözünürlüklü ses konusundaki çalışmalarının uzun bir geçmişi bulunuyor. Yaklaşık dört yıl önce "Mastered for iTunes" albümleri için müzik şirketlerinden yüksek çözünürlüklü versiyonları isteyen ve bunları encode ederek düşük çözünürlüklü hale getiren Apple, o zaman konu hakkında sorulan sorulara ise "yüksek çözünürlüklü versiyonları gelecek müzik geliştirmeleri için kullanmak üzere depoluyoruz" şeklinde bir cevap vermişti.

Yeni gelişmeler ise Apple'ın 2016 yılında kullanıma sürülmek üzere 96kHz/24bit yüksek çözünürlüklü (Karşılaştırmak adına CD kalitesi 44kHz/16-bit seviyesinde) ses formatı üzerinde çalıştığını gösteriyor. Lightning portunun (iOS 9 cihazlarda) 192kHz/24Bit desteğine sahip olduğu belirtilirken, desteğin hem iTunes hem de Apple Music tarafında gelebileceği belirtiliyor. Yani hem iTunes içerisinde indirilen müzikler ve hem de Apple Music ile çevrimiçi olarak dinlenen müzikler bu formattan yararlanabilecek.

Apple'ın iPhone 7 ile beraber 3.5mm girişini Lightning portu ile değiştirme ihtimali ve üçüncü parti şirketlerin aktif olarak Lightning portlu kulaklıklar üzerinde çalışması, yakın zamanda Apple kullanıcılarının çok daha kaliteli müzikler dinleyebileceği anlamına geliyor. Görünüşe göre bunun için hem içerik hem de teknik altyapı hazır bulunuyor.

• 3.5 mm girişten lightning porta geçmenin ses kalitesi üstünde nasıl bir etkisi olacakmış olabilecekmiş, onu da anlasak, mesele kulaklığın bağlantı şekli değil, mesele kaynaktaki dac kalitesi, sonuçta kulağımıza gelen ses analog olacak, apple kulaklığı ister hdmila bağlasın, ister fiberoptikle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tural.i -- 21 Aralık 2015; 18:30:27 >
  • iphonelarin icindeki dac ( digitalden analoga donusturucu) chipleri gayet basarali . ayrica ses eger analoga donusturelecekse lightning portunun 24bit/192khz desteginin ne onemi var o kismi anlayamadim. su anda onkyo hf gibi 3.parti yazilimlarla iphone ustunde 24/96 muzik dinlemek zaten mumkun. lightning portundan 24/192 muzigi nereye akatarip decode edecegiz orasini anlayamadim. haber tam kavram karmasi olmus. cigolaytlar havada ucusmus.

• O değil de, Can Tunçer ikinci bir Ekrem71 olma yolunda ilerliyor gibi.
    :(

• kuduruyorlar apple haberi duyunca. nasıl bir içlerine oturmuşluk varsa artık

• İnsanlar Apple ile ilgili haber yapılmasın demiyor,Apple haberlerinin artışının nedenini soruyor o kadar
    @joven
    Ne kadar da fanatik bir DH Forum'lu
    @deoksiriboz1001
    Edit:resim yüklenmedi aldığım ss'de ayni sayfada 4 ten fazla apple haberi vardi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 21 Aralık 2015; 19:24:12 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple ın zihniyet belli, Hi-Res audio olan parçaları itunes mağazasında daha fazla paraya satmak esas amaç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veteriner69 -- 21 Aralık 2015; 19:40:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sefil_Arbaletçi

İnsanlar Apple ile ilgili haber yapılmasın demiyor,Apple haberlerinin artışının nedenini soruyor o kadar
    @joven
    @deoksiriboz1001

genel trend bu artık..Apple lansmanlarına davet edilmek için uygulanan bir strateji.bakın iShiftdelete.net'e.Hakkı Alkan yağladı pohpohladı aldı ödülünü bu sene:).Fazla takılmayın bence.:)
  • quote:

İnsanlar Apple ile ilgili haber yapılmasın demiyor,Apple haberlerinin artışının nedenini soruyor o kadar
    @joven
    @deoksiriboz1001

Ben de sana aynı sayfada 4- 5 tane samsung haberi gösterebilirim bazı zamanlar. Samsungcu mu oluyor o zaman site

• Apple Flac den haberi yok galiba 24bit/192khz için yeni format çıkartıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: tural.i

3.5 mm girişten lightning porta geçmenin ses kalitesi üstünde nasıl bir etkisi olacakmış olabilecekmiş, onu da anlasak, mesele kulaklığın bağlantı şekli değil, mesele kaynaktaki dac kalitesi, sonuçta kulağımıza gelen ses analog olacak, apple kulaklığı ister hdmila bağlasın, ister fiberoptikle

Lightning jack'e sahip kulaklık satacaklar fahiş fiyata, dertleri o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UML -- 21 Aralık 2015; 21:30:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1001

quote:

@joven
    @deoksiriboz1001

Ben de sana aynı sayfada 4- 5 tane samsung haberi gösterebilirim bazı zamanlar. Samsungcu mu oluyor o zaman site

"Kuduruyorlar" lafınızı eleştirmeye çalışmıştım.ayrıca yazdıklarımı birdaha okumanızı tavsiye ederim.ben apple haberlerini eleştirmiyorum.apple haberlerinin sayısının son zamanlarda Neden yükselişte olduğunu sormuştum sadece :)

• quote:

quote:

quote:

@joven
    @deoksiriboz1001

"Kuduruyorlar" lafınızı eleştirmeye çalışmıştım.ayrıca yazdıklarımı birdaha okumanızı tavsiye ederim.ben apple haberlerini eleştirmiyorum.apple haberlerinin sayısının son zamanlarda Neden yükselişte olduğunu sormuştum sadece :)

martta falan yeni samsung modelleri çıkmaya başlayınca sen gör bakalım ortalığı. ki apple da hem ios hem telefon var. tabi ki haberini yapacaklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mk2kill

iphonelarin icindeki dac ( digitalden analoga donusturucu) chipleri gayet basarali . ayrica ses eger analoga donusturelecekse lightning portunun 24bit/192khz desteginin ne onemi var o kismi anlayamadim. su anda onkyo hf gibi 3.parti yazilimlarla iphone ustunde 24/96 muzik dinlemek zaten mumkun. lightning portundan 24/192 muzigi nereye akatarip decode edecegiz orasini anlayamadim. haber tam kavram karmasi olmus. cigolaytlar havada ucusmus.

Apple ve ses kalitesi ? Ben ikisini birbirine pek yakın göremiyorum.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

@joven
    @deoksiriboz1001

martta falan yeni samsung modelleri çıkmaya başlayınca sen gör bakalım ortalığı. ki apple da hem ios hem telefon var. tabi ki haberini yapacaklar.

Peki.

• Sony çoktandır kullanıyor. Ama Apple kullandığı için yine ilk Apple bulmuş gibi haberler yapılır cihazlar çıkınca.

• Halihazırda Flac 24bit 92hz desteği var. Apple'ın formatının sıkıştırması daha iyi olur tahminimce. bendeki 24bit parçalar 60-100mb arası. boyutu %30-40 civarı daha tasarruflu olsa tercih edilebilir.

Lightning ile hi-fi sistemlere bağlanmaya çalışacaklar muhtemelen.

Kulaklık ile dinlemenin pek manası olmaz ama. Sonuçta geçtim ses geliştirme uygulamalarını, manuel ayarlanan ekolayzer bile yok cihazlarda.
  • Şimdi bunun içinde kulaklık satar telefon parasi ister kulakliga

• LG G2'den beri zaten 24 bit 192 khz vardı, ben mi yanlış biliyorum, bu apple yaygarası ne ki yine şimdi, sanki ilk defa çıkıyormuş gibi, kaldı ki albümü yapan adamlar zaten onu 192 khz sunmuyor ki, istediğin kadar 192 khz özelliğin olsun pratikte bir faydası yok, SACD'ler var tabi ama bunlara kaydedilen eser sayısı belli ve bunu çözmek için daha özel bir DAC gerekiyor, hadi özel dac'ı buldun ona göre de ahım şahım bir hoparlör sistemi gerekiyor ki bahsedilen frekansları alabilesin.

Bu arada söylemeyi de unuttum insan kulağı, genetik faktörler nedeniyle bazı frekansları 25 yaşından sonra duymamaya başlar, mesela kulaklıklarda verilen 20 hz 20 khz sayıları tamamen traşimentodur, 15 khz den sonrasını duyamazsınız ya da 60hz den daha düşük basları duyamazsınız, sizin duyduğunuzu sandığınız baslar, aslında daha yüksek frekansdaki bas sesin harmonikleridir.

LG, HTC veya Apple olsun fark etmez, 20 hz'yi duymak için adamlar 15.000 dolardan başlayıp 600.000 dolara kadar olan fiyatlarla Hi-Fi satın alıyor, kimse kendini kandırmasın bilin istedim. Bu arada o fiyatlar sadece Hi-Fi'nin kabin fiyatları.
    Sesin doğası ve fizik kanunları gereği 20 hz bas sesi duymak için öncelikle 12 inç (30santim) genişliğinde kabin lazımdır, diğer şeyleri buraya saymaya kalkarsam bu konu bitmez.

Ama demek istediğim şu, paraya kıyıp en iyi kabini de alsan o frekansları duyamazsın, imkansızdır, duyuyorum diyen de kendini kandırır, bu konuda kimse tartışmaya girmesin, cahilliğini gösterip cevap da yazmasın,önce gitsin ses mühendisliği okusun. Ondan sonra insan kulağının neden bazı frekansları duymamaya başladığını tıp biliminde incelesin, aradığı cevapları bulacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draconist -- 22 Aralık 2015; 4:30:03 >

• Ve Apple Flac'ı icat etti. ( Hi-Res )

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.