Şimdi Ara

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, yerli roket ile hedefleri başarıyla vurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
2
Favori
1.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KaleBaykar iş ortaklığınca Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen Türk yapımı insansız hava aracı Bayraktar TB2, 2015 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olmuştu. Operasyonal görevini hali hazırda icra eden İHA, 10 saat havada kalış süresine sahip.

İHA için bir süredir üzerinde çalışılan UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) füzeleri ile 17 Aralık günü saat 12:00’de havalanan Bayraktar TB2, iki buçuk saat havada füzeler ile birlikte uçuşunu icra ettikten sonra saat 14:30’da 8 kilometre mesafedeki hedefe yer kontrol merkezinden gönderilen komut ile atış gerçekleştirdi..

Yerden 5300 metre yükseklikten gönderilen füze, 2 metre eninde ve 2 metre boyundaki belirlenen kare alana tam isabet sağladı. Lazer güdümlü füzelerden turuncu olan füze ateşlenirken, siyah renkli füze başarılı bir şekilde test alanına geri getirildi.

Roketsan tarafından üretilen UMTAS füzeleri, aslından ATAK T-129 helikopterleri için geliştirilmişti. 8 kilometreye kadar menzile sahip olan füzeler, ateşle – unut mantığına dayalı olarak çalışıyor. Yani hedefe kilitlendikten sonra takibe gerek duyulmayan güdümlü bir yapıda çalışıyor.

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, yerli roket ile hedefleri başarıyla vurdu 

Bu gelişme aslında Türkiye’yi küresel ölçekte silahlı İHA’lar noktasında stratejik bir seviyeye çıkarıyor. Dünyada silahlı İHA üretimi yapan ABD, Çin, İsrail ve İran ile birlikte Türkiye 5. ülke haline gelmiş oldu. Bu alanda en meşhur isimler Amerikan Predator ve Reaper, İsrail’in Hermes sistemleri. ABD’li predatorlar 13-14bin feet yükseklikte 20-24 saat havada kalabiliyor.

Bayraktar’a uçuş esnasında yüklenen roketlerde I. Dünya Savaşı’ndan bu yana gelenek olduğu gibi özel notlar da iliştirmek ihmal edilmemiş. Turuncu füzede “Atcem deyon Atmeyon” yazarken, siyah renkli olanda “Beni At, Onu ATMA!” ifadesi dikkat çekiyor.

Aşağıdaki videodan füzelerin ateşleme görüntülerini izleyebilirsiniz.

• Ruscular, Esatçılar, Kürtçüler ve Türkiye halkı düşmanları için çok üzücü bir haber

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu habere üzülen, sinirlenen kişiler var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

quote:

Orijinalden alıntı: hkD

quote:

Ruscular, Esatçılar, Kürtçüler ve Türkiye halkı düşmanları için çok üzücü bir haber

Sen şu çağırdığım konuya bir baksana.
    Senin için üzücü bir haber olacak.
    Desteklediğin güruh sevgi pıtırcığını yağlıyor da yine.

Gündüz gündüz ayran içtin dimi yine, sana ayran gelmez, aç bir Yeni, Trakya olsun, rahatla, huzura er

Sen konu beni açmadı, gerçekler zoruma gitti desene şuna?

• Roketsan savunma sanayinin önderi ve halen büyüyor... Umarım daha da önemli gelişmelerin altına imzasını atar!

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ruscular, Esatçılar, Kürtçüler ve Türkiye halkı düşmanları için çok üzücü bir haber

Gündüz gündüz ayran içtin dimi yine, sana ayran gelmez, aç bir Yeni, Trakya olsun, rahatla, huzura er

Hangi konudan bahsediyorsun, bir de merak ettiğim bir şey var, sen neden benimle polemiğe girmeye çalışıyorsun, seninle benim konumumuz aynı mı, sen istediğini söyleyebilirsin, istediğin şekilde takılabilirsin, sen senin tarzındaki insanlarla polemiğe gir, benimle değil, ben o tür kişilerden değilim, benim konumum farklı, benimle uğraşma...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle ciddi gelişmelerin yerli imkanlar ile yapılabilineceğini en güzel şekilde gösteren bu değerli ekibe ve bu firmaya çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık her birinin. Allah yardımcıları olsun inşallah.

Ekibin sevincinden bir cümle : "Vurdu, vurdu Elhamdülillah."

Her şeyi anlatıyor...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hangi konudan bahsediyorsun, bir de merak ettiğim bir şey var, sen neden benimle polemiğe girmeye çalışıyorsun, seninle benim konumumuz aynı mı, sen istediğini söyleyebilirsin, istediğin şekilde takılabilirsin, sen senin tarzındaki insanlarla polemiğe gir, benimle değil, ben o tür kişilerden değilim, benim konumum farklı, benimle uğraşma...

ha ha ha hanı perspektif oluyordun

• Helal olsun gerçekten, emeği geçen mühendisinden çaycısına kadar kim varsa bu projede hepsinin alnından öpülmeli. 8 km menzile azmış yeah diyen dallamalar gelmeden yazayım bu konuda dünyanın en iyi blinen füzelerinden sidewinder yaklaşık 35 km menzile sahip.

Böyle böyle 35 km gidenini de yaparız. Hatta bizi biliyorsunuz niye 50 gitmesin lan diyip 50 km gidenini yaparız.

Teknoloji böyle gelişiyor ahali kendinize gelin. İyi niyetli yorumlar değil bunlar, bildiğin vatan millet düşmanlığı

• Kandili de böyle bombalamasi beni çok mutlu ediyor.

• Yakıt olarak 70bin dolarlık saat kullanıyormuş

• quote:

Kürtçülere laf edip sonrasında onların kullandığı söylem olan ''Türkiye halkı'' kalıbını kullanmak da ayrı bir şaka.
  • O nasıl füze öyle kızkaçıran gibi :)

• Helal olsun bayraktara darısı tai ye diyelim ankanın da silahlısını görsek o zaman muhteşem olacak.

• yıllardır kendini bu milletin bir parçası olarak tanıtan gösteren ne kadar ne idüğü belirsiz, nesepsiz varsa alayının zoruna gidecek bir haber daha..
    emeği geçen herkese teşekkürler...
  • Helal olsun gurur duydum gerçekten yerli ve milli imkanlarla yapılan birşeye dil uzatan vatan hainidir.Keşke sözde helikopterimiz ve tankımızda yerli olsaydı onlarla da gurur duysaydık.

Bu arada üstünde ki yazılara koptum

• Bakraktarda UMTAS kullanıyorlarsa ANKA'ya JDAM falan takmaya çalışmasınlar?

BAE TFX'in yanında jet motorlu iha içinde destek verse fena olmaz.

• Yerli üretim sadece birim başına ödenen miktarı değil, yedek parça ve bakım masraflarını da epey düşürüyor. Bu yüzden tebrik etmemek elde değil.

Tabii şunu da bilmek gerekiyor. Bunlar silah ve insanları öldürmek için varlar. Her şeyden evvel savaşa, silaha karşı bir duruş sergielemek gerekiyor. Bunun yanında bunların 10 yıl önce hayal edilemediğini sanan arkadaşlar epey yanılıyorlar. Günümüzde üretim yapmaya başlayan çok daha önce yapılan planların meyvelerini veriyorlar. Yerli uçak/araba yaptığını iddia edenlerin ürünleri veya emeklerinin sonucu değil bunlar. Onlar sadece ekmeğini yiyorlar bu işin. Türkiye yıllardır savunma sanayinde aktif ve giderek de artırıyor bu rolünü.

• Yalnız demin yazmayı unuttum, başlığı ''insafsız hava aracı...'' diye okudum önce.
  • AK partı donemınde olmuştur Elhamdülillah

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.