Şimdi Ara

Beş yıllık bir akıllı telefonda en yeni Android sürümü Marshmallow çalışır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tüm akıllı telefon üreticileri, satışa sundukları cihazlara en güncel Android sürümlerini verebilmek için son dönemde sıkı bir rekabet içerisinde. Eskiden bu konu, tüketicilerin canını biraz sıkacak bir yavaşlıkta ilerliyordu ki zaten Custom ROM’ların da ivmelenmesini sağlayan husus tam olarak buydu.

Android tarihinin efsanevi cihazlarından bir tanesi olan Samsung Galaxy S’i muhtemelen hemen herkes hatırlayacaktır. Super AMOLED ekranı, Samsung imzasını ilk taşıyan 1GHz’lik Hummingbird işlemcisi ve 1500mAh’lik güçlü bataryası ile Galaxy S her açıdan önemli bir cihazdı. Samsung bugünkü Exynos işlemcilerin fitilini ilk o cihaz ile ateşlemişti.

Peki bugün altıncı nesli pazarda olan Galaxy S serisinin atası, Android 6.0 Marshmallow üzerinde çalışsa nasıl olurdu? Bu soruya yanıt arayan bir XDA Developoer üyesi, Samsung Galaxy S için bir custom ROM hazırladı. 2010 yılında satışa sunulmuş bir cihazda 2016 model bir mobil işletim sistemi nasıl çalışır?

Beş yıllık bir akıllı telefonda en yeni Android sürümü Marshmallow çalışır mı? 

Henüz Alpha aşamasında olan ROM’un düzgün çalışabilmesi için öncelik temiz bir sisteme bu sürümün kurulması. Yani cihazı öncesinde boot menü’den komple sıfırlamanız gerekiyor. Henüz stabilite konusunda ciddi sıkıntıları olsa da ROM Galaxy S üzerinde bir çok donanımı da kontrol edebilecek düzeyde çalışıyor.

WiFi, Bluetooth, RIL, sensorlar, üçüncü parti bir yazılım ile kamera, dahili hafıza, ses, titreşim motoru, butonlar, USB depolama sorunsuz çalışan donanımlardan. Home tuşu ile cihazın uykudan uyandırılması ise henüz yanıt vermiyormuş. Ayrıca GPS gibi bazı özellikler de henüz kontrol edilemiyor. 

ROM sadece i9000 model numaralı akıllı telefonda çalışıyor. Sonrasında pazara sunulmuş aynı ismi kullanan modellerde ise test edilmiş değil ancak büyük ihtimalle donanımsal farklar nedeniyle çalışmayacaktır diye düşünüyoruz. (i9001, i9002, i9003 gibi) Tüm bunlara rağmen her ne kadar günlük kullanıma uygun olmasa da Android gibi bir sistemin 5 yıllık bir cihazda deneysel olarak da olsa çalıştırılmış olması oldukça ilgi çekici. Samsung Galaxy S’e yıllar önce son olarak Android 2.3 güncellemesini sunmuştu ve sonrasında cihaza bir destek sağlanmamıştı.

Konuya ilişkin hazırlanan ve Alpha aşamasındaki OmniROM’u burada yer alan bağlantıdan indirebilirsiniz. ROM ile uyumlu Gapps (Gmail, Hangouts, Maps gibi Google uygulamaları) ise burada yer alan bağlantıdan edinilebilir.

NOT: İlgili XDA sayfasında brick olmuş cihazlardan ve yanmış hafıza kartları olduğundan bahsedilmiş. Bu noktada tüm sorumluluğun sizde olduğunu belirtmek isteriz.

• Samsung istese oyle bir guncelleme verir kii. Ama domuz bunlar huyu kurusun. Not3 mesela bir sonraki güncellemeyi ya alir ya almaz. Not4ten ne farki var?

• Galaxy S2 cihazımda cyanogenmod 12.1 kullanıyorum gayet stabil ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Firmaların pazarlama stratejileri yüzünden dönemin kral telefonları bu güncellemelerden mahrum kalıyor. Rom geliştiriciler sayesinde güncel Android sürümlerini kullanabiliyoruz. Geliştirici ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nick54 -- 3 Aralık 2015; 17:15:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nick54

Galaxy S2 cihazımda cyanogenmod 12.1 kullanıyorum gayet stabil ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Firmaların pazarlama stratejileri yüzünden dönemin kral telefonları bu güncellemelerden mahrum kalıyor. Rom geliştiriciler sayesinde güncel Android sürümlerini kullanabiliyoruz. Geliştirici ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkürler.

hocam cyanogenmod 12.1 e sarj yetiştiremiyorum siz memnunmusunuz sarj olayından ? sırf sarj olayı yüzünden 4.1.2 kullanıyorum :(

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: psyke86

quote:

Galaxy S2 cihazımda cyanogenmod 12.1 kullanıyorum gayet stabil ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Firmaların pazarlama stratejileri yüzünden dönemin kral telefonları bu güncellemelerden mahrum kalıyor. Rom geliştiriciler sayesinde güncel Android sürümlerini kullanabiliyoruz. Geliştirici ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkürler.

hocam cyanogenmod 12.1 e sarj yetiştiremiyorum siz memnunmusunuz sarj olayından ? sırf sarj olayı yüzünden 4.1.2 kullanıyorum :(

Hocam şarj konusunda ucu ucuna yetiyor diyebilirim sabah 7 de çıkartıyorum gün boyu wi fi açık ekran oto. modda whatsapp facebook kullanıyorum akşam 8 de eve geldiğimde %10 civarı kalmış oluyor. Samsung 4.1.2 mi kullanıyorsunuz yoksa cyanogenmod 4.1.2 mi ?

• quote:

quote:

quote:

Hocam şarj konusunda ucu ucuna yetiyor diyebilirim sabah 7 de çıkartıyorum gün boyu wi fi açık ekran oto. modda whatsapp facebook kullanıyorum akşam 8 de eve geldiğimde %10 civarı kalmış oluyor. Samsung 4.1.2 mi kullanıyorsunuz yoksa cyanogenmod 4.1.2 mi ?

samsung 4.1.2 kullanıyorum ve bütün gün 3G açık günde 2 kez sarja takıyorum bazen 3

cm12.1 de ise 4-5 kez takıyorum ve sürekli yarı yolda bırakıyor

umarım cm13 de sarj problemi düzelir

• çok zorlamaya gerek yok 512bm ram ve 1ghz tek çekirdek işlemci ile çalışır ama kasar bu telefonun hakkı cm10 galaxy s2 telefonum var ona da kurmuştum ama yine kasıyor bir yerden sonra en güncel kullanacağım diye telefonları kasmaya gerek yok bence ha çalışır mı çalışır android bu
  • Bu konuda apple rakipsiz, aynı dönemde çıkan iphone 5 ve galaxy s3'e bakın fark ortada
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocky Balboa®

Bu konuda apple rakipsiz, aynı dönemde çıkan iphone 5 ve galaxy s3'e bakın fark ortada

İp4 ile s3 olmasın o?
    Yalanında adabı var..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

quote:

Bu konuda apple rakipsiz, aynı dönemde çıkan iphone 5 ve galaxy s3'e bakın fark ortada

İp4 ile s3 olmasın o?
    Yalanında adabı var..

Galaxy S3: 29 Mayıs 2012
    İphone 5: 21 Eylül 2012
    Şimdi kaybol...

Hatta 26 nisan 2013 tarihinde yani iphone 5'ten aylar sonra çıkan s4'ten bile daha iyi durumda iphone 5...
  • quote:

quote:

İp4 ile s3 olmasın o?
    Yalanında adabı var..

Neyinkafası? S3 ile ip4 aynı anda çıkmadı.s3 iphone5 ile çıktı.fark ortada

• S3 yılın başında ip5 sonunda çıktı s4 2013 ün başında çıktı aylık olarak baz alırsan s4 le kıyaslaman gerekir.

• quote:

quote:

quote:

İp4 ile s3 olmasın o?
    Yalanında adabı var..

Galaxy S3: 29 Mayıs 2012
    İphone 5: 21 Eylül 2012
    Şimdi kaybol...

Hatta 26 nisan 2013 tarihinde yani iphone 5'ten aylar sonra çıkan s4'ten bile daha iyi durumda iphone 5...

Samsung model markasını çok çabuk eskitiyor.

• s3 Mayıs 2012 de Iphone 5 Eylül 2012'de çıktı. Arada biraz fark var ama iPhone 4 2010 model bir telefon :)

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nick54 Galaxy S2 cihazımda cyanogenmod 12.1 kullanıyorum gayet stabil ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Firmaların pazarlama stratejileri yüzünden dönemin kral telefonları bu güncellemelerden mahrum kalıyor. Rom geliştiriciler sayesinde güncel Android sürümlerini kullanabiliyoruz. Geliştirici ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkürler.

Pil kullanımında internete bağlanan her uygulamaya girip mobile radio active süresine bakın.Ben ingilizce kullandığımından telefonu,tam türkçe karşılıklarını bilmiyorum.Eğer bunlarda anormal yükseklik varsa internetten mobile radio active fix diye arayın.Xposed framework üzerinden çalışan bir fix mevcut.Oneplus One cihazımda CM12 deki pil problemini bu fix halletmişti bende.Yalnız xposed framework un lollipopta çalışması için ufak bir dosya flashlamak gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse cm12 de uygulamalar telefon wifi a bağlı olmadığı sürece,telefon uykudayken bile sürekli mobil üzerinden internete bağlı kalıyor.Bu da sürekli modemin açık kalması ve dolayısı ile stand by da yüksek pil tüketimine yol açıyor.

• ya her konuda IOS ile Android'i karşılaştırmak zorunda mısınız? ne zevk alırsınız elma ile armutu kıyaslamaktan anlamıyorum. ben bugün Android kullanıyorsam en iyisi Androiddir demiyorum. benim işimi en iyi gören Android o yüzden kullanıyorum. babamın işini de tuşlu telefon görüyor. Android telefonu diğer Android telefonlarla kıyaslayın.
  • Olabilir neden olmasın geliştirilen bir sistem belki daha fazla yer kaplar ama çok daha uygun değerlerde çalışabilir o konuda bilgimiz şuan yok tabi.
  • telefonlara gelen güncellemeler telefonu eskittiği için özellikle samsung tarafında çok sıcak bakmıyorum
  • Biz genelde bu haberleri Htc Hd2 üzerinden duymaya alışmıştık.

• Galaxy S2 5.1.1 kulanıyorum.Sorunsuz ve sürekli güncelleme geliyor.Mokee devin sitesine bakın sürümleri çok stabil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.