Şimdi Ara

Apple'ın OLED ekran iddiaları Android tarafını hareketlendirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın OLED ekran iddiaları Android tarafını hareketlendirdi

Zaman zaman ortaya çıkan dedikodular, bazen sektörün hareketlenmesine neden olabiliyor. Yıllar öncesinde Apple'ın iPad Pro tableti ile ilgili iddialar ilk kez gündeme geldiğinde Samsung, PRO tablet serisini piyasaya sürerek gardını almaya çalışmıştı. Şimdi benzer bir durum akıllı telefon pazarında yaşanıyor. 

Apple'ın Tayvan'da özel bir laboratuvar kurduğu ve kendi ekran teknolojilerini geliştirmeye başladığı dedikodularının ardından, Android cephesinde de bir hareketlilik gözleniyor. Kaynaklar, gelecek yıl pek çok akıllı telefon üreticisinin OLED ekran teknolojisini kullanmaya başlayacağını iddia ediyor. 

Apple, iPhone modellerinde daha kaliteli ancak daha az enerji tüketen ekranlar kullanmak için kolları sıvadı ve tasarımı bizzat kendisi üstleniyor. OLED teknolojisinden faydalanacak yeni ekranlar için de Samsung ve LG gibi belli başlı üreticiler ile çok gizli görüşmeler yapılıyor. Apple'ın 2018 yılındaki iPhone modellerinde LCD ekranlardan OLED ekranlara geçiş yapması bekleniyor. 

Dedikodu mahiyetinde de olsa ortaya çıkan bilgiler ve görseller yabana atılacak cinsten değil. Android tarafının önemli isimleri, Apple'ın hamlesine cevap verebilmek adına gelecek yıldan itibaren üst ve orta seviye akıllı telefonlarda OLED ekran teknolojisine geçiş yapacak. Bugüne kadar OLED ekranlar maliyetleri nedeniyle pek tercih edilmiyordu ancak gelecek yıl işler biraz değişiyor. 

Samsung, OLED ekran üretim tesislerine yaptığı önemli yatırımlarla maliyetleri düşürme peşinde. Gelecek yıl, OLED ekran maliyetini LCD ekranlar ile aynı seviyelere çekmeyi planlıyor. Bu sayede akıllı telefon üreticilerine de önemli bir avantaj sağlanmış olacak. LG de OLED ekranların üretimi konusunda çeşitli teknolojiler geliştiriyor. Yüksek maliyetler yanında OLED ekranların kullanım ömrü LCD ekranlara göre biraz daha kısa. Üreticiler bu tarz dezavantajları da ortadan kaldırmaya çalışıyor. 

Android tarafında yaşanacak bir hareketlilik elbette Samsung ve LG için önemli bir büyüme fırsatı olacak. Buna bir de Apple'dan alınan ihaleler eklenince, ortaya büyük bir pasta çıkıyor ve rekabette buna göre kızışıyor. Bu bakımdan gelecek yıl, OLED ekran üreticilerinin kapasitelerini daha da artırmaları bekleniyor. Yaşanan rekabet ise her zaman ki gibi tüketicilere yarıyor.  

• Oled kac yildir konusuyoruz ama Lg G Flex serisi haricinde dogru durust oled ekranli telefon goremedik telefonuda gectim oled televizyonlar bile hala tam yayginlasamadi.

Tabii bunlarin tek sebebi Oled ekranli her urunun pahaliya cikiyor olusu Samsung ve Lg maliyetleri dusurmesi piyasaya aninda etki eder.

• Bende diyorum bu "G flex" in ekranı neden bu kadar güzel. Ikonlar sanki ekranın üzerinde yüzüyor

• Ömrü kısa olmasa süper bi ekran,bide quantum dot panel teknolojisi var yaygınlaşsada görsek dediğim.

• Maliyeti bir tarafa bırakırsak kullanım ömrümün kısa olması Biraz kötü oldu..

• Fiyatlarda ikiye katlanır artık..

• Haberde öyle bir dil kullanılmış ki sanki bundan sonra OLED kullanan cihazlar Android tarafından çıkmaya başlayacak gibi. Açıp biraz araştırsaydınız AMOLED ve Super AMOLED ekranların OLED teknolojisi üzerinde çeşitli yöntemler kullanılarak hem tüketimin düşürüldüğü, hem de ekran tazeleme süresinin ve parlaklığının arttırılarak gün ışığında görüntülenebilmesini sağladığı active-matrix teknolojisine sahip OLED ekranlar olduğunu görürdünüz.

Bu ekranlar zaten uzun yıllardır kullanımda. Son zamanlarda kullanan cihazlardaki artışın sebebi de artık kendi ürettiği için ucuza getiren Samsung'a ek olarak bu teknolojinin ucuzlamasıyle diğer firmaların da cihazlarında yer verebilmesinden kaynaklanıyor.

Samsung, Lg, Motorola, Nexus, OnePlus, Blackberry, HTC, Lumia, Meizu, Huawei, Oppo, Lenovo, Nokia... gibi firmalar uzun süredir OLED ekranlı cihazlara sahipler. Adı ucuz cihazlarla anılan Çin firmalarının telefonlarında bile bu ekranlara rastlamak mümkün.

Belki de bu haber Apple açısından değil de OLED teknolojisine genel bir bakış olarak yazılmalı ve bu teknolojinin kullanımındaki artışa dikkat çekilmeliydi.

• Haberin orjinalini okudum, Ekrem71 in çarpıtması olmadan orjinal haberi özetlersem:

- Apple LCD ucuz olduğu için OLED yerine LCD tercih etmiş daha önce.
    - Hem LG hem Samsung la görüşüyormuş, çok seçenek alıp fiyat düşürebilmek için.
    - 2018 yılında çıkacak olan İphone 8 ler için OLED kullanacaklarmış.
    - Samsung zaten bir çok cihazında OLED kullanıyormuş ama seneye Android cihazlarda bu tip ekranı kullanan daha çok firma olacakmış.

• Benim bildiğim Japan Display'le de görüşüyorlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Ömrü kısa olmasa süper bi ekran,bide quantum dot panel teknolojisi var yaygınlaşsada görsek dediğim.

Oled'leri bilmem ama amoled'lerin ömrü gayet uzun. Galaxy s2'yi çıktığında almıştık. (2011) Ekranı halen sorunsuz, renk kaybı da yok. 2. hat olarak kullanıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Ömrü kısa olmasa süper bi ekran,bide quantum dot panel teknolojisi var yaygınlaşsada görsek dediğim.

Oled'leri bilmem ama amoled'lerin ömrü gayet uzun. Galaxy s2'yi çıktığında almıştık. (2011) Ekranı halen sorunsuz, renk kaybı da yok. 2. hat olarak kullanıyoruz.

Bukadar uzun süreli kullanımda hala sorunsuz çalısıyo olması çok iyi. İkinci telefon demişsiniz. Yoğun bir kullanım değil arada sırada açılan bir cihaz mı merak ettim açıkçası. :)
  • Telefonlar sürekli kullanımda olmadığı için normal,monitörde günde 10 saat filan kullanılsa veya tvlerde ne kadar ömrü var acaba,oled piyasada olmadığı için pek hiç bi fikrimiz yok,amoledlerde samsung ömrü artırmak için çabalıyolardı sürekli zaten,demek şimdide oledin ömrünü uzatmaya uğraşıyolar.
    Çok şık bi panel heke çerçevesiz camda görüntüsü vardı bildiğin demir adamdaki ekranlar gibi mübarek hologramdan farkı yok gibi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple'ın OLED ekran iddiaları Android tarafını hareketlendirdi ne biçim bir başlıktır yav apple kim ki samsungun sattığı telefon miktarının yarısı kadar satan bir firma samsung ve lg motorola gionee oneplus lumia meizu zaten oled kullanıyordu apple bu teknolojide 2 sene geç kaldı ama olede geçince sanki oledi kendileri bulmuş gibi davranacaklar.haberin başlığı şu olmalıydı apple bükemediği eli öptü.ayrıca şu haberi sdn ve phone arena yaptı ama siz neden yapmıyorsunuz.http://www.phonearena.com/news/Global-smartphone-shipments-post-7.7-gain-year-over-year-in-Q3-Samsung-on-top-with-25.6-share_id76773

apple bir çeyrekte samsungu biraz geçince hemen haber olmuştu demekki 6sler fazla satmıyor muahaha

• javaprof kullanıcısına yanıt
    Apple niye çok satacağım diye Samsung'un izlediği uyduruk politikayı izlesin. Kalite ve vizyon daha önemli. Apple uzun vadede kazanır Samsung ise kısa vadede.

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Apple niye çok satacağım diye Samsung'un izlediği uyduruk politikayı izlesin. Kalite ve vizyon daha önemli. Apple uzun vadede kazanır Samsung ise kısa vadede.

katılıyorum bir çoban bir çok adamın bir çok koyununu 10 liraya güdeceğine 2,3 koyunun 2,3 koyununu 100 liraya güder hem daha karlı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylmzsngl

quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Bukadar uzun süreli kullanımda hala sorunsuz çalısıyo olması çok iyi. İkinci telefon demişsiniz. Yoğun bir kullanım değil arada sırada açılan bir cihaz mı merak ettim açıkçası. :)

Yani günde ekranı normal bir süre dahilinde açık kalıyor. Bütün gün oyun oynama gibi birşey yok elbette. Ama internette gezme ve app gibi basit şeyler kullanılıyor.
    Ekran parlaklığı sonda. Ortalama bir telefon kullanıcısı için sıkıntı olan bir durum yok yani. Ama günde 10 saat ekranı açık telefon kullanan birisi varsa sorun yaşar mı bilemem.
    Telefon önceden birinci telefondu elbette daha da yoğun kullanılıyordu, yeni telefon alınca 2. hat oldu :) Şöyle birşey de var oled'in renklerine alışınca lcd ekranlar çok soluk
    ve siyahları gri olarak geliyor göze. Annem bile yeni telefon alırken gösterdiğim diğer modelleri rengi soluk diye beğenmedi, note aldı. Ben bir süre iphone 4s kullandım şimdi
    tekrar s6 edge plus ile android'e döndüm. Ekran parlaklık ve beyaz dengesi olarak çok fazla yol katedilmiş, S2 ve Note 3 ile yanyana karşılaştırınca bunu görebiliyorum.
    Mesela kullanan birisi olarak söylüyorum S2 ekranını güneş ışığı altında göremezdiniz, S6 edge plus'ın ekranı öğlen güneşi altında dahi çok rahat görülebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 20 Aralık 2015; 18:18:34 >

• Ekrem once diger sitelerden ilham aliyor sonra o ilhamlari hayal gucuyle kariştiriyor midede harmanliyor ve final bağirsaktan salliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: javaprof

quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

katılıyorum bir çoban bir çok adamın bir çok koyununu 10 liraya güdeceğine 2,3 koyunun 2,3 koyununu 100 liraya güder hem daha karlı olur.

Verdiğin örnekte bir şeye benzese. Koyunun koyunu gütmesi de senin hayal dünyan olsun. Samsung Apple gibi tek model çıkarmıyor. Üst seviye alt seviye yan seviye çapraz seviye zart zurt... Yani anlıyacağın dilden konuşayım. Bir çoban bir çok adamın koyunlarının bazılarını 10 liraya bazısını 50 liraya bazısını 100 liraya güderken diğer çoban bir çok adamın koyunlarını direk 100 liraya güder. İlk çobana 100 liraya koyun güttürenler de ulan diğer koyunları 10, 50 liraya güdüyor bana niye kazık atıyor der ve 2. çobana gidip koyununu seve seve güttürür...

• Anlaşılan yine samsung ekmeğe bal surecek....

• Yıllardır kullanılan teknoloji Apple kullanınca haber oluyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.