Şimdi Ara

harici hdd sorunu usb tanımıyor !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
31.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar harici hdd uzun zamandır kullanmıyordum ama yakın zamanda lazım oldu denemek istedim ançak usb görmüyor başka pclerdede kullandım hep aynı sorunu verdi...
    harici hdd içindeki hdd degişti gene aynı usb sorun mu diye baktık ama sorun mu oldugunu anlayamadık bu konuda yardımcı oursanız sevinirim...

• arkadaşım eğer hdd başka pc lerde denemiş iseniz ve yine windows altında göremiyorsanız bilinki hdd donanımsal olarak zarar görmüştür
    bazı taşınabilir hdd lerin üzerinde güvenlik için bir anahtar olabiliyor genelde küçük bir düğme olabilir bu
    bu kapanmış olabilir... ve hdd i windows altında göremezsiniz bundan dolayı
    hdd i denetim masası-bilgisayar yönetimdisk yönetimi altında görebiliyor ve bilhisayarım altında da göremiyorsanız biçimlendirmez gerekir...
  • BİÇİMLENDİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR AMA PC GÖRMESİ GEREKMİYOR MU?
  • Bilgisayarım üstüne sağ tuş tıkla yönet e gir oradan disk yönetimi ve önce bak senin usb hdd görmüşmü şayet görmüşse oradan biçimlendirebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TIRTIL34

BİÇİMLENDİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR AMA PC GÖRMESİ GEREKMİYOR MU?

arkadaşım dediğim gibi eğer disk yönetiminde görüyorsanız
    biçimlendirmek istediğiniz bölüme sağ tıklayıp özelliklerden biçimlendir demeniz yeterli
    ve bu diskinize birde scandisk yapıın
    eğer bilgisayarım altında görünüyorsa yapmanız gereken
    diskinizin özelliklerine girin-araçlar-şimdi denetle deyin ok.
    bu kadar arkadaşım
    kolay gelsin
  • ben de ne bilgisayarım altında görünüyor ne de disk yönetiminde. Ne yapmam lazım. çok acil yardim :((
  • Harici disk üzerinde güç ışığı var mı?.. Var ise, USB porta taktığında yanıyor mu?..

Işık mevcut ve yanmıyor ise;
    • USB ara kablosu ve/veya USB konntektörleri arızalı veya tam temas etmiyor...
    • Harici diskin USB arabirimi arızalı.
    Işık mevcut, yanıyor ve buna rağmen çalışmıyor ise;
    • USB ara kablosunun veri (data) kısmı ve/veya USB konntektörlerinin data uçlarının pabuçları arızalı veya tam temas etmiyor
      (USB arabirimi 4 hattan oluşur. 2'si güç besleme, 2'si giden/gelen (Tx/Rx) veri için)...
    • Bilgisayarın USB portundan aldığı güç yeterli gelmiyor, takviye güç gerekli...
    • Harici diskin USB arabirimi arızalı.
    Işık mevcut değil ise;
    • Yukarıdaki tüm seçeneklerden herhangi biri veya birkaçı.
    Geçmiş olsun dileklerimle.
    Sağlıcakla kalın.
  • ışık var ve ışık yanıyor, hatta hdd çalışıyormuş gibi ses bile çıkarıyor. Ben ne yapayım peki şimdi?
    :( Çok teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KülKedisi

ışık var ve ışık yanıyor, hatta hdd çalışıyormuş gibi ses bile çıkarıyor. Ben ne yapayım peki şimdi?
    :( Çok teşekkürler.

Harici disk hariç USB portlara bağlı diğer tüm donanımları sök...
    Masaüstünde "Bilgisayarım"a sağ-klik ile "Özellikler"e gir...
    "Donanım" sekmesinde "Aygıt Yöneticisi"ni çalıştır...
    Burada;
    "Disk sürücüleri" altında, sistemdeki mevcut sabit diskten ayrı olarak "<Disk marka/modeli USB Device",
    "Evrensel Seri Yol Denetleyicisi" altında "USB Yığın Depolama Aygıtı" görmelisin.

Yanıtını bekliyorum...
  • disk sürücüleri altında sadece sistem diski var. evrensel serial yol denetleyicisinde ise 3 tane 'USB Root Hub' 3 Tane de Intel (R) 82801db/dbm .... var.
    şimdi ne yapayım?
  • arkadaşım diski taktığında bilinmeyet aygıt olarak mı gözüküyor yoksa hiç hareket yokmu birde usb bağladığında ses çıkması lazım o ses çıkıyormu
  • hayır iste o ses çıkmıyor, bilinmeyen aygıt olarak da hiç bir aygıt görünmüyor device manager.da. Ama aletin ışığı yanıyor, bir de normal çalışıyormuş gibi o hoş ses çıkıyor, ince titreşim eskisi gibi mevcut. Kendisine bakınca çalışıyor sanırsın ama laptopa bakınca hiç bir hayat belirtisi yok. Ev arkadaşımın laptopunda da denedim onunkinde de hiç bir belirti göstermedi.
  • büyük ihtimalle kablosunda sorun var gibi gözüküyor

kablosu çift usb ise ikisinide takarak dene ince olanı da takıyor olabilirsin

bu arada disk 2.5 inç mi 3.5 inçmi
  • diskim 2.5 inç, çift usb ile ne neyi kastettiğinizi anlayamadım, bir kablo var her iki ucu da usb girişli ve aynı gibi görünüyor. İnşallah öyledir bir kablo alarak kurtulurum. Çok yükleme yaptığım için birşey olma ihtimali var mı? En son 300MB boş hafuza kalmıştı.
  • 2.5. inç ise kablosunun bir ucu diske takırken diğer ucunda çift usb vardır bunların ikisini usb bağlamayı dene eğer orjinal kablosu değilse ince kabloysa çalışmaz
  • çok ilginç bir şekilde şimdi farkına vardım evet usb kablonun bir tarafında 2 usb çıkışı olması varmış sanırım ama kabus gibi birisi onu kesmiş kablonun ucunu görebiliyorum. Gerçi bunca zaman kullandım diski o şekilde ama... kablonun kalınlığı da laptopun şarj kablosunun kalınlığı ile aynı :((
  • quote:

disk sürücüleri altında sadece sistem diski var. evrensel serial yol denetleyicisinde ise 3 tane 'USB Root Hub' 3 Tane de Intel (R) 82801db/dbm .... var.
    şimdi ne yapayım?

Sonuç; daha önceki mesajımda konuyu açan arkadaşa ithafen belirttiğim kablo ve/veya konnektör sorunlarının veri (data) hatları ile ilgili olan kısmını yaşıyorsun, ya da Harici Disk'in USB arabirimi arızalı...

En kolay ve ucuz olan ilk çözüm arayışın; bire-bir uyumlu yeni bir USB ara kablosu alman olmalı. USB 2.0 sertifikalı olmasını salık veririm. Bunu anlamak için, kablo üzerinde "USB 2.0 onaylı (USB 2.0 Certified)" çıkartmasını görmelisin...

Nihai çözüm arayışın ise; HDD masrafı yapmadan, sadece disksiz harici kutu almak olmalı. Büyük bir ihtimalle HDD sağlam ve verilerine tekrar ulaşabilirsin.

Geşmiş olsun dileklerimle.
  • çok üzgünüm bu durumda bende o kablodan arıyorum şu an bir tane çok kalın ve uzun kablo çalıştıryor fakat 100 mbden büyük verilerden kesiyor o kablodan bulmak için dandik disk kutusu almak lazım eğer sadee kabloyu bulursan bende 2 tane isterim parası neyse veririm istanbulda mecidiyeköy ve kadıköyü alt üst ettim sonuç alamadım
  • Teşekkür ederim TA2DF,
    Teşekkür ederim adem81.
    Istanbul'da bulamadıysanız o kabloyu benim bulmam biraz zor gibi, kutu alsam da içine yerleştirmeyi başaramayabilirim, lehim aletim bile yok burda :( Yine de bugün external Hdd.m ile gezinip kablo bulmaya çalışacağım, olmazsa artık kısmet.. memlekete dönünce bizim bilgisayarcılarımızda herşey mevcuttur :)
    Esen kalın!
  • quote:

Teşekkür ederim TA2DF,
    Teşekkür ederim adem81.
    Istanbul'da bulamadıysanız o kabloyu benim bulmam biraz zor gibi, kutu alsam da içine yerleştirmeyi başaramayabilirim, lehim aletim bile yok burda :( Yine de bugün external Hdd.m ile gezinip kablo bulmaya çalışacağım, olmazsa artık kısmet.. memlekete dönünce bizim bilgisayarcılarımızda herşey mevcuttur :)
    Esen kalın!

Kutuyu açmak için uygun bir tornavida dışında hiç-bir şeye ihtiyacın olmıyacak (herşey soketli).

Tekrar geçmiş olsun.
    Hepiniz sağlıcakla kalın.

Edit:
    Kablo için internetten sipariş verebilirsiniz. Belki bunlardan biri işinizi görür;http://www.hepsiburada.com/department.aspx?Categoryid=1250

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TA2DF -- 30 Mayıs 2007; 11:22:45 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.