Şimdi Ara

Çin internet devinden otonom araç başarısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çin internet devinden otonom araç başarısı

2015 yılında otomobil sektörünün Volkswagen emisyon skandalından daha çok konuştuğu çok önemli bir konu bulunuyor. Sıkı takipçilerimizin hemen anımsadığı üzere bu konu otonom otomobil sistemleri. Yıl içerisinde başta Google olmak üzere birçok firma çok önemli testler gerçekleştirdi ve bu başarılı isimler arasına yıl bitmeden Çinli Baidu da eklendi.

Çin'in en büyük internet şirketleri arasında yer alan Baidu, BMW ortaklığında hazırlanan tamamen otonom BMW 3 Series Gran Turismo aracıyla yapılan farklı yol testlerinden yüzünün akıyla ayrılmayı başardı. Diğer benzerleri gibi bünyesinde yer alan radar, kamera ve diğer sensör sistemleriyle otonom yani kendi başına hareket edebilen araç, bu teknik altyapı ve şirketin "AutoBrain" sistemli ile çevresini derinlemesine inceliyor, objeleri belirleyebiliyor ve haritalandırma yapabiliyor.

Testler sırasında yaklaşık 30 km yol yapan ve sorunsuz şekilde 100 km hıza çıkabilen Baidu'nun otonom aracı, belirtildiği kadarıyla şerit değiştirme, sollama ve U-dönüşü yapma gibi otonom araçlar için kompleks sayılabilecek görevlerin de altından kalkmış ve ülke ile şirket için çok büyük bir başarı elde etmiş durumda.

Aracın üzerinde testlerin devam edeceği verilen bilgiler arasında yer alıyor ve satın alınabilecek düzeye gelmesi için daha çok işin olduğunu söyleniyor. Herşeye rağmen sistem büyük gelecek vaadediyor.

• yapay zekanın ve sensör teknolojilerinin gelişmesiyle paralel bir şekilde artan bu trendi kaçırmasak iyi olurdu millet olarak ama nafile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ac1DBuRN -- 10 Aralık 2015; 11:28:52 >
  • İşte bunlar hep mekatronik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biz de hâlâ yerli araç yapmak için o muydu bu muydu uğraşıp duralım bakalım... Sahi bir yerli araç goygoyu vardı, ne oldu? Unutuldu gitti, seçim vaadiymiş demek ki...

• Bütün o sensör ve kameralar arabaların içine girdiği zaman yani normal bir araba görünümünden farklı olmadığı zaman oldu diyeceğim ben

• fortune1905 kullanıcısına yanıt
    Hakikaten su arabaya koydukları sistem zekası taşımayan orijinal geri zekalı vatandaşlara sahibiz.Ehliyet için zeka testide yapılmalı,geçemeyen angutlara bu sistemi kullandirmak zorunlu olmalı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paco-De Lucia -- 10 Aralık 2015; 12:54:02 >
  • Bence senede belli oranda kaza yapan şahıslara otonom araç kullanma zorunluluğu getirilmeli.

• Zararın neresinden dönsek kardır bizimde bu sektöre ülke olarak atılmamız ve daha değişik yenilikçi fikirler ile kalitemizi koymamız lazım

• türkiyeden direk bu araçlardan yapmalı

• patren kullanıcısına yanıt
    Aracı boşver, teknolojiyi üret yeter. 4 tekerli ve hareket edebilen şeyi sanayideki ustalar da yapıyor, teknoloji ve patentler olmadıktan sonra dört tekerli ilerleyen bir metal yığınından öteye gitmez. Teknolojiyi üret, her satılan araçtan pay al, kendi güncel şartlarda kullanılabilecek aracını üretmek için kendine yol aç. Bunlar daha önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortune1905

quote:

Orijinalden alıntı: Ac1DBuRN

yapay zekanın ve sensör teknolojilerinin gelişmesiyle paralel bir şekilde artan bu trendi kaçırmasak iyi olurdu millet olarak ama nafile

dostum burası türkiye ... ne yapay zekasından bahsediyorsun... insanlar daha kendi zekasını kullanamıyor...

Muhahahahahahah.

Kardeşim zamanında senle çok tartışmaya girmiştim. Bayağı uzun uzun inatlasmistik hatta. Fikirlerimiz farklıydı ama bu yorumun hakkını vermem gerek. Haykırarak güldüm. Ağzına sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire_67

İşte bunlar hep mekatronik

Mekatronik diye tek düzeleştiremezsiniz. Ben de mekatronikçiyim ama bu yazılım ve donanımı bir arada kullanabilmekle ilgili.

Bunu bile herkes yapar.

Etikete değil işleve takılın azıcık.
  • Önce millet doğru eğitilmeli.

Her şeyin doğalını yiyebilmeli.

Çocuklar doğru şekilde yetiştirilmeli. Özgüveni kırılmadan ve spor yaşam tarzları oluşturularak.

Siz hala araba teknoloji diye geveleyin.

Önce o domatesi hormonlu yeme. Sonra beynin düzelir zaten.

Edirne'den Hakkari'ye koca coğrafya biçimsiz apartmanlarla dolu.

Soluduğumuz hava bile temiz değil.

Ülke değil kanser!
  • çini bu kadar küçümsemeyin teknolojiyi artık abd vs değil bu adamlar üretiyor yaparlar...

• millet nasıl teknolojilere ulaştı yıl olmuş 2016 bizim türk insanı hala sinyal vermekten aciz güzelim teknoloji varken adam elini çıkarıp sağa dönüyorum 1 saniye falan diyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: Fire_67

İşte bunlar hep mekatronik

Mekatronik diye tek düzeleştiremezsiniz. Ben de mekatronikçiyim ama bu yazılım ve donanımı bir arada kullanabilmekle ilgili.

Bunu bile herkes yapar.

Etikete değil işleve takılın azıcık.

Ben mekatronik müh. öğrencisiyim,donanım ve yazılım içeren elektromekanik sistemlere mekatronik sistem değilde ne denir bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pokezoom

quote:

quote:

yapay zekanın ve sensör teknolojilerinin gelişmesiyle paralel bir şekilde artan bu trendi kaçırmasak iyi olurdu millet olarak ama nafile

dostum burası türkiye ... ne yapay zekasından bahsediyorsun... insanlar daha kendi zekasını kullanamıyor...

Muhahahahahahah.

Kardeşim zamanında senle çok tartışmaya girmiştim. Bayağı uzun uzun inatlasmistik hatta. Fikirlerimiz farklıydı ama bu yorumun hakkını vermem gerek. Haykırarak güldüm. Ağzına sağlık.

tartışabiliriz sorun değil.sonuçta düşman değiliz.bazen aynı fikirde oluruz bazen de farklı. önemli olan özgürce tartışabilmemiz

ayrıca;

biriside mesajımı şikayet etmiş. üçüncü kişilere hakaret başlığı altında... gerçekten komik kim üstüne alınıp şikayet ettiyse

demek ki doğru tespit yapmışım

• quote:

quote:

quote:

quote:

Muhahahahahahah.

tartışabiliriz sorun değil.sonuçta düşman değiliz.bazen aynı fikirde oluruz bazen de farklı. önemli olan özgürce tartışabilmemiz

ayrıca;

biriside mesajımı şikayet etmiş. üçüncü kişilere hakaret başlığı altında... gerçekten komik kim üstüne alınıp şikayet ettiyse

Bana yazmissinda ben şikayet etmedimki dostum

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Muhahahahahahah.

ayrıca;

Bana yazmissinda ben şikayet etmedimki dostum

yok dostum sana yazmadım...

konuya yazmıştım başka mesaj yazmayayım diye cevabın içerisinde bahsettim ...

• Bu otonom sistemleri aynı masal dinler gibi dinliyorum. İşin güzel tarafı hep malumunuz, ancak hadi bi kaza oldu, misal yayaya çarptığında ne olacak? Sürücü olmadığından suçlu kim? Araç üreticisi mi? Yazılım mühendisleri mi? Kaynağı belirlenemeyen bir hacker mı? yok yok, koskoca x firması dandik araç yapacak değil ya. Hatta bu kadar araştırmazlar, ölen yayayı suçlu bulurlar herhalde.

Otonom sistemlerin en çözülemeyen kısmının işin bu tarafı olduğu kanaatindeyim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.