- x
FİAT TİPO KULÜP
13081 Cevap1801292 Görüntüleme71 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     37 [39] 41 42 43 44 45 46      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

85 Mesaj
30 Temmuz 2007; 10:35:05 

Arkadaşlar benim tiponun benzin pompası deponun dibinde kalanı çekemiyor. 5-6 litre benzin olduğu halde pompa çekemediği için araba çalışmıyor. bu işi nasıl hallederiz bu pompaya ne yapılır

3690 Mesaj
30 Temmuz 2007; 14:10:47 

"denizim1919" ve "smete75" arkadaşlar aramıza hoşgeldiniz. İsminiz listemize eklenmiştir, iyi forumlar
denizim1919 arabanı kaça aldın acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkan67 -- 30 Temmuz 2007; 14:12:27 >

2005 Ford Focus C-MAX 1.6 TDCİ Ghia - AYTOZU GRİ

184 Mesaj
30 Temmuz 2007; 16:49:51 

slm arkadaşlar benim henüz bir tipom yok yardım ederseniz olacak inş. iyi bir tipo arıyorum enjeksiyonlu ve hidrolik direksiyonlu hangi model bakmalıyım ama sitede satan varsa görüşelim farukadali@hotmail.com 05056782515

1998 model renault 19 karbüratörlü +tartarini lpg

111 Mesaj
31 Temmuz 2007; 1:57:19 

http://www.carsfromitaly.net/fiat/index.html

böyle bir sitenin olması çok güzel!!!

cemT.

19 Mesaj
1 Ağustos 2007; 13:44:54 

arkadaslar fren merkezlerinin benim cok sallniyor bozuk para sesi gibi ses cikaiyor merkei tutan bi deistirdim fakat sanirim karsisida yenmis bu bi cozum bulan var mi

136 Mesaj
2 Ağustos 2007; 8:26:16 

selam arkadaşlar benide eklerseniz sevinirim 1997 1,6 sx k.mavi
bir kaç sorum olacak kapı ışıkları araç soğukken yanıyor ısınıncada ayağımı gazdan çekince sönüyor gaza basınca yanıyor bunun bir diyot un değiştiği zaman gideceğini söylediler ama diyotun hangisi olduğunu bilmiyorlar yani diyor numarası lazım. ikinci sorum kontağı açınca hararet göstergesi ful gösteriyor kapatıp tekrar açıyorum normale dönüyor bunun sebebi nerden kaynaklanıyor acaba. üçüncü sorum aracın hava filtresini delikli bir kapakla kapatmışlar benim aldığımda böyleydi ben bunu söktürdüm araba daha iyi gaz yemeye başladı ama yakıtı ölçmedim daha bundan önce uzun yolda 0,14 ykr şehir içinde 0,20 ykr yakmıştı çıkardıktan sonra artarmı azalırmı artarsa nasıl gaz ayarı yapılması lazım bizim burada gaz ayarını tutturamayınca beyin ölü deyip işin içinden çıkıyorlar yardımlarınız ve evrdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

8 Mesaj
2 Ağustos 2007; 9:51:03 

quote:

Orjinalden alıntı: yeakin

Zaten ustalar zamanla geçer der başından savmak için sizden kurtulmak için.Bu öyle zamanla geçecek bir şey değil.Zamanla geçer fakat şanzıman dişlilerinide aşındırarak zamanla geçer..

Vitesin veya viteslerin zor geçmesi genelde orijinal fabrika dolumu yağın boşaltılıp yerine yerli marka veya daha kalın vizkoziteli yağların konulması sebebi ile zor geçiyor.
Daha önce başıma gelmişti debriyaj balatası değişmeden önce viteslerim hangi devirde olursa olsun yağ gibi geçiyordu yaz kış fark etmiyordu;ama şanzıman inipte yağ değiştikten sonra vitesler kemik gibi olmuştu ve sebebide uygun olmayan ve sanayideki ustaların genelde tercih ettikleri ve ucuz olan yağdı aracın kullanım kitapçığındaki önerilen yağı koyduğumuzda tekrar eski haline gelmişti.Bu tür sorunu olan arkadaşların yağlarını değiştirmeleri sorunlarını çözecektir.

ARKADAŞIM ŞU HERKESİN KİTAPÇIKTAKİ YAĞ....... DİYE BAHSETTİĞİ NE MARKA YAĞ???? MARKASI YAZILSA DA HERKES FAYDALANSA...

3690 Mesaj
2 Ağustos 2007; 10:42:33 

erolhasan arkadaşım aramıza hoşgeldin. İsmin listemize eklenmiştir. İyi forumlar
quote:

Orjinalden alıntı: erolhasan

bir kaç sorum olacak kapı ışıkları araç soğukken yanıyor ısınıncada ayağımı gazdan çekince sönüyor gaza basınca yanıyor bunun bir diyot un değiştiği zaman gideceğini söylediler ama diyotun hangisi olduğunu bilmiyorlar yani diyor numarası lazım. ikinci sorum kontağı açınca hararet göstergesi ful gösteriyor kapatıp tekrar açıyorum normale dönüyor bunun sebebi nerden kaynaklanıyor acaba. üçüncü sorum aracın hava filtresini delikli bir kapakla kapatmışlar benim aldığımda böyleydi ben bunu söktürdüm araba daha iyi gaz yemeye başladı ama yakıtı ölçmedim daha bundan önce uzun yolda 0,14 ykr şehir içinde 0,20 ykr yakmıştı çıkardıktan sonra artarmı azalırmı artarsa nasıl gaz ayarı yapılması lazım bizim burada gaz ayarını tutturamayınca beyin ölü deyip işin içinden çıkıyorlar yardımlarınız ve evrdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

20 Mesaj
2 Ağustos 2007; 13:24:08 

bayagıdır gelemıoz tipocular cogalmıslar :) bakıorumda bende arabanın tavanı boyattım bagaj kapagınıda tamponlarıda marşpiyerde yaptırdım cok tatlı oldu arabam cant sorunu var dolayısıyla paradaİ:) ya bu arka bagaj hoparlorunun kablosu nası tutturcam bu bagaj ortusune delınmıyor bıle sıcak cıvıylefalan bıseyde cakamıorum bantladım sımdılık oda acılıo ugrassam yapıcamda yapanınız varsa oyle yapıyım arkadaslaar arabanın yenı halınıde gonderırım bı ara resmını

12 Mesaj
2 Ağustos 2007; 16:00:13 

arkadaşlar selam, benim araba debriyaj sistemi değiştikten sonra arda sırada lpgde çalışmamaya başladı, benzinle çalışıyoo lpgya alınca istop ediyo. yada lpgde çalışıyo hemen istop ediyo, tamire gönderdim . orda defalarca denemişler hepsinde çalışmış, sanki numara yapıyo, bakmışlar bişeyi yok demişler, bende anlamadım sizce sorun ne olabilir, ya da benzer problemler yaşayan arkadaşlar oldumuuu? bana yardım ederseniz sevinirimm...

793 Mesaj
2 Ağustos 2007; 19:12:49 

quote:

Orjinalden alıntı: erolhasan

daha önce forumda bir çok defa verildi.sorunun kondansatörlerden.kondansatörleri değiştir sorun kalmaz.

tempra tipo gösterge problemi çözümü---sayfanın ortasında resimlerle anlatımı mevcut.

http://forum.donanimhab...80/mpage_38/key_/tm.htm

2003 Marea Exclusive -Lüx Paket

70 Mesaj
3 Ağustos 2007; 0:35:43 

quote:

Orjinalden alıntı: klogar

bayagıdır gelemıoz tipocular cogalmıslar :) bakıorumda bende arabanın tavanı boyattım bagaj kapagınıda tamponlarıda marşpiyerde yaptırdım cok tatlı oldu arabam cant sorunu var dolayısıyla paradaİ:) ya bu arka bagaj hoparlorunun kablosu nası tutturcam bu bagaj ortusune delınmıyor bıle sıcak cıvıylefalan bıseyde cakamıorum bantladım sımdılık oda acılıo ugrassam yapıcamda yapanınız varsa oyle yapıyım arkadaslaar arabanın yenı halınıde gonderırım bı ara resmını

klogar arkadaşım tavanı kaça boyattın güneş yanığımıydı.hangi yehirdesin birde onu sorayım. benim sadece kaput için 350 ytl istedilerde Keyseride.
Birde arkadaşlar geçen FİAT"a mail attım. neden 15-20 yıllık avrupa arabalaın boyalarında birşey olmuyorda, Fiat"ın 95!li yıllarda çıkardığı metalik boyalı araçlarda boya yanığı oluyor felan dedim benim arabam 11 yaşında 30 yaşında araba gibi duruyor boyası dedim. Ertesi gün beni aradılar.Yetkili servise gösterin ilgilensinler. Hata firmadan mı kaynaklanıyor size bir cevap versinler tekrar irtibata geçelim dediler. Müsait olunca uğruyacağım. Gerçi kimse yoğurdum ekşi demez ama neyse. Sonuçtan haberdar ederim...

fgumus2000@yahoo.com

46 Mesaj
3 Ağustos 2007; 12:32:04 

arkadaşlar saygılar bir sorunum var stop arıza lambaları kafasına göre yanıp sönüyor , şimdi birde farların içine beyaz led ışık taktım kendim yaptım süper oldu ama şimdi ön ışıklarda arıza veriyor bir uyumsuzluk söz konusu olabilirmi yoksa ben yanlış mı bağladım sislerin içine bembeyaz yanan ışıklardan takabilirmiyiz bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum yeni katılan arkadaşlarımızada hoşgeldiniz diyorum iyi forumlar..

0

Ekteki dosya (1)

1967 DE İÇİLEN KAHVELERİN HATIR SÜRESİ BU SENE SONU DOLACAKTIR BİLGİNİZE :)

20 Mesaj
3 Ağustos 2007; 22:13:05 

kardes tanıdık takas iş gıbı bısey oldu bız onun ısını hallettık oda bızımkını hallettı gunes yanıgından boyattım ankaradayım ben ama kaput 350 etmez ankarada her boyacıda 150 ye cıkarırsn dıye dusunuyorum 94 metalık cagla yeşii benım arbada koc gıbı oldu sımdı 98 erı bozuyo yan yana durunca maşallah
quote:

Orjinalden alıntı: fecihi

klogar arkadaşım tavanı kaça boyattın güneş yanığımıydı.hangi yehirdesin birde onu sorayım. benim sadece kaput için 350 ytl istedilerde Keyseride.
Birde arkadaşlar geçen FİAT"a mail attım. neden 15-20 yıllık avrupa arabalaın boyalarında birşey olmuyorda, Fiat"ın 95!li yıllarda çıkardığı metalik boyalı araçlarda boya yanığı oluyor felan dedim benim arabam 11 yaşında 30 yaşında araba gibi duruyor boyası dedim. Ertesi gün beni aradılar.Yetkili servise gösterin ilgilensinler. Hata firmadan mı kaynaklanıyor size bir cevap versinler tekrar irtibata geçelim dediler. Müsait olunca uğruyacağım. Gerçi kimse yoğurdum ekşi demez ama neyse. Sonuçtan haberdar ederim...

56 Mesaj
4 Ağustos 2007; 8:26:10 

özktekin arkadaşım; bende parklara beyaz ampul ve arka plaka ışıklarına beyaz ampul taktım. aracım alev kırmızı akşam parkları ve sadece sisleri yakıyorum çok güzel oluyor. benimde aynı senin gibi ön farlar ve arka farlar arıza veriyor. ama bu önemli değil uyumsuzluk olarak görünsede bir problem değil. sadece arıza ışıkları yanıyor arkadaşta laguna var onunda aynı sorunu veriyor ve servis ışığı yanıyor. o biraz daha elektronik olduğu için giderken rahatsızlık veriyor. ama tipolarda sadece ikaz ışığı yanıyor. yani bu normal.

orhanokan

2066 Mesaj
4 Ağustos 2007; 15:39:08 

uzun zamandır uğramıyordum,
bayağı çoğalmışız

denizsiz kentlerin balık kokusuyum ben
bir parça tuz taşırım ceplerimde
kâğıttan gemiler yapar ve denizi anlatırım sana martılı sesimle

613 Mesaj
4 Ağustos 2007; 23:22:58 

tipo arıyorum klimalı ve 1995 ve üzeri

33 Mesaj
5 Ağustos 2007; 11:14:20 

98 1.4 i.e SX AC klimalı Benzinli hiç tüp takılmadı Kum Gri BURDUR'da Fiat 11.250 YTL istiyorum.

46 Mesaj
6 Ağustos 2007; 12:04:57 

tipo 1.6 ie mpi kardeş o sorun normal parklar 6 volt la bizim taktıklarımız 1.5 volt la çalışıyormuş o yüzden arıza veriyormuş araştırdım paylaşım için teşekkürler herkese kazasız günler .SAYGILAR..

0

Ekteki dosya (1)

1967 DE İÇİLEN KAHVELERİN HATIR SÜRESİ BU SENE SONU DOLACAKTIR BİLGİNİZE :)

1220 Mesaj
6 Ağustos 2007; 12:07:37 

tipo'nun yedek parçası pahalı mı?

2066 Mesaj
6 Ağustos 2007; 13:15:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Frost11

neyi sorduğuna bağlı ama genel olarak ucuz sayılır

denizsiz kentlerin balık kokusuyum ben
bir parça tuz taşırım ceplerimde
kâğıttan gemiler yapar ve denizi anlatırım sana martılı sesimle

750 Mesaj
6 Ağustos 2007; 15:27:07 

Arkadaşlar, belki doğru yere yazmıyorum ama ortak nokatalarda blgi paylaşımında bulunabiliriz di düşündüm.
Geçenlerde bunu bi forumda okudum ve ustaya hatta ustalara sordum.Ancak pek aydınlatıcı bi cevap alamadım.Aracım 96 Tempra ve 5yıldır lpg kulanıyorum.Sanırım aracı biraz ben sağırlaştırdım.uzun yolda 90-100 km den şaşmam.Aşağıda alıntı yaptığım arkadaş şu an aynen benim sorunlarımı yaşamış ve bunu mikser değişimi ile çözdüğünü söylyor.Eskiden(şu an benimkide öyle)karbüratör üstü takılanmiksr varken pek performan alamıyormuş, ancak aşağdaki foroğraftaki gibi hava emiş hortumuna bağladığında hem ekonomi hemde performans... tabi herkesin istediği bu...Anak ben bu işten gerşekten anlayan bi usta bulamadım...Şu mikserin fotoğrafınıda buamadım...Bilen duyan deneyen varsa...tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ALINTI.....

Ben aracımı satın aldığımda çok sağırdı ..Aracı kullanan yaşlı bir adamdı 0 km satın aldığı bu araçla 80 i geçmediğini söyledi.. bi türlü gaz pedalımı tam gaz yaptığımda aracım istediğim tepkiyi vermiyor rampada ve sollamalarda geç hızlanıp ..son hızlara geç erişiyordu..Çekişi düşük araçta dolasyısı ile gaza fazla dipliyoruz ve daha fazla yakıtla daha az yol alıyoruz...aracımın bütün ayarlarını kontrol ettim herşey normal görünüyordu..aklıma bir nokta takıldı.. yüksek devirlerde yakıt hava ile yeteri kadar iyi karışıp performansı etkiliyor kanısına vardım..Nasılmı ? denemelerimde 2500 dev./dk. rahat çıkan araç 3000 dev./dk dan sonra sanki geri kaçıyor gibiydi ..mikseri inceledim ...bence hatalı imal edilmişti..Karbüratörlerimiz alçakhız ve yüksek hız olarak iki venturiye sahip bizim araçlarda malumunuz ..gaz verirken 3000 devir civarına kadar Alçak hız venturisi altındaki kelebek açılarak manifolda hava/yakıt geçiyor , 3000 Devir civarından sonra gaz pedalına basılmasına göre ikinci venturi yani güç devresi açılmaya başlar ve burdan daha fazla oranda hava yakıt geçmelidir ki yüksek devirdeki ihtiyaç karşılanmalı ..Ve benim aracımdaki mikserin LPG girişi alçak hıza daha yakın dı ve yüksek hıza daha az gaz veriyor du bu da yakıt karışımını fakirleştirip yüksek devirlerdeki performansı etkiliyordu...Ayrıca mikserin delikleri karbüratörden daha dardı dolayısı ile havada az giriyordu buda daha fazla gaza basma ihtiyacı doğuruyordu ...bende mikseri söktüm karbüratörün üstünden ve hava emiş hortumu içine Yuvarlak sekilli olan geniş delikli tek bir mikser taktım..bu mikser genelde enjeksiyonlu araçlarda kullanılan mikserlerden...ve sonuç harika ha Benzin ha LPG hiç farketmiyor performans arttı..bunu aradaşlarıma ait olan 93 tipo ve 92 tempra'yada uyguladık sonuç aynı ..muhteşem oldu 92 tempra kullanan arkadaşım çok rahat 195Kmh tipo kullanan arkadaşım 190 Kmh ulaşırken hiç zorlanmadıklarını söylediler ..ben fazla cesaretli almadığım için 175Kmh kestim gazı ve daha bassaydım gidecekti ayrıca yakıtta eskiye nazaran baya düştü ..LPG kullanıp performas isteyenler tavsiyemdir takın deneyin ...sağlıcakla kalın..

0

Ekteki dosya (1)

Eğitim cehaleti alır,
eşeklik baki kalır...

793 Mesaj
6 Ağustos 2007; 15:30:55 

quote:

Orjinalden alıntı: Frost11

neyle kıyasladığına bağlı 1-2 örnek vereyim.

debriyaj baskı balata seti(valeo)----125 ytl
gösterge çeçevesi(digital olanlar)----118 ytl (tofaş orj)
gösterge filimi (digital olanlar)-------35 ytl
benzin otomatiği (karbüratörlü tip)---25 ytl
benzin samandırası(karbüratörlü tip)--35 ytl (lancia)
kapı fitilleri (4 kapı)-------------------75ytl (opar)
bağaj lastiği ----------------------------15 ytl (opar)
buji(lancia)------------------------------15 ytl
buji kablosu-----------------------------15 ytl
hava filtresi-------------------------------6 ytl(opar)
yağ filtresi---------------------------------5-10ytl
amortisör (saks) ön çift -----------------90ytl
salıncak (trv)-------(tane)--------------70yt
rot başı (çift)-----------------------------30ytl
viraj denge rotları-----------------------20ytl
ön fren diskleri(beşer)------------------25 ytl
ön fren balataları(beşer)---------------25 ytl
arka fren balataları(beşer)--------------20ytl
el freni halatı (tane)---------------------10 ytl
sol ön kapı kilidi komple (lancia)-------43ytl
aks körüğü bilyalı ------------------------12,5ytl

sanırım yeter....artık sen karar ver.ucuz mu pahalı mı? fiyatlar bulunduğunuz yere göre değişebilir.ama benim aldığım fiyatlar böyle......

793 Mesaj
6 Ağustos 2007; 15:33:36 

@beyaztebeşir
"Dh tempra team" kısımına açıklama yazdım....

750 Mesaj
6 Ağustos 2007; 23:10:08 

quote:

Orjinalden alıntı: mavis717

@beyaztebeşir
"Dh tempra team" kısımına açıklama yazdım....

Teşekkürler...

Eğitim cehaleti alır,
eşeklik baki kalır...

23 Mesaj
7 Ağustos 2007; 17:12:14 

arkadaşlar slm yeni katıldım aranıza,96 slx tipo kullanıcısıyım..forum cok faydalı oldu benim için,herkesin yolu açık olsun...

3690 Mesaj
7 Ağustos 2007; 18:01:59 

İsmin listemize eklenmiştir. Aramıza hoşgeldin, iyi forumlar
quote:

Orjinalden alıntı: harun4207

arkadaşlar slm yeni katıldım aranıza,96 slx tipo kullanıcısıyım..forum cok faydalı oldu benim için,herkesin yolu açık olsun...

23 Mesaj
8 Ağustos 2007; 11:15:40 

teşekkürler. Bu arada benim tavandada renk solması olmuştu 120 ytl ye boyattım,çokta iyi oldu. birkaç sorum olacak: aracım lpg li, muhakkak arada bir benzinle çalıştırmak gerekiyormu,gerekiyorsa kaç km de bir kaç km benzinle kullanmalı..yakıtta şehiriçi 165-170 ykr,şehirlerarası 118 ykr. 1600 karbüratörlü tipoya göre normalmi?

1 Mesaj
8 Ağustos 2007; 14:53:01 

arkadaşlar yeni üye oldum bende de tipo var 98 model

Herşeye sahip olmak isteyen elindekinide kaybeder...

33 Mesaj
9 Ağustos 2007; 8:40:36 

arkadaşlar aranıza beni de alın 98 1.4 i.e sx ac

3690 Mesaj
9 Ağustos 2007; 13:24:33 

Aracın S, SX SX i.e, 1.4 1.6 hangisi?
quote:

Orjinalden alıntı: bay_hayalet

arkadaşlar yeni üye oldum bende de tipo var 98 model

3690 Mesaj
9 Ağustos 2007; 13:29:56 

Aramıza hoşgeldin arkadaşım. İsmin listemize eklenmiştir, iyi forumlar
quote:

Orjinalden alıntı: duryes

arkadaşlar aranıza beni de alın 98 1.4 i.e sx ac

55 Mesaj
9 Ağustos 2007; 17:49:16 

herkese selam. yaklaşık 10 aydır tipom var ve ilk arabam. 98 Tipo 1.4 sx ie. Aranıza katılmak çok güzel.

Yaptıklarınız için pişmanlık zamanla geçer, ancak yapamadığınız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur !

415 Mesaj
9 Ağustos 2007; 18:27:56 

selam arkadaşlar 97 tipo 1.4 s var bende 2.ci viteste 7 bin devirde 100 km gördüm(daha da giderdi belki yol bitti ) bu normalmi çünki arkadaşin 1.8 zafirasi bile 90 km gördü

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Antrenör

19 Mesaj
9 Ağustos 2007; 22:36:19 

quote:

Orjinalden alıntı: beyaztebeşir

Arkadaşlar, belki doğru yere yazmıyorum ama ortak nokatalarda blgi paylaşımında bulunabiliriz di düşündüm.
Geçenlerde bunu bi forumda okudum ve ustaya hatta ustalara sordum.Ancak pek aydınlatıcı bi cevap alamadım.Aracım 96 Tempra ve 5yıldır lpg kulanıyorum.Sanırım aracı biraz ben sağırlaştırdım.uzun yolda 90-100 km den şaşmam.Aşağıda alıntı yaptığım arkadaş şu an aynen benim sorunlarımı yaşamış ve bunu mikser değişimi ile çözdüğünü söylyor.Eskiden(şu an benimkide öyle)karbüratör üstü takılanmiksr varken pek performan alamıyormuş, ancak aşağdaki foroğraftaki gibi hava emiş hortumuna bağladığında hem ekonomi hemde performans... tabi herkesin istediği bu...Anak ben bu işten gerşekten anlayan bi usta bulamadım...Şu mikserin fotoğrafınıda buamadım...Bilen duyan deneyen varsa...tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ALINTI.....

Ben aracımı satın aldığımda çok sağırdı ..Aracı kullanan yaşlı bir adamdı 0 km satın aldığı bu araçla 80 i geçmediğini söyledi.. bi türlü gaz pedalımı tam gaz yaptığımda aracım istediğim tepkiyi vermiyor rampada ve sollamalarda geç hızlanıp ..son hızlara geç erişiyordu..Çekişi düşük araçta dolasyısı ile gaza fazla dipliyoruz ve daha fazla yakıtla daha az yol alıyoruz...aracımın bütün ayarlarını kontrol ettim herşey normal görünüyordu..aklıma bir nokta takıldı.. yüksek devirlerde yakıt hava ile yeteri kadar iyi karışıp performansı etkiliyor kanısına vardım..Nasılmı ? denemelerimde 2500 dev./dk. rahat çıkan araç 3000 dev./dk dan sonra sanki geri kaçıyor gibiydi ..mikseri inceledim ...bence hatalı imal edilmişti..Karbüratörlerimiz alçakhız ve yüksek hız olarak iki venturiye sahip bizim araçlarda malumunuz ..gaz verirken 3000 devir civarına kadar Alçak hız venturisi altındaki kelebek açılarak manifolda hava/yakıt geçiyor , 3000 Devir civarından sonra gaz pedalına basılmasına göre ikinci venturi yani güç devresi açılmaya başlar ve burdan daha fazla oranda hava yakıt geçmelidir ki yüksek devirdeki ihtiyaç karşılanmalı ..Ve benim aracımdaki mikserin LPG girişi alçak hıza daha yakın dı ve yüksek hıza daha az gaz veriyor du bu da yakıt karışımını fakirleştirip yüksek devirlerdeki performansı etkiliyordu...Ayrıca mikserin delikleri karbüratörden daha dardı dolayısı ile havada az giriyordu buda daha fazla gaza basma ihtiyacı doğuruyordu ...bende mikseri söktüm karbüratörün üstünden ve hava emiş hortumu içine Yuvarlak sekilli olan geniş delikli tek bir mikser taktım..bu mikser genelde enjeksiyonlu araçlarda kullanılan mikserlerden...ve sonuç harika ha Benzin ha LPG hiç farketmiyor performans arttı..bunu aradaşlarıma ait olan 93 tipo ve 92 tempra'yada uyguladık sonuç aynı ..muhteşem oldu 92 tempra kullanan arkadaşım çok rahat 195Kmh tipo kullanan arkadaşım 190 Kmh ulaşırken hiç zorlanmadıklarını söylediler ..ben fazla cesaretli almadığım için 175Kmh kestim gazı ve daha bassaydım gidecekti ayrıca yakıtta eskiye nazaran baya düştü ..LPG kullanıp performas isteyenler tavsiyemdir takın deneyin ...sağlıcakla kalın..

0

beyaz tebeşire katılıyorum bende arabayı aldığımda gaz üzerinde takılı idi ve mixser resimdeki gibi idi yani hava fitresinin sonra hava hortumuna takılandandı gercektende performansta farkı var 185 km rahatca yabailiyodu fakat benzin ile kullandığımda gaza göklersem araba öne dogru kasılıp sendeliyodu ustaya götürdüğümde o mikseri söküp direk olarak karbüratör üstü takılanmiksr den taktı suanda 140 geçmiyo araba fakat bu mixserdede sendeleme kalktı. bilginize ayrıca yeni taktırdığım mixser yüksek olduğu için kabuta vuruyo ve iz yaptı ne yabacam bende bilmiyom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pckeops -- 9 Ağustos 2007; 23:09:22 >

19 Mesaj
9 Ağustos 2007; 22:51:47 

quote:

Orjinalden alıntı: kliwaj

selam arkadaşlar 97 tipo 1.4 s var bende 2.ci viteste 7 bin devirde 100 km gördüm(daha da giderdi belki yol bitti ) bu normalmi çünki arkadaşin 1.8 zafirasi bile 90 km gördü

ben de 3 ile 7000 devirde 145 kadar cıktım araba biden stop etti .distiribitör yanında buluna elektronik ateşleme arıza yapmış 40 ytl parca + 15 ytl ustalık bı deneme için gitti . 1.4 araba bence fazla zorlama

zafiranın belki 2 dişli oranı bizim arabalara göre düşüktür .örnek 1.6 dogan slx 3 vites ile 160 yapıyo fakat sehir içinde ben 3 ile 45km rahat bişekilde giderken o yanımda 2 ile gidiyo sebeb o 3vitese attığında arabası bayılıyo 1.6 olmasına rahmen yani dişli oranı yuksek ..

23 Mesaj
11 Ağustos 2007; 13:13:07 

arkadaşlar yeni katılmıştım bende, önceki sayfadaki sorumu yenilemek istiyorum cevaplarsanız sevinirim:aracım lpg li, muhakkak arada bir benzinle çalıştırmak gerekiyormu,gerekiyorsa kaç km de bir kaç km benzinle kullanmalı..yakıtta şehiriçi 165-170 ykr,şehirlerarası 118 ykr. 1600 karbüratörlü tipoya göre normalmi?
Buarada 2. viteste 100 km gördüm diyen arkadaşıda azminden dolayı tebrik ediyorum hemde 1.4 motorla!!

36 Mesaj
11 Ağustos 2007; 16:52:15 

arkadaşlar bende 1997 fiat tipo sx 1.6 motor araç var araba modifiyeli+tesisatlı resm koymak istiyorum ama koyamıyorum birde benide aranıza katarsanız çok sevinirim..

0

Ekteki dosya (1)

36 Mesaj
11 Ağustos 2007; 16:55:34 

arkadaşlar bizim tipo benzinli ve km 350 bin yakıyor sizce bu normalmi normal değilse neden kaynaklanıyordur arıza neresindedir birde göstergeler 888888gibi rakamlar görünüyor kapalı otoparklara girip çıktıktan sonra aydınlık yere bir kaç dakika sonra düzelmişti bunu neden yapıyor anlayamadım yardım ederseniz çok sevinirim

0

Ekteki dosya (1)

36 Mesaj
11 Ağustos 2007; 16:58:57 

birde araba daha önce yolda giderken torpido tarafından fuk gibi bir su sesi gibi bişey geliyordu ama şu an düzeldi kendi kendine

36 Mesaj
11 Ağustos 2007; 17:12:51 

[font="Times New Roman"]arkadaşlar ben yaklaşık3 senedir tiponun üstündeyim ve araç mükemmelinde ötesinde yol tutuşu ve hızlanması var 1 . viteste 50-60 km yi görerbiliyorum ancak arabamda klima olmadığından dolayı satmaktayım ve alacagım arabanın biraz kaportasının eski olmasını istiyorum yani çizikli hafif ezilmiş kaportalı istiyorum çünkü alıp onu kafama göre dizayn etmeyi düşünüyorum arabamdan memnunm ama rengi biraz hoşuma gitmiyor.
eger benim arabayı almak isteyen varsa özelliklerini yazıyorum:
1-sanruflu orjinal webosto marka
2-sag -sol-ön-arka marspiyel takımı
3-sis lambası orjinal
4-alarmlı
5-çelik jantl ıorjinal
6-otomatik cam
7-hızlı yanıp sönen ışıklar
8-ferari kornası orjinal
9-deri koltuk
10-120 km hızı geçtikten sonra dahada etkili tutan fren disk sistemi mevcut hepsi birlikte
11-jbl marka 1000 wattlık sub wofer carisma marka mid kolon,tiz,edison 950 watt anfi,pıoner teyp
mevcuttur
hepsi dahil arabaya 12.500 ytl diyiyorum
ilgilenen arkadaşların bana mail atmasını rica ediyorum

ekremaakgun@hotmail.com

0

Ekteki dosya (1)

70 Mesaj
11 Ağustos 2007; 21:14:49 

quote:

Orjinalden alıntı: mmengi

Kalörifer sıcak su musluğundan kaçırma yapıyor olabilir şehir içinde motor suyu sıcaklığı ve basıncı daha fazla olduğundan musluk tam kapanmıyorsa klima çalışırken soğuk havaya sıcak havada karışıyor olabilir.

Bunu anlamak için hararet 90 derecede ve sıcak/soğuk ayrı en soğukta iken kalörifer fanını açtığınızda ılık yada sıcak hava alıyorsanız musluktan şüphelenmelisiniz.

Diğer bir husus klima çalışırken aracın kaputunu açın ve radyatör soğutma fanının çok sık çalışıp durduğunu hatta hiç durmadan çalıştığını gözlemleyin. Eğer fan çalışmıyor yada çok kısa çalışıyorsa bu şehir içi trafiğinde düşük süratte gidildiğinden yeterince hava akımı radyatöre gelmediğinden evaparatördeki gaz soğutalımıyordur. Bunun sonucu klima soğuk uflemez ancak uzun yolda devamlı hava akışı olduğundan klima düzelir. Eğer fan yeterince çalışmıyorsa bu ısınan klima gazının basıncını çok arttıracak ve bir yerden patlatma yapacaktır.

Gözlemleriniz sonucunu yazarsanız arıza teşhisine geçebiliriz.

memengi kardeş dün özel fiat servisine aracı götürdüm 96tiposlx. sıcak hava problemini söyledim. pedalların olduğu yere eğildi usta musluğu kapattım mı dedi açtım mı dedi kış girerken değiştirirz dedi. iki gündür araçtan sıcak hava geliyor artık. tekrar götüreceğim ama musluk değişecek felan da demedi.

fgumus2000@yahoo.com

2069 Mesaj
13 Ağustos 2007; 1:05:49 

Benim başıma gelen şey musluk normal şekilde çalışıyor görünüyor fakat içinden sıyırmıştı yani kapandı gibi görünmesine rağmen aslında kapanmıyordu. Hiç bir şeyi sökmeden eğilip kapadım dediyse hiç bişi yapmamıştır zira musluk elle ulaşılacak yerde değil üstünde kapak var epey bir şeyleri sökmek gerekiyor. Dostum elinden böyle işler azda geliyorsa zorlanmadan kendin söküp takabilirsin sökersin sorunu kendinde görürüsün gerçekten açılıp kapanıyormu. Yok elim yatkın değil dersen sanayide herhangi bir ustaya gitsen sana yardımcı olur zor birşey değil. en fazla 10-20 ytl işçilik alırlar.

Eğer ben yaparım dersen sana yardımcı olurum ne yapman gerektiği hakkında.

quote:

Orjinalden alıntı: fecihi

memengi kardeş dün özel fiat servisine aracı götürdüm 96tiposlx. sıcak hava problemini söyledim. pedalların olduğu yere eğildi usta musluğu kapattım mı dedi açtım mı dedi kış girerken değiştirirz dedi. iki gündür araçtan sıcak hava geliyor artık. tekrar götüreceğim ama musluk değişecek felan da demedi.

55 Mesaj
13 Ağustos 2007; 14:04:12 

beni eklediniz mi? 98 Tipo 1,4 SX İE

Yaptıklarınız için pişmanlık zamanla geçer, ancak yapamadığınız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur !

70 Mesaj
13 Ağustos 2007; 15:13:11 

quote:

Orjinalden alıntı: mmengi

Benim başıma gelen şey musluk normal şekilde çalışıyor görünüyor fakat içinden sıyırmıştı yani kapandı gibi görünmesine rağmen aslında kapanmıyordu. Hiç bir şeyi sökmeden eğilip kapadım dediyse hiç bişi yapmamıştır zira musluk elle ulaşılacak yerde değil üstünde kapak var epey bir şeyleri sökmek gerekiyor. Dostum elinden böyle işler azda geliyorsa zorlanmadan kendin söküp takabilirsin sökersin sorunu kendinde görürüsün gerçekten açılıp kapanıyormu. Yok elim yatkın değil dersen sanayide herhangi bir ustaya gitsen sana yardımcı olur zor birşey değil. en fazla 10-20 ytl işçilik alırlar.

Eğer ben yaparım dersen sana yardımcı olurum ne yapman gerektiği hakkında.

resim felan varsa kendimde halledebilim zannımca tornavida anahtar tutar elim biraz
ilgin için teşekürler.

Ayrıca bujiyi (buji olarak bosh marka taktı usta) +hava filtresini+yağı+yağ filtresini+direksiyon hidrolğini değiştirdim. dün denedim uzun yolda 130 bin lira yaktı kilometrede belki biraz daha düşük bile olabilir. soran arkadaşlara duyurulur. 96 slx tipo
EFSANELER DİLDEN DİLE AKTARILIR. TİPO EFSANESİ DEVAM EDİYOR

fgumus2000@yahoo.com

136 Mesaj
13 Ağustos 2007; 20:55:21 

selam arkadaşlar 1997 tipo sx aracım var daha yeni aldım km de 0,14 ykr yakıyordu ustaya götürdüm hava borusunun bi ucunu açtı orayı tıkamışlar açtı daha sonra tamam şimdi az yakar dedi gönderdi tekrar ölçüm yaptığımda yine 0,14 ykr yakıyordu bu defa ustaya gitmedim karbüratörü söktüm birde ne göreyim hava filtresine giden hava borusunun bu ucuda tıkalı banlamış usta olacaklar bandı çıkardın ve aracı çalıştırdım gaz musluğundan araç rahat çalışacak ve rahat gaz yiyecek şekildi gazı ayarladım biraz gezdim gidişide normal gittim depoyu fulledim 45 km yol yaptım ve araç 5 ytl gaz aldım hayret ettim 0,14 ykr yakarke şimdi ,11 ykr düşmüştü arkadaşlar aracınızın hava filtresine giden hava borusuna bakın eğer kapalıysa aracın çok yakmasının sebeplerinden başlıcası budur bana göre sizce? görüşlerinizi alayım saygılar...

9 Mesaj
14 Ağustos 2007; 16:53:57 

arkadaşlar merhaba,
henüz elime geçmedi ama 95 model 1.6 tipo sx aldım.
klübünüze beni de eklemenizi rica ediyorum.
uzun sürmez inşallah, çünkü soracağım sorular var...

hepinize hayırlı sürüşler.
Bilal ALTUNAY

70 Mesaj
14 Ağustos 2007; 19:44:52 

selam arkadaşlar, benide aranıza alırmısınız? 98 model 1.4 tipoS
eskiden beri tipolara bayılırdım ve bir ay öncede bir tane alma şansını yakaladım, her kullandığımda daha çok seviyorum. HASTASI OLDUM :)

33 Mesaj
15 Ağustos 2007; 11:36:05 

Arkadaşlar aranızda Ultrasonic Buji kullanan varmı,acaba satıcıların iddia ettikleri kadar performans veriyormu? Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.Hepinize kazasız belasız günler...

55 Mesaj
15 Ağustos 2007; 15:15:19 

Selam Arkadaslar,
Volkan beni listeye eklemedin galiba.

98 Tipo 1,4 sx ie sahibiyim 136 binde.

Geçenlerde uzun yolda yaklaşık 140 la giderken. Bi koku geldi. arkasından içeri dumanla doldu.
Galiba havaya uçacağım diye düşündüm. :)

Hemen sağa çektim. Yangın tüpünü açıp kaputun aralarından ve panjurun deliklerinden sıktım.
Kazıklanmışım çok az bişey sıktıktan sonra bitti.

Duman çıkmaya devam ediyodu ve çok arttı. Yoldan geçenlere elimdeki tüpü göstererek, yangın tüpü istedim ama kimse durmadı. Hatta bi kamyon şöförü korna çalıp el salladı. İnsanlıktan nasibini almamış bi vatandaş işte.

Bende arabadan değerli eşyalarımı alıp uzaklaştım. Yarım saat sonra duman kesilmişti.

Çekici geldi sanayiye gittik. Meğer yanmayacakmışım. O duman değil antifiriz buharıymış :) :)

Devridaim dişlileri dağılmış, aynı zamanda hararet müşiri kopmuş. Ustada anlayamadı bu iki problemin aynı anda nasıl olduğunu. :)

ve tabiki sekman kaynatmışız. Motor rektefiye oldu.

Arabayı aldığım vatandaş bana devridaimi, triger setini değiştirdiğini söylemişti. Ustanın dediğine göre değiştirmemiş. Ve yolda beni çok zor durumda bıraktı. Ayrıcada çok fazla maddi zarara uğrattı.

Arabayı aldığım insana Allahından bul diyorum.

Ve arabasını yeni alan arkadaşlara benim başıma gelen bu olay örnek olsun. Mutlaka iyi bir ustaya götürüp heryerini kontrol ettirin. Ben yaptırmadım. Acemiliğime geldi. Satıcı suçluysa bende de suç var tabi.

Siz siz olun mutlaka heryerine baktırın, sonra binin.

Herkese kazasız belasız günler dilerim.

55 Mesaj
15 Ağustos 2007; 15:48:25 

Arkadaşlar çoktandır yoktum herkeze merhabalar.yeni gelen tüm dostlara hoşgeldin diyorum.bu arada araç muayeneye gidecem ne istiyolar,ücret ne kadar bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.birde bu aletin motor numarası nerde ben bulamadım.şimdiden herkeze teşekkur ettim.

center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_11271280/mpage_1/key_//tm.htm][color

55 Mesaj
15 Ağustos 2007; 16:45:04 

quote:

Orjinalden alıntı: ahbuka

Arkadaşlar çoktandır yoktum herkeze merhabalar.yeni gelen tüm dostlara hoşgeldin diyorum.bu arada araç muayeneye gidecem ne istiyolar,ücret ne kadar bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.birde bu aletin motor numarası nerde ben bulamadım.şimdiden herkeze teşekkur ettim.

kardeş araban lpg li ise sızdırmazlık için 20 ytl, sonrada muayene istasyonunda sanırım 100 ytl ye kapatıyosun işi. Kolay gelsin

55 Mesaj
15 Ağustos 2007; 16:50:37 

MAVIS717 arkadaşım sana çok teşekkür ederim.
Dijital gösterge tamiri için verdiğin bilgiler çok işime yaradı.
Geçen hafta sonu söktüm, kondansatörleri değiştirdim. Elektronik Check göstergesini düzelttim.
Açmışken eski lambalarıda değiştirdim. Eski büyükler 4 Watt' lıktı.
Oto ünlüde 4 Wattlık yoktu 5 Wattlık aldım. Artık göstergeye güneş gelse bile süper görünüyo.

23 Mesaj
15 Ağustos 2007; 17:40:18 

Bana biraz karışıkmış gibi geliyor arkadaşlar bu dijital göstergeyi söküp takma işlemi,bi kere sökeyim dedim sonra elimde kalır diye vazgeçtim.Bendede göstergenin bazı yerleri gölgeli gibi ve biraz sönük sanki ampüldendir sanırım ve birde saatin göstergesi anca yandan bakınca gözüküyor,oda zorla...yani basit mi şu iş sizce, açayımmı kendim göstergeyi?

55 Mesaj
15 Ağustos 2007; 17:46:32 

quote:

Orjinalden alıntı: harun4207

Bana biraz karışıkmış gibi geliyor arkadaşlar bu dijital göstergeyi söküp takma işlemi,bi kere sökeyim dedim sonra elimde kalır diye vazgeçtim.Bendede göstergenin bazı yerleri gölgeli gibi ve biraz sönük sanki ampüldendir sanırım ve birde saatin göstergesi anca yandan bakınca gözüküyor,oda zorla...yani basit mi şu iş sizce, açayımmı kendim göstergeyi?

kardeş hiç dağılır toplayamam diye tereddüt etme. Çok kolay söker takarsın.
Forumun önceki sayfalarından MAVİS717 nin resimli önerilerine bak. Çok güzel anlatmış.
Hata yapman imkansız.

793 Mesaj
15 Ağustos 2007; 22:44:35 

quote:

Orjinalden alıntı: deniz_1.4

MAVIS717 arkadaşım sana çok teşekkür ederim.
Dijital gösterge tamiri için verdiğin bilgiler çok işime yaradı.
Geçen hafta sonu söktüm, kondansatörleri değiştirdim. Elektronik Check göstergesini düzelttim.
Açmışken eski lambalarıda değiştirdim. Eski büyükler 4 Watt' lıktı.
Oto ünlüde 4 Wattlık yoktu 5 Wattlık aldım. Artık göstergeye güneş gelse bile süper görünüyo.

işine yaramasına çok sevindim.bir arkadas demiş karışık diye.karışık gibi görünsede yaptıktan sonra çok basit geliyor...

2 Mesaj
16 Ağustos 2007; 12:01:04 

Selam arkadaşlar
96 slx bir tipom var sizlere sormak istediğim bir kaç sorum olacak yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
1.Polen filitresinin yeri
2.Kalorifer düğmelerinin oldu yer resmen zift gibi yumuşadı buraya ne yapabilirim.
3.İstanbulda digital gösterge tamiri yapan yer

Bukonularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.

46 Mesaj
16 Ağustos 2007; 12:14:33