Şimdi Ara

Samsung Gear S2 Classic inceleme videosu 'Akıllı saat devri asıl şimdi başlıyor'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
2.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  

Akıllı saat konusunda deneyimli bir üretici olan Samsung, Gear S2 ile bu işte ustalaştığını gözler önüne seriyor. Zira tam yuvarlar sAmoled ekranı, zarif kasası ve çok iyi düşünülmüş çerçeve dönüşüyle kontrol sağlanabilen arayüzüyle Gear S2, teknoloji meraklılarını ilk görüşte yakalamayı başarıyor.

Samsung Gear S2 Classic  inceleme videosu 'Akıllı saat devri asıl şimdi başlıyor' 

Güzel olsansa Gear S2’i kullanabilmek için sadece Samsung telefona ihtiyacımız yok. Android 4.4 üzeri 1,5GB bellekli her Android telefona ilgili yazılımları kurarak saati kullanabiliyoruz. Yakın zamanda iOS platformu da desteklenmeye başlayacak fakat bu incelemenin çekildiği tarihte heniz iPhone’larla Gear S2’i kullanamıyorduk.

Samsung Gear S2 Classic  inceleme videosu 'Akıllı saat devri asıl şimdi başlıyor' 

Gear S2 ailesi 3 üyeden oluşuyor bunlar; Gear S2, Gear S2 Classic ve Gear S2 3G. Gear S2 ve Gear S2 Classic, tasarımsal olarak farklı çizgilere sahip olsalar da aynı donanımsal bileşenleri sahipler.

Her iki saatte de 1.2” boyutlarında tam yuvarla 360x360 piksel sAmoled ekran yer alıyor ve 1GHz çift çekirdekli Exynos 3250 işlemciye 512MB bellek ve 4GB depolama alanı eşik ediyor.

Pil kısmında ise 250mAh li-ion bataryayı görüyoruz.

Saatler ivme ölçer, ortam ışığı, gyro, nabız ölçer ve barometre sensörleri ile donatılmışken bağlantı yetenekleri olaraksa Bluetooth, WiFi ve NFC’i görüyoruz. Bu modellerde ne yazık ki dahili GPS alıcısı ve ses çıkışı için hoparlör yer almıyor.

Gear S2 3G ise işlemci, pil kapasitesi, GPS’e sahip olması ve dahili hoparlörü sayesinde saat üzerinden görüşmeye imkan vermesiyle diğer S2’lerden ayrılıyor. Aynı zamanda ek batarya ve özellikler saati biraz daha kalın ve ağır hale de getirmiş. Gear S2 3G, dahili bir sim karta sahip olduğu için operatör tarafından teknik desteğe ihtiyaç duyuyor ve şu an için ülkemizde satışı yapılmıyor.

İncelememize konu olan Gear S2 Classic, daha önce ön incelemelerde yer verdiğimiz Gear S2’e göre ismi gibi daha klasik, daha günümüze ait bir saat görünümüne sahip.

Gear S2 ise genel hatlarıyla çok abartıya kaçılmadan gelecek temasıyla günümüz saat çizgilerinin güzel bir şekilde harmanlanmış hali gibi görünüyor. 1,2” ekran rakipleriyle karşılaştırıldığında boyut olarak daha küçük kalıyor fakat 360x360 piksel çözünürlüğü ile 302ppi nokta yoğunluğu sunuyor ki bu onu en keskin saat ekranlarından biri haline getiriyor.

En ufak yazılar dahi rahatlıkla seçilebiliyor ve saate çok yakından bakmadıkça pikselleri fark edemiyorsunuz. Amoled teknolojisi sayesinde etkileyici kontrast oranları sunan S2, görüş açısı bakımından da hiç bir problem yaşatmıyor. İster kapalı ister güneş altında olsun saat ekranını rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Saat standart ayarlarda kullanılmadığı zamanlarda ekranı tamamen kapatıyor fakat ekstra güç sarfiyatını göze alırsanız uyku modunda basit görünüm modunun sürekli açık kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu mod 12 saat içinde %25’lik bir tüketim farkı oluşturuyor fakat saati bu şekilde kullanmak çok daha anlamlı hale geliyor.

Eğer analog bir kadran kullanıyorsanız uyku modunda yelkovan ve akrep görüntüleniyorken, dijital bir kadran seçerseniz bu sefer rakamları görüyorsunuz. Ekran ile cam arasındaki boşluk negatif bir etki oluşturacakmış gibi düşünülebilir fakat yansıma açısından bir problem oluşturmadığı gibi çerçevenin ekran üzerine düşen ince gölgesi gerçek bir saat kadranına bakıyormuşsunuz hissi veriyor.

Kötü haberse ekran üzerinde gorilla glass veya sapphire gibi çizilmelere karşı ekstra koruma altına alınmış bir cam bulunmuyor oluşu. Piyasada şimdiden S2 camına ekstra koruma kazandıran koruyucu filmler ve sertleştirilmiş camlardan temin etmek mümkün. 

Paslanmaz çelik kasanın sağ tarafında 2 kontrol butonu ve mikrofonu görüyoruz. Butonların geri bildirimleri oldukça iyi. Ara yüzde ise nabız ölçer için sensör yer alıyor. IP68 sertifikasına sahip saat suya ve toza karşı dayanıklı. Ellerinizi yıkarken veya yağmur altında korkmanıza gerek yok hatta duş bile alabilirsiniz.

Gear S2 Classic’de standart 20mm saat kayışı kullanılıyor. Kutu içeriğinden ince bilekliler için de ekstra bir kayış daha çıkan saatin kayışlarını herhangi bir saatçiden aldığınız kayışlarla değiştirebiliyorsunuz.

Gear S2 standart modelde ise özel bir mekanizma bulunuyor ve Samsung’un ürettikleri hariç 3. parti kayışlar hakkında konuşmak için henüz erken. Saatin kontrolü dokunmatik ekran, yan taraftaki tuşlar ve dönen kadran çerçevesi ile yaplıyor. Döner kadran çerçevesini kullanmak çok keyifli. Tizen işletim sisteminin esnekliği ile saat çerçevenin dönüşlerine anında tepki veriyor.

Ekranlar arasında dolaşmak o kadar keyifli ki kimi zaman kendinizi amaçsızca saat kadranı ile oynarken buluyorsunuz. Arayüz çok iyi tasarlanmış. Alışmak kısa sürüyor ve hangi hareketin ne yapabileceğini daha önceden tahmin edebiliyorsunuz.

Kadranı saat yönünde çevirirseniz, sırasını daha önceden belirleyebileceğiniz kartlarla karşılaşıyorsunuz. Bu kartlar; hava durumu, haberler, aktivite durumu, müzik kontrolleri, randevular gibi çok çeşitliler ve arayüzde her ne kadar şu anda ülkemizde kullanılamasa da Google Now kartları da görüntülenebiliyor.

Saate kurulan uygulamalar ise bir alt menüde gruplanmış ve ister dokunmatik ekran yardımıyla isterseniz de döner kadran ile aralarında seçim yapabiliyorsunuz.

Saate uygulama kurmak istediğinizde de Samsung’un Gear yazılımını kullanıyorsunuz. Tizen işletim sisteminin negatif bir etkisi olarak şu anda bir kaç büyük iş ortağının hazırladığı haber ve spor uygulaması hariç saat için düzgün 3. parti uygulamalar bulunmamsı gösterilebilir.

Samsung, spor aktivite takibi, ses kaydı, here masp destekli navigasyon, resim gösterici gibi bir çok kaliteli uygulamaya saat içinde hazır olarak yer vermiş ama uygulama tutkunlarının biraz daha beklemesi gerek gibi duruyor.

uygulamalar genel olarak telefon destekli çalışıyorlar ve telefon konumlama, büyük datanın yönetimi ve işlenmesi, diğer uygulamalarla iletişim görevlerini yürütürken saat görüntülemeden ve bilgi girişinden sorumlu oluyor.

Zira gelişmiş bütün uygulamalar telefona da yazılım kurulmasını şart koşuyarlar. News republic haber uygulaması başlıkları gösterirken başlıklara tıklandığında telefondaki uygulamada ilgili haber açılıyor.

Saat üzerinde navigasyon ise aktif bir şekilde yapılabiliyor. Here maps iyi iş çıkartmış diyebiliriz. Nabız ölçümü de hassasiyeti garanti edilmese de özellikle sporla yoğun uğraşanlar için önemli bir özellik. Saate gelen bildirimler ise kadranı saat yönünün tersine çevrildiğinde görüntülenen bir sayfada toplanmış.

Kaç bildirim gelirse gelsin hepsinin içeriği saat üzerinden okunabiliyor. Hatta epostaları da saat üzerinden okuyup cevaplayabiliyorsunuz. Cevaplama Türkçe desteği bulunmayan Samsung’a özel sesli konut sisteni S-Voice, özelleştirilebilen emoji ve hazır metinler yanında T9 klavye ile yapılabiliyor.

S-Voice yerine burada Google sesli dikte uygulaması yer alsaydı çok daha sağlılık olurdu. Zira S-Voice ülkemizde desteklenmediği gibi desteklenen ülkelerde de kullanıcılar performansından memnun kalmamışlar.

Klavye ise zor durumda hayat kurtarıcı oluyor. Saat üzerinden metin yazılır mı demeyin kullandığım süre boyunca bir iki kere ihtiyaç duydum ve aktif kullandım. Saat üzerinde hoparlör yer almadığı için bildirimler sadece titreşim yoluyla kullanıcıya iletiliyor. Titreşim bana yeterli geldi en azından şu ana kadar kaçırdığım bildirim olmadı ama Yurtdışı kaynaklı forumlarda bazı kullanıcılar titreşimi yetersiz bulduklarını belirtmişler.

S2 üzerinde yer alan mikrofonu ise sadece ses kaydı ve S-voice için kullanıyoruz.

Saat üzerindeki tuşlardan sağ üstte yer alan geri butonuyken, aşağıdaki eve dönüş butonu görevi görüyor. Eve dönüş butonuna 2 kere tıklandığında herhangi bir uygulamanın aktif olması da sağlanabiliyor. Ben çok kullandığım için müzik uygulamasının açılmasını sağladım.

Güzel özelliklerden biri ise saate SOS yardım özelliği kazandırabiliyor oluşunuz. Eğer Gear yazılımı üzerinden bu özelliği aktif ederseniz alttaki tuşa 3 kere ard arda bastığınızda telefon bulunduğunuz konum bilgisini belirlediğiniz bir kişi ile paylaşıyor.  Hiç ummadık bir zamanda hayat kurtarabilecek bir özellik olmuş.

Saatin bildirim ekranı üzerinden de hızlıca ekran parlaklık ayarı, telefon zil modu, Müzik kontrolleri ve pil bilgisine ulaşılabiliyor. Şarjını kablosuz şarj standı üzerinden sağlayan Gear S2, QI kablosuz şarj standartını kullanıyor ve herhangi bir QI destekli kablosuz şarj standı üzerinde de şarj edilebiliyor.

Manyedik stand saati güzel bir şekilde tutuyor ve kullanımı oldukça pratik. 1,5 - 2 saatlik bir sürede de saati sıfırdan 100’e şarj edebiliyor. Samsung Gear S2’nin ekran sürekli kapalı moddayken normal kullanımde 2 gün, az kullanımda 3 gün şarj gerektirmeden kullanılabileceğini belirtiyor.

Ben ekran sürekli açık modda yaptığım yoğun kullanım testlerinde 12 saat ardından saati kolumdan çıkarttığımda hala daha %40 şarja sahip olduğunu gördüm. Yani en ağır kullanımda bile bir günü fazlasıyla karşılayabiliyor. Standart ekran kapalı modda kullanımda ise yaklaşık aynı kullanım senaryosunda yaklaşık %25 güç tasarrufu sağlanabiliyor.

Saatin pil sürelerinin şu anki akıllı saatlerle karşılaştırıldığında oldukça iyi olduğu söylenebilir. En azından beraberinden bir masa üstü şarj standı geliyor oluşu uykuya yatarken saatini çıkartanlar için şarjı daha kolay hale getirmiş.

Wi-Fi ve NFC’i kapatmak gibi ekstra güç tasarruf önlemleri ise benim kullanım senaryomda pek işe yaramadı. Etkileri hissedilir şekilde olmadı. Yeri gelmişken belirtelim saat telefonla esas Bluetooth üzerinden haberleşiyor. Fakat olur da telefondan çok uzaklaşırsanız Wi-Fi ağı üzerinden telefon ile iletişim kurmaya devam ediyor.

3G destekli versiyon ise 3G şebekesinin çektiği her yerde iletişim kurmayı sürdürebiliyor. Özelleştirilebilirlik açısından saati değerlendirecek olursak eğer Sansung, kasa rengi konusunda fazla seçeneğe sahip değil. Standart Gear S2, siyah ve beyaz renklerde kasaya sahipken Classic modeli koyu metalik gri diyebileceğimiz parlak bir kasa ile geliyor.

Classic modelinin avantajı kayışının standart saat kayışı olması nedeniyle en azından kullanıcıların sınırsız kayış seçeneğine sahip olmaları. Standart Gear S2’de ise şimdilik Samsung’un piyasaya sürdüğü kayış modellerini kullanmak zorundayız.

Saat arayüzü olarak Samsung bir çok seçenek sunmuş. Spor yapanlara, aktivita takibi isteyenlere, sade bir arayüz arayanlara veya saate baktığında popüler haber başlıklarını takip etmek isteyenlere kadar bir çok ihtiyaca yönelik saat arayüzü hazır olarak geliyor.

Bana bunlar yetmez diyenler içinse ücretsiz saat arayüz eklentileri ile binlerce farklı saat kadranına erişmek ve dilerseniz bir kaç adımda kendi özel saat kadranlarınızı oluşturmanız mümkün.

Tizen, 3. parti yazılımlar konusunda sorun yaşıyor olsa da bir saate en çok yakışan işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Bekleme yok, her şey çok hızlı ve basit.

Samsung Gear S2 ile saat konusunda yılların deneyimine sahip olduğunu gözler önüne seriyor ve serinin doğru yolda olduğunu kanıtlıyor. Eğer şu sıra iyi bir akıllı saat almak istiyorsanız Gear S2 kesinlikle ilk seçenekleriniz arasında olmalı.

iOS kullanıcıları ise biraz daha beklemek zorundalar. Fakat ne güzel ki onlar da yakında bu yetenekli ve kullanması oldukça keyifli olan saati deneyimleyebilecekler.

• İşte bu sefer olmuş

• Mesut hocam almayı düşündüğüm bir saat yalnız merak ettiğim bir konu var. Saati telefon ile eşleştirdiğimizde doğal olarak telefonda birçok servis çalışacak örneğin ben Note 5 kullanıyorum ve birçok servisi package disapler pro üzerinden devre dışı bıraktım. Şimdi saat ile eşleştirdiğimde bunları açma durumundayım.

Ancak tüm bunlara rağmen saat ile daha fazla vakit harcadığınızda kısacası temel işlevlerinizi saat ile yaptığınızda , telefonunuz da saatten dolayı az kullanılmaya bağlı olarak daha iyi pil süreleri mi alıyorsunuz ? Yoksa az kullanılmasına rağmen açık servisler ve saat ile eşleştirildiğinden daha kötü pil süreleri mi alıyorsunuz ?

Soruma cevap verirseniz sevinirim hocam.

Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ___Lawyer___ -- 9 Aralık 2015; 20:32:06 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ___Lawyer___

Mesut hocam almayı düşündüğüm bir saat yalnız merak ettiğim bir konu var. Saati telefon ile eşleştirdiğimizde doğal olarak telefonda birçok servis çalışacak örneğin ben Note 5 kullanıyorum ve birçok servisi package disapler pro üzerinden devre dışı bıraktım. Şimdi saat ile eşleştirdiğimde bunları açma durumundayım.

Ancak tüm bunlara rağmen saat ile daha fazla vakit harcadığınızda kısacası temel işlevlerinizi saat ile yaptığınızda , telefonunuzun pil süresi saatten dolayı az kullanılmaya bağlı olarak daha iyi pil süreleri mi alıyorsunuz ? Yoksa az kullanılmasına rağmen açık servisler ve saat ile eşleştirildiğinden daha kötü pil süreleri mi alıyorsunuz ?

Saygılar..

Merhaba,

Açıkçası ben önemsenecek bir fark görmedim hatta dediğiniz gibi telefonu cebimden daha az çıkartmamı sağladığı için kendini dengeliyor.

Bluetooth 4.1 sonrası zaten yonga uykudayken çok enerji harcamıyor. Giyilebilir teknolojilerin önünü açan bir gelişmeydi bu yüzden pil çok etkilenmiyor.

Sevgiler,
    Mesut Çevik

• bu saatlere güneş enerji şarj özelliği nebileyim farklı bir şey koyulamaz mıydı 3 günde bir saatlen mi uğraşılır 4 ay sonra sıkılıp çekmecenin gözünde tozlanmaya bırakılır..

• quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

bu saatlere güneş enerji şarj özelliği nebileyim farklı bir şey koyulamaz mıydı 3 günde bir saatlen mi uğraşılır 4 ay sonra sıkılıp çekmecenin gözünde tozlanmaya bırakılır..

Eğer yatarken saati kolunuzdan çıkartan biriyseniz şarj sorun olmuyor. 1 günü fazlasıyla tamamlıyor akşam da yatarken şarj yuvasına koyuyorsunuz.

Ama yatarken akıllı saat takma alışkanlığı varsa o zaman şarj biraz sıkıntı olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orijinalden alıntı: ___Lawyer___

Mesut hocam almayı düşündüğüm bir saat yalnız merak ettiğim bir konu var. Saati telefon ile eşleştirdiğimizde doğal olarak telefonda birçok servis çalışacak örneğin ben Note 5 kullanıyorum ve birçok servisi package disapler pro üzerinden devre dışı bıraktım. Şimdi saat ile eşleştirdiğimde bunları açma durumundayım.

Ancak tüm bunlara rağmen saat ile daha fazla vakit harcadığınızda kısacası temel işlevlerinizi saat ile yaptığınızda , telefonunuzun pil süresi saatten dolayı az kullanılmaya bağlı olarak daha iyi pil süreleri mi alıyorsunuz ? Yoksa az kullanılmasına rağmen açık servisler ve saat ile eşleştirildiğinden daha kötü pil süreleri mi alıyorsunuz ?

Saygılar..

Merhaba,

Açıkçası ben önemsenecek bir fark görmedim hatta dediğiniz gibi telefonu cebimden daha az çıkartmamı sağladığı için kendini dengeliyor.

Bluetooth 4.1 sonrası zaten yonga uykudayken çok enerji harcamıyor. Giyilebilir teknolojilerin önünü açan bir gelişmeydi bu yüzden pil çok etkilenmiyor.

Sevgiler,
    Mesut Çevik

Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler Mesut hocam.

Emeğinize,dilinize sağlık.

Tekrar saygılar , sevgiler Mesut hocam..

• Yapacagini yapmis iyi is cikartmis,kapis kapis satmasa bile Apple watch in satisini geri tetikleyecek adimlar atmis.

• her şey iyi güzelde fiyatı biraz daha az olabilirdi hakkı bence 400-500 tl
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00 bu saatlere güneş enerji şarj özelliği nebileyim farklı bir şey koyulamaz mıydı 3 günde bir saatlen mi uğraşılır 4 ay sonra sıkılıp çekmecenin gözünde tozlanmaya bırakılır..
    Eğer yatarken saati kolunuzdan çıkartan biriyseniz şarj sorun olmuyor. 1 günü fazlasıyla tamamlıyor akşam da yatarken şarj yuvasına koyuyorsunuz. Ama yatarken akıllı saat takma alışkanlığı varsa o zaman şarj biraz sıkıntı olabilir.

her hafta yolculuk yapıyorum bunu alıp peşimden şarj istasyonunu taşımak insana belli bir süre sonra bıkkınlık verir en azından 1 ay süre gidecek şarj olsa çok harika olurdu. saat kayışlarına takılacak batarya teknolojisi okumuştum yanlış hatırlıyorum sanırım esnek batarya olayı bunlara gelse süre sanırım 1 haftaya rahat çıkar gibime geliyor.

• Aslında en güzeli telefon gibi micro usb üzerinden şarj olması olurdu. O zaman şarj çok da sorun olmuyor adaptör bulmak kolay.

S2'nin güzel yanı 3. parti şarj standı 7$'a temin edilebiliyor. Çok kullanılmak istenirse en azından 1-2 tane yedek şarj standı alınarak çantaya, ofise koyulabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: patren

her şey iyi güzelde fiyatı biraz daha az olabilirdi hakkı bence 400-500 tl

aynen biraz dusuk olsaydi tadindan yinmezdi

• quote:

Aslında en güzeli telefon gibi micro usb üzerinden şarj olması olurdu. O zaman şarj çok da sorun olmuyor adaptör bulmak kolay.

S2'nin güzel yanı 3. parti şarj standı 7$'a temin edilebiliyor. Çok kullanılmak istenirse en azından 1-2 tane yedek şarj standı alınarak çantaya, ofise koyulabilir.

evet doğru diyorsunuz. Zamanla bunlar aşılacak orası kesin ama bu saatlerin piyasaya çıkışı diğer normal saat modellerin fiyatlarını ne kadar etkileyecek göreceğiz en güzel yani sınırsız arayüze sahip olmak
    acaba arayüz değişimi otomatik yapabiliyor mu bunda misal 1 gün başka arayüz 2. gün başka şeklinde ?
  • Şu an için böyle bir uygulama yok. Sizin seçmeniz gerekiyor.
  • quote:

Şu an için böyle bir uygulama yok. Sizin seçmeniz gerekiyor.

peki mesut bey moto 360 ile kiyaslarsak cok bariz farklar varmi sizce

• Ucuzlamasını beklemek lazım.

• bilgi için tşk ederim ;)
  • Kadranı çevirerek menüler de gezinme çok iyi düşünülmüş. Moto 360 gibi ekranın alt kısmında boşluk bırakmadıları için tasarımda çok güzel duruyor. Samsung güzel iş çıkarmış

• Telefonu saatten kontrol etmek nedir ya. Her ne kadar gereksiz olduğunu düşünsem de saati kolumuzdan çıkarmadan da şarj olabilmeli stand ı yatarken yanı başımıza koyup uzaktan şarj olabilmeli yada telefondan şarj olsada olur kablo ile telefonu şarj ederiz oda cepteyken kolda ki saati şarj eder Seyehatlerde sürekli iki şarj cihazı taşınmamış olunur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atisaca -- 9 Aralık 2015; 23:14:25 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.