Şimdi Ara

Gigaflop, Teraflop olayı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
6.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çokça duymuşuzdur, genelde süperbilgisayarların hızı konuşulurken gigaflop ve teraflop tabirlerinin kullanıldığını. Peki bizim kullandığımız bilgisayarların hızı için kullanacak olursak bizim bilgisayarlarımız kaç gigafloptur. Bunu nasıl belirleyebiliriz.
    Eğer bu ölçü bilgisayarıların hızını belirlemede standart bir ölçü ise neden kişisel bilgisayarların CPU'ları satılırken bu hız bilgisi kullanılmıyorda standart olarak, AMD ve Intel'in kendi hız belirleme yöntemleri kullanılıyor. Bana daha mantıklı geliyor bu hem son kullanıcınında hangi işlemcinin hazı nasıl konusunda kafası karışmaz ve işlemcilerin Kod ismini veya ne kadar ön belleği olduğunu bilmesine gerek kalmaz. sizcede mantıklı değil mi?

• Yeni bir sayfa buldum CPU performansını Mega Flop olarak hesaplıyor. Kendi değerlerimi submit ettim bakalım listede yayınlayacaklar mı? yayınlarlarsa onuda gönderirim burdan size. İsterseniz sizde deneyin.

http://www.netlib.org/benchmark/linpackjava/

Benim işlemci 173.209 MFLOPS hızındaymış aradaki noktanın basamak ayırma işaretimi yoksa ondalık işareti mi olduğuna henüz karar veremedim. Bakalım umarım şu liste güncellenirde bizde sorumuzun cevabını buluruz.

Birde gigaflop olayını anlatan güzel bir sayfa buldum, isteyen arkadaşlar

http://en.wikipedia.org/wiki/Gigaflop

adresinden ayrıntılı bilgi alabilirler.
  • Sayfayı güncellemişler, benim CPU'nun değerlerinehttp://www.netlib.org/benchmark/linpackjava/timings_list.html den CoolnQuiet diye aratarak ulaşılabiliyor. CPU 172 Megaflop olarak gözüküyor. İlginç açıkçası ben birkaç Giga flopluk performans bekliyordum bana düşük geldi biraz, günümüz modern işlemcilerinin birkaç Gigaflop'ta olduğu belirtiliyordu çünkü bazı yerlerde. İsterseniz sizde deneyebilirsiniz.http://www.netlib.org/benchmark/linpackjava/
    adresinde çıkan grafiğin üstünde Press to run benchmark ... diye bi yazı var ona tıklayarak alttaki formu doldurarakda üstteki verdiğim linkteki listede adınız yer alabilir. Bence deneyin CPU'nuzun matematiksel hesaplama performansını görmek için güzel bir uygulama. Testi yaparken başka bir uygulama çalıştırmamak faydalı olacaktır.
  • Kendin pişir kendin ye gibi olmuş, kendin sormuşsun kendin cevaplamışsın. Bu topic bu gibi temel soruların google dan çıkacak milyon sayfa korkusu ile internette kendi araştırmasını yapmayanlar için örnek olsun.
    Saygılar.
  • Burda amaç paylaşımdı. Birazcıkta insanların tepkisini ölçmek istedim. Ancak dediğin gibi pek response olduğunu söyleyemem. İlk bakıştada öyle gözüküyor olabilir.
  • 358 çıktı benim senin sistem nedir..
  • Benim CPU: AMD 3000+ CodeName: Paris, Laptop işlemcisi. Benimki biraz gariban kalmış anlaşılan, zaten L1 Önbellek 64 KB, L2 Önbelleke 256 KB olunca daha iyiside beklenemezdi herhalde. Senin değer nerdeyse benimkinin 2 katı yaw. CPU neydi bu arada?

(Bu benchmark sadece CPU'nun kayar nokta performansı ile alakalı olduğu için sistemimin diğer bileşen özelliklerini yazmaya gerek görmedim.)
  • 255 çıktı
  • Skorlarını yazan arkadaşlar CPU'larınıda yazarsa, bu konuyu takip eden arkadaşlar için bir ön fikir oluşturacağını düşünüyorum. Yani daha iyi olur. Basit manada bir Benchmark listi elde etmiş oluruz.
  • Pentium D 940
  • FX-60
  • en gariban benim 128 amd2600+
  • en gariban benimki :) cafede olunca boyle oluyor :) utanıyorum bu İntelden :)
  • Bu arada yeni Cell işlemcileri 1 Teraflop'tan daha hızlıymış. Ana sayfa haberlerinde görmüşsünüzdür. Böyle CPU'ları neden x86 sistemler içinde üretmezki IBM, bizi intele, AMD'ye bırakır anlamak mümkün değil. ?!
  • Core 2 Duo 1.83Ghz ( laptop işlemcisi ) ile 243 çıktı.
  • 473.635 core 2 duo 2.20ghz. millet terafloptan bahsediyor bizim işlemcilerin bu kadar dandik olmasına imkan yok. yani bence bu 473 megaflop değil gigaflop.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xXMeHaRXx -- 17 Mart 2013; 10:07:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xXMeHaRXx

473.635 core 2 duo 2.20ghz. millet terafloptan bahsediyor bizim işlemcilerin bu kadar dandik olmasına imkan yok. yani bence bu 473 megaflop değil gigaflop.

• 1420 Mflop/s i7 2600k @ 4.5Ghz
  • FX-6100 855.422 aldı.
  • 1074 Mflop/s , i7-3610QM @ 3.1Ghz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.